Povstání Rosse a 18. titul Nymburka

ECHO ZÁPASU 4 FINÁLE Americký nováček v evropském basketbalu Colbey Ross ukázal, že se umí poučit ze svých chyb i nástrah jiného herního stylu.

Po sezeních s kapitánem týmu Vojtěchem Hrubanem i koučem Aleksandrem Sekuličem vystřihl jedno z mistrovských představení své kariéry, když 16 body a 12 asistencemi na jedinou ztrátu nasměroval Nymburk ve čtvrtém duelu finále na vítěznou stezku, řádné zásobil pasy i svého kapitána, a ten se 27 body a 8 doskoky vyšplhal až k trofeji pro MVP Finále NBL. Právě tohle úderné duo s podporou 23 bodů MVP sezony Jerricka Hardinga nedovolilo v Opavě další překvapení a ve druhé půli posunulo obhájce trofeje ke třetí výhře (65-87) a tím i k osmnáctému ligovému titulu v řadě.

Velmi výživná a emocemi nabitá první půle začala malým deja vu z druhého utkání na témže místě. Domácí Slezané hnáni třítisícovým kotlem vystřelili po nejistém rozjezdu nymburského playmakera Tůmy do vedení 9-0, když zprvu skórovali, jak chtěli. Po timeoutu jako první z hostů uspěl až po více než třech minutách těžkou dvojkou Hruban.

Už nedlouho poté nabral klíčový domácí pivot Gniadek druhý faul a zhruba někde tam nastartoval svou rehabilitační misi nymburský dirigent Ross, který svým individualismem nabídl v neděli Opavě největším dílem vyrovnání v sérii.

Tentokrát to ale byl na opavské palubovce úplně jiný hráč. Vedle nesmlouvavé a popínavé obrany na stále vyčerpanějšího domácího bosse Šiřinu, na nějž si hosté v nájezdech vypomáhali dvěma i třemi hráči, takže do půle měl vedle 11 bodů už jen 4 ztráty bez asistence, rozdával jeden míč za druhým, přenášel hru pod koš i napříč hřištěm, uvolňoval spoluhráče a téměř neudělal špatné rozhodnutí. Po svých 14 minutách byl do půle na míle nejvíc v plusu (17), když stihl 8 bodů, 7 asistencí, 4 získané fauly, 2 doskoky a byl i u několika získaných míčů.

Právě jeho servisní činnost pro spoluhráče stála za dotažením skore a pak už si hosté soupeře nikdy nenechali pláchnout příliš. Ross si navíc na rozdíl od neděle už uměl poradit i s ohlušujícím hvízdotem tribun, když po faulu na trojce proměnil všechny tři šestky.

Ohromnou bouři nevole pak způsobila technická chyba pro domácího forwarda Zbránka, za poněkud prudší poslání míče směrem k rozhodčímu. A od té doby se až do půle Slezané nemuseli o podporu své žluté armády bát.

Velkou energií sršel po předchozím tichém utkání v Opavě forward hostů Hruban, který v jednom útoku úspěšně doskočil přes o dvacet čísel vyššího Markussona a v euforii přes něj hned i položil míč do obruče. Švédský obr se vzápětí revanšoval nečekanou trojkou, a když Opava nechávala pálit slabší nymburské střelce, Šiřinova trojka ji posunula až na 28-20.

Jenže právě tady Nymburk zahájil svůj silný nápor, který si vzali takřka celý na starosti Ross s Hrubanem, kteří při stálém tlaku v obraně dovedli svůj tým k obratu na 32-37 dvě minuty do poločasu. Polabané tu dál trhali skvělou cirkulací míče všechny opavské zóny, v obraně dávali Markussonovi jen dlouhé střely, a když pak Hruban 4 sekundy do půle vystřídal, aby tým využil poslední útok, stihl forward přeletět celé hřiště až k úspěšné trojce a poločas završil na 15 bodech při vedení svého týmu 36-42, bodech zpod koše 10-28 a 11 ztrátách domácích.

A hned v úvodu třetí čtvrtiny Nymburk sestrojil rozhodující odskok. Po trojkách Rosse a Hrubana za podpory opavských ztrát se utrhl na 41-52 a po trojce Kováře na 48-61 už znavení domácí, kteří tu míjeli i podkošová zakončení, neměli dostatečnou energii k účinnějšímu odporu. Ve čtvrté části Nymburk už kontroloval více než dvacetibodové vedení, i tak ale rozparádění domácí tifosi rozběhli hledištěm mexickou vlnu.

