Písek s Brnem U23 o baráž. Jak to bude dál?

Velmi rychle bylo vyřízené semifinále první ligy mužů, které se hrálo jen na dvě výhry. Písek si poradil 2-0 s Polabím a brněnská juniorka stejným poměrem s Litoměřicemi. Finále, opět hrané na dvě vítězství, startuje v pátek v 19 hodin na palubovce favorita soutěže, tedy píseckých Sršňů.

Vítěz první ligy si zajistí právo zúčastnit se baráže o NBL s jejím posledním celkem letošního ročníku, Královskými sokoly. Písek by jej určitě využil, neboť zájem postoupit do NBL jasně deklaroval. Brno by podle čerstvých informací NBL.basketball do baráže šlo také. Tým však bude zřejmě oslaben o některé opory ve druhém utkání finále první ligy, které se kryje se čtvrtfinálovým duelem Basketu Brno v NBL.

Důležitým aspektem při rozhodování o hraní baráže, jejíž vítěz případně může právo na NBL postoupit jinému klubu, je, že při nevyužití postupu do elitní soutěže je vítěz baráže penalizován podle regulí částkou 100 tisíc korun.

Písek v prvním duelu semifinále spláchl doma Polabí před 450 fanoušky 104-74, když už v poločase kraloval 55-34. Tým, který vedlo dvojciferné trio Fait (24), Martin Svoboda (19), Šlechta (13), byl jasně lepší zpod koše (36-22), z druhých šancí (25-0), z brejků (35-20) i z trojek (16-9). Za Polabí (bez Rylicha) byli vidět Dávid Novák (19), Kábrt a Kolář (po 17).

Polabí nemělo šanci ani doma (77-100), kde už po první čtvrtině ztrácelo 18-33. Šlechtou (18), Martinem Svobodou a Borovkou (po 16) tažení Sršni vládli zejména v trefách z oblouku (5-10), v produkci náhradníků (15-44) a na doskoku (47-62).

Brňané v prvním utkání přemohli Litoměřice až v koncovce 74-72. Ještě po 28 minutách byli zpět 44-58, už tři minuty před koncem ale srovnali na 67-67 a v poslední minutě rozhodl Dáňa trojkou a poté šestkami v doznívajících sekundách. Tým vedl 17 body, 16 přidal Kubín. Za hosty vše řešili především Karlovský (27) s Haiblíkem (17). Brno si řeklo o výhru zpod koše (46-28). Z brejků (5-15) a trojek (6-9) lepší hosty zalomilo 14 zahozených šestek.

V Litoměřicích už Brňané neměli problém (64-87) a celý zápas kontrolovali. Sytili je Musil s Dáňou (po 17) a Petrem Křivánkem (14). Za Severočechy odpovídali Karlovský (20) s Maděrou (19). Vítězové převýšili domácí tým na doskoku (31-48), v trojkách (4-14) a z druhých šancí (12-22).