Peterka v thrilleru trefil snad zlatou výhru!

Lvi se v samém závěru antického dramatu v pardubické aréně plně svěřili do rukou svého nového hrdiny Martina Peterky, který velkou trojkou sekundu před koncem rozhodl po ztrátě 11bodového vedení o možná zlatém vítězství 83-80 nad tuhý odpor kladoucími Bulhary.

První výhra v kvalifikační skupině o světový šampionát dál drží tým ve hře o postup, který by se v případě porážky ztratil v nedohlednu.

Pardubický rodák Peterka při svém novém nejblyštivějším vystoupení v reprezentačním dresu - před zraky celé rodiny - vyčaroval 25 bodů i 10 doskoků a spolu s kapitánem Vojtěchem Hrubanem byl klíčovým tahounem lvů, kteří před začátkem utkání stráží s ukrajinskými vlajkami během české hymny poslali na dálku podporu nyní těžce zkoušenému národu.

Češi zažili výborný start do utkání, když v aktivní obraně získávali míče, po dobré cirkulaci míče udeřili hned čtyřikrát z trojek a po 4 minutách vedli 16-5. A když několikrát uspěl jako dlouho  jediný úspěšný nájezdník lvů Hruban, který se i přes lecjaké zákroky obránců dokázal prosadit zpod koše, vedl český tým po sedmi minutách 22-13.

Hosté ale nepanikařili, a ač se extra neprosazoval jejich lídr rozehrávač Bost, při klesající české produktivitě stáhli na 22-21. Pod košem nižší lvi nebyli dostatečně důslední na obranném doskoku, v útoku nejednou nedostali faul ani při hodně důrazných zákrocích bulharských rukou a z druhých šancí do půle 11 body úřadující hosté otočili ve druhé čtvrtině na 27-31.

Peterka ale šestou trojkou týmu zavelel k vyrovnání na 35-35 a za snaživé obrany Půlpána na Bosta Češi vyhráli poločas aspoň o bod (41-40), když o 13 bodů se shodně postarali Hruban i Peterka, a základní pětka měla na svědomí celou českou produkci.

Třetí čtvrtina, již za domácí tým zahájil na rozehře Půlpán, sloužící i jako hlavní znepříjemňovatel hry Bosta, se proměnila v ohromnou bitvu o každý jeden bod. Ovšem o ty české se i nadále staralo především famózní duo Hruban - Peterka, a tak po 30 minutách vedli náhradníci hostů na body už 0-18.

Postupně se začal vyrovnávat i metr sudích a ve čtvrté čtvrtině především přišel velký nápor domácích. To už se po vyhecování od hlukoměru na jumbotronu dostalo do ráže i více než dvoutisícové publikum, neúnavně pobízené hromovým řevem moderátora utkání Jiřího Kalemby, a Češi z 56-61 nejprve po podkošové aktivitě Peterky vyrovnali a pak už začala hvězdná čtvrtina forwarda Hrubana, který dvěma trojkami a v roli falešného playmakera i hromadou parádních asistencí do čistých podkošových zakončení vyhnal tým až do trháku 77-66 3:30 do konce, a to už bylo při pár dní staré 9bodové porážce v Bulharsku ve hře i překlopení vzájemného skore.

Jenže v defenzivě do zemdlení pracující lvi poté inkasovali dvě těžké trojky, při rozehře se dopustili laciných ztrát všeho druhu a Bost už necelou půlminutu do konce po další české ztrátě sprintoval do protiútoku ke zdánlivě snadnému zakončení na potenciálních 80-82. Ve vzduchu jej ale ještě stihl potkat Hruban, Bost minul a z protiútoku padla zlatá trojka Peterky po asistenci Půlpána. Poslední střelu hostů už lvi ubránili a mohli si s úlevou oddychnout.

Jejich třetím dvojciferným střelcem byl Kyzlink (13) a čtvrtým Sehnal (10). Za hosty Bost nakonec stihl jen 11 bodů při palbě 12/3 a čtyřech ztrátách. Lepší byli ex-brněnský Yanev (17), Marinov (16) a Pavlin Ivanov (14). Lvi přetlačili soupeře z šestek (15-9), naopak zaostali o jednu trojku (12-13), z druhých šancí 14-20 a v produkci laviček 5-28. Klíčová však byla o čtyři procenta lepší střelba z pole.

Ronen Ginzbrurg (kouč lvů): „Každý na světě teď prožívá kvůli situaci na Ukrajině těžké časy. Na Ukrajině pracuji, vím, že je to skvělá země s velkou budoucností. Ostatní národy musí tohle násilí namířené na Ukrajinu zastavit. Měl by to být cíl všech ostatních národů. Jsem šťastný, že naši politici a také předseda České basketbalové federace, doktor Miroslav Jansta, už podnikli proti aktivitám Putina určité kroky a věřím, že následovat je budou také další, mocnější národy. Co se týče utkání, jsem rád, že jsme se vrátili do magického pardubického paláce. Je tady vždy skvělá atmosféra. Není tajemství, že máme mladý tým a jsme limitování absencí spousty opor, takže je to pro nás skvělé vítězství. Viktor Půlpán udělal skvělou práci na Dee Bostovi – když přišel do hry, Dee Bost byl už na devíti bodech a Viktor ho defenzivně výborně přibrzdil. Předvedl skvělou práci. Velmi dobrou práci předvedli také zkušení hráči jako Vojta Hruban, Martin Peterka, Martin Kříž nebo Tomáš Kyzlink, hra na nich stála. Bylo to skvělé vítězství, jsem za něj šťastný a jsem zvědavý, co nám přinese budoucnost.“