Puršl psal dějiny a No.1 zářez Šotnara!

ECHO SOBOTY V NBL Králem prvního kola nadstavby, nebo přinejmenším králem sobotního dění se stal brněnský centr Šimon Puršl. Ten si při triumfu v Opavě v prodloužení (99-101) zapsal 30 body, 20 doskoky, 12 získanými fauly a šestkami 15/10 rovnou čtyři kariérní maxima v Kooperativa NBL, přičemž jeho představení na doskoku je druhé nejlepší v této sezoně za Petrem Bohačíkem (21) a také dvacáté nejlepší od roku 1998.

To, že dvěma svými šestkami rozhodl v závěrečných sekundách prodloužení a Brno tak Slezanům oplatilo nedávnou loupež pod Špilberkem, je pak onou třešničkou na dortu jeho fantastického výkonu, vídaného spíš v jedné soutěži za oceánem. Ve skupině A1 dále Nymburk doma vyprášil oslabené Pardubice (109-77), jež zatím neměly k dispozici staronovou křídelní posilu Domineze Burnetta. V oddělení A2 zazářil v derby v Děčíně nyní již rozehrávač SLUNETY Lamb Autrey, který 28 body dovedl Pandy k loupeži 77-88. A Tuři doma i bez potrestaného rozehrávače Romana Marka složili Novou huť 77-68.

Oslabená Beksa vydržela poločas

Jen dokud významně oslabené Bekse (bez Dunanse, Slaniny a nové posily Burnetta) pršely trojky zejména z ruky zelenáče Michala Svobody (do půle 14 bodů s trojkami 7/4), a dokud těžila zlaté nugety z druhých šancí (16 z 12 útočných doskoků, domácí 8 z 5), držela se na nymburské palubovce poločas ve hře (50-43). Už tady ale obrovsky zaostávala z brejků (18-1) a o 19 procent i v úspěšnosti střelby.

Jakmile si ale favorit dal pozor na Svobodův kulomet a stejně tak i na útočný doskok hostů, došla Bekse bez přechodové hry munice. Od stavu 56-51 po 4 minutách druhé půle Nymburk během dvou minut ze zisků, útočných doskoků, brejků a trojek unikl na 69-51 a soupeři tím dal šach mat.

Pod jednoznačný triumf 109-77 se nejvíc podepsali Harding (21), Dalton (18+10 doskoků), Hruban (14), Palyza (13), Obasohan (12+9 asistencí) a Prewitt (10). Za Pardubice odpovídali Vyoral (21+10 asistencí), Svoboda (20, trojky 9/5) a Potoček (12). Do větší šířky rotující domácí dominovali z trojek (34/14 – 32/9) i z brejků (35-5) a při poměru útočných doskoků 14-19 po 40 minutách dorovnali v bodech z nich Beksu na 20-20.

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Po naší promluvě v poločase nastoupili kluci s energií, mnohem pozornější a aktivnější a v podstatě jsme rozhodli zápas. Musíme ještě najít způsob, jak stejně začít i celý zápas a ne až druhou půli. Nemůžeme nikoho podceňovat. Co se týká energie, agresivity, nasazení, aktivity a všech těchto věcí. Musíme využít těchto zápasů, abychom byli připraveni na to, že v úterý vstupujeme do šestizápasové skupiny Ligy mistrů. A není to tak, že si můžeš dovolit hrát ploše, pak zmáčkneš čudlík a najednou budeš hrát skvěle. Musíme hrát každý zápas naplno a to jsme se snažil hráčům v poločase říci a oni na to dobře zareagovali. Nakonec z toho udělali snadný zápas. Bylo tam několik věcí, které se mi líbily. Určitě se dařily nějaké kombinace, které budeme teď víc využívat. Také je dobře, že dostaly minuty další hráči jako Luboš a Petr Šafarčík, protože teď tyto hráče budeme potřebovat. Teď nás čeká opravdu náročný měsíc a potřebujeme mít 14 hráčů připravených hrát.“

