První Křížova výprava pro obhájce

Demoliční poslední čtvrtinou, ovládnutou 22-7, si Nymburk na domácí půdě řekl o první semifinálový úspěch v očekávané sérii s Opavou (94-81) a veden nesmlouvavým bojovníkem Martinem Křížem minimálně na jeden večer vyslal poměrně silný vzkaz lecjakým pochybovačům.

Jako první se ve skore odpíchli právě domácí, kteří při hře tří guardů s Rylichem, Gilyardem a rozehrávačem Autreym unikli v kulise 769 fanoušků na 23-14, a to díky šňůře 8-0 po třech asistencích Autreyho. Aktivitou hýřil i letošní Hráč s největším zlepšením Rylich, který za vedení 25-19 měl u pasu už 8 bodů.

Po návratu prvního playmakera Sehnala, který během pár minut nastřádal tři přihrávkové ztráty, se ale hosté dostali zpět, taženi autorem 14 bodů ve druhé čtvrtině Šiřinou, který neohroženě a expresně najížděl stejně jako trefoval i méně otevřené trojky. Jeho tým navíc začal dominovat na doskoku, a když Nymburku vypověděla službu střelba ze všech distancí, ujali se Slezané vedení 28-33. Také je ale čím dál víc tížili fauly důležitých podkošových hráčů. Mokráň měl 3 po 17 minutách a Gniadek zapsal čtvrtý nedlouho poté na útočném doskoku, kdy reklamoval předchozí držení Kříže, s nímž si před odchodem na lavičku vyměnil pár peprných slov. Obě opavské opory musely už dlouho před koncem utkání povinně vystřídat pro pět chyb.

Polabané šli do kabin za minimálního náskoku (43-40), když si víc pomohli z brejků (8-3), udrželi s hosty rovinu na útočném doskoku (6-6), ale také minuli 7 ze 16 trestných hodů.

Třetí čtvrtina se - až na úvodní 9bodový odskok Nymburka po trojce Kříže a bleskovém kontru - nesla dál ve vyrovnaném duchu, zejména když Slezané spustili svůj trojkostroj. Domácí perimetr se třemi guardy sice nesl ovoce na čele s Autreym v útoku, ale také nebyl s to ubránit či doskočit v obraně, Opava skórovala velmi snadno a kouč obhájce Sokolovský tak musel dál hledat efektivní sestavu.

Tu našel před čtvrtou čtvrtinou, kdy se poprvé výrazně nastartoval Sehnal, a obklopen Rylichem, Lockettem, Křížem a Watsonem se proměnil v lovce štvaných hostů. Kříž zahájil hon košem s faulem z těžkého útočného doskoku, zarovnal skore z původního 4bodového manka ze závěru třetí části, Sehnal přidal trojku, forward Lockett další koš s faulem z útočného doskoku a za stavu 82-74 si kouč hostů Czudek nestíhal brát oddechové časy.

V obraně Nymburk vynutil tři slepené ztráty Šiřiny a po třech dalších trefách zpod koše, z nichž první přišla opět z druhé šance, už se nasměroval za trháku 88-76 na stezku k prvnímu vítězství.

Domácím (bez Bendy) lídrovali Lockett (20+9 doskoků), Watson (19+10 doskoků) a Kříž (17), za hosty (bez Kvapila, Dragouna) odpovídali Šiřina (22+8 doskoků), Švandrlík (13) a Mokráň (10+8 doskoků). Z pole lepší Nymburk (v procentech 51-42) dominoval zpod koše (48-34), z brejků (14-6), víc měl i šestek (18-13) a bodů z druhých šancí (14-9) při vyrovnaných útočných doskocích.

