Rozehrávač s 203, černí koně a 10 bodů za kouzla

INTERVIEW S LUKÁŠEM FEŠTREM Playmaker Sov Lukáš Feštr si zvyká na nové pořádky. Oproti minulé sezoně pobývá ve hře o deset minut méně, ubylo mu střel, zatím má v průměru jen jednu asistenci a na rozehře se střídá s jedním nečekaným a hodně vytáhlým kolegou. Hlavně ale jeho USK ve středu získal na čtvrtý pokus první výhru, a když k tomu Lukáš nabral i nebývalých 10 bodů v Kooperativa Faktoru, už to bylo pěkných pár důvodů pro následující rozhovor.

INTERVIEW S LUKÁŠEM FEŠTREM Playmaker Sov Lukáš Feštr (na vrchním snímku) si zvyká na nové pořádky. Oproti minulé sezoně pobývá ve hře o deset minut méně, ubylo mu střel, zatím má v průměru jen jednu asistenci a na rozehře se střídá s jedním nečekaným a hodně vytáhlým kolegou. Hlavně ale jeho USK ve středu získal na čtvrtý pokus první výhru, a když k tomu Lukáš nabral i nebývalých 10 bodů v Kooperativa Faktoru, už to bylo pěkných pár důvodů pro následující rozhovor.

Lukáši, nepropadali už jste před zápasem s Kolínem za průběžné bilance 0-3 nervozitě?
Ta bilance určitě nebyla příjemná. My jsme navíc ztratili koncovky dvou vyrovnaných utkání, takže jsme to klidně mohli mít 2-1. Samozřejmě jsme si říkali, že výra nad Kolínem by byla důležitá, protože první úspěch by nám hodně pomohl. Naopak bilance 0-4 by ještě prohloubila frustraci. Byli jsme tedy hrozně rádi, že se to povedlo, a to nejen výsledkově, ale i herně.

Když vás někteří trenéři soupeřů nazývají černými koňmi soutěže, souhlasíte s nimi, nebo to berete spíš tak, že se vás snaží dát pod větší tlak?
Tohle nějak nevnímáme. Chceme nasbírat co nejvíc výher a na konci se uvidí. Naší snahou je jít do play-off z co nejlepšího místa, ale že bychom si za cíl dali být nejhůř pátí, tak to vůbec není.

Co do zápasu s Kolínem nejvíc nefungovalo?

Velký problém byl, že jsme nedokázali hrát náš basket celých 40 minut. A s těmi soupeři, co jsme měli, to pak bylo hrozně těžké. V Ústí jsme měli vyhrát, ve Svitavách jsme to zase dotáhli z minus 20 na 3, kdy jsme měli na konci trojku na vyrovnání. Vždycky nás ale potkaly nějaké výpadky, které to rozhodly.

Medvědy jste číselně porazili především dvojkami. Co rozhodlo kromě toho?
Hlavně první poločas, kdy jsme hráli fakt dobře, a byl to zatím nejlepší poločas celé sezony. Klidně to už po něm mělo být o 20 a ne jen o deset. Důležité taky bylo, že nepřišla žádná krize. Byli jsme schopní rychle odpovědět na každou minisérii Kolína a nedostali jsme se po šňůře třeba 0-12 do nějaké křeče.

Kromě tří nových hráčů, udála se v létě i nějaká novinka po stránce herního stylu?
Máme teď víc hráčů do rotace. Minulý rok ne že by byla přímo užší, ale od začátku sezony jsme se potýkali se zraněními, což rotaci zužovalo. Občas jsme to museli odehrát v sedmi, kdežto teď točíme devět deset lidí schopných se zapojit na víc než deset minut.

Na vás jde nový trend dobře ilustrovat. Z 33 minut v minulé sezoně jste sklesal na 23 a zatím spolu s kolegou Michalem Marešem nejste tak výrazní jako v ročníku 2014/15.
Budu-li mluvit za sebe, tak není to jen tímhle. Sám vím, že mám hodně co zlepšovat. Minulou sezonu jsem se cítil líp. Když ale budeme vyhrávat a mně se nebude dařit, tak to vezmu všemi deseti. Je ale důležité, aby nás, co se do toho nějak zapojí, bylo co nejvíc. Aby se obrany nemohly soustředit jen na dva tři hráče a věděly, že každý zápas může nasázet víc bodů někdo další.

13 střel na ukání teď má váš nový bodový tahoun Jaromír Bohačík, který ve hře zůstává v průměru 36 minut. V první řadě tak pokusy ubyly vám a právě Marešovi, nebo ne?
Možná to tak vypadá, ale může to být zápas od zápasu jiné. Třeba přijde utkání, kdy ty střely bude mít někdo jiný. Máme za sebou jen čtyři zápasy a příště to může být úplně jinak.

USK letos uvedl 203 vysokého kolegu Křivánka (na spodním snímku) jako jedničku nebo dvojku. To u small nebo i power forwarda docela překvapilo. Nicméně i doma s nadupanými Pardubicemi se rozehrávky statečně zhostil, bude to tedy pravidlo?

Zatím pokaždé na pozici rozehrávače nastoupil. Nevím, co k tomu vedlo trenéra, ale je to pro nás při jeho výšce určitě výhoda. Snad až na Jirku Welsche jsou v lize všichni rozehrávači menší a Honza pro nás může otvírat obrany, trochu donutit soupeře, aby na něj museli pomáhat a získávat tím pro nás přesilové situace.

Honza už na rozehře někdy fungoval?
Pamatuju si, že v dorostu tam občas nastupoval, ale v mužích si ho tam nevybavuju. Po těch prvních zápasech musím říct, že ani v obraně rychlostně neztrácí, protože fyzicky je na tom hodně dobře, takže ho nejde snadno obejít. A třeba ve Svitavách, kde ho bránil Jones (172), se jeho výhoda projevila výrazně.

Zdá se, že se vám začíná rozjíždět i nový centr Josipovič.
S Kolínem zahrál výborně, v útoku i obraně. On je hodně komunikativní typ a v obraně nám tím ze zadní pozice velmi pomáhá. A i když v útoku není nějak super atletickým hráčem, ví, co má kdy udělat, a hru zády má velmi dobrou. Když jsme ho z pick and rollů schopní hledat, zvládne z toho dát kolem 20 bodů na utkání.

I vy jste se s Kolínem už rozohnil víc a k tomu jsme nasbíral hned 10 bodů v Kooperativa Faktoru!
To vůbec nevím, jak se mi povedlo. (směje se) Že bych někoho zblokoval nebo zasmečoval přes obránce, to u mě nehrozí. Ani přesně netuším, co všechno se započítává. Upřímně nevím, jestli to teď bude pro trenéry dobré, když se někdo bude kvůli sbírání bodů snažit o zadovky a podobné kousky.