Palyza a spol. v Opavě udeřili ve druhé půli

ECHO 19. KOLA Velké vítězství po skvěle zvládnutém druhém poločase Orlů v Opavě, kde hostům během první půle vypadli ze hry dva důležití hráči. Lions nečekaně rozstříleli pancéřové opevnění USK. Z Medvědů se stal defenzivní tým. Beksu v Brně výborně 36 minut odřídil Viktor Půlpán. A Ostrava bez tří osových hráčů neměla v Děčíně nejmenší naději. To jsou hlavní momenty středečního 19. kola Kooperativa NBL.

Orli už 12 ze 13!

Vyhrál chytřejší tým. Jen tahle zcela výstižná věta kouče poražené Opavy Petra Czudka by stačila za všechny komentáře. Televizní hit 19. kola, v němž se utkal čtvrtý se třetím, byl vyrovnaný, jak jen mohl být, po přestřelce první půle (49-47) ale hosté z Prostějova zvedli disciplínu a agresi v obraně a chytrou hrou, maximálně sesměrovanou do koše, proměnili minimální vedení z většiny druhého poločasu v triumf 74-82. Jejich dvanáctý v 13 posledních zápasech. A nebýt klikařské trojky Pavla Bosáka, mohli už teď útočit na letošní rekordní šňůru Válečníků.

První poločas byl lahůdkou pro diváky, ovšem noční můrou pro trenéry. Slezané nasypali do koše 7 trojek ze 14 pokusů, Orli 6 z 9. U hostů se činil rozehrávač Marko (5/3), u domácích dokonalí Šiřina s Gniadkem (oba 3/3), dva klíčoví muži domácí skvadry.

První jen do půle zapsal 13 bodů a 6 asistencí včetně "harlemské" trojky o desku skoro z půli hřiště se sirénou první půle (bohužel pro Šiřinu žádný bod do Kooperativa faktoru). Druhý byl dlouho neomylný z trojek, ale jako jeden ze dvou podkošových hráčů domácích byl málo znát v mlýnici pod košem, sebral jen 4 doskoky a vyfauloval se za 26 minut ve hře (3 fauly už do půle).

Sestavově to byl vůbec nevšední zápas. Hodně za to mohla pro Orly temná šestiminutovka na přelomu prvních dvou čtvrtin. Nejdřív vystřelil trojku Tomanec, dopadl, složil se na zem a v zápase skončil (podle kouče Orlů má naražený bok). Pak musel na lavičku se zkrvaveným obočím Ondřej Peterka (později se do hry vrátil) a ihned po něm vystřelil trojku Slezák, dopadl, složil se na zem a v zápase skončil (kotník).

Dvojitý knockout pro hosty? V žádném případě. Ač i domácím chyběl centr Kramný, právě to, že ani náhlé dvojité oslabení a zúžení podkošové i křídelní sestavy Ariete výrazně nevykolejilo, rozhodlo o jeho výhře. V zápase se pak hodně hrálo na jednoho dlouhého a křídla si musela vzít nejednou na starosti podkošové hráče.

Slezanům se v první půli skvěle dařilo posílat si míč k seběhům pod koš na snadná zakončení, což jim spolu s trojkami, nekonečnými nájezdy Vlčka (12 bodů do půle, ve druhé už jen 2) a brejky z několika efektivních zdvojení hráče s míčem kolem půlky přineslo většinu bodů. Hosté se však i přes 10 ztrát chytrou hrou do koše, uvolňování střelců a trestnou bilanci 13/11 drželi stále v závěsu.

A v druhé půli, kdy se až ke konečným 23 bodům (+10 doskoků) rozjel MVP utkání Palyza, přidali i v obraně. A to hodně. Vyjma jedné trojky a 2 asistencí měl už 16 minut do konce za sebou celou svou produkci Šiřina, z jehož rukou se v kritickém závěru hosté za každou cenu - a úspěšně - snažili dostat míč.