Adam Konvalinka (trenér BK JIP Pardubice): „Byl to pro nás zápas dvou poločasů, v první půli jsme s Nymburkem dokázali držet tempo, ale v druhé půli se prokázaly jeho kvality, hlavně fyzické, a tam jsme absolutně přestali stíhat. Měli jsme dílčí úkoly, co se týká doskoků, tam si myslím, že jsme předvedli solidní práci, 19 útočných doskoků je dobrý počin a hodně na tom pracujeme, tak se to projevilo. A bohužel se také hodně projevilo to, jaké sestavě teď trénujeme, kdo všechno je zraněný, po zranění a bohužel toho domácí využili k takto velkému rozdílu. Čekáme na novou posilu, měla by dorazit z neděle na pondělí a slibujeme si Burnetta zkvalitnění na perimetru a celkově dalšího hráče navíc, který nám pomůže vyhrát několik zápasů, a hlavně si od něj slibujeme veliký přínos do týmu na důležité boje v play-off. Dunans chyběl kvůli kotníku. Nemělo by to být dlouhodobé, měl by být do pár dnů zpátky. Samozřejmě nám dnes také hodně chyběl, protože v útoku dokáže vytvořit hodně věcí, v doskoku pomůže, takže jsme měli o další kus méně.“

Jerrick Harding (guard ERA Basketball Nymburk): „Začali jsme trochu pomalu a nebyla tam ta energie, s jakou chceme hrát. Trenér na nás v poločase trochu křičel a do druhé půle už tam ta energie byla a hráli jsme tak, jak jsme chtěli od začátku. Spoluhráči mi dodávají střelecké sebevědomí, povzbuzují mě, abych byl agresivní do zakončení. Tak se snažím a teď mi to i docela padá. Dařilo se mi i v Pardubicích, tak možná je to můj oblíbený soupeř.“

Jakub Merešš (power forward BK JIP Pardubice): „Ze začátku jsme s Nymburkem drželi tempo a s tím i těsný výsledek. Možná nám po poločasové přestávce došly síly nebo i koncentrace a domácí navýšili svoje vedení. Trefovali těžké střely a měli i otevřené střely, hráli rychle dopředu. To jsme nedokázali zastavit. Nymburk si výrazně navýšil skóre a rozdíl udržel až do konce zápasu. My jsme nebyli schopni s tím nic udělat. Pro mě osobně to byl zápas po hodně dlouhé době, po čtyřech měsících a už jsem se na něj hodně těšil. Bylo to trochu na zkoušku, stále jsem se necítil plně připravený. Přeci jen bylo cítit, že jsem čtyři měsíce nehrál. Chybí mi ještě kondice a koleno také není úplně stoprocentní. Věřím, že se to bude postupně zlepšovat. Zápasy proti Nymburku vlastně trochu orámovaly moje zranění. Hrál jsem proti němu poslední utkání před pauzou, i když už to předtím nebylo ono, no a teď jsem si odbyl obnovenou premiéru. Zranění jsou pro celý náš tým velkou komplikací. Doufám, že jsme si všechny absence už vyčerpali. Sice jsme dneska nastoupili jen v devíti, ale do začátku play-off snad budeme kompletní.“

Tuři zvládli těžkou šichtu i bez potrestaného mozku

Byla to klíčová otázka tuřího vstupu do nadstavby – jak se tým vyrovná s málokdy vídaným úkazem absence ústředního rozehrávače Romana Marka? Ten ve čtvrtfinále poháru ani trochu nevydýchal neodpískání zákroku kolínského soupeře na doskoku, sudím to dal vědět velmi důrazně a byl vyloučen. A kvůli trestu chyběl v domácím duelu s Ostravou, kterým lídr skupiny A2 otevřel nadstavbu. V nouzi však vyslyšel výzvu kouče další veterán Pavel Slezák, který 18 body a sedmi získanými fauly navedl Svitavy k důležité výhře 77-68. Mocně jej doprovodil Bujnoch (16+13 doskoků) a shodně 11 body i Matěj Svoboda, Pinkston a hrdina rozhodné fáze Marek Sehnal.

Domácí sice plně nezachytili úvodní nápor Nové huti (bez Nábělka a Šmída), ale ta jim neutekla daleko a už v polovině druhé čtvrtiny Tuři z útočných doskoků pronikli do vedení, když využili faulových obtíží nyní důležitého podkošového pilíře hostů Heinzla, který už za poločas posbíral 4 osobní chyby. V poločase si tak Svitavští hýčkali trojkami a šestkami tažený náskok 38-32.

Po změně stran si v obraně pomohli zónou, jenže ve třetí části zapomněli skórovat a NH zpod koše otočila na 52-53. Když však domácí otevřeli první pětiminutovku závěrečného dějství pěti trojkami v řadě (z toho tři Marek Sehnal), odskokem na 67-57 rozhodli o osudu zápasu.

