Pětiletá senzace v Opavě! Beksa kouzla zbavená!

ECHO DUELŮ 3 SEMIFINÁLE Trvalo to nekonečných 13 let a několik měsíců k tomu, než si opavský klub mohl do své kroniky zapsat tenhle blyštivý zápis. Od 14. prosince 2003 čekal, než znovu pozná radost z přemožení týmu Nymburka. Dočkal se v nejméně pravděpodobný moment, po 36bodovém a 66bodovém spláchnutí v úvodních dvou duelech semifinále, kdy by na něj vsadil jen neskonalý hazardér. Přelomový semifinálový den stvrdil i Děčín, který doma zdemoloval Pardubice o 20 bodů a svou dramaticky navýšenou doskakovací silou v play-off překopává pořádky této sezony až k mocně sílící šanci na třetí finále v řadě. Vítejte v tom pravém play-off, kde nic není, jako dřív, nic není, jak bejvávalo…

ECHO DUELŮ 3 SEMIFINÁLE Trvalo to nekonečných 13 let a několik měsíců k tomu, než si opavský klub mohl do své kroniky zapsat tenhle blyštivý zápis. Od 14. prosince 2003 čekal, než znovu pozná radost z přemožení týmu Nymburka. Dočkal se v nejméně pravděpodobný moment, po 36bodovém a 66bodovém spláchnutí v úvodních dvou duelech semifinále, kdy by na něj vsadil jen neskonalý hazardér. Přelomový semifinálový den stvrdil i Děčín, který doma zdemoloval Pardubice o 20 bodů a svou dramaticky navýšenou doskakovací silou v play-off překopává pořádky této sezony až k mocně sílící šanci na třetí finále v řadě. Vítejte v tom pravém play-off, kde nic není jako dřív, nic není, jak bejvávalo…

Nezapomenutelný 6. květen 2017

Opavští basketbalisté obrovsky zaskočili ve třetím semifinále obhájce titulu z Nymburka, když ho doma senzačně složili 80-76. Snížili stav série na 1-2 a v nedělním čtvrtém zápase se budou pokoušet srovnat sérii. Nymburk prohrál ve vyřazovacích bojích poprvé přesně po pěti letech a jednom dni, když v květnu 2012 rovněž v semifinálovém utkání padl v Kolíně v prodloužení. Pro Slezany je to první triumf nad multišampiony od prosince 2003, kdy 13 body a 12 asistencemi zazářil současný kouč týmu Petr Czudek. Nymburk tu sezonu oslavil první z řady 13 titulů. A s Opavou od té doby neprohrál. Až do 6. května 2017.

Hráči Opavy se chtěli pomstít Nymburku za dvě potupné porážky z venkovních utkání a do Zápasu 3 vlétli plni energie. Středočeši naposledy vedli v páté minutě, když Kříž dával na 9-12. Na tento koš zareagovali domácí jedenácti body v řadě a získali náskok, o který už nepřišli. Hned v první desetiminutovce pomohlo Opavě pět trojek.

Ve druhé čtvrtině narostl náskok domácích (stále bez Gniadka a jen s 5 minutami Jurečky) až na 15 bodů, ale Středočeši poté zabojovali a téměř srovnali skore. Přesto v poločase ztráceli osm bodů. Po přestávce se Nymburk rozstřílel, trefil několik trojek a znovu se dotáhl, ale domácí vždy v důležitou chvíli zareagovali trojkou. Ani v poslední desetiminutovce nebyli hosté daleko od obratu, ale na Hallovo snížení na 75-73 čtyři minuty před koncem zareagoval Bujnoch košem s faulem. Následně na Holtovu šestku na 78-76 odpověděl v posledních vteřinách klíčovým blokem na unikajícího Welsche Šiřina, který vzápětí dvěma šestkami sám uzavřel skore.

Domácí si poradili i přes šestnáct ztrát, protože trefili třináct pokusů zpoza oblouku, a naopak ubránili trojky soupeře. Slezané vynahradili horší střelbu dvojek patnácti útočnými doskoky (19 bodů z druhých šancí) a celkovou převahou na doskoku 40-33. Nejlepším střelcem vítězů byl s osmnácti body Šiřina, Klečka přidal 15 bodů. Nymburku nestačilo 18 bodů Allena, ani šestnáct Sant-Roose.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Jsem rád, že jsme se rehabilitovali za dvě neúspěšná vystoupení v Nymburce. Naši hráči byli dnes odvážní v útoku a bránili na hranici sebeobětování. Tak se hraje v play off.“

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Opavští dnes nastoupili velmi odhodlaně, zejména v první polovině utkání zaznamenali hodně těžkých trojek a výborně doskakovali pod oběma koši. Hrálo se ve velmi bouřlivé atmosféře jako vždy v Opavě. Zítra se hraje další zápas a série je otevřená.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Jsme šťastni za vítězství, kterému jsme šli od začátku naproti. Samozřejmě k úspěchu potřebujete trochu štěstí, ale vedli jsme celé utkání a vítězství vydřeli. Dík fanouškům, že po dvou jasných prohrách v Nymburce přišli a úžasně fandili. Zítra by mohlo přijít ještě víc lidí a my se pokusíme o zdánlivě nemožné.“

Jiří Welsch (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Zasloužená výhra domácích. My jsme podlehli dojmu, že po dvou nepříliš podařených vystoupeních soupeře v Nymburce vyhrajeme lehce i v Opavě. A to byla chyba. Nebyli jsme připraveni na obrovský tlak, který na nás dnes Opava vyvinula. Série pokračuje zítra a my se musíme zkoncentrovat na třetí výhru.“

Demolice Beksy!