V důležité sekvenci třetí čtvrtiny, kdy šli na 55-63, donutili domácí k 7 minutým trojkám, a byť se Opava – i přes míjené šestky - dostala ještě na 2 nebo 3 body, Prostějov měl po ruce vždy velkou střelu Palyzy, nebo uvolnění Roseboroa se Štefflem pod košem. Právě Šteffel, zejména při spolupráci s Marko, je stále důležitějším článkem hry Hanáků, když tentokrát vedle 15 bodů uloupil i 4 míče v obraně, a třeba 80 vteřin před koncem agresivním přebráním Šiřiny v otevřeném hřišti donutil už zjevně znaveného domácího lídra ke ztrátě. Navíc za stavu 74-76 se bleskurychle obtočil kolem menšího Zbránka a zvýšil. Slezané už v posledních 90 vteřinách neměli timeout a Palyza 4 šestkami stvrdil výhru Orlů.

Pod tu se velkým písmem podepsal i rozehrávač Marko (13 bodů, 6 doskoků, 5 asistencí), který se v druhé půli po uklidňujícím pobytu na lavičce následujícím ihned po technické chybě nebývale rozohnil - jednou dokonce odkudsi přiletěl k mega bloku na Cveka, aby se vzápětí vzepjal až téměř k dunku.

Jeho tým, ač už jen v sedmi, vyhrál druhý poločas 25-35. Na doskoku dominoval 21-36, když soupeři povolil jen 2 útočné doskoky. 18 ztrát kompenzoval efektivními trojkami 18/9 (Opava 29/11) a šestkami 19/17. Opavu před 860 fanoušky nejvíc táhl Šiřina 20 body a 9 asistencemi. V závěru by už ale uvítal větší podporu od spoluhráčů.

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Prostějov byl dnes chytřejším týmem. My jsme bojovali, ale to na tak silný tým, jakým je Prostějov, nestačilo. Dlouho bylo utkání vyrovnané, ale koncovka patřila Prostějovu. Naši hráči po zranění hostů Tomance a Slezáka snad podlehli iluzi, že je vyhráno, ale nebylo."

Zbyněk Choleva (kouč Ariete Prostějov): "Vyhráli nad silným soupeřem. V prvním poločase byli domácí lepší, ale ve druhém jsme zlepšili obranu a v útoku jsme dobře řešili pick and roll."

Roman Marko (rozehrávač Ariete Prostějov): "Zaslouženě jsme vyhráli, když jsme ve druhém poločase hodně zlepšili obranu a dobře řešili útok. V koncovce udělali domácí několik chyb, které utkání rozhodly."

Viktor Cvek (forward Opavy): "Prohráli jsme si utkání sami. Hosté po zranění dvou hráčů základní sestavy začali výborně bránit, z čehož pramenily naše chyby. I když jsme v koncovce několikrát dotáhli na rozdíl dvou bodů, nestačilo to."

Létající Medvědi už dotáhli šesté Sovy

21 body z brejků a k tomu výbornou obranou (hosté 35 procent z pole) zničil Geosan hosty z Bohemilku 84-58 a po třetí výhře v řadě už se s USK dělí o šesté místo v tabulce. 23 body tým vedl shooting guard McEachin, který se už po třech odehraných zápasech zařadil mezi nejlepší skórery ligy. Jinak ale zabrali prakticky všichni hráči a jen lavička se složila na 39 bodů. A tak se ani nepoznalo, že týmu chyběl power forward Horák a přes původní informaci o nástupu i nový rozehrávač Glover.

Když domácí vytáhl k úvodnímu náskoku 18-8 dvěma trojkami Faifr, ještě se soupeř stačil vrátit na 18-15. Startovní čtyři minuty druhé čtvrtiny už ale rozhodly o zápase. Tuři tu netrefili do obruče ani jeden míč a ze stavu 27-15 se již Medvědi odrazili k až nečekaně pohodlnému dohrání zápasu, za jehož prvních 30 minut stihly Svitavy v plné polní jen 39 bodů.

