Povstane Děčín? A Hradec proti Hradci o vše!

PREVIEW SOBOTY V SEMIFINÁLE A BARÁŽI Za stavu 1-2 v semifinálové sérii stojí před sobotním domácím Duelem 4 s Tury (18:00) už v nesnadné situaci děčínští Válečníci, kteří si již nesmějí dovolit zaváhat. Proto bude dnešní bitva tou dosud vůbec nejatraktivnější. A baráž o Kooperativa NBL bude v sobotu pokračovat druhým zápasem, v němž poslední celek letošní NBL Hradec Králové narazí od 19:00 v pražských Stodůlkách na jindřichohradecké Lions, kteří se sbírají z bolestivé páteční porážky s domácí GBA.

3. BK ARMEX Děčín - 2. DEKSTONE Tuři Svitavy
sobota 11. května 18:00

Absence Děčína: nadále centr Grunt (kotník)

Absence Svitav: rozehrávač Kotásek (záda)

Vzájemné zápasy v této sezoně v NBL: 69-84 (ve Svitavách), 77-79 (v Děčíně), 73-82 (v Děčíně), 88-85 (ve Svitavách), 81-86 (ve Svitavách), 95-84 (ve Svitavách), 59-78 (v Děčíně), v poháru: 86-74 (v Děčíně)

Stav série: 1-2

Očekávejte nečekané a buďte připraveni na cokoli! To je vzkaz dosavadního průběhu semifinálové série mezi Válečníky a Tury, která v pátek dostala opět zcela novou dynamiku. Když se po druhém zápase ve Svitavách zdálo, že Děčín se dostal do hlav soupeře, na domácí palubovce nic z toho nedokázal potvrdit a odehrál překvapivě své nejhorší utkání v semifinále.

Nechal se zastavit znenadání mnohem efektivnější, přesnější a těsnější obranou Turů a hlavně se od nich na svém kurtu nechal na hlavu přeskákat, za což hosté vděčili náhle zaktivizovanému atletu Aikenovi (12), který se ve druhém utkání doma většiny doskoků stěží zúčastňoval, navíc v útoku neměl v této činnosti ani tu nejmenší podporu ostatních. Právě to se ale dramaticky změnilo v prvním děčínském měření sil a domácí na tuhle novou aktivitu soupeře nebyli připraveni.

Pro vyrovnání série budou muset - po zlepšení svitavské obrany – najít novou, nebo alespoň vylepšenou recepturu v útoku a znovu nalézt i sílu na doskoku.

Velmi důležitou roli sehrály v pátek i některé individuální výkony. Vedle Aikenova double-doublu a vládě na doskoku byl pro hosty tím hlavním výstup ze stínu rozehrávače Číže (9+4 asistence za 18 minut s trojkami 5/3), který i v ochranných brýlích po poranění oční sítnice našel vitálně důležitou trojkovou mušku a v rozhodné fázi na přelomu poločasů víc než nahradil ústředního dirigenta Marka, laborujícího už po 18 minutách se třemi fauly.

Ty měl už do půle i domácí rozehrávač Šiška a také stále podstatnější (díky své výšce) pivot Krakovič. Šiška i přes faulové problémy (podruhé za tři zápasy) stihl být s 15 body druhým střelcem týmu, ale vedle 16 bodů zejména v úvodu aktivního Autreyho už se nikdo další výrazněji nepřidal. Děčínu při spoustě Tury ztížených střel fatálně chyběla trojková produkce (5 zásahů), navíc se zcela minimálně dostával na trestnou linii. Výsledkem bylo pouhých 59 nastřílených bodů – po 81 a 95 v prvních dvou utkáních venku.

Basket Fio banka Jindřichův HradecKingspan Královští sokoli
sobota 11. května 19:00

Přesně měsíc nehráli soutěžní zápas Sokoli z Hradce Králové, které v sobotu v hale GBA v pražských Stodůlkách čeká první ze dvou duelů o přežití v Kooperativa NBL. Svůj druhý díl totiž napíše baráž, hraná systémem každý s každým. A na hradecký Kingspan čekají Lions z Jindřichova Hradce, kteří v pátek v prvním utkání padli po prodloužení s domácí GBA.

Co od duelu celků z různých soutěží čekat?

Zcela neznámá je po takové zápasové odstávce forma favorita z NBL. Ten nicméně stále má ve svém středu dva z nejlepších ligových střelců Sedmáka s Lošonským, k tomu potentní guardy Candu, Stamenkoviče či Marquardta, tým se navíc může opřít o solidní doskok (zejména v útoku), nevelkou ztrátovost i osmou nejlepší útočnou produkci letošní NBL (téměř 81 bodů).

Lions budou sice mít výhodu v o stupeň větší rozehranosti, neboť v posledních týdnech hráli alespoň play-off první ligy, ovšem jejich výkony jsou zatím za očekáváním. Byť těsně (na rozdíl v celkovém skore), přece ztratili s GBA finálovou sérii první ligy, což je obralo o zásadně důležité pořadatelství baráže. A v pátek stejnému soupeři podlehli v prodloužení i v úvodním barážovém střetu.

Proti talentovaným juniorům Pražanů jim nepomohla ani rozsáhlá baterie borců s většinou velmi solidními zkušenostmi z NBL (a jen 8 minut odehrál ex-reprezentant Hubálek), nyní je navíc čeká druhý zápas během 24 hodin. V případě, že chtějí myslet na návrat do nejvyšší soutěže, nezbývá jim než uspět, ideálně o co nejvíc bodů. Favorizovaní Sokoli ale budou mít zcela jiné plány.