Jako by nevzali varování z vlastního kurtu dost vážně. Hráči Pardubic, top "reboundeři" sezony, byli ve třetí semifinálové bitvě na děčínské půdě zdrceni ničivou silou domácích na útočném doskoku a po druhé půli 41-25 utržili debakl 74-54. Vítěze táhl 4 trojkami a celkem 20 body rozehrávač Vyoral, hlavního pobočníka mu tentokrát dělal křídelník Palyza. V první části sezony ligový top skórer pardubickými duely proplul takřka nepozorován, ale na třetí pokus namísto svých obvyklých trojek ztékal obranu jedním vnikem za druhým a vsítil 17 bodů.

Duel byl vyrovnaný jen do poločasu (33-29), a to pouze díky chladnokrevně proměňovaným střelám hostů z dálky. Dovnitř se téměř nedostávali, a když se o to pokusili, jejich snaha se nesetkala s pochopením domácí obrany. I potřetí zůstal jen stínem své explozivní verze z dlouhodobé části ligový top skórer Burnett, který končil na 4 bodech, z pole to měl 11/2 a nejhorší z týmu byl v plus/minus (-26). Minus 17 končil zápas Nečas a minus 13 Autrey, tedy dvě další opory hostů.

Děčín se k vládě nad zápasem začal dostávat soustředěnou ofenzivou pod koš na přelomu první a druhé čtvrtiny, kdy během 4:20 obrátil z 11-15 na 22-15. Beksa se ještě do půle udržela distanční střelbou na těsném skore, ale už tam byl směr utkání jasně dán – Válečníci vedli na body zpod koše 18-8, měli 10 útočných doskoků (hosté 4) a 12 bodů z nich.

Od startu druhého poločasu přitáhli šrouby ještě těsněji. Vyoral (7) a Palyza (4) z nájezdů utrhli za necelých pět minut náskok 44-33, jejich tým čím dál víc využíval přibývajících děr v pardubické obraně a dál těžil z útočných doskoků. S 10 body nejlepší střelec Beksy Půlpán se dočasně pokoušel vybudit tým k obratu, ale jeho kolegové vršili laciné ztráty, míjeli i zpod koše a od stavu 51-36 v 28. minutě už bylo zřejmé, že k obratu nenajdou um a síly. A jejich hra se postupně dostávala do křeče.

Děčín na výhru 74-54, jež jej poslala do vedení v sérii 2-1, zadělal bilancí zpod koše (38-16) a z druhých šancí (17-3). Na doskoku vyhrál 45-32 (z toho v útoku 17-11) a při shodném počtu 17 ztrát měl na své straně zisky (10-6).

Level Sanders (asistent BK JIP Pardubice): „Dnešní zápas mi připomněl průběh celé série, a to především vítězstvím Děčína na doskoku. My špatně doskakujeme, a tím trpí naše přechodová fáze. Naopak útočný doskok Děčína znamená, že si více věří a má další šance na skórování. Také fanoušci se tím víc dostanou do hry. Jen za první čtvrtku měl Děčín, tuším, sedm útočných doskoků, které znamenaly dopich, vyhození ven či zisk faulu. Musíme zlepšit doskok, tím se náš výkon posune nahoru. V play-off je jedno, o kolik se prohraje. Teď je stav 2-1 pro Děčín a my se musíme připravit na další boj.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Gratuluji svým hráčům k výkonu a výhře, děkuji našim fanouškům, že nám vytvořili takhle báječnou kulisu. Zatím se nám daří v sérii hrát do našich silných stránek a jednou z nich je doskakování. To je důvod, proč nám Pardubice nejsou schopny odskočit nebo se dostat do své hry. Kluci dělají v tomto směru dobrou práci a zaslouží si pochvalu, ale není možné si myslet, že to takhle bude pořád. Pardubice mají kvalitu a budou se to snažit eliminovat. Dnes to byl opět boj a snaha hrát destrukci, protože play-off se takhle hraje. Jsem potěšen, že jsme to zvládli v hlavě, protože za stavu 1-1 má člověk šimrání na žaludku a říká si, jaké to dnes bude, protože Pardubice tady letos už dvakrát vyhrály. Jsem také rád, že se začalo dařit některým hráčům v útoku, například Lukáši Palyzovi, což je důležité.“

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP Pardubice): „Byl to špatný výkon z naší strany jak na doskoku, tak v útoku. Musíme to ale hodit za hlavu a zítra do toho zase jít naplno, protože zítra chceme vyhrát.“

Lukáš Palyza (křídlo BK ARMEX Děčín): „Utkání bylo z obou stran hodně fyzické a agresivní. Výsledek je sice o dvacet, ale na hřišti jsem cítil tvrdost. Dnes rozhodla kompaktnost naší obrany, kdy jsme perfektně splnili téměř do nejmenších detailů náš taktický plán. Udrželi jsme Pardubice na padesáti čtyřech bodech, což je pro nás vynikající. X-faktorem zápasu byl výkon našeho „Boba“ Landy, který hrál fantasticky. Měl pět útočných doskoků, čtyři asistence a ohromně nám pomohl. Dnes můžeme být spokojeni a jít se v klidu vyspat, ale spokojenost musí rychle skončit, protože zítra to bude úplně jiný příběh. Obě mužstva mají svou kvalitu a stát se může cokoliv.“