Propásl Děčín svou postupovou šanci?

ECHO ÚTERÝ V NBL Na drama je zaděláno do druhých utkání v obou sériích předkola play-off. Pandy dnes zvítězily ve Svitavách 91-93 a Děčín doma nad Hradcem 89-86, když do půle přišel o 14bodové vedení. Odvety, jež rozhodnou, jsou na programu ve čtvrtek v Ústí a v Hradci Králové. Jednou se dnes hrálo i ve skupině A1, kde Nymburk doma spláchl USK 116-54.

Pandy o 2 body blíž, Autrey asistenci od triple doublu

V prvním díle série předkola play-off mezi devátými Tury a osmými Pandami zvolil ve Svitavách každý tým odlišnou strategii, ale nakonec s ní oba uspěly. Po výsledku 91-93 zůstala jen o vlas napřed SLUNETA, která tak čtvrteční domácí duel bude začínat s dvoubodovým náskokem.

Oba celky nemohly jít v utkání rozdílnějšími stezkami. Zatímco Tuři v poločase kralovali z trojek (21/9 - 10/1), zpod koše vládlo Ústí (8-34). Tak či tak ale skore bylo vyrovnané (49-48). Domácí tu táhl Matěj Svoboda, o stupeň lépe doskakující hosté měli v čele Autreyho (14).

Právě americký dirigent potáhl SLUNETU ve třetí čtvrtině až do vedení 68-75, když už po 30 minutách byl na hraně triple doublu (19+8 asistencí a 8 doskoků). Domácí už tou dobou šest minut neměli pivota Johnsona, který cosi nakopl na střídačce a byl za to vyloučen (označeno za dostatečný trest).

Ve čtvrtém dějství však Tuři podřadili, z útočných doskoků a trojek se vrátili a do cílové rovinky už oba celky vbíhaly prsa na prsa, což předem zaručilo i dramatičnost druhého zápasu na severu Čech.

Četu tuřích střelců vedli Svoboda (25), Marko (17+8 asistencí), Slezák (16) a Bujnoch (11). Za Pandy odpovídali Autrey (25+11 doskoků a 9 asistencí), Rakočevič (21+8 doskoků), Haymond (13+7 doskoků), Pecka a Hanes (po 11). Zatímco hosté byli o dvě patra napřed zpod koše (26-50), domácí byli o 30 bodů lepší z trojek (38/13 - 17/3).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy):
”Dneska hodně emotivní zápas. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy zažil tolik technických chyb a tolik faulů. Takže dneska pro všechny aktéry utkání velmi těžké utkání. Myslím, že po tom průběhu pro nás přijatelný výsledek. Minus dva pořád nic není. V Ústí se bude hrát znovu a já věřím, že to zvládneme. Bohužel dneska jsme tři čtvrtiny postrádali obranu, pak jsme si řekli, že budeme zacpávat bednu, hlavně když Autrey nebo Hanes budou najíždět. Ale bohužel jsme tam měli pořád obrovské prostory, aby hosté lehce skórovali. To byla příčina toho, že v prvním poločase dali tolik bodů. Dali 34 bodů z pod koše při úspěšnosti skoro 80 procent, což je obrovské číslo. Ve druhém poločase jsme opět, hlavně ve čtvrté čtvrtině, nedali spoustu otevřených střel, kdy jsme na to měli čas. Nedali jsme pět šestek, ale takový je sport, takový je basketbal. Já věřím, že navážeme na bojovnou poslední čtvrtinu, v Ústí to zvládneme a postoupíme do play-off.”

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): ”Myslím, že dnešní zápas mohl dopadnout určitě lépe, ale na druhou stranu taky hůř. Je to velice nadějné do příštího zápasu. My si teď musíme odpočinout, podívat se na naše chyby, ukázat si věci, dobře zítra potrénovat a být připraveni na čtvrteční zápas, kde se vše rozhodne.”

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): ”Máme za sebou poločas této série. Pro nás samozřejmě super výsledek, protože jsme hráli venku a zvítězili jsme. I přesto, že domácím se po většinu zápasu dařilo extrémně za tři body. Měli úspěšnost 35 procent a naopak my asi 15. Ale hráli jsme hodně disciplinovaně. V útoku jsme dostávali míče do vnitřního prostoru, jak nájezdem, tak přihrávkou, a vyhráli jsme odsud 50 ku 26. A hlavně jsme tu neprohráli na doskoku jako minule. Takže to byly tyto tři faktory. Stěžejní je, že se nám asi daleko lépe bude regenerovat, protože jsme vyhráli a budeme hrát doma. Chceme v této sérii zvítězit a dnes jsem hrdý na své hráče, protože předvedli opravdu skvělý výkon.”

Johan Haiblík (forward SLUNETA Ústí): ”Je to pro nás důležité vítězství. Čeká nás ve čtvrtek znovu stejně těžký zápas, který potřebujeme vyhrát, abychom postoupili do play-off. Jsme spokojeni s výsledkem.”

