Pomikálek přišel, viděl a kraloval!

SUMMARY 5. KOLA Svitavští Tuři na startu sezony nepřestávají snít, poprvé vítězní a 13trojkoví Brňané našli své nové hrdiny, Beksa v hitu pátého dějství zničila Orly i bez generála Sanderse, černohorský čaroděj Bakič se obsadil do hlavní role duelu Medvědů s Novou hutí a Tomáš Pomikálek zažil návrat snů pod děčínskou skálu. To všechno rámovalo další nabitý večer v Kooperativa NBL.

SUMMARY 5. KOLA Svitavští Tuři na startu sezony nepřestávají snít, poprvé vítězní a 13trojkoví Brňané našli své nové hrdiny, Beksa v hitu pátého dějství zničila Orly i bez generála Sanderse, černohorský čaroděj Bakič se obsadil do hlavní role duelu Medvědů s Novou hutí a Tomáš Pomikálek (na vrchním snímku) zažil návrat snů pod děčínskou skálu. To všechno rámovalo další nabitý večer v Kooperativa NBL.

I bez Sanderse demolice Orlů

Fantastický Joseph Wall táhl svou skvostnou trojkovou bilancí 8/5 a celkem 20 body domácí Beksu k jednoznačnému vítězství 85-62 nad Prostějovem, který tak stále zůstává na jedné výhře. JIP naopak už po pátém kole má na kontě čtyři úspěchy a útočí na samé čelo Kooperativa NBL.

Pardubice poprvé udeřily v úvodu, když z 5-7 po třech minutách za necelé 4 další minuty otočily na 19-7. Jenže trio Palyza, Šteffel, Slezák stáhlo manko hostů z 27-14 na 33-31. Na to dvěma trojkami zareagoval Wall a utrhl Beksu na 41-31.

Na startu druhé půlky dvě trojky Walla a Panduly s příspěvkem MVP Švrdlíka daly domácím po 23 minutách nový trhák (53-37), který postupně narostl až na 66-44, když Orly ve třetí čtvrtině pohřbilo sebezničujících 9 ztrát z celkových 20.

Hanákům opět zásadně chyběl power forward Tomanec. Beksa těžila v kulise 837 diváků z bodové převahy v brejcích 16-2, pod košem dominovala 44-22 a k tomu přidala 11 trojek z 21 pokusů.

A poznámka pod čarou – Bekse kromě power forwarda Kohouta chyběl i rozehrávač Sanders.

Zbyněk Choleva (kouč ARIETE PROSTĚJOV): "Tenhle zápas jsme si takhle nepředstavovali. Pardubice nastoupily s větší energií a bylo vidět, že hrály doma. V první půli byly výrazně aktivnější a zaháněly nás do rohů. Ve druhé polovině jsme se zlepšili, ale pořád jsme nebyli dost dobří. Pardubice byly na koni a od třetí čtvrtiny se zápas už jen dohrával. V celém zápase jsme měli problém s útočným doskokem soupeře."

Dušan Bohunický (kouč BK JIP PARDUBICE): "Prostějov má nebezpečné střelce za 3 body, hlavně Palyzu a Slezáka, a ty jsme dokázali ubránit. V první polovině jsme byli aktivnějším týmem, ale nebyl jsem spokojený po taktické stránce. Dařilo se nám bránit pick-and-roll a v prvním poločase jsme měli málo ztrát. Celkově hodnotím zápas pozitivně, hlavně bych chtěl vyzvednout naši obranu."

Lukáš Palyza (small forward ARIETE PROSTĚJOV): "Nezachytili jsme začátek zápasu, ale ani tak bych nehodnotil první půli negativně, protože jsme dokázali stáhnout náskok asi na 6 bodů. Poté jsme si nechali dát dva laciné koše v závěru poločasu a Pardubice odskočily na desetibodový rozdíl. Ve druhé půli jsme byli výrazně horší a musíme zlepšit přístup k tréninku i zápasům. V prvních pěti zápasech jsme nehráli to, co jsme chtěli, a to musíme zlepšit."

Kamil Švrdlík (power forward BK JIP PARDUBICE): "O vítězství rozhodl dobrý vstup do utkání, zejména naše vybíhání do rychlého protiútoku. Prostějov jsme přehrávali hlavně na útočném doskoku."

Sólo pro Bojana Bakiče

Ještě osm minut do konce vedla NH v Kolíně 55-62. Zbývající část utkání ale ztratila 25-11 a odešla poražena 80-73, přičemž tohoto výsledku musí hořce litovat.