Právě oblouková potence je v něm posunula k výhře nejvíc (28/10 – 26/2). Důležité byly i dané šestky (15-6) a efektivita útoků po útočných doskocích (14-16), kdy domácí na body z druhých šancí vládli 18-6. Ostravu pak nezachránila ani produkce zpod koše (26-48). Její útok sytili Petr Bohačík (18+14 doskoků), Alleyn (13), Pumprla (11+7f+) a Týml (11).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy):
„Dnes ubojované vítězství a my jsme za něj moc rádi. Bohužel se asi moc líbivý basketbal po reprezentační pauze nekonal. My jsme předvedli velmi dobrou práci na obranné polovině ve druhé čtvrtině a potom, asi kromě poslední minuty a půl, ve čtvrté čtvrtině. Hodně nám k tomu pomohla zóna, zejména ve druhém poločase. Do té se hostující nemohli trefit a nevěděli si s ní rady. Tím jsme si pomohli. Poté jsme trefili nějaké volné střely, kdy jsme neváhali jestli vystřelit. A pokud jsme s pohlídali obranný doskok a vybíhali rychle do protiútoků, tak pokaždé jsme z trh něco měli. Těžili jsem z toho, když jsme si půjčili míč. Bohužel některé útoky byly jeden do pěti a nehráli jsme kolektivně. Tím pádem se Ostrava držela stále ve hře a jsme rádi, že jsme udělali první krok k výhře ve skupině A2.“

Marek Sehnal (forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Cíl jsme splnili, ale náš výkon bychom si za rámeček určitě nedali. Obzvlášť hned v nástupu do první čtvrtiny nám Ostrava utekla o 6 bodů. A ten náskok si držela až do poloviny druhé čtvrtiny. Poté jsme se trochu zvedli a už v poločase jsme vedli. Pořád bylo ale znát, že Ostrava cítí šanci, že nás dnes může porazit. A to bychom si měli uvědomit do příštích zápasů. Abychom soupeři nedali čuchnout na začátku, protože pak je to hodně težké.“

Peter Bálint (trenér NH Ostrava): „Zápas čtyř čtvrtin. První pro nás, druhá pro Svitavy, třetí zase my a čtvrtá opět Svitavy. Bohužel my jsme se dnes trápili do zóny. To nás dnes porazilo. My jsme nemohli trefit koš. Měli jsme spoustu otevřených střel, bohužel jsme je netrefily. Basketbal je o koších. Dneska myslím si, že ne víc štěstí, ale víc smůly než soupeř jsme v ruce měli my. Z naší strany poměrně slušný zápas. Celkem dobře v obraně. Nedělali jsme tolik chyb. Na doskoku ve druhém poločase taky celkem dobrá hra z naší strany. Můžu říct, že jsme odehráli celkem dobrý zápas. Bohužel s nešťastným koncem.“

Radek Pumprla (křídlo NH Ostrava): „Je to škoda. Určitě nás to mrzí. Začali jsme dobře. Divácky to mohl být zajímavý zápas, protože to bylo celou dobu vyrovnané. Až na poslední čtvrtinu, která nám utekla. Tam nás Svitavy zaskočili zónou a nám se nepovedlo trefit z dálky. Což byl hlavní klíč k zápasu. Svitavy toto naopak nějaké trojky trefily. A to byl ten jediný rozdíl.“

První pro Jana Šotnara díky hvězdnému Lambovi!

Nový kouč pandí tlupy si nemůže stěžovat na nezáživný start ligové kariéry! První zápas? Na domácí půdě s šampiony české scény. Druhý? Premiérový triumf, a to v derby na půdě děčínského rivala (77-88). Jen nějaký ten tisíc fanoušků v hledištích chyběl k tomu, aby Jan Šotnar mohl své první ligové zkušenosti vyhlásit za dokonalé.

Zdá se ale, že si k této „zážitkové turistice“ sám nemálo dopomáhá. Jeho nový první playmaker Lamb Autrey explodoval už do půle 24 body a pěti asistencemi, když proměnil všech pět trojkových pokusů. Ten poslední pak stál za to – obručí proletěl s klaksonem první půle po vypuštění z poloviny hřiště. A stanovil až absurdní skore prvních dvaceti minut: 43-56!