Sokoli se vyškrábali ze startovní jámy

Válečníci na domácí půdě propásli velkou šanci a možná už v první půli úvodního duelu série předkola play-off s Hradcem způsobili dramatický pokles svých postupových akcií. Po skvělém startu vyhráli pouze 89-86 a při větší síle Sokolů na domácím kurtu budou mít ve čtvrtek cestu do čtvrtfinále velmi složitou.

Válečníci zažili prvních sedm minut snů, když už i s uzdraveným guardem Ježkem doslova sfoukávali Hradec ze hřiště a za vedení 28-14 seděli na vysokém koni. Udeřili čtyřmi trojkami i až příliš snadným ztékáním koše a hosté se po čtyřech ztrátách nestačili divit. A ve 14. minutě si do alley-oopů nahazující a dunkující Válečníci jistě nemysleli, že za stavu 39-25 se jejich ”Eldorado” začíná rozpadat.

Záchranářské práce Hradce zahájil veterán Sedmák, a když se k němu při zpevnění obrany přidali třemi trojkami Halada, Stamenkovič a Šoula, bylo to tři minuty do půle rázem 41-40. A tam už hosté byli v zápase pevně zpět. Až do konce už soupeře do trháku nepustili a zvládli i koncovku, kde jim skore dočasně uteklo na šest bodů. Halada práskl do obruče dvě trojky a často velmi chytře hrající Hradec v mžiku vedl o dva.

Jeho útočné skore sytili Sedmák (23), Halada (22, trojky 8/4), Stamenkovič (12) a Barač (10+7 doskoků). Za Děčín kontrovali Ondřej Šiška (18+8 asistencí), Bradley (16), Pomikálek (15+7 doskoků) a Osaikhwuwuomwan (13+12 doskoků). Zatímco domácí byli mírně napřed zpod koše (44-36), z oblouku byli údernější hosté (27/9 - 26/12).

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli):
”Máme to, pro co jsme sem jeli. Chtěli jsme buď vítězství, nebo hratelný výsledek. Domácí udělali to, co jsme čekali a vlítli na nás. Jsem moc rád, že jsme se z toho vyhrabali, protože to hrozilo debaklem. Nakonec jsme ale mohli i s trochou štěstí vyhrát. Dnes podle mého vyhrál šťastnější tým. Každopádně při odvetě si musíme lépe pohlídat vstup do zápasu a zapracovat na ztrátách. Máme jich sedmnáct, což v takhle důležitém utkání je moc. Takže chválím, že jsme přežili strašidelný začátek a myslím si, že nyní je to padesát na padesát. Je to zcela otevřené. Zápas měl nasazení, energii a kdyby tady byli diváci, jistě by se jim zápas líbil.”

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): ”Pro nás je každé vítězství super, protože pořád máme na hřišti velmi mladé hráče a zkušenosti jsou k nezaplacení. Hradec je ale velmi zkušený tým, který dokázal potrestat snad všechny naše chyby v obraně a Sedmák, Stamenkovič, Barač, ale hlavně Halada, který má skvělou formu, nám ukázali, že jsou schopni dát koš odkudkoliv. Nám se je podařilo jenom přizastavit, nicméně je to jen poločas a nyní se porveme v Hradci o to, abychom si mohli zahrát čtvrtfinále. Úvod do dnešního duelu byl asi náš nejlepší v celé sezóně, ale také jsme věděli, že zde získaný čtrnáctibodový polštář nic neznamená. Škoda je, že ve druhém poločase, když jsme měli volné střely a něco jsme si vypracovali do zónové obrany, nedokázali jsme to potrestat. Máme ale vítězství, a po výhře se vždy lépe regeneruje. Do odvety jedeme s otevřeným hledím a budeme se čtyřicet minut rvát o postup.”

Peter Sedmák (pivot Královští sokoli): ”Jsem trochu naštvaný, protože to byl náš zápas a myslel jsem si, že to dotáhneme do vítězného konce. V závěru jsme ale dostali nějaké trojky a na závěr pak dvojku, takže jsme prohráli o tři body. Když se ale podívám zpátky na první čtvrtinu, kde jsme prohrávali o deset bodů, nevypadalo to tam s námi dobře. Naštěstí jsme se dali dohromady, nakoplo nás to a začali jsme hrát naší hru. Tohle je tedy slušný výsledek a doma se pokusíme vyhrát o čtyři body. Odveta bude stejný zápas jako dnešní, tedy bitva od začátku do konce. A podle mého vyhraje tým s větším srdcem, které doufám budeme mít větší než Válečníci.”

