Povstane Šiřinova armáda ze čtvrtiny temnot?

Pokud opavský lídr Jakub Šiřina predikoval, že první utkání semifinále s Nymburkem udá ráz celé sérii, mají Slezané co dělat, aby po premiérovém díle v dnešním polabském pokračování (17:00 na ČT sport) začali napravovat neduhy z prvního duelu.

Jedním z těch hlavních bude faulový management podkošových opor, z nichž ty hlavní - Mokráň s Gniadkem - se na úvod vyfaulovaly po pouhých 15 a 18 minutách ve hře, když i při rostoucí faulové zátěži nehrály dost obezřetně a možná měly dostávat dříve nucený odpočinek. Kouč Czudek ale stejně jako ve čtvrtfinále nedává prostor Američanu Carlovi a pod košem mu tak zbývají už jen málo zkušený Mička (hrál 13 minut se 2 body a 4 doskoky) a falešní power forwardi Švandrlík, Jurečka nebo Zbránek, jejichž přednostní operační prostor je na křídle.

Při podkošové síle i výšce Polabanů bude řízení pivotmanské situace i ve druhém utkání pro Slezany jedním z ústředních témat. V plné síle to ukázala čtvrtá čtvrtina, kdy Nymburk začal poprvé naplno ztékat útočný doskok a z druhých šancí prakticky zařídil svůj rozhodný náskok, když se zaktivizovali zejména podkošoví Watson s Křížem.

Obhájce trofeje se soupeři plně vyrovnal na útočném doskoku (12-12) a nakonec jej o pět bodů i předčil z druhých šancí (14-9). Navíc v rozhodné poslední čtvrtině našel i funkční defenzivní pětici (Watson, Kříž, Rylich, Lockett, Sehnal), která sice na pohled neoplývala velkým snajperským potenciálem, ovšem v drcení podkošového prostoru a v obraně zapnula naplno, až opavský šéf Šiřina ztrácel míč za míčem.

Nymburk nyní ví, že pokud bude schopen hru podobnou té z poslední středeční čtvrtiny replikovat i v pozměněných pěticích a urychlí svou hru tak jako ve druhém poločase, bude mnohem pevnější v kramflecích. Pokud ale povolí a nechá soupeři plno snadných košů jako třeba pětka se třemi malými guardy ve třetí čtvrtině, bude hnát vodu na opavský mlýn.

Opava ví, že na úvod příliš inkasovala, a to zejména zpod koše a trestných hodů (dohromady 66). S takovým nášupem se bude těžko vyhrávat, a proto musí hodně zpevnit svou obranu. V prvním duelu v ní podle vyjádření soupeře nebyly žádné speciality, které si kouč Czudek možná schoval až na bitvu číslo 2.

Absence Nymburka: power forward Benda (nejistý start)

Absence Opavy: guard Dragoun (dlouhodobé zranění kolena), power forward Kvapil (fraktury v obličeji)

První utkání série: 94-81

Kurzy Chance na výhru: 1,09 - 7,63

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „První zápas nám ukázal do dalšího průběhu série, že musíme hrát rychle. Také se ukázalo, že to bude vyrovnaná série. Věřím, že ve druhém utkání se poučíme z chyb a přijdeme koncentrovaní na to hrát rychlý basketbal.”

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Myslím, že ve druhém zápase se bude hrát jinak. V prvním například nehrál Petr Benda a nepředpokládáme, že nebude na palubovce i podruhé. Nebo Martin Kříž, když jsme ho skautovali, viděli jsme poměrně dost airballů a v prvním utkání nám dal tři trojky. Věřím, že tak jako ve středu série pokračovat nebude. Já očekávám, že ve druhém zápase vyhrajeme o 15 bodů a Luděk Jurečka dá šest trojek. (úsměv)”