Povstání Milana Jaroše! Král Šiřina a MVP Šoula

ECHO SOBOTY V NBL Až do 17. října 2015 bylo jeho stropem v lize 6 bodů z minulé premiérové sezony. V prvních dvou duelech letošního ročníku pak zapsal dvě nuly, když jeho boty dusaly po palubovkách vždy jen malou hrstku minut. Proto asi jen on a Bůh ví, jak se událo to, čeho v sobotu večer byli svědky všichni přítomní na svitavské Střelnici.

ECHO SOBOTY V NBL  Až do 17. října 2015 bylo jeho stropem v lize 6 bodů z minulé premiérové sezony. V prvních dvou duelech letošního ročníku pak zapsal dvě nuly, když jeho boty dusaly po palubovkách vždy jen malou hrstku minut. Proto asi jen on a Bůh ví, jak se událo to, čeho v sobotu večer byli svědky všichni přítomní na svitavské Střelnici.

Centr Turů Milan Jaroš (na snímku) neminul z pole, když proměnil všech 9 dvojek i jediný trojkový projektil a zasíťoval 23 bodů za necelých 21 minut. Zasloužil se tak o třetinu všech bodů svého týmu při domácím setnutí Sov z hlavního města (68-63), jehož svitavský celek dosáhl opět v úzké sedmičlenné rotaci.

Díky Jarošovi s Teplým (15) přestřílela domácí lavička tu hostující 38-0, když obvyklé opory Pražanů Feštr a Michal Mareš nastoupily až z druhé vlny a skončily bez bodu za 13 a 11 minut. Naopak 22 bodů vysázel guard Šafarčík, k němuž se 14 body připojili centr Josipovič (12 doskoků) a křídelník Bohačík.

Pro zápas prvním kritickým úsekem bylo posledních 12 minut první půle, jež domácí i díky 9 sovím ztrátám vyhráli neuvěřitelným skore 23-2. O 21 bodů se tu postaralo duo Jaroš – Teplý!

Poločasové skore 34-19, ba ani stav 56-35 po 31 minutách ale ještě nedával Turům definitivu. Svou hvězdnou jízdu si totiž na závěr nachystal i USK a dvojtakt za dvojtaktem se přes pět ztrát domácích přisál 2:30 do konce až na 61-58.

Domácí ale včas spasily 4 body Doakse s Jarošem a pro USK pak byla kritická ztráta Bohačíka necelou minut před koncem za manka o pět bodů.

Stále bezvítězný USK padl navzdory 20 bodům z brejků, dominanci v bodech zpod koše (20-42) i na doskoku (23-36) a pohlídání si zámořského tria Bohemilku, byť Jones se blýskl 10 body a 10 asistencemi. Tuři si pomohli hrou s menším počtem ztrát, 7 trojkami z 16 pokusů a ze všeho nejvíc kariérní nocí Milana Jaroše.

Pavel Miloš (asistent USK PRAHA): "Tenhle zápas se mi hodnotí těžko. Vstup se nám velmi povedl, ale pak se nám nedařilo v útoku. Z toho jsme se dlouho oklepávali. Ve druhé čtvrtině jsme dali jen dva body, což bylo alarmující. Jsem rád za bojovnost v závěru, kde jsme zápas zdramatizovali. Měli jsme šanci i vyhrát, ale nepodařilo se. Zápas jednoznačně rozhodla druhá čtvrtina."

Stanislav Petr (kouč BOHEMILK TUŘI SVITAVY): "Viděli jsme důležité utkání před domácím publikem. Zápas probíhal ve vlnách, náš katastrofální začátek se přelil do skvělé druhé čtvrtiny, kde jsme dovolili dát soupeři pouhé dva body. Ve druhém poločase se USK vybičoval k lepší obraně a to znamenalo naše hloupé ztráty."

