Pumprla obhlížel triple. Tuři poprvé padli!

DĚNÍ V PRVNÍ LIZE Ve druhé nejvyšší soutěži mužů došlo v posledním předvánočním kole k jedné menší revoluci. Způsobil ji Nový Jičín, který na domácí půdě v sestavě parametrů NBL jako první v této sezoně dokázal v prvoligové skupině Východ složit dosud bezchybné lídry ze Svitav (72-61), když od poloviny druhé čtvrtiny si držel náskok minimálně několika bodů.

Sedmičlennou rotaci vítězů nejvíc táhli Štěpán Svoboda (15) s Václavem Bujnochem (12), u hostů vynikl centr Jakub Jokl (18+12 doskoků), klíčový skórer Turů Pavel Slezák byl udržen na 11 bodech. Domácí kralovali z trojek (28/9 - 15/1) a ustáli i dvojnásobnou převahu hostů na útočném doskoku.

Z ostatních východních výsledků 14. kola vyniklo už jen prodloužení v Olomouci, kam zápas dostala dvěma trojkami v závěrečných vteřinách čtvrté čtvrtiny poslední Vysočina, vedená 34 body druhého skórera soutěže Lukáše Kantůrka. Hanáci ale nakonec zvítězili 101-96.

Na Západě nezaváhala vedoucí Slavia, jež doma rozdrtila Polabí 137-77, ač za hosty nastoupilo trio z kádru Nymburka Váňa, Rylich, Kábrt. V dresu Pražanů se rozhodl zazářit ex-nymburský kapitán Pavel Pumprla, který díky 13 bodům, 10 doskokům a 8 asistencím (navíc 5 zisků) obtesal triple double, a to strávil ve hře skromnějších 26 minut. Jeho tým v každé čtvrtině zvládl nejméně 33 bodů a vládl z trojek (16-7), zpod koše (66-42) i z brejků (35-13).

Jen zdánlivé překvapení se zrodilo v Chomutově, kde vysoko 58-94 zvítězila Plzeň. Domácím však chybělo šest hráčů ze základní rotace a čtvrtá porážka v řadě tak byla takřka nevyhnutelná.

Dva západní zápasy musely být odloženy z důvodu zřejmě covidové nákazy v týmech.

Pozici top skórera soutěže udržel Jan Mička ze Snakes, který díky 34bodové explozi v Pardubicích ještě vylepšil svůj průměr na 24,42. Nejblíž je mu nadále Lukáš Kantrůrek s 22,78 bodu.

VÝSLEDKY 14. KOLA SKUPINY ZÁPAD

CHOMUTOV - PLZEŇ 58-94 (Jiříček 16 - Skalička 19)
VYŠEHRAD - LITOMĚŘICE 67-85 (Daniel Zach 25 - Karlovský 19)
SLAVIA PRAHA - POLABÍ 137-77 (David Jelínek 24, Nehyba 20 - Váňa 16)

POŘADÍ PODLE BILANCÍ

1. Slavia (13-1), 2. Litoměřice (12-2), 3. Písek (10-3), 4. SP (7-6), 5. Chomutov (7-7), 6.-7. USK B, Pelhřimov (5-8), 8.-9. Plzeň, Polabí (4-10), 10. Vyšehrad (1-13)

VÝSLEDKY 14. KOLA SKUPINY VÝCHOD

VIVIDBOOKS PARDUBICE - SNAKES OSTRAVA 69-117 (Tkadlec 17 - Mička 34, Jakel 28)
BRNO U23 - OPAVA 2010 107-57 (Lukeš 29 - Martikán a Žídek po 11)
NOVÝ JIČÍN - SVITAVY 72-61 (Š-Svoboda 15 - J-Jokl 18)
ZLÍN - PROSTĚJOV 78-85 (Vošlajer 24, Nehoda 21 - Nábělek 20)
OLOMOUC - VYSOČINA 101-96 PP (Žák 31, Nosek 21 - Kantůrek 34)

1. Svitavy (13-1), 2. Snakes (10-3), 3. Brno U23 (10-4), 4. Nový Jičín (8-5), 5. Vividbooks (7-7), 6. Olomouc (6-7), 7. Prostějov (6-8), 8. Zlín (3-9), 9. Opava 2010 (2-9), 10. Vysočina (1-13)