Rozehrávači dovedli Opavu zpět do Děčína!

ECHO UTKÁNÍ 6 ČTVRTFINÁLE Druhý opavský zápas po sobě byl děčínský útok ve druhé půli fatálně paralyzován, ruce Válečníků byly obtěžkány kilogramy smůly a nebyl nikdo, kdo by pozvedl týmový prapor. A domácí opavský celek si v neurovnané druhé dvacetiminutovce plné nervozity, jíž místy podléhali i muži s píšťalou, vzal šestý duel čtvrtfinále v poměru 84-74 a vynutil si tak očekávaný Zápas 7, který ve čtvrtek pohostí chrám Severočechů.

Slezané - v základu bez Šiřiny a Dragouna – ovšem v úvodu vůbec nedokázali čelit takřka neomylné distanční palbě hostů, kteří tak v kombinaci s několika účinnými shozy pod koš na Pomikálka účinně rozbili první opavskou zónu a vedli 4-11 a po 8 minutách už 14-24.

Na straně drobných plusů pro domácí byly jen dva brzké fauly střídajícího děčínského lídra Autreyho (navzdory faulům pokračoval i dál) a také najížděcí aktivita guarda Klečky, který v nouzi tým uchránil od ještě většího propadu.

Hostům střelecká slina vydržela až do konce 16. minuty, kdy trefil Ježek trojku na 33-42. Závěr půle ale tým při několika ztrátách nezvládl, Šiřina trojkou i ziskem a další rozehrávač Kouřil (spolu do půle 21 bodů) druhou trojkou přitáhli domácí tým na 44-43 a tam se Opavským, kteří za prvních 20 minut ztratili jen dva míče, hodně ulevilo. Tušili, že druhé půle mají doma většinou silnější, což se potvrdilo i tentokrát.

Na druhém poločase se však také všestranně obtiskla důležitost utkání a víc než pěkné akce se množily hvizdy, protesty, diskuse a projevy fanouškovské nevole. Pod tlakem se tak aspoň na chvíli ocitl každý aktér utkání, domácí Zbránek s děčínským Landou za pozemní strkačku inkasovali technickou chybu, Opavě byl jednou uznán (chybně) a vzápětí odebrán (správně) technický koš a atmosféra stále houstla.

Domácím se nicméně hodilo, že od startu třetí čtvrtiny jim začaly pršet trojky a v úvodu čtvrtého dějství zásah právě z oblouku Kouřila po útočném doskoku a hned po něm i Klečky utrhl tým na 70-61 a hosté se pod tíhou manka začali v útoku trápit. Neproměňovali ani otevřené střely, nedostávali se na trestnou linii, rozehrávač Šiška plusové momenty střídal se ztrátami (celkem 6) a závěr si za domácí vzali do ruky opět rozehrávači. Slezané navíc až do poslední minuty vydrželi bez střeleckých faulů a v samém závěru zužitkovali i nesportovní chyby vývojem již frustrovaných Válečníků. Ti byli naposledy ve hře za stavu 77-72 2:43 do konce po trojce Autreyho, který se tentokrát příliš nepotkával se svým dvorním strážcem Dragounem, už v první čtvrtině obtěžkaným dvěma fauly.

Střelecké pole Slezanů (bez Kvapila) táhli MVP utkání Jakub Šiřina (17), dále Kouřil (15), Klečka (13), Gniadek a Bujnoch (po 11), za hosty (bez Grunta) korigovali Šiška (20), Autrey (12+7 doskoků), Ježek (11) a Carlson (10). Domácí byli lepší z trojek (11-8), šestek (21/15 – 7/6) i ve ztrátách (11-15) a rozhodná druhá půle jim patřila 39-27.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Děčín vstoupil do utkání velmi dobře, hrál výborně v útoku, hráči si vyměňovali rychle míč a přesně zakončovali. Pro nás bylo výhodou, že jsme do poločasu skore vyrovnali a postupně získávali převahu. Dnes to byl typický zápas play-off, kde se bojovalo o každý centimetr palubovky. Nás hnalo vpřed výborné publikum. Bude rozhodovat sedmé utkání v Děčíně, kde je rovněž výborné publikum a umí domácím pomoci.“

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Nemohu našemu týmu moc vytknout, úvod jsme výborně zvládli, ale bohužel až desetibodový náskok jsme už do poločasu ztratili. Domácí nás přeskákali a to byl hlavní důvod naší porážky. Osobně jsem předpokládal, že série bude o sedmi zápasech a to se naplnilo.“

Ondřej Šiška (rozehrávač BK ARMEX Děčín): „Velmi pěkná série se dostává do finále. Dnes jsme ztráceli na doskoku a to nás stálo výhru. Osobně se velmi těším na čtvrteční utkání v Děčíně.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Moc jsme chtěli zvítězit, ale Děčín nám to hodně komplikoval. Klíčem k úspěchu byla skutečnost, že jsme šli o poločase do šaten jen s dvoubodovým mankem. Ve druhé půli rozhodla naše zóna, kde jsme dobře rotovali a neumožnili soupeři lehké střely.“