První pro kouče Ginzburga

ECHO MAGNETU 16. KOLA Poločas mohla domácí Opava doufat, že se něco může stát. Od startu třetí čtvrtky ale hosté z Nymburka ještě víc přišlápli obranu a Slezanům postupně začali ve skore utíkat. Jejich konečný triumf v duelu 16. kola byl jednoznačný (75-95) a kouč Ronen Ginzburg tak na začátku prosince mohl oslavit svou první výhru v letošní sezoně NBL. Minule Polabany nedovedl k vítězství v Pardubicích a úvodní dva zápasy koučoval asistent Amiel.

Nymburk si vylepšil bilanci na 3-1 a osamostatnil se na druhé pozici. Zajímavé je, že i kdyby vyhrál všech zbývajících 7 utkání základní části, s bilancí 10-1 by se dostal na maximálně 91 procent. Aktuální lídr tabulky z Děčína je nyní na 93 procentech a při jeho laufu nemusí být pro obhájce předstižení Armexu tím nejsnadnějším úkolem.

V Opavě se zejména v první čtvrtině (8-7), ale vlastně v celém prvním poločase ztrácelo jako na chybovém festivalu. Domácí nabrali 14 ztrát na 30 střel z pole, hosté 11 na 35. Už proto je téměř zázrak, že Slezané po 20 minutách vedli 47-44. Důvodem byla famózní úspěšnost dvojek (16/9) i trojek (14/8). Z trojkoviště se ale nemírnil ani mistr (16/7), vedený nezastavitelným Welschem (15), který zápas zahajoval na rozehrávce, na křídlech s Křížem a Hrubanem.

Domácím se dařilo od prvních minut pronikat s úspěchem až pod koš a stejně jako mistr využívali šancí po ztrátách soupeře. V obraně hýřili aktivitou - s vkládáním zóny, zdvojování i celoplošného presu -, a hosté jim odevzdávali řadu míčů přímo do rukou. Jenže Slezané se revanšovali stejnými i většími dary. A k tomu mistr kontroval i bolestivými hřeby po útočných doskocích.

Ať se však dělo cokoli, jedno se neměnilo – z dvanáctisethlavého hlediště stále znělo hromové "O-pa-va!" nebo "Se-be-rem!"

Ovšem ani ohromná podpora slezského lidu nestačila ve třetí čtvrtině, kdy hosté definitivně zvedli kotvy a šli přes Opavu. Úvodní nápor (47-53) ještě žlutomodří vykryli trojkobitím Cveka (55-53), jenže další projektily už přestaly cíl nacházet, dlouhými hráči přebíraný Šiřina neměl výhledy na koš a trio Kříž (MVP utkání), Dixon, Randle odpoutalo Nymburk na 59-70. 12 minut do konce tak bylo prakticky rozhodnuto.

Vítězové (nakonec jen bez křídla Sant-Roose) rozhodli úspěšností dvojek (42/26 ku 31/16), jejich šestičlenné pole dvojciferů vedlo trio playmakerů - 21bodový Dixon, 19bodový Welsch a 17bodový Randle. Opava měla dvojciferné střelce čtyři, nejlepší byl Šiřina s 15 body.

Petr Czudek (kouč BK Opava): "Když přijede Nymburk, je to svátek pro každý český tým. Pokud ho chcete porazit, musí se sejít spousta faktorů, jako je stoprocentní obrana, úspěšnost ve střelbě a doskoky. To se nám dařilo v první polovině. Bohužel šňůra čtrnácti bodů Nymburka ve třetí čtvrtině rozhodla ve prospěch soupeře. Zkušený tým kolem Jirky Welsche už takový náskok neztrácí. Sympatický výkon na naší straně podali Vlček s Dragounem, kteří se nezalekli tvrdé obrany soupeře, a bylo je vidět na obou polovinách hřiště."

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): "Strašně rád jezdím do Opavy. Je zde nádherná basketbalová atmosféra. Domácí hráli velmi dobře, zejména střídání obran nám dělalo problémy. My jsme ale podali výborný výkon v útoku, proto jsme zvítězili. K naší obraně v prvním poločase mám ovšem výhrady."

Jiří Welsch (rozehrávač ČEZ Basketball Nymburk): "Do Opavy jsme jeli s respektem, protože víme o její síle v domácím prostředí. V první půli jsme zaslouženě prohrávali, ale zlepšeným výkon ve druhé půli jsme asi zaslouženě zvítězili."