Ostrava po letech slaví v derby! Kolín veze lup

ECHO NBL A ALPE ADRIA CUPU Hlavní událostí středečního večera se stalo velké vítězství Ostravy v Opavě (83-92), jež ji v tabulce zavěsilo už těsně za Slezany.

V posledních zápasech ve skupinách Alpe Adria Cupu se pak českým zástupcům vedlo střídavě - Beksa doma padla s Dabrowou Gorniczou 69-78, ale i tak jde dál z prvního místa, Kolín dobyl Komárno 68-69 a postoupí nejspíš ze druhé příčky.

Velká loupež NH v derby!

Dlouhých šest let trvalo, než se Nová huť dočkala - sladkého triumfu v derby s Opavou. V derby, které v této sezoně je derby se vším všudy. Ostrava navíc dokázala dobýt pevnost pod košem oslabeného soupeře (83-92), k němuž se na aktuálně sedmém místě přiblížila na rozdíl jediné výhry, což tu v případě těchto dvou sousedů už hodně dlouho nebylo.

Ostrava měla v dohře pátého kola silný už nástup, když zpod koše vytáhla do vedení 13-20. Tady ještě opavští guardi Kouřil s Farským zvládli skore otočit a domácí perimetr udržel vedení i po 20 minutách (47-44), když 19 body nasytili slezskou ofenzivu náhradníci.

Ve třetí čtvrtině ale přišel opavský kolaps, když hosté z 52-47 otočili pěti trojkami (tři Morgan) na 61-73, což byl klíčový zlom utkání. Domácí pak také přitlačili z oblouku, ale blíž než na šest až osm bodů se nedostali.

Tažnými koňmi dobyvatelů (bez Bohačíka), kteří si nejvíc pomohli z trestné linie (18/6 - 23/19), byli Morgan (20+7 doskoků), Radukič (19), Mathon (17), Majerčák (15+8 asistencí) a Belikov (11). Za domácí (bez dvou hlavních podkošových opor Bassetta a Mokráně) odpovídali Slavík (17), Kouřil (13+6 asistencí) a Švandrlík (10). Jejich tým měl víc z  trojek (11-9), útočných doskoků (19-12, body z nich 17-16) i od náhradníků (35-13).

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Utkání jsme nezačali špatně, ale postupně jsme udělali spoustu mentálních chyb, které dostaly soupeře na koně. Hosté zaznamenali spoustu košů ještě s naším faulem a to nás sráželo. Trojice Majerčák, Morgen a Radukič nás přehrávala a rozhodla o výsledku utkání. Na naší straně odehrál dobré utkání pouze Slavík. Světlé chvíle měl po nemoci i Kouřil, ale to bylo málo na zvrat výsledku v koncovce. Musíme se smířit s realitou a jít dál, abychom se dostali do osmičky po základní části.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Ostrava odehrála výborné utkání a dostala naši okleštěnou sestavu do kolen. Musíme se rychle vzpamatovat, liga teď má rychlý spád a každá prohra je bolestná.”

Adam Choleva (trenér NH Ostrava): „Jsme nesmírně šťastni za dnešní vítězství. Všichni hráči, kteří nastoupili, odehráli své a byli platní pro tým. Opava má problém s marodkou, ale přesto si výhry cením. NH nevyhrála nad Opavou snad osm let a nám se to dnes povedlo.”

Sukhmail Mathon (pivot NH Ostrava): „Jsem hrozně šťastný za výhru v dnešním utkání. Trenér nám říkal, že Nová huť neporazila Opavu snad deset let. Všichni naši hráči byli skvělí a teď jsme nadšení z toho, co se nám povedlo, a že jsme byli u toho.”

Nic neřešící první porážka

Beksa (5-0) měla už před svým posledním duelem ve skupině Alpe Adria Cupu jistotu prvenství, když polští hosté z Dabrowe Gorniczi už ji z druhého místa při bilanci 3-2 nemohli ohrozit. A tak pardubickému týmu nemohlo uškodit ani oslabení o pivota Rikiče a guarda Šafarčíka, byť první porážku v soutěži (69-78) jistě nechtěl utržit na domácí půdě.

Gornicza si při ztrátách domácích řekla o rychlé vedení 4-12. Beksa se trojkami ještě do konce prvního dějství prostřílela zpět, ale když první tři minuty druhé desítky neskórovala, hosté se trojkami i přes řadu bodů Pekárka opět probili dopředu a vyhráli poločas 37-45. Ve třetí čtvrtině si při pouhých 13 bodech Pardubic podobný náskok trojkami a útočnými doskoky udrželi a ve čtvrté šli už zpod koše ještě výš.

Beksu před velmi solidní návštěvou (550) dvojciferně táhli Pekárek (21+8 doskoků), Čolak (12) a Vyoral (11). Tým zaostal zpod koše (20-30), z trojek (11-12), útočných doskoků (7-13, body z nich 10-11) i ve ztrátách (19-14).

Dino Repeša (kouč BK KVIS Pardubice): „Pro nás to nebyl jednoduchý zápas, i proto, že jsme hráli bez dvou našich špičkových hráčů Rikiče a Šafarčíka, ale i Dabrowa Gornicza dala šanci některým mladším a méně zkušeným hráčům, aby si více zahráli. Chtěli jsme skončit základní část vítězně, bohužel se nám to nepodařilo. Připadalo mi to spíše jako přípravné než soutěžní utkání. Neměli jsme dost energie v obraně, v útoku nám chybělo více otevřených střel, dalším z klíčových faktorů byl doskok. Ano, hráli jsme bez Rikiče, ale to není důvod, aby soupeř pod košem dominoval. Teď se musíme dívat dopředu, pokusit se vrátit do hry dva důležité hráče a dobře potrénovat na náš poslední ligový zápas před vánoční přestávkou.”

Medvědí krádež na Slovensku

Už jistě postupující Kolín (bez Lošonského) ve svém posledním utkání ve skupině Alpe Adria Cupu byl na palubovce Komárna blízko i k překlopení vzájemného skore se slovenským soupeřem, a tím i k postupu z prvního místa, ale vysoký náskok nakonec neudržel a vítězství 68-69, byť je cenné, mu nejspíš stačit nebude. Tým má sice bilanci 5-1, ale pokud Komárno podle předpokladů zvládne poslední duel doma se Škrljevem, při bilanci 5-1 si díky 12bodové výhře z Kolína vezme první postupovou pozici pro sebe.

Medvědi po třech trojkách vyskočili za pět minut do trháku 3-13 a za další tři minuty už unikali na 10-22. Druhou čtvrtinou protáhl hosty pivot Petráš a trojková produkce týmu a 12 minut do konce Kolín vládl 36-56. Jenže pak přece zabrali domácí a po ztrátách a technických chybách hostů tři minuty do konce otočili na 63-62. Šiška pak třemi body vrátil vedení Kolínu, aby domácí kontrovali na 68-65. Jenže poslední slovo měli hosté, kteří dvěma šestkami a podkošovým zakončením Mareše rozhodli.

Lídry Kolína byli Šiška (17) s Petrášem(14+11 doskoků). Jejich tým dal o jednu trojku víc (9-10), ale byl zpět z brejků (12-6) a především ve ztrátách (8-17).