První čtvrtina s Litevci rozhodla o všem

ECHO DUELU KVALIFIKACE ME Prohospodařená a bez dostatečné energie odehraná první čtvrtina (15-31) vzala lvům v předposledním duelu evropské kvalifikace už záhy šanci na větší drama a přitlačení domácích Litevců ke zdi. Soupeři si tak i přes dílčí české vzedmutí ve třetí části došli pro výhru 94-74, leč postup na EuroBasket budou muset stvrdit až v pondělí proti Dánům.

Lvi, kteří jako pořadatelé ME v kvalifikaci o postup nehrají, mají nyní bilanci 1-4. Jejich pěti dvojcifernými střelci byli Martin Peterka (18+7 doskoků), Kříž, Puršl (oba 12), Jaromír Bohačík (11) a Hruban (10).

Ráz celého utkání určila už první čtvrtina, v níž si Litevci chodili až příliš snadno pro podkošová zakončení či fauly, a z úvodního manka 3-9 tak rázně otočili na 23-11. A právě první osmiminutovka byla klíčovou sekvencí celého zápasu. Lvi se tu jen ztěžka dostávali do vnitřního prostoru, z trojek si také nepomohli (do půle bilance 9/1) , a když se k tomu ve druhé čtvrtině přidal i špatný návrat proti litevským brejkům (soupeř do půle dal všech svých 11 bodů z protiútoků), poločasové manko i přes vyrovnanou druhou čtvrtku zůstalo na 16 bodech (33-49, jen 4 body stihlo trio nejznámějších borců soupeře Kuzminskas, Kalnietis, Mačiulis).

Z pole téměř 70procentní a výškově výraznější Litevci tu byli lepší z trojek (4 ku 1), Češi si pomohli lepším útočným doskokem (6-3, body z druhých šancí 8-2) a 20 body zpod koše. Litevci ale z tohoto prostoru vytěžili ještě o tucet bodů víc.

Nejlepší čtvrtinou z pohledu lvů byla ta třetí, kdy po zřejmě důrazné domluvě kouče Ginzburga v šatně tým výrazně zvýšil svou aktivitu ve všech segmentech hry, rval se o útočný doskok a agresivně napadal podkošový prostor, kde nejvíc sytil efektivně sbíhajícího forwarda Kříže. Po snížení na sedm bodů (45-52) i díky dvěma trojkám se 15 minut do konce ještě na chvíli zdálo, že by Litevci mohli znervóznět, ale jejich tým nezpanikařil, dál se tlačil pod koš a k trestným hodům a český nápor tak odrazil. Ve čtvrtém dějství už si pak došel pro jednoznačné vítězství.

Vítězům nakonec stačila převaha z trojek (19/10 – 21/4) a šestek (21/18 – 19/10), protože lvi ve druhé půli dorovnali produkci zpod koše (44-44), téměř i z brejků a lepší byli na útočném doskoku (16-6) a z druhých šancí (18-5).

Ronen Ginzburg (kouč národního týmu): „Je těžké po prohře o 20 bodů říct, že jste hrdý na většinu minut, jak naši hráči hráli. Musíme být ale realisté. Přijeli jsme s mladou sestavu, prakticky bez velkých pivotů. Je to dobrá zkušenost pro naše mladé hráče se zápasy na takové úrovni. Musím říct, že jsme na hřišti nechali hodně úsilí. Samozřejmě pro olympijskou kvalifikaci a EuroBasket plánujeme přivést všechny nejlepší hráče, takže budeme o hodně silnější.“

Martin Kříž: „Byl to pro nás těžký zápas, protože jsme neměli žádného velkého pivota. Snažili jsme se s tím nějak vypořádat. Měli jsme připravené věci na zdvojování v dolním postavení, ale někdy nás z toho domácí i tak trestali, protože to dobře přečetli. Hodili si dvě tři rychlé příhry a měli volnou střelu nebo nájezdy. Ve druhém poločase jsme ale ukázali, že jsme konkurenceschopní. Bojovali jsme a ukázali jsme energii na hřišti, i když to nakonec skončilo o dvacet bodů.“