Pandy noční můrou Nymburka! A nováček si šlápl na štěstí

V nedělním šlágru druhého s prvním oslavilo nečekaný druhý domácí triumf sezony nad Nymburkem Ústí, které v 10. kole A1 zvítězilo v kulise 1300 fanoušků 87-80. K překvapení došlo i na jihu Čech, kde si domácí Písek v 9. kole A2 až senzační porážkou se Slavií (83-88) zkomplikoval dosažení předkola play-off.

Barážová Slavia dál míchá ligové karty!

Před necelými dvěma týdny Sršni snadno vyloupili sídlo Slavie. Když ale měli stejného soupeře zvládnout v jeho sedmičlenné rotaci doma, vypadli z role, a byť mocným finišem vygumovali celé 21bodové manko, závěr patřil Slavii, která už jako jistý barážový účastník vyhrála 83-88 a dál tak významně překáží týmům bojujícím o předkolo play-off.

Slávisté vystřelili z bloků zostra a první čtvrtinu vyhráli zejména silnou druhou pětiminutovkou 16-30 po čtyřech trojkách a spoustě bodů zpod koše. Ve druhém dějství náskok udrželi díky 17 bodům lídra Varnera už do poločasu a také dvaceti procentům náskoku z pole. A to domácí ještě museli být rádi za 18 bodů svého centra Martina Svobody.

Ve třetí čtvrtině se hosté trojkami prostříleli až na plus 21 bodů po 28 minutách, když jim domácí vydatně pomáhali svými ztrátami, ale pak hnáni svými ohnivými tifosi přece ještě zabrali a Sýkora se Svobodou je vedli za vyrovnáním na 81-81 3:40 před koncem, když Slavia za 7 a půl minuty stihla pouhé čtyři body. Až v nouzi nejvyšší jí získal dvěma šestkami vedení 81-83 Jelínek, domácí Svoboda naopak dvakrát na linii selhal a po trojce Thomsona necelou půlminutu do konce na 83-88 už se Slavia mohla pošesté v sezoně radovat.

Vítěze (bez Agravanise, Mrázka, Šťovíčka), kterým k úspěchu stačilo lepší procento z pole (40-51) a větší obnos trojek (32/6 - 23/11), sytili Varner (22+10 doskoků, 8 ztrát), Jelínek (15), Kimbrough (13), Mareš a Thompson (po 12). Domácí (bez Faita) se opřeli o Martina Svobodu (27+8 doskoků, TH 15/10), Sýkoru (15+10 doskoků), Šlechtu (15) a Týmla, který se při návratu po třech měsících prezentoval 12 body. Písku nestačilo ani víc bodů zpod koše (44-32), z brejků (18-4), z šestek (21-13), více útočných doskoků (11-5, body z nich 14-4), ani menší počet ztrát (13-23).

Hugo Salgado (kouč SK Slavia Praha):
„V sedmi hráčích to pro nás bylo obtížné. V poslední čtvrtině jsme netrefovali hodně střel. Myslím si, že to byla dobrá hra od obou týmů a že jsme na tom byli stejně. Oba týmy hrály dobře se stejným nasazením. Měli jsme štěstí a vyšší procento z pole. Každý bod byl dnes důležitý a to byla cesta k vítězství.”

Radek Pumprla (rozehrávač SK Slavia Praha): „Konečně můžu hodnotit po výhře. Myslím, že rozhodl začátek, kde jsme trefili pár střel, což nám dodalo sebevědomí. Bylo důležité, aby se nás trefilo víc, protože jsme přijeli pouze v sedmi. I v Olomouci můžeme být ti, kdo hodí vidle některému týmu, který je nad námi, do postupu do předkola. To znamená, že jsme byli rádi po výhře v Ostravě a teď jsme vyhráli ještě v Písku. Pro nás je to jedině dobře, potřebujeme vyhrávat, abychom zjistili, že to umíme a v baráži uspěli.”

Jan Čech (kouč Sršni Photomate Písek): „Bohužel se opět ukázalo, že kombinace Sršni a favorit nejde dohromady. Nevím jestli jsme Slavii podcenili, když přijela jen v sedmi, ale ukázala, že v A2 je na venkovním hřišti neporazitelná. My jsme v utkání nedodržovali vůbec nic. Hlavně bych chtěl poděkovat každému jednomu divákovi, který byl dneska v hale a dopomohl nám se vrátit do utkání. I když to nedopadlo, a je to pro nás vážná komplikace v boji o postup do předkola, tak z dnešní atmosféry si každý musí odnést něco dobrého. Gratuluji Slavii, koncovka byla hop, nebo trop, myslím, že jsme to nemohli moc ovlivnit, a nezbývá než se připravit na utkání v Ostravě, což bude rozhodující boj o postup do předkola.”

Kevin Týml (forward Sršni Photomate Písek): „My jsme do zápasu nevstoupili vůbec dobře. V poločase jsme prohrávali téměř o dvacet bodů a to jsme nechtěli. Nedokázali jsme zastavit klíčové hráče, hlavně jejich střelce a to zápas ovlivnilo. Myslím, že jsme to podcenili a stahovat náskok bylo pro nás těžký úkol. Koncovku měli lepší slávisté.”

Druhé Pandy doma i podruhé setnuly vedoucí Nymburk!