Tomu přitom zprvu mnoho nenasvědčovalo. Autrey sice v polovině prvního dějství posunul ústecké hosty do vedení a už po 10 minutách měl na kontě 11 bodů, když jeho tým vedl 18-27 zejména díky 14 bodům zpod koše. To se ale pořád může stát. Jenže pak ve druhé čtvrtce Pandy přiložily pod kotel řadou trojek a rázem po 16 minutách vedly i díky útočným doskokům 28-47.

Domácí se ale nepoložili, ještě do půle manko částečně srazili a po změně stran si výrazně došlápli i na bývalého spoluhráče Autreyho. Do konce třetí části se přiblížili až na pět bodů a podobný rozdíl byl ve skore ještě 4 minuty před koncem (69-75). Na to ale včas zareagovali Pecka s Autreym a domácí při míjení šestek a nevyužívání útočných doskoků už nenalezli stezku ke zvratu.

Autrey vedl vítěze 28 body, 9 asistencemi a 7 doskoky (trojky 7/5), znát byl i pivot Rakočevič (17+7 doskoků a 9f+), forward Pecka (11) a rozehrávač Hanes (10). Pandám patřily trojky (22/9 – 25/11) a přes nižší počet útočných doskoků (14-11) i body z druhých šancí (9-21). Domácími tahouny byli Kroutil (19, trojky 7/5), Ježek (19) a Šiška (18+7 doskoků a 8f+). Obr Ščekič byl omezen 4 fauly jen na 10 a půl minuty hry.

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí): „Mám první ligovou výhru, takže se mi ulevilo. Hráči hráli skvěle a ukázali, že jsme tři týdny tvrdě pracovali. Zaměřili jsme se především na obranu hráče s míčem, což se nám dnes proti Děčínu hodilo, protože tým hodně spoléhá na Ondru Šišku. Také jsme pracovali na útočné fázi, abychom zrychlili hru a více půjčovali míč Autreymu, který se dnes odvděčil výborným výkonem. Věděli jsme, že musíme pokrýt Ondru Šišku, Pomikálka a Kroutila, že pak to budeme mít snažší. Ale na druhou stranu klobouk dolů před Děčínem, který se dostal z osmnáctibodového manka a druhý poločas už bylo klasické derby, v němž jsme byli šťastnější.“

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín): „Průšvih byl první poločas, kdy Ústí hrálo výborně a dalo nám 56 bodů. Z toho Autrey nastřílel dvacet čtyři a byl opravdu fantastický. V minulých dvou zápasech jsme Autreyho dokázali udržet v rozumných číslech, ale dnes nám v prvním poločase velmi škodil. Třetí čtvrtka byla naopak naše nejlepší v tomto ročníku, co se týká obrany a dostali jsme jen deset bodů. Bohužel, v poslední čtvrtce jsme na to nedokázali navázat. Také nás sráželo to, že jsme nevyužívali šance na jednoduché koše a tyhle chyby nás stály šanci na výhru. Klíčový byl ale první poločas.“

Šimon Ježek (křídlo BK ARMEX Děčín): „Je to hořčí, než bych si představoval. Derby je krásné a plné emocí a dnes se cítíme tak, jak se cítilo Ústí, když jsme vyloupili jeho palubovku. Nebyl to ošklivý basketbal a oba týmy ukázaly, že za tři týdny pauzy předvedly solidní práci a zlepšily se v mnoha aspektech. Náš návrat z velikého bodového deficitu byl solidní, víme, že dokážeme otáčet zápasy, takže jsme rozhodně nesklonili hlavy ani nesložili zbraně. Dnes rozhodla větší síla Ústí na podkošové sestavě.“

Lukáš Stegbauer (forward SLUNETA Ústí): „Všichni víme, že v Děčíně se vyhrává velmi těžko. Tři týdny jsme ale připravovali, soustředili se sami na sebe a připravovali se na to, co Děčín umí, tedy silový basketbal. Věděli jsme, že basketbalově jsme na tom lépe a první poločas nám vyšel podle představ. V prvních třech minutách druhé půle jsme se ale sekli, domácí se dotáhli, a pak to byl už spíše boj. Přesto jsme rádi, že jsme to zvládli. V první půli nám pomohl Lamb Autrey, ve druhé jsme bojovali jako tým.“

30+20! Dominátor Puršl (ft. Bálint) vyloupil Opavu!

Stál uprostřed opavské haly s hlavou v dlaních a nemohl uvěřit tomu, co se právě stalo. A možná ještě víc nemohl pojmout to, že právě on ten zázrak dokázal stvořit - ač v širokém stínu epické performance staršího kolegy z reprezentace Šimona Puršla. Jenže ta by představovala jen dvě obří čísla bez bonusu extatického výbuchu, nebýt dvou velkých akcí 18letého talentu Richarda Bálinta.