Tomáš Pomikálek (křídlo BK ARMEX Děčín): ”Začátek byl úplně perfektní a fungovalo nám to v obraně i útoku. Měli jsme relativně otevřené střely a dokázali jsme toho využít. Také jsme ale věděli, že tohle nám nevydrží celých čtyřicet minut, což se potvrdilo, přišla naše chladnější chvíle a soupeř nás dotáhl. Škoda, že v koncovce se to tak tahalo, že nemáme větší náskok. Do odvety plánujeme stejný start jako dnes a doufám, že bude platit slovo rozhodčích, kteří nám dnes řekli, že budou pouštět trochu tvrdší hru. A to je dobře, protože je to play-off a tady končí košíková a začíná tvrdý basketbal. To by nám mohlo vyhovovat, protože čím tvrdší hra, tím lépe pro nás.”

Demolice Sov v Polabí

O Schilba oslabený USK vydržel v Nymburce jen jednu čtvrtinu, když po 10 minutách dohrávky 10. kola A1 byl i přes pět ztrát pozadu jen 25-18. V úvodu druhého dějství se ale favorit zpod koše utrhl na 34-18 a pak už jen pádil k 62bodovému triumfu 116-54. Pražané tak vědí, že pokud ještě chtějí přeskočit Brno na čtvrté místo, musí ve čtvrtek ve svém posledním nadstavbovém duelu uspět v Opavě.

Domácí (bez Obasohana, Kříže) měli půltucet dvojciferných střelců, a to Hardinga (22, trojky 5/4), Zimmermana (18+11 doskoků), Daltona (16), Hrubana (12), Bendu (11+8 doskoků) a Prewitta (11+7 asistencí). Za z pole jen 36procentní hosty jen lehce korigovali Ondřej Sehnal (13), Proleta (11) a Štěrba (11+7 doskoků). Domácí, kteří měli o 22 střel víc, dominovali zpod koše (54-30), z brejků (28-10), v trojkách (16-5) i na doskoku (50-23, útočné 17-6, body z nich 20-6) a také mnohem méně ztráceli (10-22).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Začali jsme dobře, převzali jsme kontrolu nad zápasem. Našli jsme způsob, jak hrát plynule. To je příběh zápasu. Není k tomu moc co říci. Když si hráči takto půjčují míč a proměňují se střely, tak je o vždy zábava. Pro nás je hlavní, že jsem zůstali zdraví a že ze zápasu můžeme mít dobrý pocit. Hráči odvedli dobrou práci. Snažili jsme se dostat Jerricka Hardinga zpět do pohody, proto jsme ho dnes využívali na více pozicích a hráli trochu více na něj, aby se cítil jako před zraněním. A on si vedl opravdu dobře.“

Rostislav Jirák (guard ERA Basketball Nymburk): „V zápase jsme byli podstatně energičtější. Před několika dny jsme na Folimance podali ospalý výkon, dělali jsme hloupé chyby, odstupovali jsme od hráčů a nechávali jsme je střílet. Soupeř se chytl, a proto utkání dopadlo tak, jak dopadlo. V dnešním zápase jsme od začátku hráli naplno, dobře jsme bránili, běhali jsme do rychlých protiútoků a hned na začátku jsme si vybudovali dvacetibodový náskok. V dnešním zápasy byli i hráči z lavičky dobře připravení. Dneska jsme vyrovnali letošní rekord v počtu asistencí. My se týmově snažíme hrát celou sezonu, ale dneska jsme i úspěšně proměňovali střelecké pokusy a tím nebylo tak těžké sbírat i asistence. Já osobně jsem hrozně rád, že jsem v posledních zápasech dostal hodně minut. Jsme rád, že jsem mohl ukázat, že na ligovou úroveň mám.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Náš předzápasový cíl bylo zapojit do rotace všech dvanáct hráčů, protože už za dva dny nás čeká velice důležitý zápas s Opavou o čtvrté místo v tabulce. Jenže to není důvod k prohře o šedesát bodů, o 27 doskoků. To pro mě nebyl profesionální přístup. Mladí hráči, kteří dnes hráli, musí do zápasu vložit více energie, více koncentrace, protože jinak nemohou hrát v zápasech play-off. Byla to pro ně šance hrát dobře v útoku, dobře v obraně bez nějakého tlaku na výhru v utkání. Ovšem musím znovu opakovat, neviděl z jejich strany žádnou velkou energii ani koncentraci. Vypadá to, že budeme musel play-off odehrál jen se sedmi hráči. Možná se hráči šetřili v hlavě na utkání v Opavě, ale to není omluva. Hrát proti Nymburku musí být pro mě jako trenéra i pro každého hráče motivací v každém okamžiku. Je to pro mě nepochopitelné, že všechny ostatní zápasy s Nymburkem byly dramatické a teď, když hrají všichni hráči je to mínus šedesát. To není normální. Minus pět před sedmi dny a dnes minus šedesát!“

Domagoj Proleta (power forward USK Praha): „Budu stručný. Dnes to od nás byla hanba, od prvního po posledního hráče týmu. Bylo to od nás opravdu ohavné a doufám, že se to nebude opakovat.“