Právník dorazil ze státnic na remízové loučení

PLAY-OFF S VIKTOREM CVEKEM Není prvním a zřejmě ani posledním mužem v dějinách Kooperativa NBL, který měl v čase play-off ukrutnou honičku a po závěrečných zkouškách na střední nebo vysoké škole ještě tentýž den mazal na medailové boje v lize. Opavský forward Viktor Cvek byl ovšem v pondělí prvním, kdo přisupěl na zápas, který pak skončil remízou. V jeho případě byl výsledek 82-82 ve druhém utkání o bronz tím úplně posledním, který zažil jako hráč na kurtech NBL. Ve své ligové derniéře zapsal 28letý univerzál 12 bodů, 5 doskoků a 4 asistence za 25 minut.

Viktore, jak se hraje zápas, kdy už před úvodním rozskokem jste byli minus 21 bodů z prvního utkání doma?
Hraje se zvláštně, na druhou stranu bylo vidět, že jsme byli strašně uvolnění v útoku - do poločasu se nám v něm relativně dařilo. Taky jsme ale uvolněně bránili a dostali jsme moc bodů. Se sezonou jsme se chtěli rozloučit dobrým výkonem a vítězstvím, když už ta šance na bronz nebyla největší. A snažili jsme se rehabilitovat za domácí zápas.

Ovlivnilo 21bodové manko z prvního utkání vaši přípravu na odvetu?
To ne, celé play-off jsme se připravovali stejně. Všichni jsme si uvědomovali, že ten domácí zápas byl hrozný a chtěli jsme to napravit.

S jakou vidinou šance na obrat jste se do Pardubic vypravili?
Šance je vždycky. Věřili jsme, že se na začátku chytneme v útoku, což se povedlo, ale měli jsme otevřenou obranu, takže už po první čtvrtině bylo víceméně jasné, že ten náskok domácích nedotáhneme. Stále jsme ale chtěli sezonu ukončit vítězstvím.

Když jste se ve třetí čtvrtině dostali do vedení o 7 bodů, byla tam hra dost rozkouskovaná fauly a vy jste pak schytali i dvě technické chyby, včetně jedné pro vás.
Byla to škoda. Dostat se tam na deset bodů, mohly Pardubice znervóznět. Bohužel nás dál nepustili rozhodčí a s tím už se nedá nic dělat. Věřím ale, že se s tím bude něco dělat (do budoucna). Rozhodčí jsou v tomto beztrestní - tady pokazí zápas a dál pískají. Sudí jsou největší slabinou ligy.

Vy jste o většinu šancí na bronz přišli už doma, co se tam s vámi stalo?
Došlo trochu k uspokojení, že jsme s Nymburkem doma odehráli v semifinále dva velice dobré zápasy a malinko si mysleli, že to půjde samo i s Pardubicemi. Ty nám ale dost jasně ukázaly, že jenom proto, že jsme potrápili Nymburk, se z nás „nepodělají“ a šlápnuly nám dost nepříjemně do úsměvu.

I za situace „mission impossible“ s vámi do Pardubic dorazilo nějakých třicet fanoušků. Zaregistroval jsem i dres Pavla Staňka. Byli to tedy ti nejskalnější?
Jo, tihle jezdí pořád, ale já bych nevyzdvihoval jednu skupinku. V Opavě basket žije a je to i tou prací s českými hráči, co diváky na zápasy láká.

Zajímavé na pardubickém zápase bylo, že vy, ani další podkošový pilíř Gniadek jste podle původních informací neměli být k dispozici. Co se během dne změnilo?
Martin už dva tři dny trénoval a moje státnice zase proběhly rychleji, takže jsem stihl z Brna dojet.

V jakém oboru jste státnicoval a s jakým skore?
Na právech a celkově jsem uspěl. Tak jen škoda, že to nedopadlo výhrou i v Pardubicích, ale zase kdo může říct, že končí kariéru remízovým zápasem?

Vy jste dnes opravdu ukončil kariéru? A chystáte se hned věnovat právům naplno?
Takhle to mám už nějakou dobu nastavené. Už jsem teď chodil i na nějakou praxi, kde budu dál pokračovat. Takže snad jednou tím právníkem budu. U basketu bych chtěl nějakou formou zůstat, třeba jako trenér mládeže. Vrcholová kariéra ale pro mě touhle sezonou skončila.

Bylo těžké „udržet hlavu“ v play-off, když jste se musel soustředit i na těžké státnice na právech?
S tím jsem neměl problém. Relativně mi i vyhovovalo, že jsem si od učení mohl odpočinout a na tréninku nebo v zápase si vyčistil hlavu a naopak - když se nepovedly nějaké zápasy v play-off, musel jsem to vypustit a soustředit se na učení.

Se čtvrtým místem jste v týmu spokojeni? Jaká pro vás byla právě skončená sezona?
V globálu vzato – skončili jsme druzí v poháru, což byl samozřejmě úspěch. Škoda že hrál Nymburk, ale to jsme nemohli ovlivnit. V lize bylo páté místo po dlouhodobé části trochu zklamáním, ale ve čtvrtfinále jsme si to vzali zpátky, s čímž jsme spokojení. Pak jsme i jednou porazili Nymburk, což bylo super, ale ta třešinka tomu chyběla. Celkově bych nám dal jedna minus.

Tu nejvyšší kariéru končíte v 28 letech, jaká z vašeho pohledu byla?
V Česku nejsou podmínky na to, aby se tím člověk mohl živit dlouhodobě s tím, že ho to nějak zajistí. Já to tak měl nastavené od začátku, že když dostuduju, budu se věnovat právům. A pokud jde o vlastní hodnocení, to bych nechal na jiných. Sám jsem rád, že se mi podařil návrat do Opavy po štacích v Brně a Praze, že mi umožnili se vrátit, vyhráli jsme pár medailí v poháru a jednu v lize a zahrál jsem si před nejlepšími fanoušky v republice. Z toho pohledu jsem spokojený.