Po skvělém otevření (13-31 ve 12. minutě), na němž se podílel 15 body forward Kerr a 13 body rozehrávač Číž, se zápas zdál být v její moci. Kolín se sice soustavou tří trojek a spousty brejků už tři minuty do půle dostal na 34-36, přesto hosté vedení neztratili.

Až posledních 8 minut se věci začaly zásadně měnit. Po 5 bodech Bakiče a dalších 5 Machače už po 35 minutách vedli Medvědi 67-63, a protože famózní a celkem 29bodový shooting guard Bakič (MVP utkání) nehodlal polevit, dalšími 8 body pro Kolín zápas 2:26 do konce rozhodl. Domácí v tu dobu vedli 75-66, když NH v kritickém úseku ztratila 4 míče z celkových 19.

Ač zpod koše uspěla 26-38, Geosan v kulise 620 diváků dominoval trefami z trestné linie 21-6. NH drželi Kerr (20+11 doskoků za 37 minut, +3) a rozehrávači Číž (21, -5 za 38:38) a Hooker (16, -31 a bez asistence za 23 minut).

Marek Stuchlý (asistent NH OSTRAVA): "Je nám smutno a těžko a pořád nevěřím, že jsme prohráli. Podíváme-li se zpětně na všechna čtyři utkání, máme famózní začátek, vždycky vedeme, ale jakékoli prostřídání je minusové a ztrátové. Nevím, čím to je, ale musíme se touto otázkou zabývat. Dál bych chtěl vyzvednout z naší strany Kerra, který opravdu bojuje a je platný zahraniční hráč. Pokud jde o ostatní zahraniční hráče, tak pokud se něktrerému nedaří, tak se nebrání. Když se ale body dávají, najednou se půl minuty do konce začne i bránit. To je něco neuvěřitelného! Je to kámen úrazu celého českého basketu a mně se to nelíbí."

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN KOLÍN): "Souhlasím se spoustou věcí, které Marek řekl. Taky nevěřím, že jsme dokázali ten zápas otočit. Měli jsme velmi špatný začátek, to už byl čtvrtý zápas, který začínáme velmi špatně. Jsme nekoncentrovaní, ať hrajeme venku, nebo doma. Prohrávali jsme 11-26 po první čtvrtině a to se nesmí stávat. Hrozně těžko se pak hraje. Dokázali jsme to otočit, i když jsme prohrávali o 18 bodů. Musím říct, že jsme využili nebo počítali s tím, že Ostrava hraje v malém počtu hráčů a na konci už by mohli fyzicky odpadnout, hlavně myslím Číže. Tohle se i naplnilo a v závěru jsme dokázali vyhrát. Musím pochválit i dobrou obranu Faifra a Ličartovského v poslední čtvrtině, která byla důležitou součástí našeho vítězství."

Michael Medvecký (forward NH OSTRAVA): "Prohráli jsme si to sami špatnou obranou, kdy jsme přestali bránit ve druhé čtvrtině. Výborný výkon předvedl Bakič, to jsem dlouho neviděl. Řekl bych, že on byl ten X faktor, kvůli kterému jsme prohráli."

Bojan Bakič (shooting guard BC GEOSAN KOLÍN): "Ostrava v první čtvrtině podala dobrý výkon. Také ale doufám, že takový výsledek, jaký byl v první čtvrtině, už si nedovolíme. Zároveň věřím, že příště dokážeme hrát jako posledních 12 minut dnes. Děkuji spoluhráčům za to, že jsme to otočili. Věřím, že nás to nastartuje a budeme podávat lepší a lepší výkony."

Tuři v dimenzi snění

Hvězdnou hodinu svého působení v NBL zažívají i nadále svitavští Tuři. Pandy doma udrželi na pouhých 62 bodech a po triumfu 74-62 je zdobí fabulózní bilance 4-1! Absolutní výkon podal především kvartet Doaks (13+21 doskoků), Jones (20+8 asistencí), Barker (14+7 doskoků), Špaček (15+6 doskoků).

Sluneta sice měla o 23 pokusů z pole navíc, ale při 32procentní střelbě se to zásadně neprojevilo. Naopak domácí, hrající v minimalistické rotaci, dominovali šestkami 33/26 ku 14/7.

Tuři měli výtečný vstup (21-8 po 7 minutách), z něhož žili až do 28. minuty, kdy Pandy snížily až na 41-40. Zápasový chléb se pak začal lámat 6 minut před koncem, kdy domácí z 55-52 po produkci MVP utkání Doakse a Špačka vytáhli nový náskok na 62-52 a na to už Sluneta nenalezla odpověď.