Jan Špaček (kouč BOHEMILK TUŘI SVITAVY): "Na začátku na nás byla vidět nervozita před domácím publikem, ale pak jsme se z toho oklepali. Obranu jsme změnili na zónu a na to USK neměl odezvu. Hráči USK neproměňovali střely a přecházeli volné pozice. Díky tomu jsme si vybudovali náskok o 20 bodů. Ve druhém poločase nám ukázal USK sílu a závěr zápasu zdramatizoval. Velmi dobrý zápas zahrál Milan Jaroš."

Těch 70 vteřin rozhodlo celý zápas. Jurečka z levého rohu prásk – trojka. Další útok Blažek z levého rohu prásk – trojka. A při následujícím pobytu na polovině soupeře po útočném doskoku Šiřina z levého rohu prásk – třetí trojka v řadě. Tahle nebývalá sekvence nejenže 2:20 do konce čtvrté čtvrtiny vrátila Opavu do zápasu, ale její tým se z ní odrazil rovnou k dalšímu venkovnímu lupu – tentokrát na kolínské palubovce, kde urval triumf po prodloužení 81-82.

V ultra vyrovnaném duelu, který byl veden ve stylu koš za koš, se přitom za stavu 68-61 po 35 odehraných minutách Opava zdála být na kolenou. V tu chvíli vyvrcholila tříminutová kolínská šňůra 12-0, již razítkovaly trojky Vocetky a top skórera utkání Horáka (23+11 doskoků) a umocnil ji třetí faul a vzápětí technická chyba slezské komety Dragouna, z čehož domácí vytěžili další tři body.

Za sedmibodového vedení ale nešli v útoku na jistotu a hosté, kterým ve čtvrté čtvrtině trojky na dlouhou dobu vysadily, na nic nečekali. Po dalším nájezdu svého lídra Šiřiny vedli minutu do konce čtvrtého dějství 69-72, ale Bakič šel vzápětí za svou minutou trojkou, sáhl do přihrávky obranně doskakujícího Kvapila, Medvědi získali míč a Allen srovnal. O útok dál měl šanci Geosanu i vyhrát zápas, ale jeho nájezd do dvou soupeřů nepřinesl úspěch.

Prodloužení už bylo jen o daných a minutých střelách. Kolín necelou minutu do konce vedl 81-78, ale famózní osmá asistence Šiřiny vyzvala ke snížení Cveka a po minutém jumpu Medvěda Ličartovského Šiřina svou devátou finální příhrou až pod koš na Kvapila rozhodl tři vteřiny před koncem celé utkání.

Na spoustu jeho nájezdů domácí obrana nestíhala reagovat, když scházela účinná výpomoc. Reprezentační playmaker svou chirurgicky přesnou hrou vystoupal až ke 20 bodům a 9 asistencím. Za svých 42 minut byl 9 bodů v plusu a stal se MVP utkání.

16 body jej doprovodili power forward Blažek a snajpr Jurečka (trojky 12/4). Jejich tým při shodném počtu 10 trojek vyhrál zápas úspěšností dvojek (35/21 ku 40/16). Medvědům tak v kulise 590 diváků nepomohlo ani 27 házených šestek (19 tref, Opava 12/10) a také 18 ztrát Slezanů, kteří pro změnu uspěli na doskoku 45-42.

Horáka na domácí straně podpořili 15 body Allen a 14 Bakič (5 zisků, 4 asistence), oba ale byli téměř 10 bodů v minusu. Teenager Rovenský se blýskl 6 asistencemi, 5 doskoky a +19 body za svých 17 minut.

Predrag Benáček (kouč BC GEOSAN KOLÍN): "Hosté zaslouženě vyhráli, protože v závěru byli chytřejší než my. Utkání bylo vyrovnané, oba týmy nějakou dobu vedly. Říkal jsem hráčům, že vyhraje tým, který udělá méně hloupých chyb. My jsme udělali hloupé chyby v závěru, tak jsme prohráli. Chtěl bych pochválit Šiřinu, hrál velmi dobře, byl pánem útoku a věděl dobře, co má dělat. Velmi těžko jsme se s tím vypořádávali, ale snažili jsme se hrát co nejlíp. V závěru včetně prodloužení se nám to povedlo, ale udělali jsme spoustu hloupých chyb a bohužel jsme prohráli."

