Řádící Max, povstání Lions a Pecka ve 4. dimenzi!

ECHO STŘEDEČNÍCH DUELŮ 2. KOLA Nebývale zajímavé byly tři sváteční duely druhého kola Kooperativa NBL. Jejich pánem se stal díky životnímu výkonu se 42 body a 20 doskoky Ladislav Pecka, na nějž Tuři nenalezli ani tu nejmenší protizbraň. V ostravském Tatranu mají nového šéfa. Jmenuje se Max Guercy, měří jen 173 čísel, ale hned při domácí premiéře ukázal napěchované hale velké věci. A u Vajgaru se dočkali nemalého překvapení – na hranicí možností bojující Lions uskákali a udolali pražský USK.

ECHO STŘEDEČNÍCH DUELŮ 2. KOLA Nebývale zajímavé byly tři sváteční duely druhého kola Kooperativa NBL. Jejich pánem se stal díky životnímu výkonu se 42 body a 20 doskoky Ladislav Pecka, na nějž Tuři nenalezli ani tu nejmenší protizbraň. V ostravském Tatranu mají nového šéfa. Jmenuje se Max Guercy, měří jen 173 čísel, ale hned při domácí premiéře ukázal napěchované hale velké věci. A u Vajgaru se dočkali nemalého překvapení – na hranicí možností bojující Lions uskákali a udolali pražský USK.

„Šílený Max“ králem Tatranu!

Pokud ostravský výkon z Děčína měl být pro Opavu varováním před derby, nejspíš ho nevzala příliš vážně. A po střelecky katastrofickém 30procentním večeru s trojkami 32/5 odešla z haly Tatran poražena 68-53. Její lídr Šiřina končil na pouhých 4 bodech za 32 minut a byl -14 bodů při pobytu ve hře. Kromě 14 bodů power forwarda Gniadka nikdo další střelecky nevynikl a k tomu byli hosté (stále bez křídla Zbránka) na hlavu poraženi na doskoku (47-29), který letos konečně chtěli vylepšit.

Soudě podle úvodních ligových bitev se zdá, že Ostrava letos trefila nevyzpytatelnou „zámořskou loterii“. Křídelník Smith zapsal 15 bodů s 9 doskoky, power forward Sevlie 18 bodů s 9 doskoky a králem večera byl playmaker Max Guercy – jen 173 vysoký chlapík zazářil 12 body, 11 doskoky, 8 asistencemi a 5 zisky! To vše podpořil 18 body a 8 doskoky opět výtečný křídelník Bratčenkov (trojky 8/4). Mimochodem - v šesti hrající NH (Opava v 9) dostala od svého základu 67 z 68 bodů.

Po vyrovnaných 30 minutách rozhodla v kulise 1000 diváků závěrečná část (21-6, Opava v druhé půli jen 21 bodů), v níž hosté minuli 11 trojek. Domácí tu nezastavilo ani 5 z jejich 19 ztrát a po 3 trojkách a 3 duncích dospěli k triumfu, v této čtvrtině taženi 19bodovým triem Guercy, Bratčenkov, Sevlie.

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „V pátek jsme si na videu řekli, jak chceme hrát, a 35 minut jsme to plnili. Klíč k úspěchu je obrana. Chtěli jsme, aby Opava dala balony na ty hráče, co moc neumí střílet, a to se povedlo. V poločase jsme si ještě řekli, co zlepšit, a pak v poslední čtvrtce dostat 6 bodů je fantastické. Klobouk dolů před hráči, navázali na výkon v Děčíně. MVP utkání byl Max Guercy, který nedovolil na hřišti žádný chaos, a proto jsme ho sem brali.“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Je vidět, že Dušan tu udělal kus práce. Vypadalo to, že náš tým je nově složený a NH je spolu dlouho. Derby je derby, nemá svého favorita, dnes byla výborná atmosféra, ale my jsme sem přijeli vyhrát. Na hřišti však byl jen jeden tým. Z naší strany byla snaha, ale chyběla basketbalovost. Jsem hodně zklamaný z naší hry v útoku, 53 bodů je málo. Nemohli jsme se dostat do své hry, najížděli ti, co nemají najíždět a podobně.  Klobouk dolů před ostravskou obranou, byla opravdu výborná. Myslel jsem si, že NH přehrajeme na rozehrávce, ale Max Guercy výborně dirigoval hru a nepustil svůj tým do žádného chaosu, dal důležité trojky a dnes byl on tím, kdo rozhodl utkání. Chci se omluvit našim fanouškům za to, že když přijeli, tak viděli Opavu, na kterou nejsou moc zvyklí. Byla taková bez chuti a zápachu. V sobotu náš čeká další utkání, a když budeme hrát takhle, budeme mít problémy znovu.“

Lions v závěru zaskočili USK

Po přípravě plné porážek, oslabení, s druhou vlnou samých zelenáčů. Ne, Lions nemohli v úvodu sezony počítat s velkými výsledky, o to větším překvapením je jejich triumf nad USK už ve druhém kole, navíc se 77 nastřílenými body.

