Oslabený obhájce trofeje vyloupil Děčín

ECHO 2. ČTVRTFINÁLE ČESKÉHO POHÁRU Pardubická Beksa pokračuje ve spanilé jízdě sezonou a dál zůstává jako obhájce trofeje ve hře o Český pohár 2017. Ve druhém čtvrtfinále dobyla i bez čtyř guardů včetně svého top skórera Burnetta horkou děčínskou palubovku (70-78), kde triumfovala díky umné hře pod koš. Odsud přetlačila Válečníky 28-40, v daných šestkách to pak bylo 9-18. Dílčím vítězstvím hostů byl i lepší doskok (36-42, z toho v druhé půli 15-24).

Pardubice postupem do Final-4 doplnily Opavu a tým pořadatelských Orlů, poslední účastník vzejde ze souboje USK Praha – ČEZ Basketball Nymburk.

Beksa drtivou většinu zápasu tahala za delší konec provazu. Poprvé v jejích barvách zaútočil zpod koše a dokonce i jednou trojkou power forward Švrdlík, který byl 9 body u úniku z 15-15 na 15-28 z přelomu první a druhé čtvrtiny. Tohle krvácení však domácí (hrající bez centra Jakuba Houšky) ještě zastavili, když exkluzivně z brejků manko stáhli a díky třem trojkám vzápětí šli i do čtyřbodového vedení. Jejich lídrem byl do půle rozehrávač Vyoral, který však ke svým 13 bodům a 3 asistencím přidal po změně stran už jen 2 body se 3 asistencemi.

Východočeši od třetí čtvrtiny drželi mírný náskok, když se stejně jako do poločasu jen málo uchylovali ke trojkám (celkem 17/4) a naopak stále hledali cesty pod koš. K tomu nemilosrdně – a nezřídka úspěšně – využívali každý získaný mismatch (rychlostní či výšková výhoda nad hráčem obvykle z jiné pozice), což je zřejmý výsledek roční práce kormidelníka Sanderse.

Domácí v této činnosti tak důslední nebyli, což ilustrovala například situace ze závěru, kdy si rychlostně vybavený playmaker Vyoral vytáhl pokošového muže Švrdlíka skoro až na půlku, ale pak poslal míč do rohu na obsazeného hráče.

Bekse se také účinně dařilo chránit svůj podkošový prostor, za celý zápas dala soupeři jen 11 házených šestek a v klíčové poslední čtvrtině při dotahování Válečníků končila na pouhých 3 týmových faulech. Odkrývala sice soupeři někdy až luxusní pozice za obloukem, ty však domácí nevyužívali tak často, jak by potřebovali. V druhé půli proměnili 6 z 20 pokusů, ale celkovou bilanci 30/9 hosté mohli unést. V poslední části si navíc Východočeši v kritických momentech pomohli i útočnými doskoky (z nich v zápase vytěžili 14 bodů). Sami naopak pustili soupeře za celou druhou půli jen ke 4 útočným doskokům.

Ve čtvrté čtvrtině si vypracovali vedení 55-65, ale při podkošových minelách Švrdlíka s Nečasem, jež na druhé straně dorovnával Pavel Houška, se ještě neutrhli definitivně. Domácí se tak po Houškově trojce dostali 3 minuty do konce na 63-67. Jenže na to Beksa reagovala košem z útočného doskoku a po ztrátě domácího Palyzy už Autreyho trojka na 63-72 dala hostům 1:47 do konce téměř jistotu výhry. Děčín se poté nedostal blíž než na šest bodů.

Vítěze vedli Švrdlík (22), Autrey (18) a Wall (11), domácí tým Vyoral (15+10 doskoků, 6 asistencí, +2 za 31 minut), Pavel Houška (16) a Palyza (12).

Tomáš Bartošek (kouč BK JIP Pardubice): „Velmi těsné utkání, ve kterém byl největší bodový rozdíl třináct bodů. Jinak se skore pořád přetahovalo. Závěr druhé čtvrtiny vyšel lépe domácím, dostali se z minus třinácti na plus čtyři, a to díky svým typickým zbraním, kdy šli za každým míčem, pomohli si agresivitou, my jsme ze soubojů uhýbali a Děčín trefil nějaké trojky. V poločase jsme si řekli, že nemá cenu panikařit, že musíme hrát stále svoji hru a pohlídat si především útočný doskok domácích. To se nám podařilo, kdy jsme Děčínu dovolili dva útočné doskoky ve třetí a dva ve čtvrté čtvrtině. To domácí zbrzdilo a my jsme překlopili vedení na svou stranu. Další hodně důležitá věc pro naše vítězství byla, že jsme měli větší procento při střelbě zpod koše. Díky tomu jsme si udržovali náskok. Utkání se hrálo ve výborné atmosféře a jsme moc rádi za postup do Final-4.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Bylo to velmi bojovné utkání, což se dalo očekávat, protože naše vzájemné duely takové jsou. Důvodem prohry byl více náš útok než obrana. V defenzivě jsme udělali nějaké chyby při čtení hry a dostali jsme 40 bodů zpod koše, když jsme nebyli důrazní při vnikání hráčů bez míče nebo při pick-and-rollech. Především nás ale deptalo, že jsme nebyli produktivní v útoku. Do první bodové jámy jsme se dostali kvůli tomu, že jsme „zapařili“ několik „šoupáků“. Pak jsme ukázali srdce Válečníka, zjednodušili jsme hru, hráli jsme přímo do koše a dostali se do poločasového vedení. Třetí čtvrtina nebyla špatná, ale nedařilo se nám zpod koše, kdy šoupáky nedávali ani renomovaní hráči, a to přinášelo rozpaky a křeč. Navíc se nedařilo ani z dálky, důležitých také bylo dvacet pět střílených šestek Pardubic oproti našim jedenácti. Hosté vnikali do vymezeného území, vytvořili tam tlak a chodili si pro fauly.“