Petr Czudek (kouč BK OPAVA): "Nasazení obou stran bylo výborné, obě strany udělaly chyby, nebyly to klíčové chyby, ale basket je úžasná, dynamická hra. Pak přišla šňůra soupeře a vypadalo to, že už to dotáhne. Když zhodnotím druhý poločas, bylo to jako na houpačce. My jsme na konci čtvrté čtvrtiny udělali chybu, dali jsme soupeři možnost srovnat a jít do prodloužení. A v něm už to je o šťastném odrazu, šťastném řešení. My jsme vyřešili situaci Viktorem s Mirkem, dali jsme koš, vyhráli jsme o bod a já jsem rád. Kolín doma je velmi silný soupeř. Měli jsme třetí zápas v týdnu, což asi bylo vidět. Trošku nejsem spokojen s koncentrací, s níž jsme vstoupili do zápasu. Bylo to takové ospalé, neříkám, že jsme se uspali, ale soupeř ještě není v plné polní. A až bude zdravý rozehrávač Hunt a další, tak výhra v Kolíně bude velmi cenná, ne každému se to podaří. Máme dobrý začátek, tři výhry, škoda, že jdou zápasy tak po sobě. Nezbývá nám než čekat, až se uzdraví hráči a dál bojovat tak, jak bojujeme, a já budu spokojený.

Lukáš Rovenský (rozehrávač BC GEOSAN KOLÍN): "První poločas jsme odehráli špatně, ve druhém jsme se už snažili. Hráli jsme kolektivně, ale hlavně jak říkal trenér, rozhodly maličkosti, chyby, kterých jsme my udělali víc, a za to nás potrestal Šiřina a dvojice pivotů, kteří nám dali v závěru rozhodující koš."

Miroslav Kvapil (power forward BK OPAVA): "Měli jsme špatný začátek, byly tam hloupé ztráty, nekoncentrovanost, nějaké vypadlé balony. V šatně jsme si to ale v poločase vyříkali."

Jako již mnohokrát v minulosti i dnes z některých brněnských čísel až přecházel zrak – 61 doskoků, z toho 25 v útoku. Nebo 77 střel z pole a 10 trojek. Bohužel pro mmcité také 20 ztrát. Když se tohle všechno smíchá dohromady a přidají se čísla hostů od Vajgaru, vychází z toho triumf Lions 79-84 v nastavení.

Ač v drtivé většině zápasu Jihočeši vedli, ve třetí čtvrtině až o 13 bodů, nikdy nesetřásli soupeře definitivně. A úsilí mmcité korunoval osm vteřin před koncem čtvrté čtvrtiny vyrovnávací trojkou Zachrla. Lion Lamar už pak šanci na výhru nevyužil a šlo se do druhého prodloužení sobotního večera.

V něm byla po trojce domácího Cumberbatche na 77-79 stěžejní stejná odpověď centra Vošlajera. Egwuonwu ještě stihl snížit na tři, ale jedna šestka Noffleta dala hostům 17 vteřin před koncem důležité 4bodové vedení a minutá trojka Zachrly už měla osudovou hodnotu.

Lions, kteří si hodně pomohli 20 body z brejků a minimální ztrátovostí, sice zaostali v trefených trojkách (4 ku 10), ale to i proto, že jich pokoušeli mnohem méně a víc se zaměřili na dvojky, jichž posadili do koše 29 proti 20 soupeře. Jejich šiky vedli Nofflet (18) a Lamar (17), nicméně MVP byl vyhlášen Jiří Šoula, který mimo jiné hosty dvěma důležitými koši v závěru čtvrté čtvrtiny udržel v zápase. Brňany, kteří nakonec měli na rozehře alespoň Kozinu, táhli Zachrla (19, 9 doskoků, 5 asistencí, trojky 8/3) a Prášil (18, trojky 5/3).

