Přípravy s individuálními super výkony!

SUMMARY PŘÍPRAV   Jednou z atrakcí další fáze přípravného období byl souboj v Nymburce mezi domácími obhájci titulu a hosty z Pardubic. Zatímco Východočechům stále chyběli Kohout s Nečasem, výrazně zúžení domácí byli stále bez pětice českých a belgických reprezentantů a navíc i bez nemocného Peterky. Solidní návštěva v hledišti mistra tak mohla očekávat vyrovnaný souboj, který ale takovým byl jen necelý poločas. Nymburk i přes dílčí potíže se ztrátami a následnými brejky Beksy v půli vedl 51-37 a nakonec zvítězil 94-72, už i s kubánským forwardem Sant-Roosem na palubě.

Středočechy ve čtvrté přípravě produkcí zásobili Dixon (27, 7 asistencí, trojky 8/5), Randle (18, trojky 8/3), Vaughn (16, 14 doskoků, hodně díky jeho 5 útočným doskokům byl poměr bodů z druhých šancí 15-0), Sant-Roos (13, 7 asistencí, 8 zisků) a Kříž 11 (8 doskoků), hosty při první přípravné porážce vedli hlavně Pandula (17) s Wallem (14+9 doskoků).

"Na obranné i útočné polovině jsme byli vždycky o krok pozadu. Nymburk nás v obraně nutil k věcem, které chtěl on, my jsme se hodně často nedokázali vypořádat s rychlostí, s jakou jeho hráči hráli. Převyšovali nás hlavně čtyři zámořští hráči. Hráli výborně 1 na 1 a proměňovali i střely přes hráče," shrnul své postřehy kouč Pardubic Dušan Bohunický.

Nymburk za další přípravou vyrazil do Zhořelce, kde v jeho nové aréně pro 3500 diváků složil Wloclawek (nový tým Davida Jelínka) 88-79, když nejvíc se činili Dixon (18), Sant-Roos (17), Randle (10) a také belgický power forward De Zeeuw, který ve svém prvním vystoupení za Polabany naznačil svůj potenciál nejen 13 nastřílenými body.

Na německo-polské hranici se Středočechům dařilo i ve druhém utkání s domácím - ještě v minulé sezoně euroligovým - celkem Turowa. Na výhře 98-84 se velkolepými 23 body nejvíc podílel De Zeeuw, jemuž zdatně sekundovali 16bodový Dixon, 12bodový Randle a 10bodový Kříž. Celkově Polabané trefili 13 trojek z 28 pokusů, dominovali na doskoku a kouč Amiel si pochvaloval i zpevněnou obranu.

Další zápasy odehrály i pardubická Beksa. S rakouským Gmundenem (elitní soutěž) se hrálo vyrovnaně jen poločas, ten druhý JIP proměnil v demolici soupeře (35-13). 15 bodů zapsal Wall, 13 Švrdlík a 12 Pandula.

Mnohem těží duel Beksu čekal v Německu proti bundesligovému MBC Weissenfels. Hosté se vrátili do zápasu obratem i po čtrnáctibodovém trháku soupeře, aby v posledních pěti minutách opět nabrali dvoucifernou ztrátu (nakonec 87-97, trojky JIP 19/10). Nejvíc se prosadil Švrdlík (20), následován Wallem (18, trojky 9/5), Šoukalem (14) a Škrancem (11).

"Tomáš Šoukal odehrál velmi dobře celý svůj zápasový úsek. Platí to o hře v útoku, v obraně má stále rezervy. David Škranc měl velmi dobré momenty v první půlce, ve druhé si také mohl lépe poradit s některými situacemi v obraně, nicméně celkově byli oba mladíci konkurenceschopní," těšilo kouče Bohunického.

Válečníci (bez indisponovaných Bosáka, Bažanta a Musela) si k úvodnímu přípravnému utkání pozvali druholigový německý Chemnitz. Na výhře 94-89 s nebývalou trojkovou bilancí 21/15 se nejvíc podíleli Stria (23), Houška (20), Jelínek, Vyoral (po 11) a Kroutil (10).

"Zkoušel jsem se chytit dobrou obranou, což se mi částečně podařilo. Největším problém ale byly šestky (11/3). Musím si zvyknout na zápasové tempo a potom ty šestky proměňovat, protože se prostě nesmí stát, abych měl takhle špatnou úspěšnost," podrobil se po premiéře v děčínském dresu sebekritice nový playmaker Ondřej Šiška.

