Pohárové fauly a ztráty v hlavní roli

ECHO STŘEDY V ČESKÉM POHÁRU Místo velkých bitev to byly ve dvou středečních utkáních pátého kola Českého poháru jednoznačné záležitosti. Alespoň podle výsledků v Opavě i v Ústí. Jen Sluneta žila v naději na postup do čtvrtfinále Českého poháru až do konce třetí čtvrtiny. Déle však ne. Děčín i podruhé v sezoně triumfoval na palubovce souseda, tentokrát 64-79, a ve čtvrtfinále si to doma rozdá s Pardubicemi. Opava doma rozdrtila v obraně i z trojek Svitavy (85-58) a v duelu o Final-4 vyzve buď Brno, nebo Ostravu.

Pandám domácí kurt v letošních derby nesvědčí

V úvodní čtvrtině derby pátého pohárového kola to byla přehlídka střel minimálně ze střední vzdálenosti. Ta ale zprvu víc svědčila domácím, kterým na útočném doskoku pomáhal silák Abercrombie. Ten si ale za stavu 18-10 už po osmi minutách udělal druhý faul a Válečníci šestkami i zlepšenou distanční palbou otočili po šňůře 0-13 na 18-23. A bez vystřídání pokračující Abercrombie, který byl při svých proporcích málo využíván v postupném útoku, si hned nato – už po 13 minutách – udělal třetí faul, v čemž ho ještě do poločasu napodobil druhý klíčový podkošový muž Slunety Pecka (za 10 minut ve hře).

Fauly hrály do poločasu zásadní roli. Domácí jich nabrali 15 proti 10 hostů a dali tak Děčínu trestnou bilanci 13/12 (sami 8/7), což spolu s 11 body z brejků a také 11 body Palyzy stačilo hostům k vedení 33-37 po 20 minutách.

Ve třetí části si mírný náskok stále držel Děčín a domácí, odbývající hru téměř výhradně z dálkových střel a těžkých individuálních průniků, se drželi zuby nehty jen díky několika přesným trojkovým projektilům. I ty však Pandám 14 minut do konce došly a Válečníci v první pětiminutovce čtvrté části definitivně zvedli kotvy. A to už ve druhé půli od domácích nedostali téměř žádné trestné hody.

Klíčovou statistikou byly totiž body zpod koše – 24-38 ve prospěch vítězů. Ty bodově táhli Palyza (17), Pavel Houška (15), Landa (11) a Jakub Houška (10). Za domácí výrazněji kontrovali jen Smith (15) a Thompson (10). Zápas vůbec nevyšel nejužitečnějšímu hráči dosavadního průběhu sezony NBL Peckovi, který kvůli faulům odehrál jen 21 minut s 8 body.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Náš výkon byl konzistentní po celých čtyřicet minut, ale opticky se stupňoval. Kvalita však byla stejná, jen se nám zkraje utkání nedařilo střelecky, což se ale postupně měnilo. Rozhodla čtvrtá čtvrtina, kdy jsme dostali domácí pod tlak, a nedařilo se jim střelecky. Jakmile jsme se dostali do vedení o dvacet bodů, už se jen dohrávalo a mohl jsem dát šanci i Gavendovi a Jezberovi. Uspěli jsme především díky dobré obraně. Celou dobu jsme plnili taktické pokyny, což byl základ úspěchu, protože se nám povedlo, že Ústí se nerozehrálo více hráčů. Líbila se mi i naše kreativní hra v útoku, kde rozehrávači Vyoral s Šiškou i ostatní hráči velmi dobře pohybovali míčem a předváděli jsme až vymazlené akce. Zkrátka jsme hráli účelně. Náš další zápas, ve kterém narazíme na Pardubice, nemůže mít větší atraktivitu, protože se potkají finalisté z minulé sezony. Navíc konečně budeme hrát doma, takže věřím, že nás podpoří fanoušci.“

Tuři se proztráceli k vyřazení

29! 29 ztrát v bitvě o pohárové čtvrtfinále. Tak strašlivé závaží by v utkání této úrovně neustál žádný tým. A v případě Turů tomu nebylo jinak. Už do půle spáchali ztrát neuvěřitelných 19, navíc rezultovaly ve stejně ohromujících 12 zisků Opavy, která jako nejhůře doskakující tým NBL nasbírala už za 20 minut i 10 útočných doskoků a také 10 bodů z druhých šancí. Už jen to hovořilo dost o úsilí, jež do první půle vložila. A jako bonus v ní dostala i 3 fauly ústředního dirigenta hostů Bannistera. Vlastně byl svého druhý zázrak, že domácí – při 14 pokusech z pole navíc - v tu chvíli vedli „jen“ 41-31.

Ještě ve třetí části se domácí při 6 ztrátách a řadě minutých trojek neodpoutali přes 15 bodů, ale ve čtvrtém dějství už hostům unikli definitivně. Opava vedle obrany dominovala zejména zpoza trojkového oblouku, odkud trefila 13 ran proti 3 soupeře. Jen 35 pokusů nesignalizovalo žádné závratné procento.

Střelecké pole Slezanů vedli Gniadek (23, trojky 7/5), Šiřina (17, z toho 14 do půle, trojky 9/4) a Cvek (12). Hosty drželi Vučica (14), Roseboro (12) a Mickelson (11).

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Svitavy mají tým poskládaný hodně z cizinců, takže jsme čekali těžký zápas. První poločas podle toho vypadal, vedli jsme sice o 10 bodů, ale nevyvarovali jsme se hloupých ztrát a nechávali si dávat lehké koše. Ve druhém poločase jsme však ještě zkvalitnili obranu a dokráčeli k jasnému vítězství.“