Proč Pumprla končí?! Zařídil si pokračování. USK jde dál

Jedna série předkola play-off zná svého vítěze, druhá se protáhla do rozhodné třetí bitvy.

USK i přes tichost hlavních opor suverénně zvládla doma i druhý duel s Kolínem (83-66) a už má jisté čtvrtfinále. A loučící se veterán Pavel Pumprla královským výkonem vytáhl Slavii na domácí půdě k triumfu nad Opavou (92-87) a tím i k vyrovnání série na 1-1.

Sovy jsou po 17. výhře v řadě v play-off!

Ligový top skórer Pipes byl téměř neviditelný a v polovině třetí čtvrtiny navíc musel dočasně odstoupit pro zranění kotníku. Druhý střelec NBL Okauru byl jen o stupeň viditelnější a vyfaulovaný už po 18 minutách ve hře, 4:30 do konce. Problém pro USK v boji o postupový triumf ve druhém duelu předkola play-off?

Ani v nejmenším! Sovy se mocně opřely o 45bodové české trio Böhm, Vlk, Švec a zrušily doma nadále osabené Medvědy (bez Odomese) jednoznačně 83-66, když v posledních třech čtvtinách zavřel hosty na pouhých 42 bodů. USK se po druhé výhře v předkole, celkem čtvrté nad Kolínem v této sezoně a hlavně po už 17. vítězství v řadě může těšit na čtvrtfinále, byť stále neví, zda to bude proti Nymburku, nebo Brnu. Kolínu naopak už v předkole skončila sezona, od níž si sliboval mnohem víc než deváté místo.

Kolín po 10 bodech svého lídra Číže a všech čyřech trojkách v první půli vyrazil v první čtvrtině do vedení 18-24. Jenže pak neskóroval ani z druhých šnací a zdola velmi aktivní USK šel nejprve do vedení 29-26, aby v závěru půle dvěma trojkami unikl na 44-37, když už tady vedl tým 17 body Böhm, a soví lavička v kulise tiscícovky fanoušků obou táborů ničila tu kolínskou 13-0.

Ve třetí části Kolín, který si v duelu místy aspoň trochu pomáhal zónou, takřka vyprahl v útoku, míjel šestky i zpod koše, obruč ostřeloval hlavně z dálky a při vnicích aktivní USK v momentě, kdy za minimálního vedení musel odstoupit Pipes, povstal na ramenou tria Böhm - Okauru - Švec a po šňůře 16-0 unikl na rozhodných 67-48.

Böhm vedl USK 23 body a 14 doskoky, Okauru přidal 15 bodů, Vlk 12 a Švec 10. Za hosty Číž korigoval 26 body (trojky 14/6), Šiška jedenácti, Petráš deseti a 16 doskoky a Slavinskas deseti. Z pole v procentech lepší domácí (41-32) si pomohli zpod koše (30-20), produkcí lavičky (30-2), trojkami (27/10 - 34/8) a při poměru útočných doskoků 17-18 byli i lepší z druhých šancí (17-11). A ač dali méně šestek (14/11 - 28/16), Kolín srazilo 12 minel.

Adam Konvalinka (trenér GEOSAN Kolín): „Dneska bylo vidět, že jsme prakticky nervóznější a celou tu sérii asi rozhodl první poločas toho zápasu v Kolíně. Dneska USK hrál v laufu, využil té série výher, hrají nesmírně sebevědomě a nám to dali pocítit. My jsme od nějakou dekou, ta se bohužel nezvedla, netrefili jsme skoro nic dneska, bídná střelba z dálky a s tím pak nemáme plán B. Takže gratulace na USK a pro nás to hořce končí.”

Francesco Tabellini (trenér USK Praha): „V první řadě musíme dát Kolínu kredit. Vím, že se jim v sezoně občas nedařilo, ale i tak bojovali, byli vždy těžkým soupeřem a mají náš respekt. Cítím, že když hodnotíš sezonu nebo šňůru výher, musíš mluvit o i o kontextu. Je rozdíl, když máte v týmu pět cizinců a zkušený tým, nebo nejmladší tým v lize, ve kterém jsou dva Američané. Dva, pro které je to první profesionální angažmá v jejich kariéře. I já jsem nováček a tohle je moje první sezona v roli hlavního trenéra. Získali jsme si respekt, který jsme si v průběhu sezony zasloužili. Říkal jsem hráčům, pokud vás někdo nerespektuje, běžte a získejte si ho. To také hráči udělali. Musíme zůstat pokorní, ale zároveň máme právo být zdravě sebevědomí. Sedmnáct výher je důvod k slavení, stejně jako postup do čtvrtfinále. Je to týmový úspěch. Hráčů jsem již poděkoval, ale je to zásluha i mých dvou asistentů Pospíšila a Bašty, fyzioterapeutů Anety a Honzy, managerů klubu Petra Jachana a Michala Šoba, stejně tak jako Adama Čepka a Michala Fabriciho. Všichni jsou úžasní. Tímto bych jim chtěl poděkovat za podporu.”