Kolín před 470 diváky trefil 9 trojek proti 4 hostů, 9 asistencí zapsal MVP utkání Ličartovský a 7 Hunt.

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): "Nechali jsme soupeře, aby nám dal jen 58 bodů a takhle málo jsme dostali už potřetí v řadě. Je to způsobeno i příchodem nových hráčů a odchodem jiných. Kluci to dnes zvládli na nejlepší známku a je to dobře. Měli jsme i hodně doskoků a asistencí. To je ukázka toho, jak hrajeme po příchodu nových hráčů."

Stanislav Petr (kouč Bohemilk Tuři Svitavy): "Mně se to samozřejmě hodnotí těžko, Predrag to dobře zná z minulé sezony. K pochválení není skoro nic, mohu jen poblahopřát domácím. Jsme málo aktivní v hraní na koš, hrajeme to trochu jako házenou. Nikdo není schopen to vzít na sebe. Takže Kolín nás potrestal, byl úspěšnější i procentuálně ve střelbě."

Pavel Harčár (forward BC Geosan Kolín): "Náš cíl před zápasem bylo dostat méně než 60 bodů. A to se povedlo, protože jsme dostali jen 58."

Lukáš Šindelář (forward Bohemilk Tuři Svitavy): "Nepodali jsme dobrý výkon. Naše hra je taková statická, čekáme, kdo co udělá. Poslední dobou spoléháme na někoho dalšího, že to udělá za nás."

Defenzivní propad USK

Velké překvapení se zrodilo u Vajgaru. Ne snad že by domácí Lions nemohli vyhrát. Co budí údiv, je 87 bodů v koši USK. Sovy 80 bodů vyjma Nymburka dostaly naposledy 7. listopadu v Opavě. Ještě předtím přišel tentýž obnos v Děčíně a ještě dřív 89 v Brně. Víc už nikdy.

Jihočeši ovšem odehráli takřka dokonalý zápas (87-65) – nabrali jen 8 ztrát proti 15 USK, v útoku doskočili 13 míčů a měli o 14 střel víc. A to při shodné úspěšnosti stačilo, zvlášť při 9 trojkách proti 4 Sov a také při 14 minutých šestkách Pražanů. O útočnou produkci se staralo především trio Nofflet (20), Vošlajer (20), Lamar (16), MVP utkání se však stal Jiří Šoula. U hostů si své uhráli Bohačík (16, ale trojky i šestky 5/1), Mareš (11), Josipovič (11) a Slavík (10), ale na rozjeté Lions to bylo málo.

Lions se na 8 bodech křídla Noffleta vyvezli už v první čtvrtině (s 5 ztrátami USK) do vedení 20-10. Ve druhé části vedli před 460 diváky do deseti bodů, ve třetí už nad deset a ve čtvrté byl maximem USK stav 70-60 sedm minut před koncem.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): "Byl to pro nás velmi těžký zápas. Tady v Hradci je na nás vyvíjený zvláštní tlak. Není to ani od vedení týmu, jako od divácké veřejnosti, která od nás čeká po zápasech s týmy z popředí tabulky, že když přijede USK, tak musíme vyhrát. USK ale dnes patří do horní poloviny tabulky, je to velice těžký soupeř! Tým, který se opírá o velmi kvalitní obranu. Z toho důvodu jsem spokojený s naším útokem. Měla by pro nás být vizitka, že i takhle obrannému týmu dokážeme dát přes 80 bodů. Byli jsme i konkurenceschopní v obraně, což u nás nebývá tak často. Kluci zde předvedli slušnou práci a myslím, že výhru jsme dnes více chtěli. Jsem za ni rád, potřebujeme však v dalších zápasech potvrdit vzrůstající výkonnost."