Jako by v sobě na těch pár desítek vteřin spojil Reggieho Millera s Tracym McGradym a Tomem Cruisem! A soustředil do nich často nevysvětlitelnou krásu bleskové hry pod bezednými koši. Čtyřicet sekund před koncem čtvrté části se stal brněnským psancem, když za stavu 83-83 fauloval při trojce snajpra všech snajprů Luďka Jurečku. Ten nejenže svůj projektil proměnil, ale dodatkovou šestkou oddálil Slezany na zdánlivě už bezpečných 87-83.

Brněnský guard však ukázal nebývalou psychickou odolnost i odvahu, když se hned v dalším útoku vznesl k divokému odhodu zpoza oblouku, aby při něm byl zcela neprozíravě faulován domácím Štěpánkem. Bálint proměnil jen dvě šestky ze tří, ale dovolil hostům žít. A vzápětí s pomocí kolegů v obraně obral o míč domácího lídra Šiřinu a z brejku vyrovnal. Opava už v posledních sekundách čtvrté části neskórovala a bylo tu prodloužení.

V jeho poslední minutě dopsal svůj sobotní epos Puršl, který za stavu 99-96 nejdřív z útočného doskoku dvojkou s faulem srovnal, aby poté obral o míč rozehrávače Bukovjana a po získaném faulu z dalších dvou trestných hodů pár sekund před koncem rozhodl na 99-101, když poslední dvě divoké trojky domácích už cíl nenašly. Centr Brna tak završil svůj neuvěřitelný double double s 30 body a 20 doskoky, navíc s trestnými hody 15/10 z 12 získaných faulů!

Velmi atraktivní duel, v němž každý tým měl svůj nadějný náskok na úrovni deseti bodů, spěl už ve čtvrté čtvrtině za úniku Opavy na 76-65 (7 minut do konce) k úspěchu domácích. Jenže hosté už poněkolikáté v utkání dokázali povstat, zejména díky útočným doskokům a trojkám. A byl to opět Puršl, kdo tu zavelel ke zteči. I tady u toho však byl, v předehře své největší show, znovu i Bálint, který trojkou snižoval na 83-81, a po jeho útočném doskoku vyrovnával Puršl minutu do konce na 83-83.

Bálint byl nakonec se 17 body druhým střelcem vítězů, následován Farským s 15 body (trojky 7/4). Za domácí (bez Zbránka a Klečky), v jejichž dresu byli už v poločase zatíženi mnoha fauly Kvapil, Slavík (po 3) a Gniadek (4), kontrovali Šiřina (26+11 asistencí, 7 doskoků, 5 zisků a 12f+), Švandrlík (17, trojky 11/5), Slavík (13+7 doskoků) a Jurečka (12). Brno si pomohlo body zpod koše (32-44) a doskoky (40-55, útočné 11-23, body z nich 14-29), na straně Slezanů byly šestky (34/29 – 39/24) a trojky (12-9).

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Zasloužené vítězství Brna. My jsme dnes prohráli na doskoku. Jsme zpátky na zemi, nezbývá než tvrdě makat a dostat se na výkonnost z podzimu. Udělali jsme zbytečné chyby vždy v době, kdy jsme si pracně vybojovali náskok.“

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Doskok byl hlavním naším problémem. Samozřejmě, nehrál Filip Zbránek, ale stejně jsme dobře rozehrané utkání měli vyhrát. Když jsem dal v koncovce 4. čtvrtiny trojku s faulem, myslel jsem, že je rozhodnuto, ale mýlil jsem se.“

Lubomír Růžička (trenér Basket Brno): „Šťastné vítězství v prodloužení a v Opavě, to je příjemný pocit. Nebyli jsme dnes lepším týmem, docela špatně jsme stříleli. Hráče musím pochválit za to, že i když Opava byla v náskoku, nevzdali se a dotáhli zápas do šťastné koncovky. Opavě jednoznačně chyběl pod košem Filip Zbránek.“

Šimon Puršl (pivot Basket Brno): „Jsem rád, že jsme v Opavě vyhráli. Nezačali jsme dobře, dělali jsme spoustu chyb, které domácí do poločasu trestali a dostali se do náskoku. Naší největší silou byl útočný doskok, kde jsme soupeře přehráli.“