Ve druhé půli výrazně hladovější SLUNETA, která tuto dvacítku ovládla jasně 51-35, i podruhé v této sezoně doma zcela zaskočila vedoucí Nymburk (87-80), utnula jeho sérii 7 výher a připsala mu třetinu všech jeho ligových porážek. Favorit, který ve středu ukončil svou letošní eurojízdu, pokračuje ve svých příležitostných výpadcích (nezřídka bezprostředně po utkáních Europe Cupu) v domácí soutěži, které se vedle Ústí už dvakrát přihodily i s Brnem. Stále ale má k dobru tři dohrávky a ani porážka od druhého týmu tabulky s největší pravděpodobností neohrozí jeho prvenství po nadstavbě.

Po vyrovnaném úvodu, kdy oba celky skórovaly z útočných doskoků, se v kulise 1310 fanoušků probilo do vedení 23-18 Ústí, aby hosté ve druhé čtvrtině (15-29 s 9 ztrátami domácích), svém jediném vydařeném herním období s úderničením na obou koncích hřiště, otočili hodně díky guardům Rylichovi s Tůmou na 25-34. Po poločase 36-45 s body z brejků 2-16 a 12 ztrátami Ústí ale domácí podřadili, Nymburk druhou půli protápal v obraně i útoku, a když jej pod košem vyučoval i power forward Karlovský, jinak autor 4 bodů na utkání, srazila SLUNETA manko po 30 minutách na 60-62, a poté, co se k Nicholsovi s Autreym přidal velkými střelami i křídelník Rowan, 4:30 do konce už domácí vedli 75-68. A když minutu do závěru výjimečným sportovním gestem (přiznanou tečí míče) rozehrávač Nymburka Sehnal vrátil míč Pandám k dalšímu útoku, a Nichols se poděkoval trojkou na 82-72, padla i poslední naděje Polabanů.

Ústí (bez Váni, Žikly) táhli Nichols (22+8 asistencí), Rowan (18), Autrey (13), Karlovský (12), Pecka (10+10 doskoků) a Martin (10). Za hosty (bez Svejcara, Sanderse) marně korigovali Bell (15), Gordon (14), Mathon (12+9 doskoků) a Sehnal (10+7 doskoků). Z pole výrazně přesnější Pandy (v procentech 52-36) vyhrály i doskok (42-37, útočné 10-16, ale body z nich 17-17), hostům bez nároku na odměnu patřily trojky (8-11), kterých vystřelili víc než dvojek (36 ku 32), dále body z brejků (5-21) i ztráty (19-13).

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí):
„Myslím, že to byl nádherný zápas a zážitek. Ne proto, že bychom předváděli nějaký nejhezčí basketbal, co jsme letos hráli, ale protože jsme porazili doma Nymburk a porazili jsme ho tím, že jsme bojovali. První poločas hráli hosté velice dobře a právě ta bojovnost byla spíš na jejich straně. My jsme si k tomu ale v poločase něco řekli a od třetí čtvrtiny jsme změnili momentum. Začali jsme v obraně, trefili jsme pak i nějaké střely, a samozřejmě když takhle hrajete, trochu se k vám přikloní i štěstí a ve finále je z toho pro nás neskutečné vítězství. Poslali jsme signál všem soupeřům, že tady u nás se jen tak vyhrávat nebude a jsme schopní porazit i Nymburk.”

Jan Karlovský (power forward SLUNETA Ústí): „Pro nás super výhra, možná trochu nečekaná, ale předvedli jsme týmový výkon. Je to skvělé povzbuzení před derby v Děčíně, kde chceme rovněž zvítězit. Hlavně ve druhém poločase jsme odevzdali skvělý výkon, kterým jsme si potvrdili, že můžeme hrát s kýmkoli.”

František Rylich (guard ERA Basketball Nymburk): „Měli jsme trochu pomalejší start, ale nakonec jsme se do toho celkem rychle dostali. Ke konci poločasu jsme dali nějaké rychlé střely, padlo nám to a dokázali jsme si vybudovat náskok. Po změně stran jsme ale přestali plnit to, co jsme chtěli dělat. Přestali jsme hrát agresivně, nechávali jsme Ústí otevřené střely. Snažili jsme se hrát celý zápas, ale někdy nám na konci limitu na útok dali nějaký těžký koš, a to nám samozřejmě nepomohlo, naopak nám to v útoku nepadlo. Na konci už za sebou měli domácí celou halu, dali ještě pár košů, my se netrefili a Ústí tak zaslouženě vyhrálo.”

Francesco Tabellini (kouč ERA Basketball Nymburka): „V první řadě gratulace domácím, hráli skvělý zápas, nebylo to jenom o procentech a o nasazení. V této sezóně odvádí skvělou práci a druhé místo si zaslouží a doufám, že to udrží až do konce nadstavby. Ale o nás, většinu zápasů, které jsme doposud prohráli, to bylo kvůli našemu útoku, pod tlakem jsme přestali sdílet míč a nevytvářeli jsme si dobré pozice. Tentokrát to nebyl ten případ, dnes jsme si vytvářeli dobré pozice, ale neproměňovali je. Rozdíl byl v mentální odolnosti, nebyli jsme schopni přidat to extra nasazení, které bylo zapotřebí, abychom zastavili soupeře, když se mu daří. My jsme se sice snažili bránit, ale domácím se dařilo a v tom případě musíte ještě více přitvrdit a to se nám nepodařilo.”