Po obratu snů loupež Pand v prodloužení!

ECHO ZÁPASU 1 O BRONZ Za stavu 40-20 tři minuty před půlí byste na ně nevsadili zlámanou grešli, řekli si, že je hotovo a Brno doma snadno shrábne první výhru. Jenže právě v tu chvíli se z ústeckých Pand stali lovci a úplně jiný tým.

Ač většinu času točili jen šest mužů, zbylých 28 minut Seveřané vyhráli 64 ku 40 a po zvládnutím prodloužení si domů vezou nejen první triumf nad Brnem v této sezoně (80-84), ale především úvodní vítězství v sérii o bronz. Historickou první ligovou medaili mohou nyní uchvátit už v sobotu na domácí půdě.

Prvních 17 minut přitom vůbec nic nenasvědčovalo závěrečnému výsledku. Brňané, kteří do zápasu vstoupili s pětkou často nasazovanou po zranění křídelníka Maddena, tedy se třemi podkošovými hráči a Körnerem na křídle, právě od svých dlouhých získali v první čtvrtině všech 17 bodů! Naopak za SLUNETU, která měla v první desítce palbu z pole 21/5, 11 z 13 bodů zajistili guardi.

Zároveň ale platilo, že domácím na rozdíl od soupeře nepadala střelba z delších distancí, jen v prvním dějství měli převahu z druhých šancí (6-0) a také se dopouštěli laciných ztrát, což je neopustilo až do hořkého konce.

V úvodu druhé čtvrtiny ještě přisytil Brno Körner, přičemž domácí dlouzí při vedení 26-16 měli u pasu už 23 bodů. A když se ze středních dálek prosadil power forward Mickelson, Bálint přidal svou druhou trojku a Mišula za chvíli další, za stavu 40-20 se po úseku 14-0 Pandy potácely nad propastí. Jenže vzápětí zvedly z palubovky dárkové ztráty domácích a z útočných doskoků a náhlé podkošové aktivace sestrojily šňůru 0-12 a snížení na 40-32. A právě tohoto úseku Brňané, jejichž podkošoví dali do půle 32 ze 43 bodů, museli po zápase nejvíc litovat.

Po změně stran už se jejich útočná hra potýkala až s marností, guardi nedokázali dopravovat míče pod koš a pouštěli se do stále těžších střel, naopak sluneťané si z vymezeného území domácích udělali vlastní komfortní zónu, beztrestně překonávali nevypomáhající domácí hrou jeden na jednoho a při proměňování i těžších zakončení místy dokonce začali dominovat i na doskoku. A v útoku chyby vršící Brno rychle ztrácelo půdu pod nohama.

Ve třetí čtvrtině hosté srazili manko na tři body a po krátkém vzepětí Brna na 62-50 se 100 sekund do konce čtvrté čtvrtiny po akcích Svejcara se Spencerem dopracovali už k obratu na 67-68. Mišula s Puršlem pak ještě posunuli domácí na 72-68, ale přihrávková chyba jejich spoluhráče Bálinta nabila na vyrovnání Autreymu. Až v úvodu čtvrté části bodově zaktivizovaný rozehrávač domácích Marko pak ještě těžkou střelou z driblinku dal Brnu vedení 74-72, ale po timeoutu pár sekund do konce najel do koše ústecký lídr Autrey, který sice nejprve minul, ale okamžitě si sám doskočil a napodruhé už poslal zápas do prodloužení.

V něm domácí 3:16 do konce vedli 79-78, ale pak už zvládli jediný bod za technickou chybu kouče soupeře. Ten za stavu 79-82 v poslední minutě rozporoval odpískaný faul na Körnera v samém závěru času na útok, kdy byl slovenský power forward pod tlakem obrany už v zoufalé situaci. Jenže po šestce za technickou minul oba trestné hody za faul, domácí navíc nezužitkovali ani následné tři útočné doskoky a Pecka na druhé straně naopak útočný doskok využil ke zpečetění výhry.

Lídry vítězů byli Spencer (21), Autrey (19+7 doskoků a 5 zisků), Svejcar (17), Pecka (10+11 doskoků) a Joseph (10). Jejich tým nakonec překvapivě přetlačil Brno zpod koše (38-46) i na  útočných doskocích (16-20, body z nich 8-16), dvakrát méně ztrácel (19-10) a celkem tak měl o 14 střel z pole víc. Za domácí (bez Maddena, Půlpána hráli v osmi až devíti), kteří dali víc trojek (36/9 - 18/5) a bodů náhradníků (34-13), byli vidět Körner (15+7 doskoků), Mišula (13), Djuricic (11+8 doskoků), Bálint (11) a Puršl (10+12 doskoků).

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno):
„Prohráli jsme si to sami, máme 19 ztrát, z toho hodně nevynucených. Hráli jsme potom proti malé sestavě, čehož jsme ale nedokázali využít, netrefili jsme otevřené střely. Pojedeme do Ústí vrátit sérii zpět do Brna.“

Jakub Krakovič (pivot Basket Brno): „Dnes jsme se porazili sami, zejména ztrátami. V první půli jsme si vytvořili bodový polštář, který jsme ale ztratili. Ve druhé půli jsme už tahali za kratší konec, nebyl to od nás dobrý výkon. Znamená to jediné – pojedeme si do Ústí pro výhru, už jsme tam letos dokázali dvakrát zvítězit.“

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Dnes se ukázalo, že se nám povedlo letos postavit dobrý tým. Neskutečné úsilí a energie ve druhém poločase a v prodloužení v obraně a sebevědomí v útoku nás poslaly do vedení 1-0 v sérii, které se pokusíme už udržet a doma to ukončit.“

Lamb Autrey (rozehrávač SLUNETA Ústí): „Neporazili jsme Brno celou sezonu a věděli jsme, že to bude těžký zápas. Přijeli jsme s tím, že budeme bojovat, jsem hrdý na celý tým. Tohle je velká výhra, musíme se zkoncentrovat na sobotu.“