Karel Forejt (kouč LIONS JINDŘICHŮV HRADEC): "Jsem strašně šťastný, protože jsme věděli, že v Brně bude velmi těžká lopota. Ale že bude až takhle těžká, to mě překvapilo. Brno se s absencí prvního rozehrávače vyrovnalo poměrně dobře, ale to je na Tomášovi Pětivlasovi. My jsme v první půli hýřili aktivitou, takhle jsme se chtěli prezentovat a domácí měli brzy čtyři fauly, takže jsme si ulevili na čáře trestných hodů. Bohužel ve druhém poločase, nevím, jestli nám došly síly, se to úplně obrátilo. Brna bylo plné hřiště, my jsme nestíhali a poměr faulů byl úplně obrácený, a to samozřejmě i v součtu s útočnými doskoky Brna. To číslo je úplně neuvěřitelné! My se dostávali do velkých problémů a už jsme nad zápasem neměli kontrolu. Naštěstí se projevila morálka týmu, jednu chvíli to s námi vypadalo velice zle, vypadalo to, že se přes nás Brno přežene jako uragán, ale našli jsme zbytky mentální sil a zápas jsme dovedli do vítězného konce."

Tomáš Pětivlas (kouč MMCITÉ BRNO): "Mně se to těžko hodnotí. Hradec přece jen měl k výhře maličko blíž, protože většinu utkání vedl. Z tohoto pohledu tomu šel naproti. Osobně jsem si myslel, že jakmile to dostaneme do prodloužení, už zápas zvládneme, což se bohužel nestalo. Nás absence rozehrávače především svazuje v jedné věci, a to jsou ztráty. Ty nás trápí celé utkání a my jsme v těch situacích navíc strašně hloupí. 18 ztrát doma je strašně moc. To byl hlavní problém, proč jsme utkání nedovedli do vítězného konce, protože když máte tolik útočných doskoků a soupeře tak přeskáčete, je škoda utkání nevyhrát. Na tom budeme muset zapracovat. Rozehrávač Kozina se vracel po zranění, prakticky netrénoval, začal v pátek večer, takže na jeho výkonu to bylo znát. Během utkání jsme navíc přišli o Jardu Prášila, který by nám v koncovce strašně pomohl. Je to další zraněný hráč, bez kterého už to bylo strašně těžké. I přes ty absence jsme se neukázali ve špatném světle, což se týká Radka Pumprly i Honzy Koziny."

Stanislav Zuzák (power forward LIONS JINDŘICHŮV HRADEC): "My jsme se po prvním poločase dostali do osmibodového vedení, ve třetí čtvrtině a na začátku čtvrté jsme ho i potvrdili, ale potom soupeř disponoval obrovskou aktivitou a hrál hodně agresivně v obraně a to přineslo to, že se dotáhl nejen výsledkově, ale my jsme byli chvílemi i trošku bezradní. A na konci mi připadalo, že jsme skoro nevěděli, co dělat. Jirka Šoula to tam ale vzal na sebe, pár košů dal a udržel nás v zápase. Pak už to bylo o tom, kdo bude šťastnější v prodloužení."

Filip Šmíd (křídlo MMCITÉ BRNO): "My jsme na začátku byli ospalí. Nebo nás možná svazovalo, že hrajeme doma, ale nelíbilo se mi, že jsem tam neviděl zapálení pro hru, které ve druhém poločase bylo. Hrát první poločas jako ten druhý, vůbec nemuselo dojít k prodloužení, a my bychom převzali kontrolu nad zápasem. Na konci byla smůla, že vypadl Jarda Prášil, protože v koncovce by to jako zkušený hráč dokázal zklidnit nebo nám říct, co máme hrát. V pár důležitých útocích jsme se pak na ně vrátili, protože tam Roman Zachrla dal dvě tři trojky. Pokud by tam byl zkušený rozehrávač, který by zahrál systém, rozhodně bychom měli i lepší střelecké pozice. Ke konci jsme se ve hře už ztráceli a dopomohli soupeři, aby nám zase odskočil na těch pět bodů a dotáhl zápas do vítězného konce."