Ve druhém utkání urval jeho celek (stále bez Bažanta) ještě cennější výhru, když na půdě polského vicemistra ve Zhořelci triumfoval 97-93. Bodově tým táhlo duo Jelínek (26) - Vyoral (23).

Uplynulý víkend Děčínští (nadále bez Bažanta) pobývali v rodišti Dirka Nowitzkiho, tedy ve Würzburgu, kde na úvod turnajového klání podlehli bundesligovému a skvěle střílejícímu Bayreuthu 75-101 (Houška 15, Šiška 12, Jelínek 10).

Ve druhém utkání s druhobundesligovou Gothou už Válečníci uspěli. V koncovce urvali vítězství 96-93, vedeni Šiškou (19), Jelínkem, Vyoralem (oba po 14), Kroutilem (12), Landou (11) a Bosákem (10).

Ve čtvrtém přípravném utkání poprvé neuspěli Orli (bez Tomance), kteří i přesto, že byli tři čtvrtiny lepším týmem, podlehli semifinalistovi rakouské ligy z Kapfenbergu 66-76. Nejvíc se činili letní posily Palyza a Roseboro, shodně autoři 17 bodů.

Ariete poté v domácím duelu s Kolínem nečekaně podlehlo 82-83, když o výhře hostů rozhodla 4 body v poslední minutě letní posila na rozehru Hunt. Top skórerem jeho týmu byl s 19 body Bakič následován Allenem (16), Ličartovským (13) a Huntem (12), na straně Orlů Roseboro knihoval 22 bodů (80 procent z pole) s 9 doskoky, Dokoupil 15 bodů a Palyza 14.

V dalším duelu Prostějov, opět v domácím prostředí, porazil i bez centra Šteffla 74-70 ambiciózní tým Košic (se 4 Američany) vedený Štefanem Svitkem. Výborným výkonem se prezentovali Palyza (23, trojky 7/4), Slezák (15, trojky 6/3) a Roseboro (13+12 doskoků).

Geosan v dalším duelu přivítal doma rakouský Gmunden, jemuž podlehl 58-64. O útok se nejvíc starali Ličartovský (15), Machač (15) a Bakič (12).

BK Opava dvakrát těsně podlehl v Polsku druholigovému Prudniku a jednou Zhořelci (71-76), vždy bez reprezentačního rozehrávače Šiřiny. Tým hned v úvodu přípravy zaskočila velká marodka, neboť guard Vlček má po zlomenině prstu sádru, centr Kramný laboruje se zánětem v achilovce, což u obou znamená zhruba čtyřtýdenní absenci. K tomu se přidaly i trable forwarda Bujnocha, jehož dřívější plastika kolenních vazů se nezdařila a hráč bude muset na novou operaci, což znamená zhruba půl roku mimo palubovky.

Kouči Czudkovi se tak jistě hodí, že po Zbránkovi a Jurečkovi čerstvě v kádru uvítal třetí letní akvizici z Ostravy, guarda z reprezentační U20 Dragouna.

Právě s NH Ostrava se v minulých dnech Opavští rovněž utkali a i ve značně okleštěné sestavě (kvůli kolenu chyběl i rozehrávač Klečka, jehož problémy ale nejsou vážné) zvítězili i díky 12 trojkám 89-72, když na rozehře začal Rostislav Dragoun. O body Opavy se starali Kvapil (19), Zbránek (16), Gniadek (14), Cvek a Blažek (po 12), na straně NH pak Hooker (17), Číž (16) a Kerr (15).

Ve stále látané sestavě si Slezané doma poradili i s KB Košice (69-56, 11 trojek), o což se nejvíc zasloužili Cvek (16), Zbránek (13) a Blažek (10).

NH Ostrava, jež nyní testuje trio Kerr, Jegorov, Hooker, na domácí palubovce pohostila Brno a zvítězila 100-87. V dresu mmcité se v dobrém světle ukázal zkoušený guard Andell Cumberbatch - 22letý 192 vysoký Američan se postaral o 21 bodů.

V sobotním duelu pak Ostrava podlehla Košicím 73-82.

Sluneta za dalším turnajovým testem vyrazila do Ostrowa Wielkopolskiho, kde nad domácím nováčkem nejvyšší soutěže zvítězila 82-76. Nový rozehrávač Anderson zapsal 26 bodů a 11 asistencí, Kenrid a Votroubek přidali po 14 bodech a Eggleston 10. S Wroclaví, čtvrtfinalistou minulé sezony TBL, poté Pandy padly 83-93 (Anderson a Votroubek po 18, Kendrid a Pecka po 15).

