Pardubice i Brno míří do FINAL 4

ECHO POHÁROVÉHO ÚTERÝ Navzdory 22 ztrátám i absenci reprezentanta Šafarčíka Beksa nakonec v domácím prostředí zvládla poslední čtvrtfinále Českého poháru, skolila USK Praha 84-78 a postoupila do Louda Auto FINAL 4, kde na ni v semifinále čeká Opava.

Postupovou radost dnes zažilo i Brno, jež v lotyšské Liepaje v koncovce přemohlo estonské Tartu (87-81) a s bilancí 4-2 si zajistilo už před posledním duelem základní části účast ve FINAL 4 premiérového ročníku Severoevropské ligy, i díky vyloučení dvou účastníků - ruského Krasnojarsku a běloruského Borisfenu - ze soutěže.

Beksu zachránilo včasné vynoření z oceánu ztrát

Pardubický tým se po téměř celý čtvrtfinálový střet Českého poháru proti USK (bez rozehrávače Vyroubala) topil v moři vlastních ztrát. Po jednadvaceti za prvních 34 minut si ale v poslední šestiminutovce začal nebývale vážit míče, do konce hrací doby se omezil na jedinou a vytáhl tak k finální zteči.

V poslední dvouminutovce za stavu 75-76 nejprve po útočném doskoku skóroval s faulem Walton, načež z trojky na 81-76 udeřil Pekárek. Pražanům už tu došel ofenzivní arzenál a Potočkovo zakončení z brejku na 83-76 už udělalo nad zápasem kříž.

Oslabený USK si hýčkal největší naději po prvních 11 minutách, kdy jej trojková údernost posunula na 22-32. Pak mu ale tohle zřídlo vyschlo a naopak domácí se z oblouku začali osmělovat a srovnali na 34-34. Do půle (47-45) hodně těžili z převahy svých náhradníků (24-3), nicméně až do poloviny 39. minuty pak oba týmy běžely prsa na prsa, než Pardubičtí rozhodli.

V zápase kvůli ztrátám nedokázali využít své podkošové převahy, i když dva dlouzí hostů Fuxa a Macháč se kvůli faulům skoro nestihli dostat na hřiště. Navíc už po 30 minutách měl 4 fauly křídelník Farský, hrající svůj nejlepší zápas po nedávném návratu do sovího dresu.

Za 26 minut nasázel 19 bodů, stejně jako power forward Štěrba (19+9 doskoků). Mangas přidal 18 a Fuxa za deset minut 11. Za domácí se dvojciferně prosadili Walton (13+8 doskoků), Burda, Potoček (po 12), Vyoral (11+7 doskoků, 5 asistencí a 10 získaných faulů) a Pekárek (10).

Z pole o 12 procent lepší domácí dominovali zpod koše (44-24) i v bodech náhradníků (33-3 při téměř shodném počtu minut druhé vlny), lepší byli i na doskoku (50-38), z druhých šancí (13-6) a z brejků (18-12). USK nakonec nestačila ani veliká převaha z trojek (22/7 - 40/13) a ve ztrátách (22-11).

Dino Repeša (kouč BK Pardubice): „Je to naše třetí vítězství nad USK v letošní sezoně - to nejdůležitější, protože postup do FINAL 4 byl náš cíl. Jsem velmi spokojený, že po postupu do FINAL 4 Alpe Adria Cupu jsme to zvládli i v Českém poháru. Nejsem spokojený s tím, jak jsme vstoupili do utkání z pohledu obrany. Měli jsme špatný tlak na míč, nebyli jsme dostatečně agresivní. Pak jsme udělali nějaké taktické změny, pomohli nám i hráči z lavičky a naše hra se zlepšila. Každé utkání po pauze je těžké. Chyběl nám herní rytmus v útoku, zvlášť na začátku. Na konci jsme ale měli několik dobrých zónových obran a vytvořili jsme si rozhodující náskok.”

Matěj Burda (guard BK Pardubice): „Z naší strany to nebyl úplně dobrý zápas, jak v obraně, tak v útoku. Hlavně v prvním poločase jsme měli problémy na obranné polovině, naopak ve druhé spíše na útočné. Myslím si, že nakonec rozhodla naše obrana, v posledních 5 minutách jsme nedostali moc košů. Všichni jsme hlavně rádi, že jsme to dotáhli do vítězného konce a k postupu do FINAL 4.”

Joshua King (trenér USK Praha): „Nejprve gratuluji Pardubicím k postupu, zasloužily si ho. Myslím si, že divácky to bylo hezké utkání. Jsem pyšný na to, jak moji hráči hráli. Ukázali jsme, že máme kvalitu, ale bohužel jsme prohráli. Zápas rozhodlo několik zisků soupeře v posledních minutách, po nichž Pardubice skórovaly. Pro nás byla škoda, že se vyfauloval František Fuxa, protože na útočné polovině to byl jeden z jeho nejlepších výkonů v sezoně. Máme mladý tým a tento zápas nám dal hodně zkušeností.”

František Fuxa (power forward USK Praha): „Byl to velký boj, rozhodovaly maličkosti, což je vidět i podle skore. Nás tahle prohra mrzí o to víc, že je už osmá v řadě. Chtěli jsme se od tohoto zápasu odpíchnout, ale nepovedlo se a jediné, co nám teď zbývá, je pokračovat dál - jít trénink od tréninku a zápas od zápasu.”

Koncert Bálinta v poslední čtvrtině

Devatenáctiletý guard Richard Bálint, který si dovezl další dávku sebevědomí z reprezentačního srazu, byl klíčem Brňanů v rozhodné poslední desítce šestého duelu v Severoevropské lize. Třinácti ze svých 19 bodů (za 35 minut) založil na převahu svého týmu 34-20 v tomto dějství a nakonec i na vítězství 87-81 nad Tartu, devátým celkem estonsko-lotyšské ligy.

Brno bylo i bez Půlpána a Nečase většinu první půle mírně vpředu, ale Tartu se v jejím závěru trojkami za přispění brněnských ztrát dostalo k obratu. Ve třetí čtvrtině se pak prosazovalo zpod koše a při trvajících ztrátách soupeře na startu čtvrté části vedlo až  53-63.

Až pak se opět nadechli Brňané, vedeni Bálintem několika tříbodovými akcemi snížili, sérií trestných hodů se pak dostali k obratu, a když Tartu došly trojky, do koncovky už mířili vpředu a poslední půlminutu už strávili na útočné polovině.

Vedle Bálinta sestrojili dvouciferný výkon i Madden (21+7 doskoků), Puršl (17) a Mickelson (12+10 doskoků). Z pole lepší Brno bylo napřed i na doskoku (44-31) a v šestkách (17-4), čímž vykrylo manko z trojek (6-9), v produkci laviček (15-43) a ve ztrátách (17-7).