Petr Benda si jde pro rekordní dvanáctý

PŘED ZÁPASEM 3 FINÁLE NBL Už devět let a celkem 169 ligových zápasů nebyl ČEZ Basketball Nymburk pokořen na svém domácím kurtu. Jeho aktuální šňůra ligových vítězství bez rozdílu hřiště už je na kótě 57 a tým tak stojí tři výhry od překonání vlastního rekordu. Navíc podruhé ve svých dějinách může zvládnout sezonu NBL bez jediné porážky. Tak znějí za stavu 2-0 pro obhájce trofeje ve Finále NBL číselná data před třetím duelem série, který startuje v Nymburce úderem dnešní 18. hodiny před kamerami ČT Sport, a který už může udělat tečku za letošním ligovým ročníkem. Pokud by se tak stalo, nymburský veterán Petr Benda vystoupá v osamění na rekordmanský trůn domácí ligové historie s už 12. titulem. Nedopřát mu tuto radost se pokusí hosté z Děčína, kteří však na ligové zdolání hegemona čekají už 29 zápasů - od konce roku 2012.

Ve druhém utkání série na domácí půdě předvedli v neděli podle očekávání svůj nejlepší výkon. Dlouho je však držel ve hře osamoceně guard Autrey, jemuž v poslední čtvrtině při 33 minutách ve hře již docházela „šťáva“. V Nymburce jej Feštr, Šiška, Pomikálek, Carlson i další musí doplnit výrazněji. I proto, aby sňali ze svého lídra veškerou pozornost nymburské obrany, která to pak má o stupeň jednodušší.

V první půli nedělní bitvy Válečníci veleli na doskoku. Když se však do věcí po změně stran vložil za soupeře lamželezo Myers, Nymburk doskoky v druhé půli vyhrál a bilance 16-13 (pro Děčín) na útočném doskoku mu stačila.

Na druhé straně jen podobná čísla i ve třetím utkání a celkový počet 40 doskoků a víc by mohl udržet Děčín ve hře i dnes. Zároveň nesmí dovolit Nymburku i potřetí ohromné množství bodů z brejků (jejich poměr byl v prvním utkání 27-4 a ve druhém 32-8 pro favorita série), neboť pak ztrácí efekt jeho relativně úspěšná zónová obrana při hře 5 na 5. Severočeši navíc musejí doufat, že se domácí nerozstřílejí hned od prvních minut z oblouku.

Nikoli nepodstatným faktorem bude i nastavený metr utkání a „stupeň tvrdosti hry“, od čehož se budou odvíjet případné faulové problémy hráčů i počet házených šestek na obou stranách.

Absence Nymburka: power forward Kříž (achilovka)

Vzájemné zápasy v této sezoně: 93-68 (v Děčíně), 106-88 (v Nymburce), 94-74 (v Děčíně), 97-53 (v Nymburce), 105-65 (v Nymburce), 76-65 (v Děčíně)

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Věříme, že sérii doma ukončíme.“

Pavel Pumprla (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Sérii chceme ukončit a doma bychom to měli zvládnout.“

Eugene Lawrence (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): „Doufáme, že ukončíme sezonu, ale nesmíme se uspokojit. Děčín přijede bojovat, my nesmíme polevit a doma musíme dokončit svou práci.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Chceme se pokusit uhrát dobrý výsledek. Máme velké zdravotní problémy, ale není se na co šetřit a necháme na palubovce úplně všechno, co v nás zbývá.“

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Ve druhém domácím zápase jsme si dokázali, ze když zlepšíme obranu a hlavně doskok, jsme schopni s Nymburkem hrát vcelku vyrovnaný zápas. Rozhodně nejedeme do Nymburka zápas jen odehrát, stále ještě chceme sérii prodloužit a vrátit ji do Děčína.“

Atrakce utkání: poločasová soutěž s Kooperativou o 2krát 5000 korun, navíc partneři utkání Sev.en EC, Lobkowicz, Lions Sport a Casia připravili pro fanoušky speciální dárky, kdy například prvních 500 fanoušků dostane pivo v plechovce, zmrzlinu a každý fanoušek na utkání obdrží i poukaz na výrazně zlevněné vybavení od firmy Adidas s logem nymburského klubu, k dispozici budou i podpisové kartičky a plakáty s hráči Nymburka a také fanouškovské trubky.

Díky akci generálního partnera NBL pojišťovny Kooperativa diváci ke každé zakoupené vstupence na zápas dostanou i unikátní kód na zisk jedné vstupenky zdarma na jeden z osmi festivalů Hrady CZ v hodnotě 500 korun.