Pardubice proti konci, Opava o první

PREVIEW STŘEDY V NBL Pod velkým tlakem budou dnes od 18 hodin na domácích palubovkách hráči Pardubic a Opavy. Beksa ve čtvrtfinále za stavu 0-3 hraje proti konci sezony se stále lepší ofenzivní mašinou Olomoucka a Slezané budou po dvou porážkách v Děčíně hrát o klíčovou první výhru v sérii.

6. BK Opava – 3. BK ARMEX Děčín

Absence Děčína: nadále pivot Grunt (zranění)

Vzájemné zápasy v sezoně NBL: 79-100, 61-77, 70-58, 70-78, 79-84, 82-90, v poháru 82-78

Stav série: 0-2

Opava musí za stavu 0-2 litovat dvou promarněných šancí z děčínské palubovky, kde padla ve vyrovnaných bitvách vždy o pár bodů a ve druhém zápase nevyužila skvělé první čtvrtiny se 14bodovým náskokem. Zdálo by se tak, že v domácím prostředí by měla misky vah už překlopit na svou stranu a jistě udělá maximum pro srovnání stavu.

Děčín se jí na domácí půdě zcela vyrovnal v trojkách a mírně lepší byl v klíčové disciplíně na doskoku, kdy i přes lepší útočné doskakování Slezanů ve druhém utkání vytěžil z druhých šancí víc. V Utkání 1 byl vzhledem k pětibodovému rozdílu i zajímavý počet minutých šestek 11 ku 10, což Opavu pravděpodobně stálo zápas, když za stavu +2 měl Kouřil, který jinak hrál výborný zápas, v závěru šanci navýšit vedení na pět, ale třikrát minul a Děčín vzápětí trojkou otočil.

Slezané také potřebují víc silných výkonů, neboť vždy výrazněji vystoupí jen dva nebo tři hráči. Navíc s fauly zatím hodně zápolili podkošoví muži Gniadek s Kvapilem, kteří při dlouhém vysedávání na lavičce nemohou sbírat body a zejména doskoky.

Děčín v obou utkáních trápily ztráty (18 a 17), naopak ho nakopl oživený rozehrávač Feštr, který má pod trenérem Greplem větší prostor a svými zásahy Opavě škodil zejména v závěru druhého duelu. Tým se také zatím může plně spolehnout na Autreyho, na jehož důraznější přibrzdění se budou Slezané muset zaměřit.

Petr Czudek (kouč a nově i sportovní ředitel BK Opava): „Nemá cenu se v děčínských porážkách pitvat. Víkend házíme za hlavu, jdeme dál. Jsme připraveni a odhodláni stav série srovnat. Chceme, aby na nás bylo vidět, že nám to není jedno, že se jdeme rvát. Lidé tu energii z nás vycítí, pomohou nám a společně ukážeme, kdo je v Opavě pánem. Soupeř díky dvěma výhrám bude v pohodě, přijede to zkusit, urvat alespoň jedno vítězství. My ho ale chceme zašlapat do země a sérii vyrovnat.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „V Opavě nás čekají dva obrovsky těžké zápasy. Máme velké problémy s obranou obou rozehrávačů Jakuba Šiřiny a Radovana Kouřila. Pokud se nám nepodaří tyto problémy vyřešit, budeme v těchto zápasech tahat za kratší konec. Co možná nejlépe se připravíme a budeme bojovat o co nejlepší výsledek.“

Lukáš Feštr (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Po prvních dvou utkáních, kdy jsme uhájili domácí palubovku, se série stěhuje do Opavy, kde nás čeká bouřlivé prostředí. Pokud tam chceme uspět, musíme být koncentrováni po celých čtyřicet minut a udržet nasazení, které jsme podávali v prvních dvou zápasech.“

5. BK JIP Pardubice – 4. BK Olomoucko

Absence Pardubic: křídlo Michal Svoboda

Absence Olomoucka: rozehrávač Močnik (dlouhodobé zranění)

Vzájemné zápasy v této sezoně NBL: 82-70, 76-99, 91-98, 98-93, 81-86, 91-102, 87-93, v poháru: 79-86

Stav série: 0-3

O poslední zbytky naděje bude hrát Beksa na domácím kurtu ve čtvrtém zápase čtvrtfinálové série za krajně nepříznivého stavu. V sérii zatím nedokáže kapitalizovat ani sebevětší prvopoločasový náskok, neboť jí chybí dlouho hledaná konzistence výkonu a také se nadále nemůže opřít o obranu. I když hlavní individuality soupeře mají nesporné ofenzivní kvality, Východočeši potřebují při nájezdech zejména super atleta Dunanse lepší výpomoci, aby mu znesnadnili zakončení i snadné shozy na pivoty.

A když na jedné straně snajpra Palyzu přebírali i dlouzí, jen aby nedostal lepší výhled na koš a reprezentační forward tak – zejména kvůli skvělé práci Půlpána - skončil v úterý podruhé za sebou na jednociferném nástřelu, nemohou si Pardubičtí dovolit nepřebíráním nechávat volné trojky Pelkovi s Dunansem (i přes jeho někdy až neuvěřitelně ploché střely), které je zničily ve druhé čtvrtině třetího utkání. Na doufání, že někdo mine, už v play-off není prostor, neboť šance na nápravu se už pak výrazně tenčí.

Pardubice navíc vypadaly zaskočeně, když na ně Olomoucko vyrukovalo od druhé čtvrtiny se zónou. Kouč Sanders si ihned po prvním útoku s první ztrátou do ní vzal timeout, aby zabránil hrozícím problémům. Ty pak ale stejně přišly, když se zdálo, že domácí tým do zóny příliš dribloval a málo ji rozhýbával rychlým pohybem míče.

Samostatnou kapitolou jsou pak sekvence, kdy je ve hře guard Beksy Jackson. Ve třetím duelu se mu střelecky dařilo, když dal 26 bodů za pouhých 23 minut, z pole to měl 12/7 a z šestek 9/8 při 6 získaných faulech a užitečnosti 28. Stejně ale sekvence s ním tým o 3 body prohrál. Soupeř věděl, že většinu zakončení si bude brát on a že při jeho odvážné hře většina z nich nebude snadná. A pak už je to z obou stran loterie, s jakou úspěšností bude Američan proměňovat. Beksa však potřebuje míru rizika co nejvíc snížit a hrát zejména doma na vysokoprocentní zakončení, jež se jí však většinou dařila jen do doby, kdy útočila do osobní obrany, a těžila body z protiútoků.