Pohroma Beksy a opavský finiš naděje

Tak tohle se nečekalo. Beksa ve své aktuální formě, coby druhý tým NBL, byla v Alpe Adria Cupu smetena v Levicích rozdílem třiceti bodů 101-71. Rozhodné pro utkání byly střední dvě čtvrtiny, jež Pardubice ztratily v součtu 58-28. Venku neslavila ani Opava, která - oslabena o olympionika Šiřinu - na palubovce nizozemského Den Bosche pozdě vyrazila z bloků a i přes zuřivý finiš padla ve druhém kole FIBA Europe Cupu 87-82.

Beksa byla v Levicích ve hře převážně jen v první čtvrtině (24-23), kde ji držel Walton, a kde tým dal čtyři trojky. Jenže ani domácí z oblouku nestrádali a od poloviny druhé části se právě odtud začali výrazněji trhat, až k rozhodnému poločasovému náskoku 49-35. Už tady byli napřed v trojkách (9-6), zpod koše (18-10) a z druhých šancí (13-0 při útočných doskocích 8-2). Lídr Beksy Vyoral tu měl na kontě víc faulů (3) než bodů (2).

Ve třetí čtvrtině už se na rázu utkání nic nezměnilo, když domácí v kulise 250 diváků navýšili své vedení až na 30 bodů. V utkání dominovali zpod koše (36-20), útočnými doskoky (12-3), z druhých šancí (19-2) a také z trojek (16-11).

Pardubice (bez Henryho a Potočka) se střelecky opřely jen o Waltona (21, trojky 8/5), Vyorala (11) a Šafarčíka (10).

Slezané v úvodu duelu s Den Boschem vůbec nezachytili přesnou trojkopalbu domácích a zejména jejich top skórera Price, který v prvních osmi a půl minutách založil obloukovou bilancí 5/4 na celkem šesti trojkami tažený trhák svého týmu na 24-10.

Slezané i přes trojkovou bilanci 7/0 ze stejného období dokázali i bez Šiřiny na poslední chvíli zareagovat a zpod koše ještě uhráli prvních deset minut na 24-18. A když Jurečka první opavskou trojkou po 11 minutách snížil na 24-21, zdálo se, že hosté jsou díky už lepšímu pokrývání Price zpátky.

Do konce půle to ještě platilo, neboť Opavané soupeře dál naháněli z blízkosti pár bodů. A za poločasového manka 49-43 si uchovali naději do zbylých 20 minut, když na trojkovou (14/9, z toho Price 7/6 a 21 bodů - 17/5), šestkovou (9/8 - 2/2) a brejkovou (12-4) převahu domácích odpovídali body z druhých šancí (3-12) a také 15 body náhradníků.

Ve většině druhé půle si ovšem domácí drželi mírný náskok z brejků a nájezdů i přes obra Markussona, když zhusta těžili z mnoha žákovských ztrát hostů, kteří navíc mnohdy nestačili bleskovému pohybu Den Bosche i při hře 5 na 5.

Početnou kulisou hnaní domácí se 4 minuty do konce dostali do až 19bodového vedení 87-68, což už Opavě nedávalo velké naděje na překlopení vzájemného skore v domácím utkání. Jenže Slezané se nevzdali, vyhecovali se v obraně, využili dočasné útočné letargie soupeře a Kouřil s Klečkou třemi trojkami snížili těsně před koncem až na nadějný pětibodový rozdíl.

Opava zaostala z brejků (20-8), zpod koše (36-26) i z šestek (16-8) a ve druhé půli nechala domácí dotáhnout i z druhých šancí (15-17), ale nakonec Den Bosch přetlačila z trojek (9-12, domácí tak ve druhé půli z oblouku zcela vyhasli). Měla pět dvojciferných střelců - Markussona (17+11 doskoků), Klečku (17), Kouřila (11+7 asistencí a 7 doskoků), Gniadka (11) a Švandrlíka (10).