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk):
„První zápasy v sérii jsou vždy pro domácí tým těžké. My se bohužel v první půli přizpůsobili pomalejší hře soupeře, nehráli jsme náš tempo basket. V poločase jsme se nabádali, ať jdeme běhat, ať hrajeme agresivně a podstatně se to zlepšilo. Pak jsme se sice nevyvarovali slabší chvilce a Opava šla do vedení, ale jen na chvíli. Pak už to zas bylo dobré. Jen nám to ukázalo do další série, že musíme hrát rychle. Určitě hrálo roli, že si díky naším agresivním nájezdům do koše jejich hráči nasbírali fauly. A Nate Watson se brání opravdu hodně špatně. Myslel jsem, že na něj využijí víc Carla. Stejně tak se ale těžko zastavuje Kuba Šiřina, když se mu daří. Dnes se ukázalo, že to bude vyrovnaná série. Věřím, že zítra se poučíme z chyb a přijdeme koncentrovaní na to hrát rychlý basketbal.”

Martin Kříž (power forward ERA Basketball Nymburk): „Jsem rád, že jsme ten první zápas zvládli, protože to bylo extrémně důležité. Sice jsem tam zas měli výpadek, kdy jsme přišli o vedení a pustili Opavu do náskoku, ale dobře jsme na reagovali a věcmi, které jsme si řekli, jsme se dokázali dostat zpět do vedení. Pohlídali jsme si obranný doskok, což bylo důležité. Můžeme pochválit hlavně Natea Watsona za jeho práci pod košem, stejně tak všechny, kteří tam na doskok chodili. Zítra to bude úplně jiný zápas a bude jen na nás, jak k tomu přistoupíme. Pamatujeme si čtvrtfinále, kdy jsme první zápas jasně vyhráli a druhý pak prohráli. Zítra se hraje od nuly a očekávám, že to zas bude hodně vyhrocený zápas. Ale když budeme plnit to, co chceme, tak věřím, že to dopadne v náš prospěch.”

Kryštof Vlček (asistent trenéra BK Opava): „Některé věci nám fungovaly a některé ne, ale rozebírat je nebudu. To si necháme do realizačního týmu, abychom to mohli zítra zlepšit. Mírným překvapením je Watson, který dnes podal nadstandardní výkon, a my se na něho musíme zaměřit. V dnešním zápase rozhodoval problém s fauly našich podkošových hráčů. Proto nám chyběl doskok a ve druhém poločase jsme dostali hodně bodů z druhých šancí. My jsme solidně ubránili a najednou se zjevil Watson nebo Lockett a dali koš. Mnohdy ještě koš s faulem a vytvořili si desetibodový náskok, který si poslední minuty už hlídali. Myslím, že v zítřejším zápase se bude hrát jinak., Například dnes nehrál Petr Benda a nepředpokládáme, že nebude na palubovce zítra. Nebo Martin Kříž, když jsme ho skautovali, viděli jsme poměrně dost airballů a dneska nám dal tři trojky. Věřím, že tak jako dneska série pokračovat nebude. Já očekávám, že v zítřejším zápase vyhrajeme o 15 bodů a Luděk Jurečka dá šest trojek. (úsměv)”

Jan Švandrlík (forward BK Opava): „V poslední čtvrtině bylo klíčové, že naši dva pivoti si udělali fauly, my jsme tekli na doskoku a naboural se i náš útok. Celé se to rozhodilo. Nymburk si pohlídal pozici favorita a dneska vyhrál. Když se dva nejvyšší hráči vyfaulovali, dělal nám největší problémy nymburský Watson. Navíc ještě v zóně, která je na více útočných doskoků soupeře náchylná. Bojovali jsme, ale nezvládli jsme to. Dnešní náš výkon bych neviděl negativně, udělali jsme nějaké chyby, hloupé fauly, ale přesto jsme byli s Nymburkem schopni hrát. Musíme se vyvarovat chyb a budeme bojovat dál. Předpokládám, že zítřejší zápas bude podobný. Oba týmy hrají fyzický basketbal, trochu se to řeže, a protože je to hra obou týmů, bude to řežba i zítra.”