Jihočeši dominovali v kulise 750 diváků na doskoku (40-23), hodně díky novému centrovi Cantymu (11 doskoků). K tomu házeli i dávali spoustu šestek (27/21), stejně jako soupeř málo ztráceli a efektivní byli i z trojek (18/8). Pod výhrou 77-69 byl nejvíc podepsán 23bodový power forward Zuzák, následován 12bodovým Faitem a 11bodovým Šoulou. Za Pražany se nejvíc činili Madsen (13), Bohačík (11) a Šafarčík (10), pouhé dva body stihl nový centr Primorac.

Po 30 minut byl většinou v mírném vedení USK, ale to se zcela změnilo v posledním dějství. V jeho úvodu po třech minutých dvojkách Primorace a ztrátě Michala Mareše vyskočili Lions do vedení 59-51 a z něj i díky 4 trojkám v této čtvrtině žili až do konce.

Karel Forejt (kouč Lions Jindřichův Hradec): „Kluci si výhru zasloužili za nezměrnou bojovnost. Ta touha po výhře byla enormní, ale já musím trošku snížit i náš výkon. Už po první půli mohlo být rozhodnuto pro USK. Když jsem viděl zápis v poločase, tak při střelbě 30/5 byl malý zázrak, že jsme prohrávali jen o 5 bodů. Ale přestáli jsme to a druhá půle byla z naší strany na hraně možností a bojovnosti. Hráči moc chtěli vyhrát. Dlouhodobě bojujeme s obranou a tentokrát byla na naše možnosti na velmi slušné úrovni. Mohli jsme se opřít o doskok pod oběma koši, což je další velké plus. Přišla i útočná potence. Nešlo odehrát celý zápas s tak mizerným procentem, jako bylo v prvním poločase. Za druhou půli jsme dali 50 bodů a to byl slušný výkon. Smekám před hráči, šli na krev a máme velmi důležitou výhru.“

Mirsad Alilovič (kouč USK Praha): „Domácí hráli velice dobře. Drželi se od první do poslení minuty svého plánu a speciálně v tomto zápase hráli jako tým, jako jeden muž. Podali si míč, měli větší zaujetí pro výhru. Pro můj tým je to každý rok typické. Vyhrajeme a každý je jako King-Kong. Tohle ale nebyla obrana, kterou hrajeme na tréninku. Nemůžeme se držet svého cíle, na jedné straně jsme mladí, na druhé musíme být jeden tým. Každý si dnes chtěl něco dokázat a to byl problém. Nemůžeme taky vyhrát, pokud má soupeř 40 doskoků. Takhle to vypadá, když si někdo přeje vyhrát a hraje s energií a to je velice důležité.“

Pecka na nebi své kariéry!

Takový večer se dá zažít většinou jen jednou za kariéru. Tak výjimečný, že vzpomínky na něj nikdy nevyblednou. Takový, jaký ruka osudu vytáhla pro Ladislava Pecku ve sváteční den 28. září 2016. Svými fantastickými čísly – 42 body a 20 doskoky, tedy de facto dvojitým double-doublem – vstoupil power forward Slunety v duelu s Tury do čtvrté dimenze. Jeho efektivita 57 je čtvrtá nejvyšší od roku 1998 v celé lize, jeho střelecký výkon je 12. nejlepší (dvojky 25/17, TH 9/8). A to odehrál jen 34 minut!

To, že jeho Sluneta doma zdemolovala Východočechy 97-80, už po takovém dechberoucím představení ustupuje daleko do pozadí…, byť jeden chlapík by tu nesouhlasil. Ladislav Pecka totiž zajistil svému novému kouči Antonínu Pištěckému první výhru trenérské kariéry v NBL.

Za Pecku se zařadil rovněž famózní rozehrávač Šotnar (14+13 asistencí) a také křídleník Smith (16). Sluneta před 722 diváky už mohla nasadit novou perimetrovou posilu  Igrutinoviče (8 bodů, 6 doskoků, 4 asistence, 6F+ za 31 minut) a při vysokém nástřelu se ani nepoznalo, že Severočeši i podruhé hráli jen se dvěma dlouhými (Peckou a Votroubkem, bez Šteffla a McDonalda).

Je navíc s podivem, že při vysoké sestavě Svitav (už s Roseboroem, který jediný vynikl na doskoku s 11 míči) domácí vyhráli bitvu na doskoku 47-36. Ústečané si dokonce mohli dovolit ztratit 22 míčů a zahodit 14 z 32 šestek, čím identicky dorovnali bilanci hostů.

V dresu Turů, kteří se utopili v 25 ztrátách (v prvním kole 26), se 14 body blýskl nový playmaker Bannister, 15 přidal Teplý a 14 Roseboro. Kladem svitavské hry bylo 48 bodů zpod koše a 32 házených šestek.

Pro Slunetu zápas utrhli ve druhé čtvrtině (s 8 ztrátami hostů) Smith a zejména Pecka, který měl už v 18. minutě za stavu 42-29 na kontě 26 bodů! Zřejmě slušnej oddíl.