Další dvě porážky tým posbíral na německém turné - po vysoké prohře v hale druhobundesligového Chemnitzu (52-89) následovala další na půdě třetiligových Drážďan (76-85, Pecka 14, Jiříček, Voroubek, Kendrid po 12, Anderson 11).

Aktivní byli po zápasové stránce Lions. Ti se v dalším duelu představili na palubovce  Welsu, kde díky 35bodové poslední čtvrtině zvítězili 90-81. Lídry týmu v souboji s celkem z rakouské elitní soutěže byli  Nofflet (25) s Lamarem (22, 9 asistencí), následováni Faitem (15), Šoulou (10) a Youngem (9+10 doskoků).

Jihočeši se poté vydali na slovenské území, kde nejdřív díky lepší čtvrté čtvrtině pokořili Svit (s pěti Američany) 97-82, o což se nejvíc zasloužili Lamar (21+7 asistencí), Novák (20), Nofflet (14) a Young (13 doskoků).

Výhru vygenerovala i česká přestřelka s Tury (112-94), pod niž se výrazněji podepsali Fait (24), Lamar, Nofflet (po 17), Vošlajer (15) a Šoula (10). Tým vysázel celkem 17 trojek, ale slabší byl na doskoku. Na svitavské straně Jones zapsal 23 bodů  a 9 asistencí, Špaček 14 bodů, Teplý 13, Šindelář 12 a Doaks 13  se 12 doskoky.

Třetí bitvu s maďarskou Nyiregyhazou už Lions (bez plánovaně šetřeného Noffleta) k úspěchu ani přes mohutné dotahování (z minus 24) nedokočírovali (82-90, Lamar 19, Šoula a Hanuš 11, Vošlajer 10). Přesto se soupeř musel obávat, neboť v poslední čtvrtině svěřenci Karla Forejta snížili až na bod.

A jak dopadli na klání ve Svitu se slovenskými protivníky Bohemilk Tuři?

S domácími si poradili lepší druhou půlí a o deset míčů lepším doskokem 82-66, když zářil Doaks (28+20 doskoků), jehož nejvíc doprovodil Jones (13+8 asistencí). S Nyiregyhazou pak Tuři uspěli opět lepším druhým poločasem 86-79, i díky větší četnosti trojek a doskoků. O body se starali Jones (18), Teplý (13), Bašta, Doaks (po 12) a Barker (10).

V rámci cesty na Slovensko se Tuři zastavili i u tamního vicemistra v Prievidzi, kde podlehli 66-81 (Jones 24, Barker a Doaks po 12).

Ještě před cestou na východ Svitavští doma pořádali mezinárodní turnaj, kde poprvé narazili na dva ze slovenských soupeřů. S Prievidzou po vyrovnané půli padli 77-85 (Doaks 21, Jones 16, Teplý 13, Barker 12), zato Svit vyřídili 112-80, když rozhodli ve druhé půlce. Bašta zasíťoval 20 bodů (6 trojek), Špaček 18 (4 trojky), Doaks 15 a 12 doskoků, Jones 11 a 9 asistencí, Jaroš s Vaňákem rovněž po 11 bodech a Barker 10 bodů s 12 doskoky a 3 bloky.

Ve třetím utkání Bohemilk turnaje domácí celek vyzrál po prodloužení a velké vývojové houpačce i na rakouský ligový Traiskirchen 91-86. Jones zapsal 24 bodů, 7 doskoků a 6 asistencí, Barker 20 bodů se 16 doskoky, Doaks 20 bodů s 12 doskoky, Teplý 11 bodů se 3 trojkami. Vítězové doskočili 51 míčů, z toho 21 v útoku.

Tým mmcité Brno si pro první přípravnou výhru dojel na turnaj v Levicích. Tam nejprve složil extraligovou bratislavskou Karlovku 92-87 (Prášil 22, Cumberbatch 16, Zachrla 12, Kozina 11, Prachař 10).

S rovněž extraligovými domácími Patrioty poté Moravané prohráli 64-82 (Norwa 18, Zachrla 10) a vyšším rozdílem naopak skolili rakouský Graz (80-65, Zachrla 20, Cumberbatch 18).

Foto/video: ČEZ Basketball Nymburk, BK JIP Pardubice, BK Děčín, Geosan Kolín, Sluneta Ústí, Lions J. Hradec, Bohemilk Tuři Svitavy