Mirsad Aliovič (kouč USK Praha): "Od začátku bylo jasné, co soupeř chtěl – chtěl vyhrát a to ukazoval od první čtvrtiny. My jsme hráli velice špatně. Od první minuty jsme byli špatní v obraně – 87 bodů je opravdu moc. Během více než 30 minut soupeř vedl o 10 bodů, tento rozdíl znamená, že ho můžete zlobit – ale my jsme to nebyli schopni splnit, což je vidět ve statistikách – šestky jsme měli 22/8. V jednu chvíli jsme jich nedali 6 v řadě a nebyla zde šance vrátit se do zápasu. Soupeř byl lepší ve všech aspektech – v obraně, útoku i doskocích."

Nulová šance

Bez Hookera, Bratčenkova a především Číže chyběla Nové huti v Děčíně téměř celá perimetrová nebezpečnost, což nemohlo zalátat ani 14 bodů a 12 doskoků forwarda Kerra. A tak snad jediným ostravským pozitivem na výprasku 92-56 jsou kariérní maxima dvou 19letých zelenáčů – power forwarda Leczo (13) a křídelníka Klímka (12).

Válečníkům nijak neuškodila absence Houšky s Bosákem, neboť zápas dostal pod kontrolu už v druhé pětiminutovce power forward Kaša, který 8 body v řadě (včetně dvou trojek) s podporou další trojky Šišky vytáhl skore z 11-11 na 22-11. A pak už byl až do konce klid.

Děčín v kulise 780 fanoušků dosáhl téměř dvojnásobného počtu tref z pole, když zejména trojková převaha (16 ku 3) byla zdrcující. Největší díl si z krajíce ukrojili rozehrávač Šiška (trojky 6/4, 17 bodů, 10 asistencí, MVP utkání) a forward Pomikálek (trojky 5/3, 15 bodů, 10 doskoků).

Marek Stuchlý (asistent NH Ostrava): "Nyní jsme bohužel v okleštěné sestavě, nedá se nic dělat, i takhle se musí hrát. Dali jsme příležitost mladším hráčům a myslím, že některé pasáže byly velice slušné. Škoda toho rozdílu, který je, ale pro naše mladé hráče to z hlediska nabírání zkušeností bylo dobré."

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): "Předně kredit Ostravě za to, jak hrála v sestavě, v jaké přijela. Pochopitelně jsme tušili, že třeba někteří hráči nezasáhnou do hry, ale že to bude v takovém měřítku, to určitě ne. Zcela to změnilo naši předzápasovou strategii, nicméně o tom, jak utkání dopadne, se nejvíc rozhodovalo už v prvním poločase. Po nepovedené třetí čtvrtině pak o celkovém výsledku definitivně rozhodla čtvrtá čtvrtina. Výsledek je, jaký je, nicméně utkání bylo ovlivněno především sestavou hostů. Jsme rádi za výhru, myslím za povinnou výhru. Prostor dostali všichni naši hráči, mohli jsme zkoušet nějaké věci, které jsme si chtěli vyzkoušet. Ostrava se mi líbila, že i v této sestavě působila dojmem, že tu není v roli obětního beránka."

Půlpán to zvládl: 36

Jako už skoro tradičně po bolestivé porážce Východočeši navázali jistou výhrou. V Brně jim chyběla baterie guardů (Sanders, Kotas a jen 6 minut odehrál Příhonský), ale naplno využili nemenšího oslabení domácích (Norwa, Šmíd, Šotnar), a ač po 8 ztrátách mmcité vyšplhali v první čtvrtině jen k vedení 17-26, ve druhé části podobný náskok udrželi a ve třetí už se dostali na 20 bodů rozdílu.

Dominovali střeleckým procentem (57 ku 40) i na doskoku (44 ku 28), 17 bodů dali z brejků, 13 z druhých šancí a 23 po ztrátách soupeře. Zpod koše kralovali 28-62 a jediným negativem bylo 19 ztrát (Nečas, Pandula, Wall spolu 13), čímž JIP přesně dorovnal chybovost domácích (Jones a Egwuonwu spolu 11), z nichž byl výraznějším střelcem jen 17bodový Zachrla.