Martin Stavěl (asistent SLUNETA ÚSTÍ): "My jsme odehráli velmi špatný první poločas, při kterém nás provázela střelecká impotence. Dokázái jsme si vytvářet střelecké pozice na trojkovém oblouku, ale neproměňovali jsme je. Odehráli jsme slušnou třetí čtvrtinu, ale to bylo málo. Zápas rozhodly šestky. V poslední čtvrtině jich soupeř házel 15 a to jasně rozhodlo."

Stanislav Petr (kouč BOHEMILK TUŘI SVITAVY): "Toto vítězství má velkou cenu. Měli jsme slušný začátek, kde jsme měli vysokou úspěšnost střelby. Ve druhém poločase jsme dělali hloupé ztráty. O našem vítězství rozhodla úspěšnost střelby a v závěru i trestné hody."

Královský návrat trojkového mistra

Triumfální děčínský comeback Tomáše Pomikálka ozdobil třetí výhru v řadě Válečníků ze severu. Ta neměla přesvědčivé parametry (84-78), přesto o ní vicemistři nemuseli pochybovat. Taženi staronovým hrdinou (17 bodů, trojky 5/3, 7 doskoků, 3 asistence, 2 zisky za 23 minut) a dokonce top skórerem Pomikálkem (MVP utkání) utrhli zápas během minuty a půl v závěru třetí čtvrtiny, kdy za utkání (z 50-47 na 59-48) vzali rozehrávač Šiška a trojkou právě i čerstvý křídelní navrátilec.

Nofflet s Šoulou ještě dvěma trojkami zkusili mírnou dramatizaci na 61-56, ovšem Pomikálek svou druhou a třetí trojkou během pouhé půl minuty ukázal hostům, kdo je novým vládcem děčínské arény. Během pouhých 72 hodin odehrál proti Lions hned dva zápasy - zatímco však v dresu Nymburka stihl jen 6 bodů, napodruhé už to byla velká ostropalba.

Vyrovnanému střeleckému poli domácích čelili v dresu Lions především rozehrávač Lamar (23+7 asistencí, trojky 7/3) a křídelník Nofflet (17, trojky 8/3). V utkání bylo v kulise 1010 diváků vypáleno celkem 148 střeleckých pokusů.

Karel Forejt (kouč LIONS JINDŘICHŮV HRADEC): "Do Děčína jsme přijeli s cílem pokusit se hrát o trochu lepší obranu než v zápasech minulých. V tréninku na tom pracujeme a obrana se postupně lepší. Chtěli jsme zachytit drtivý děčínský úvod, kterým tu spoustu soupeřů domácí zdeptají. To se nám povedlo a během prvního poločasu jsme hráli velmi vyrovnanou partii. Pak přišel konec první půle, který nám bohužel ztratil zápas. Přišla šňůra domácích 13-0, kdy jsme ztratili zbytečně míče, nechali si dát lehké koše, a i když čtyři body v poločase nic neznamenají, tak jsme dali psychickou výhodu na stranu domácích. A oni ji potom hlavně ve třetí čtvrtině využili, vybudovali si jistý náskok a my už jen dotahovali. Škoda, mohli jsme se dostat - jako v posledních vzájemných utkáních - do vyrovnané koncovky. Děčín ale udělal pro vítězství víc a ukázalo se, že má širší lavičku. Vyzdvihl bych výkon Tomáše Pomikálka, který pro mě byl X-faktorem domácích. Mohl bych jen předjímat, jak by zápas dopadl, kdyby Tomáš nehrál."

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX DĚČÍN): "Jindřichův Hradec v mých očích vypadá velmi charakterně a konzolidovaně, vedle tří Američanů i čeští hráči vnášejí do hry svou kvalitu - určitě na útočné polovině -, a myslím, že letos je vidět posun i v obraně. Do utkání jsme chtěli vstoupit raketově jako s Prostějovem, ale to se nám podařilo jen do stavu 5-0. V prvním poločase nás trochu brzdilo, že jsme nebyli produktivní. Nedávali jsme střely, které obvykle dáváme, a byla na nás znát drobná deka. Soupeř nás trestal a střelecký prach měl lepší než my. I přesto, že jsme prohrávali v průběhu až o 9 bodů, jsme ale minišňůrou do poločasu získali psychickou výhodu. Chtěli jsme pokračovat v naší hře, která už pak byla trochu jiná, nicméně v některých vlnách jsme se dostali do protiútoků a vybudovali si náskok, který působil dojmem komfortu. Jak už to tak v každé sezoně bývá, zvláště na začátku, závěr jsme si zkomplikovali a trochu znegovali pocit z dobře odvedené práce různými chybami. Nakonec jsme ale vyhráli. Musím vyzdvihnout Tomáše Pomikálka, který s námi absolvoval jen dva tréninky a pomohl nám k výhře."