Pavel Pumprla si vybojoval ještě jeden zápas!

Možná by měl zvážit, zda v 36 letech není na definitivní konec profesionální kariéry přece jen příliš brzy. Kapitán Slavie Pavel Pumprla povstal v nejtěžší chvíli a v zápase, který měl být jeho rozlučkou s domácím prostředím pražského Edenu, se zaskvěl nejlepším výkonem ze všech aktérů a i přes stín 8 minutých šestek (14/6) 15 body, 6 doskoky, 5 asistencemi a 8 získanými fauly dotlačil nováčka k už druhému domácímu vítězství nad favorizovanou Opavou (92-87) v této sezoně a tím i k vyrovnání série předkola, jež se rozhodne až ve středu v Opavě.

Ultra vyrovnaný duel měl jen málo únikových trháků. Kheil s Dantezem Waltonem poslali Slavii do vedení 19-13, Slavík s Gniadkem Opavu vrátili, aby Rožánek na konci půle vysunul domácí na plus sedm. Slezané kontrovali osmi tříbodovými akcemi  ve třetí čtvtině, ale domácí nebyli o moc pozadu a po 30 minutách ztráceli jen 69-71.

Bitvu rozhodly poslední dvě minuty a kdo jiný než Pavel Pumprla. Opava sice šla do koncovky vpředu (85-87), jenže za poslední tři a půl minuty zvládla jediný bod a kapitán sešívaných po třech šestkách a podkošového zakonční z vlastního zisku otočil na 90-87. Vše uzavřel Pumprlův mladší bratr Radek dvěma šestkami pár sekund do konce.

Slávisty (bez Johna) vedle hlavního hrdiny napájeli i Walton (19), Dworsky (16) a Kheil (12), Opavu (bez Dragouna, Mičky) sytili Gniadek (16), Šiřina (14+7 asistencí) a Slavík (14). Z pole kralující domácí (v procentech 58-40) dominovali zpod koše (52-30) a víc měli i z brejků (13-7). Dosáhli téměř dokonalých dvojek (35/27), ale také zahodili 11 šestek. Opava těžila z trojek (23/7 - 39/13) a útočných doskoků (4-15, body z nich 0-16) a také měla o 12 střel z pole víc.

Pavel Beneš (kouč SK Slavia Praha):
„Úplně jednoduše - zvítězili jsme, to jsme chtěli. Vítězství se nerodilo snadno, protože Opava přijela velice dobře připravena. Opět jsme dostali 90 bodů, na to nebudu úplně šťastný, zítra se musíme na to zaměřit. Vrátili jsme sérii do Opavy, věřím, že i ve třetím utkání můžeme být rovnocenným soupeřem, vicemistrovi, tak uvidíme.”

Pavel Pumprla (křídlo SK Slavia Praha): „Vyhrát jsme chtěli tak jsme vyhráli, štěstíčku jsme šli naproti. Byl to vyrovnaný zápas – to, co jsme si předsevzali, že pokud to budeme držet vyrovnané, že doma si budeme trochu věřit. Opava nebyla v úplně nejlepší formě, a i když šla párkrát přes nás, my jsme ukázali obrovský charakter, bylo vidět, že ještě nikdo nechtěl, aby sezona končila. Tak ne že bych se těšil na čtyřhodinovou cestu do Opavy, ale na ten zápas se ještě těším. Ještě jeden ve žlutém pekle si rád dám.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Viděli jsme velice zajímavé utkání, to se muselo divákům líbit. Žádný tým si nevypracoval rozhodující náskok. Musíme poblahopřát Slavii, byla bojovnější, chtěla to trošku víc. Máme před sebou třetí zápas, na ten se připravíme a věřím, že doma to zvládneme a že si ten postup do čtvrtfinále zajistíme.”