Pohárové horské dráhy a Sovy bez zápasu!

ECHO POHÁROVÉ STŘEDY Český pohár otevřel brány čtvrtfinálových bojů, a zatímco Pardubice v první rozehrané sérii spláchly doma Kolín 83-55, čímž si už před odvetou téměř řekly o vstupenku do FINAL-4, v severočeském derby se v děčínském stánku odehrál strhující souboj, v němž Válečníci nakonec uspěli rozdílem šesti bodů 85-79, což ústecké SLUNETĚ stále dává naději před druhým zápasem na domácí půdě. Do pohárové hry se měl dostat i USK Praha, jeho plánovaný domácí duel o postup v Alpe Adria Cupu s Prievidzou se však neuskutečnil, neboť hosté uvízli na sněhovou kalamitou zachvácené dálnici D1.

2 body Kolína v posledním dějství

Beksa se před vlastními fanoušky dokonale rehabilitovala za pondělní ligovou porážku s Děčínem, když do pedálů šlápla už v první čtvrtině. Ze ztrát hostů unikla na 19-6 a její stroj se zastavil až za vedení 38-15 po 14 minutách.

Hosté se pak zlepšili a před poločasem se dostali až na 41-33. Kapitán Machač si to v úvodu třetí čtvrtiny rozdal s domácími trojkobijci a 12 body přiblížil svůj tým na 55-49. Skinner poté provedl ještě jeden kontr na dohled sedmi bodů, to však bylo ze strany Medvědů maximum. V poslední čtvrtině už vsítili pouhopouhé dva body a padli o téměř 30.

Vítěze (nadále bez Burnetta) vedli Kohout (19+10 doskoků a 6F+), Kent (14), Pandula (13), Půlpán (12) a Welsch (10 asistencí, tentokrát jako člen základu). Za hosty (bez Šafarčíka a Bratčenkova) se výrazněji prosadili jen Machač (16) se Skinnerem (10+8 doskoků, 5 asistencí). Beksa vládla z trojek (9-2), hosty fatálně srazilo 20 ztrát.

Ondřej Kohout (power forward BK JIP Pardubice): „Doma chceme hrát dobře a s velkým nasazením v každém zápase, a „tuplem“ po nepovedeném utkání, jako bylo to pondělní s Děčínem. Chtěli jsme to odčinit a diktovat tempo hry. Víme, že jsme dobří v rychlém basketbalu, a to se nám od začátku dařilo. Nechtěli jsme hrát s Kolínem „pochoďák“, jenže hosté nás pak trošku zastavili zónou a potom to byl přesně ten pochoďák, který jsme nechtěli. Dobrou obranou a rychlým přechodem do útoku jsme se ale později zase dostali do tempa a poslední čtvrtinu jsme kontrolovali až do konce. Celkově to pro nás byl povedený zápas. Víme ale, že Kolín má spoustu výborných, útočně laděných hráčů, takže kdybychom nešli do odvety maximálně koncentrovaně a soupeři se chytli, může z toho být tahanice o každý bod. My si uvědomujeme, že nic nebude vyhrané, dokud nezazní poslední klakson v Kolíně.“

Pandy otočily z -21, přesto vezou manko

Děčín doma sice od začátku mírně vedl, ale byl to až střídající křídelník Pomikálek, který sedmi body v závěru poločasu nakopl tým k většímu trháku na 45-32. Pro Pandy znamenalo spuštění alarmu až obří manko 55-34 z úvodu třetí čtvrtiny. Zanedlouho jej srazily na polovinu a trojka pivota Šteffela znamenala po 30 minutách nové drama (64-57).

Hosté při pokračujících ztrátách domácích rozehrávačů (Šiška 8 ze 13 týmu) stáhli až na 64-63, a i když pak několika promarněnými útoky propásli šanci na ještě větší vyostření situace, přece jen se po trojkách Robinsona a Singletaryho prodrali do vedení 68-69.

Válečníkům se pak vzpamatoval playmaker Feštr, který 8 body v řadě nastartoval tým alespoň k minimálnímu náskoku, z nějž Děčín vyžil díky proměňování šestek až do konce. Jeho střelecké pole sytili Pavel Houška (15), Pomikálek (14) a Feštr (11), soupeři se opírali o Singletaryho (18), Robinsona (16) a Pecku (12). Pandy byly lepší v bodech z druhých šancí (1-14), domácí těžili z širší rotace a bodové převahy lavičky (47-26).

Antonín Pištěcký (trenér SLUNETA Ústí): „Dnes začnu trochu jinak, protože vždy, když sem jedeme na první zápas sezony, musím novým hráčům v našem týmu, kteří nemají zkušenosti se zdejším prostředím a tvrdostí obrany vysvětlovat, vysvětlovat, co je čeká. Ale něco jiného je vysvětlovat a něco jiného je si to vyzkoušet na vlastní kůži. V prvním poločase jsme tahali za o hodně kratší konec, protože Děčín tvrdě bránil, zacpával „bednu“ a těžil z toho. My jsme navíc špatně bránili a pramenilo z toho vedení domácích. Ani do druhého poločasu jsme nevystoupili dobře, ale pak se nám probral Robinson, přitvrdili jsme v obraně, změnili jsme obranu clony na míč, dali pár lehkých košů a vrátili se zpět do zápasu. Za to klukům děkuji, protože už jsme byli dole o 21 bodů. Nechci teď nijak hodnotit čísla, protože příští týden se hraje znovu. Klukům jsem ale vtloukal do hlavy snad každý timeout, ať bojují o každý míč, protože každý bod může být důležitý. Byli bychom samozřejmě rádi, kdybychom si odváželi lepší výsledek, ale je fajn pro nás i diváky, že skore je takhle vyrovnané, a v odvetě bude o co hrát.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „Za výhru musíme být rádi. Jednak proto, jaký byl průběh utkání, druhak proto, s kým jsme hráli. Dnes to pro nás bylo deja-vu z minulého týdne, kdy jsme rovněž hráli pondělí - středa. Chtěli jsme vstoupit do zápasu s energií, to se nám dařilo a v prvním poločase se hrálo podle našich not. Byli jsme lepším týmem. Druhý poločas ale přinesl náš evergreen, kdy soupeř najde ve svém středu nějakého hráče, který začne zlobit. Dnes to byl Robinson, což je opravdu výjimečný hráč, protože se rozhodl, že změní obraz hry v útoku, což se mu povedlo. A přestože jsme si vybudovali dvacetibodový náskok, nebyli jsme schopni pokračovat v dobrém čtení hry. Ústí zvýšilo agresivitu na míč, my jsme zůstávali stát a místo toho, abychom atakovali obranu soupeře a chodili si třeba pro fauly nebo do přímočarých úniků, a zakončovali z vymezeného území, rozhodli jsme se, že si hru zkomplikujeme. Přišly přihrávky přímo do rukou soupeře, zbytečné vyšperkování hry a Ústí vycítilo, že nehrajeme to, co chceme, a museli jsme opět o výhru tvrdě bojovat.“