Povstání Kyzlinka se Satoranským a lavina z lavičky!

ECHO DUELU LVŮ V LITVĚ Po neuvěřitelně vypjaté, fyzické, nervní a také dramatické bitvě - z hlediska vzájemného skore rozhodně -, vezou Češi z litevské Klajpedy jedno z největších vítězství samostatné éry (72-83).

Nepříznivě se vyvíjející první fázi světové kvalifikace tak nakonec dokázali přetočit třemi výhrami v řadě až k bilanci 3-3, završit ji druhým místem ve skupině, postupem do druhé fáze a navrch přidat i sladký bonus lepších vzájemných zápasů se silnými Litevci. Není lepší pocit, s nímž se dá odcházet na zaslouženou dovolenou, byť loktem soupeře zasažený Martin Peterka bude ještě nějakou dobu ledovat svou bolavou tvář.

Byla to nečekaně lavička českého týmu (25 bodů), kdo do půle nejvíc potáhl skore až k velmi nadějnému vedení po 20 minutách (32-45). A nejvýrazněji z náhradníků povstal guard Tomáš Kyzlink, který létal do protiútoků i odvážně najížděl a pak buď posouval míče ke snadným zakončením spoluhráčů, nebo se protahoval až k vlastním úspěšným zásahům. Za vše pak hovořila jeho čísla, když nasbíral 11 bodů a 4 asistence a byl jasně nejlepší v plus minus (19).

Druhá vlna s ním i dobře bránila a její hra byla plynulejší a rytmičtější než v podání první pětky, v níž ústřední playmaker Satoranský v prvním střídání nabral 7 bodů, ale také tři ztráty.

Lvi dlouho nedovolovali domácím žádná snadná zakončení, měli aktivní ruce ve vymezeném území, účinně si vypomáhali i rotovali a také nechávali Litevce vydělat si body až z trestných hodů. Pomohlo jim i to, že už po dvou minutách nabral dva fauly a musel střídat čerstvě naturalizovaný forward Brazdeikis z Orlanda.

Češi se k místy až 17bodovému náskoku propracovali hlavně zpod koše, když za stavu 17-34 ve 13. minutě měli na kontě 20 bodů z vymezeného území, kde byl z podkošových mužů dobře zásoben především Auda, a rovněž 20 body tu přispěli náhradníci. Od stavu 20-37 se domácí chvílemi chytali úspěšnými zásahy a základní Češi si tu nevytvářeli ideální střely, ale díky pohlídanému doskoku (11-17), menšímu počtu ztrát (9-7), produkci zpod koše (8-24) a zejména dvacetiprocentnímu náskoku ve střelně odcházeli do kabin s velmi příjemným polštářem.

Domácí podle očekávání do druhé půle vstoupili maximálně vyhecovaní, nenechali lvy ani snadno vyhodit z autu a za podpory publika si zvedli i trojkové a útočné doskakovací sebevědomí. Po 27 minutách snížili až na 49-50. Češi třetí čtvrtinu zahájili lacinými ztrátami, těžko hledali dobrá zakončení a útoky nejednou končili dlouhými střelami pivotů.

V nouzi ale mocně zabral Satoranský, který po dvou šestkách trefil i důležitou trojku, novou odvahu k nájezdům několikrát našel Kyzlink a lvi vyvázli po 30 minutách s životodárným vedením 52-61, když sice měli 13 ztrát (Litva 11), ale zpod koše už si tu hýčkali nálož 32 bodů a lavička se posunula již na 36!

Čtvrtá část pak navýšila české naděje až do euforické dimenze, když se dál lepšící tým posunul pod vedením Satoranského až k 21bodovému vedení. Pomohl i získaný nesportovní faul Peterkou (ač neskóroval, byl s +23 za 19 minut nejlepší), jenž byl trefený zvednutým loktem do obličeje při útočném výpadu soupeře. Litevské publikum stále víc bouřilo nevolí, což se ještě zvýšilo poté, když minutu do konce ještě před českým výhozem z autu Grigonis fauloval uvolňujícího se Satoranského, což automaticky znamená nesportovní faul. Češi už tu pod tlakem opět víc ztráceli i při výhozech z autu, páchali i zbytečné fauly na útočné polovině, ale tato situace jim vrátila 15bodové vedení.

Poslední desítky sekund trvaly úmorně dlouho, lvi míjeli šestky, domácí se tu vrátili na 8 bodů, čímž srovnali bilanci vzájemných zápasů, ale v kritické chvíli půl minuty do konce po minutých šestkách Balvína získal klíčový útočný doskok Hruban a Bohačík nájezd dotlačil ke koši. Domácí ještě jednou šestkou snížili na devět, ale lvi pak získali dva trestné hody za další nesportovní faul, domácí kouč jim další daroval technickou chybou a dvěma zásahy se podařilo náskok zvednout na 11. Z bonusového útoku sice Balvín minul další trestné hody, ale Jelínek už svým ziskem soupeři ani nedovolil odpoutat trojku.

Čtyřmi dvojcifernými střelci Čechů byli při první výhře nad Litvou po 16 letech Satoranský (21), Kyzlink (18), Auda (14) a Jelínek (10). Lvi sice zaostali v šestkách (20-14), trojkách (8-5) a ztrátách (13-17), ale vše vykompenzovali úspěšností střelby (38-53), body zpod koše (24-44), doskokem (31-38) a produkcí skvělé lavičky (33-42).

Ronen Ginzburg: „Je to další vítězství pro tuhle partu hráčů, která toho už v minulých letech hodně dokázala. Pro nás je to neskutečné vítězství tady v Litvě. Navíc bez Jana Veselého, když každý ví, jak je pro nás důležitý. Hráči odvedli skvělou práci. Myslím, že většinu zápasu jsme kontrolovali. Měli jsme problémy v posledních třech minutách zápasu a dokázali jsme se dobře zvednout z nepovedeného začátku druhého poločasu. Hráči znovu ukázali, že se doslova rvou jako lvi. Koukáme se taky do budoucnosti. Tohle vítězství je pro nás důležité, protože nás dostalo zpátky do hry o mistrovství světa.“