První radost Brna v ENBL díky nové posile

Brňané se v souboji dvou dosud bezvítězných celků skupiny B dočkali první výhry v letošním ročníku Severoevropské ligy ENBL. K dobytí lotyšské Valmiery (83-90) při absencích Djuricice, Dáni a Šimona Svobody hodně pomohla nová posila ze slovinské Rogašky, 206 vysoký americký power forward Cody Riley, který zapsal 18 bodů za pouhých 16 minut, což je zajímavý start borce, kterého se klub zřejmě chystá vyzkoušet i v tuzemských soutěžích.

Brno se díky Puršlovi s Chatmanem probilo už v první čtvrtině do vedení 9-19, ale několika ztrátami pak pomohlo domácím k obratu na 22-21. Ve druhé a třetí čtvrtině mělo většinou minimální náskok, ale žádnou jistotu.

Rozhodovalo se tak až v posledních pěti minutách, kdy Chatman s Bálintem udeřili dvakrát z oblouku a Riley se připojil zpod koše, což už lídrovi NBL stačilo k desetibodovému náskoku necelou minutu do konce.

Vedle Rileyho tým dvojciferně táhli Puršl (16+7 doskoků), Bálint (15), Chatman (12) a Culpepper (10+7 asistencí). Z pole lepší Brňané (v procentech 43-57) kralovali zpod koše (38-52) a v bodech laviček (7-28), ale trápil je útočný doskok soupeře (17) i vlastní ztráty (19), kterých naštěstí pro ně páchali spoustu i domácí (18), opírající se téměř výhradně o svou základní pětici.

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Pro nás je jen dobře, že jsme měli možnost odehrát další utkání. Je to pro nás první výhra v soutěži. Samozřejmě soupeř nemá takovou kvalitu jako ty předchozí týmy, ale výhra se počítá. Pro nás je nejdůležitější, že útočná fáze už byla plynulejší a mnohem lepší. My musíme každý den pracovat, abychom se sehráli. Musím říct, že jsem rád, že jsme mohli ušetřit minuty Viktorovi Půlpánovi a že i v takto okleštěné sestavě jsme zvítězili. Teď se těšíme domů a zároveň už myslíme na sobotní utkání s Nymburkem.”