Prodloužený pandí žal a povstání Slezanů

ECHO NBL A ALPE ADRIA CUPU Druhý díl čtyřdenního opavsko-děčínského trojboje vyzněl ve 2. kole skupiny A1 Kooperativa NBL jasně pro domácí Slezany (91-77), kteří opanovali rozhodnou třetí čtvrtinu 25-10 a vrátili soupeři vysokou pondělní porážku v Alpe Adria Cupu ze severu Čech. Méně už se dařilo ústecké SLUNETĚ v domácí odvetě čtvrtfinále Alpe Aria Cupu, kdy sice v základní hrací době dokázala vymazat sedmibodové manko z Vídně, ale po prodloužení zvítězila jen o bod (91-90), což její nadějnou pouť soutěží ukončilo.

Válečníci Opavu v první části zaskočili baterií čtyř trojek z pouhých pěti pokusů, dorovnali tak 4 projektily domácích a díky lepšímu doskoku i produkci zpod koše vedli 23-26. Ve hře už měli křídelníka Pomikálka, domácí uschopnili z kvartetu marodů alespoň power forwarda Gniadka, v jehož týmu měl už po 6 minutách dva fauly ústřední dirigent Šiřina, stejně jako z pole neomylný 9bodový tahoun děčínského úvodu Ježek.

I druhá čtvrtina byla velmi vyrovnaná. Opavě úvodní rychlá série tří trojek pomohla k obratu z 23-38 na 32-28, jinak se ale skore přelévalo sem a tam, když trojkovou převahu domácích (9-6) dorovnávali hosté nadále lepším doskokem (v půli 14-21), body zpod koše a 56procentní palbou z pole.

Vše však změnila třetí část, kdy domácí zintenzivnili obranu a čtyřmi trojkami v řadě (první tři Šiřina) za první čtyři minuty utrhli vedení 61-48. Šiška s Pomikálkem ještě díky útočným doskokům vrátili Děčín na šest bodů, pak ale Pomikálkův nesportovní faul rezultoval ve 4 slepené body Opavy a příliš ztrácející hosté už nenašli cestu do zápasu zpět. Domácí vedli až o dvacet bodů, na čemž už pramálo změnily některé nervózní momenty s technickými chybami ze čtvrtého dějství.

Lídry vítězů, kteří zápas rozhodli palbou trojek (38/17 – 20/7), byli Bujnoch (21+7 doskoků, trojky 6/4), Šiřina (19+11 asistencí, trojky 3/3), Švandrlík (14+7 doskoků, trojky 8/4) a Jurečka (12). Za Děčín kontrovali Ježek (16), Vukosavljevič (14), Šiška (12) a Pomikálek (10+9 doskoků).

Oba soupeři si to na stejném kurtu rozdají znovu ve čtvrtek večer, v rámci odvety čtvrtfinále Alpe Adria Cupu.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Toto vítězství je pro nás hodně cenné. Na výkonu Děčína bylo znát, že přijel o den dřív a do utkání vlétl s velkou energií. My jsme si v poločase řekli, že musíme zvýšit obrátky a to se nám ve třetí čtvrtce povedlo. Jakub Šiřina dal tři těžké trojky v řadě a to utkání rozhodlo. Když jsme odskočili na rozdíl dvaceti bodů, tak se utkání jen dohrávalo. Ve čtvrtek dostanou šanci hráči z lavičky a dofám, že dokážou, že patří do rotace.“

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „My jsme odehráli tři dobré čtvrtiny. Bohužel se nám nepovedla třetí čtvrtka, kdy domácí díky Jakubu Šiřinovi odskočili do náskoku. Bereme tuto sérii utkání s Opavou jako přípravu na play-off a myslím, že se nám to docela povedlo. Ve čtvrtek je další utkání Alpe Adria Cupu a zase do toho půjdeme naplno.“

Filip Kroutil (křídlo BK ARMEX Děčín): „Dobrý začátek, ale špatná třetí čtvrtka, kdy jsme si nevěděli rady s opavskou obranou a zaznamenali jsme pouze deset bodů.“

Jan Švadrlík (forward BK Opava): „Naše obrana ve třetí čtvrtině rozhodla utkání. Děčín výborně začal, ale nakonec jsme ho přestříleli.“

Bez Houšky. A bez postupu

Skvěle rozehraná sezona v Alpe Adria Cupu pro Ústí skončila velkým smutkem. Při absenci lídra Pavla Houšky Pandy nedokázaly přetlačit v odvetě čtvrtfinále hosty z Vídně o potřebných 8 bodů a se soutěží se loučí.

Soupeř do Ústí dorazil dokonce o den dřív, a byť zápas odehrál v sedmi, měl po ruce všechny své opory. A už v poločase se držel na dostřel (45-39). Domácí tu sytili především power forward Čampara (10) s novým testovaným křídlem Adrianem Rodgersem (11), kteří ve druhé čtvrtině dali až na jednu šestku všechny body SLUNETY a v zápase si rozdělili více než polovinu střel týmu (45 z 87 s úspěšností 39 a 45 procent).

Právě toto duo plus zlepšená obrana týmu se ve třetím dějství postaraly o nejvyšší ústecké vedení (58-45), jenže hosté se při postupně uvadajícím útoku SLUNETY vrátili na 66-66. Až v závěrečné sekvenci 4. čtvrtiny Rodgers osobní šňůrou 6-0 rozdmýchal novou naději únikem na 79-73 a Čampara s Brownem pomohli navýšit vedení až na 82-73. Hosté ale 23 sekund do konce čtvrtiny snížili na 83-79 a byla to až trojka jinak málo viditelného Šotnara (6 bodů), která darovala domácím sedmibodový náskok a tím i prodloužení. V něm už hlavní dvojice domácích střelecky vyhasla a Vídeňané se šestkami probili ke sražení manka na postupový rozdíl (91-90). O 70 jejich bodů se postaralo trio Detrick (30), Radakovics (21), Samac (19).

Za domácí shodných 21 bodů zaznamenali Čampara (13 doskoků) a Rodgers (7 doskoků), Brown přidal 12 a Pecka 10. Jen na čtyřech skončil při pěti střelách snajpr Svejcar. Domácí dali o jednu trojku víc (9-8) a ze 17 útočných doskoků vytěžili 19 bodů (hosté 11 ze 13), ale při o 15 větším počtu ran měli horší procento a především zaostali v segmentu trestných hodů (16/12 – 28/20).

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Vídeň si výhru zasloužila. Odehrála celý zápas v sedmi lidech, opravdu smekám, jak tohle zvládají. Věděli jsme to, připravovali jsme se na to, zkoušeli jsme změnit nějaké věci, ale prostě byli lepší. Co nám nepomohlo, byla naše střelecká úspěšnost, protože jsme minuli spoustu otevřených dvojek a trojek, ale to není omluva. Měli jsme plán, že hosty nenecháme střílet z vymezeného území, z nějž jsme dostali 40 bodů, co k tomu mám říct? Bojovali jsme, ale chytřejší tým dnes vyhrál.“