13 ran pod Špilberkem

Po pěti kolech už ani jeden celek ligového pelotonu nezůstává bez vítězného zářezu. Oslabená armáda z jihomoravské metropole i bez plukovníků Šotnara s Prášilem ukázala velkou sílu a 13 trojkami z pouhých 20 pokusů zejména díky žhavým rukám Zachrly (8/5) s Nehodou (5/4) zničila doma USK 89-81. Sovy zaskočil především 17bodový "osobák" 24letého forwarda Nehody v jeho teprve 24. ligovém startu a jen o něco méně 18bodová exploze centra Prachaře, včetně jeho dvou trojek ze tří pokusů.

Vítěze vedl 26 body MVP Zachrla, doprovázený vedle Nehody a Prachaře i křídlem Cumberbatchem (17, 6 doskoků, 6 asistencí, 6F+, 3 zisky). V duelu s dostihy v minutých šestkách (16 ku 11) i hvězdnou produkcí brněnské lavičky (61) nepomohla USK ani dvojnásobná převaha v bodech zpod koše (20-38) a hned pět bodových dvojciferů na čele s Bohačíkem (19).

Domácí za zápas vzali v posleních šesti minutách první půle, kdy z 28-27 ujeli přes 7 sovích ztrát až na 49-32. Právě tam utkání - i přes několik pozdějších blízkých ataků USK - rozhodli.

Mirsad Alilovič (kouč USK PRAHA): "My jsme hráli opravdu špatně. Nemůžu si vzpomenout, kdy můj tým dostal naposledy v prvním poločase 49 bodů. Hráli jsme sobecky jak v obraně, tak v útoku. Ve druhém poločase došlo ke změně, ale bodový rozdíl byl tak vysoký, že se ztrátu nepodařilo dohnat. Jsem naštvaný na své hráče, protože se vůbec nepoučili z minulých utkání. Toto už je druhý zápas, kdy jsme první poločas hráli, jako kdybychom přišli z ulice, a až druhý poločas jsme se snažili něco změnit a vyhrát. Myslím, že všem dávám dostatek šancí a prostoru. Hráči by se během neděle nad sebou měli zamyslet. Ti mladí si musí uvědomit, že k tomu, aby dostali šanci, musí něco udělat a šanci si opravdu zasloužit. Nejlepším hráčem zápasu byl Zachrla, který nás v závěru porazil sám."

Tomáš Pětivlas (kouč MMCITÉ BRNO): "Jsme opravdu šťastní, že jsme to po utrápeném prodloužení s Jindřichovým Hradcem překlopili do vítězného konce, protože lidi tady si to zaslouží. Nám se povedl skauting prvního poločasu, hráli jsme to, co jsme chtěli, a jediné, co nás sráželo, byly trestné hody. Když si představíte, kolik jsme jich minuli, a přesto jsme měli 49 bodů, tak jsme toho mohli dát ještě o hodně víc. Věděli jsme, že se USK do utkání vrátí, protože něco podobného předvedl už ve Svitavách. Pomalu jsme nevěděli, co se děje, ale zachraňovali jsme se střelbou za tři body, která nám vykompenzovala neproměněné trestné hody. Když máte doma 65procentní úspěšnost trojek, tak spějete k vítěznému konci. V závěru jsme to hráli na dva zkušené hráče – Prachaře a Zachrlu. Vím, že obecenstvo trnulo, když jsem ho pět minut před koncem střídal, nicméně do koncovky šel trošičku odpočinutý a v závěru nám právě Roman hodně pomohl."

Jaromír Bohačík (křídlo USK PRAHA): "Zápas se těžce hodnotí. Tuto situaci už jsme zažili ve Svitavách, kdy první půlka byla naprosto otřesná, a potom jsme se to snažili dohnat v druhé půlce. Takže proto jsme tak rozhození z toho, že jsme se nedokázali ponaučit ze Svitav. Úsilí ve druhé půlce už bohužel nestačilo."

Jan Kozina (rozehrávač MMCITÉ BRNO): "První poločas nám extrémně vyšel, prezentovali jsme se hrou, kterou se chceme prezentovat. Dobře jsme nacházeli volné pozice a v obraně jsme dobře rotovali k hráčům. Ve druhém poločase přišel bohužel ze šatny USK jiný tým a my jsme se nechali zastrašit a hráli bojácně. Také jsme hráli hodně na sebe. Poté se utkání naštěstí zlomilo díky střelám Prachaře a Zachrly. Výhra je pro nás velice důležitá a budeme na ní stavět do dalších zápasů, protože z nás konečně spadla tíha, kdy jsme zůstávali bez vítězství."