Proletův rozlet trval poločas, mistr měl 20 ztrát

ECHO DUELU 22. KOLA Až když favorizovaný mistr zavřel ve druhé půli do té doby hlavní produktivní trio hostů Proleta – Appleby – Marič, kteří se za prvních 20 minut složili na 26 z 41 bodů USK, udělal si cestu za domácí výhrou (99-78) ve vloženém duelu 22. kola o stupeň snadnější.

Právě zahraniční trio Sov, jimž chyběl power forward Stevanovič, dělalo do poločasu zápas zajímavějším, když zejména chorvatský dlouhán Proleta (12 bodů do půle) řádil z útočných doskoků i jako zakončovatel brejků, z nichž byli hosté překvapivě údernější než Nymburk (v celém utkání 13-24). Po změně stran už ale tato cizozemská triáda přidala jen 7 dalších bodů a prapor tak musela víc pozvednout i tuzemská divize.

Mistra v úvodu nakopl ještě v minulé sezoně soví rozehrávač Tůma, který jako člen základu brzy zasíťoval dvě trojky a pomohl k trháku 15-4 po 5 minutách. Po produkci Prolety však hosté uhráli první čtvrtinu na 23-16 a po rychlém snížení až na 25-21 po jediné minutě druhé části už musel domácí tým z letargie probrat kouč Amiel, který po jeho ztrátě usadil na lavičku rozehrávače Bookera.

Zkušený perimetr Rogič – Almeida – Pumprla pak opět vysunul vedení domácích nad deset bodů, přičemž hosty ve druhém dějství sráželo několik bolestivých ztrát i nevyužité šance zpod koše. Nymburk postupně získal 18bodové vedení, ale USK do poločasu udržel se soupeřem shodně kvalitní 57procentní dvojky a díky lepší produkci z brejků i menšímu počtu ztrát byl po 20 minutách zpět jen o 12 bodů.

Ve třetí čtvrtině, do níž podkošové duo hostů Proleta – Petružela vstupovalo shodně se třemi fauly, Pražané ještě z 61-43 stáhli z útočných doskoků na 63-54, ale v závěru tohoto dějství se jim vyfauloval Petružela a po dvou trojkách Rogiče už se domácí z vedení 74-59 odrazili k definitivnímu rozhodnutí zápasu.

Vítěze (bez zraněného Daltona), kteří většinou hráli jen to, co potřebovali, vedli Hruban (15), Rogič (14, trojky 4/4), Kříž, Martin Peterka (po 11) a Tůma (10). Za hosty odpovídali Proleta (17), Křivánek (11) a Appleby (10). USK propadl z trojkové linie (27/13 – 26/5) a zaostal i na doskoku (42-31), nicméně udržel vyrovnanou bilanci na útočném doskoku (15-14) a vedle brejků byl lepší i ve ztrátách (20-13).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Neměli jsme dostatek času se na utkání připravit po úterním duelu Ligy mistrů. A USK je navíc tým, který předvádí asi nejlepší basketbal z ligových soupeřů, se kterými jsme se dosud setkali. Naším cílem bylo zastavit Mareše a na něm jsme odvedli dobrou práci a nenechali jsme ho rozstřílet. Měli jsme lepší i horší momenty, ale to se dalo čekat vzhledem k malé přípravě.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Nymburk si od první minuty zasloužil vyhrát, kontroloval hru. Soustředili jsme se v přípravě na obranný doskok a následné protiútoky. Doskok nám ale nešel, ať jsme tam zkoušeli různé hráče. Také jsme měli v první půli příliš mnoho ztrát. To soupeři umožnilo dávat snadné body. Druhá půle byla trochu lepší, ale pořád je třeba se zlepšit do dalších utkání. Nás čeká důležitý nedělní zápas a věřím, že budeme mít zpět i některé zraněné hráče. I když je teď Jakub Tůma náš soupeř, tak jsem moc rád za to, jak dnes hrál. Ukázal, že má na to hrát za Nymburk. Přeju mu, aby v takových výkonech pokračoval.“

Jakub Tůma (guard ERA Basketball Nymburk): „Chtěli jsme si půjčovat míč po perimetru, nacházet volné střelce a také těžit z protiútoků, jenže jsme dělali zbytečné ztráty. Dvacet ztrát je opravdu hodně. Chtěli jsme zastavit útočný doskok USK a i to mohlo být lepší. Tento týden máme hodně náročný, takže musíme vše zvládnout. Byla náhoda, že můj první start v základu přišel právě proti mému bývalému klubu USK. Chtěl jsem na hřišti nechat všechno a to se mi snad povedlo. Nedal jsem nějaké volné střely, na tom musím zapracovat. Rád jsem si zahrál proti bývalým spoluhráčům. O startu od začátku jsem se dozvěděl až těsně před zápasem. Musel jsem se na to rychle připravit. Bylo to překvapení, ale příjemné. Pomohly ty dvě první trojky, když se takhle chytím, tak to je nejlepší, co se může hráči stát. USK hodně posílil a myslím, že letos by mohl atakovat nejlepší pětku soutěže.“

Jan Křivánek (forward USK Praha): „Byli jsme si vědomi, že Nymburk hrál v úterý náročný zápas s prodloužením, tak jsme doufali, že bude unavený a méně koncentrovaný. To se nepotvrdilo. Abychom s ním mohli hrát vyrovnaně, tak bychom museli mít lepší procento střelby. A za tři body jsme měli jen 19 procent.“