V opavském týmu (bez Gumbse, Dragouna, Klečky) byli nejvíc vidět Markusson (16+12 doskoků), Šiřina (11+5 asistencí na 6 ztrát) a Slavík (11). Nymburku patřila střelba z pole (v procentech 37-49), body zpod koše (16-48, útočné doskoky 7-13, body z nich 5-12) i ztráty (18-9) a celkem měl o 20 střel z pole víc. Domácí kontrovali jen trojkami (9-8) a šestkami (16-7).

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Sezona pro nás začala špatně kvůli zraněním a ovlivnilo nám to celou sezonu. Proto je pro nás velmi důležité, že jsme ji zakončili ziskem titulu. Opava byla silný protivník, vyhrála Český pohár. My měli velkou motivaci a ukázali jsme velký charakter. nebylo snadné tu hrát ve skvělé atmosféře a naši hráči zaslouží velké uznání za to, jak to zvládli a plnili plán, který jsme měli. Máme možná nejmladší rozehrávače v lize a v průběhu sezony se hodně zlepšili a vedli tým správně. To mi dělá radost. K dnešnímu zápasu, nebylo snadné hrát v takové atmosféře. První zápas to pro nás byla velká lekce. Tentokráte jsme na to byli lépe připraveni a přestože nám začátek opět nevyšel, tak jsme byli schopni rychle zareagovat a najít cestu, jak hrát naší hru. Vojta Hruban hrál skvěle celou sérii. I když v některých zápasech nedával tolik bodů, tak velmi dobře bránil a byl naším lídrem. A dnes vystoupil a hrál opravdu na vysoké úrovni. Šel ostatním hráčům příkladem. Je také třeba dát kredit trenérskému týmu Opavy a jejich hráčům za to, jak byli schopni přečíst náš tým. Zjistili, kde si mohou dovolit riskovat a riskovali opravdu hodně, když nechávali některé hráče střílet z dálky. Přineslo jim to výsledek v poháru, ale my nakonec našli způsob a nápady, jak jejich kombinovanou obranu přehrát.“

Vojtěch Hruban (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Byl to pro mě jeden z nejemotivnějších titulů, protože letos lidí, kteří nám tolik nevěřili, bylo mnohem více než obvykle. Takže je to mnohem větší zadostiučinění. O to hezčí pocit je vyhrát titul. Ukázali jsme, jak jsme během sezony vyrostli a i během série jsme se dokázali hodně posunout. Druhý zápas nám vůbec nevyšel, ale dokázali jsme se z toho poučit a zápasy tři a čtyři jsme už měli pod kontrolou. Dokázali jsme si poradit se strategiemi, které na nás soupeř zkoušel. Já jsem to řešil i s naším rozehrávačem Colbeym Rossem, který je dominantní na míči a soupeř ho lákal k tomu, aby najížděl na Markussona pod košem. My pak jen stáli v rozích a koukali jsme. Vůbec se nám nehýbal míč. Potřebovali jsme, aby Colbey byl více rozehrávač než skórer a dnes to splnil, když nasbíral 12 asistencí. Pak jsme se do hry dostali i my ostatní a týmově jsme soupeře zvládli.“

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „Při rozcvičce mě píchlo v lýtku pod kolenem a byl jsem rád, že vůbec chodím. Kluci fyzioterapeuti mi to trochu uvolnili, ale dnes jsem ani jednou nezasprintoval, protože to opravdu nešlo. Ale čekali jsme, že to bude poslední zápas sezony, tak jsem to chtěl zkusit a pod prášky to šlo. Chvíli jsem si ale myslel, že hrát nebudu. Adrenalin ale udělá dost. Pokud to jen trochu jde, tak není čas se šetřit. Po té sezoně, ve které byly hodně velké výkyvy a Opava nás trápila, tak motivace a vyhecovanost byla větší. Takhle vyhecovanější to bylo naposledy s Prostějovem 2011. Ale zaváhali jsme vlastně jen jednu čtvrtinu ve druhém utkání, jinak jsme to měli pod kontrolou. Dnes jsme sice taky nezačali dobře, ale nezpanikařili jsme, jako ve druhém utkání a rychle jsme se vrátili do zápasu.

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „I když jsme dnes prohráli, tak jsme si utkání spolu s diváky užili. U soupeřů dnes dominovali Hruban, Harding a Ross. My jsme vydrželi se silami téměř poločas, ale potom se projevila úzká rotace zaviněná mnoha zraněními. Gratulujeme  Nymburku k zaslouženému titulu. Zaplněná hala udělala důstojnou kulisu finálové sérii.”

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Výborná sezona, ozdobená stříbrem z ligy a zlatem z poháru. Úžasní diváci po celou sezonu. Je to tak trochu splněný sen, hrát před zaplněnou halou finále ligy v domácím prostředí.”