V dresu hostů se Wall i Pandula prezentovali 17 body, 14 přidal Švrdlík a 15 body, 6 doskoky a 4 asistencemi na 1 ztrátu exceloval rozehrávač Půlpán, který při absenci Sanderse musel strávit ve hře skoro 36 minut.

Dušan Bohunický (kouč BK JIP Pardubice): "My se potýkáme se zdravotními problémy. Nevěděli jsme, co nás tady čeká, protože Brno je doma opravdu silné. Od začátku jsme ale určovali tempo hry, dobře jsme bránili a pokrývali důležité hráče soupeře. Především hráče na pozice číslo 4, protože jsme nenechali rozehrát Jardu Prášila a ostatní, kterým jsme – až na několik situací z první půle zaviněných špatnou komunikací - nedovolovali dostat se do jednoduchých střel. A to byl rozhodující faktor. Dodržovali jsme to, co jsme si před zápasem určili. Jak směrem dopředu, tak na obranné polovině. Dokázali jsme to dodržet asi 35 minut, ale nikdy se nám nestalo, že bychom vypadli ze hry na delší dobu, s čímž jsme měli problémy v předchozích zápasech. Jednalo se maximálně o jeden až dva útoky, kdy jsme je nechali skórovat z jednoduchých pozic, ale následně jsme se dostali postupným útokem zpět. Pomohlo nám také to, že jsme dali několik střel za tři body, což se nám v minulých zápasech nedařilo. Zápas hodnotím pozitivně, musíme se odrazit od těchto výkonů do dalších utkání. Čeká nás dlouhá pauza, protože hrajeme až 29. prosince, takže se nám vyléčí některá zranění a budeme stoprocentně připraveni do dalších bojů."

Tomáš Pětivlas (kouč mmcité Brno): "My jsme to soupeři hned ze začátku usnadnili, protože naše obranná činnost nebyla dobrá. Nedokázali jsme ubránit především situace, kdy Pardubice dostávaly veškeré míče pod koš a skórovaly z jednoduchých situací. Rozhodujícím faktorem byly naše ztráty, protože my jich v prvním poločase vyrobili 12, což stačilo Pardubicím k pohodlnému náskoku. Chtěli jsme se vrátit do utkání, což se nám na začátku třetí čtvrtiny částečně povedlo, ale v té době se chytl Wall a trojkami od nás udržel Pardubice v bezpečné vzdálenosti. V tomto okamžiku jim zafungovala střelba z dálky, se kterou se potýkají, a to jim na nás stačilo. Když chceme s takovým týmem hrát, musíme se trefit, což se dnes nepovedlo. Zejména David Nehoda nebyl produktivní, jak býval, a dnes nám špatně zahráli oba Američané. Co se týče absencí, my se potýkáme se stejnou situací jako Pardubice, protože Michal Norwa na doskoku hodně chyběl a na rozehrávače (Šotnara) čekáme už 19 zápasů."

Viktor Půlpán (rozehrávač BK JIP Pardubice): "Věděli jsme, že do zápasu vstupujeme s nižší rotací hráčů, ale nechtěli jsme se na to nijak ohlížet. Chtěli jsme hrát rychle dopředu, což se nám dařilo. Dali jsme spoustu jednoduchých košů, dostali jsme se do vedení už na začátku zápasu, což nás nakoplo. Je dobře, že jsme náskok neztratili jako v minulých zápasech. Dali jsme koše z dálky a neustále si udržovali náskok 10 až 15 bodů."

Ivo Prachař (centr mmcité Brno): "My jsme zápas prohráli ztrátami, na doskoku a menší agresivitou po míči. Myslím, že taky pohybem míče a jednoduchostí hry soupeře."