Rozuzlení thrilleru v režii Pavla Houšky

ECHO DERBY SEVERU Z 11. KOLA Severočeské derby pro 1450 fanoušků oranžového míče naplnilo všechna očekávání. Ba ještě je předčilo. A to především zásluhou divácky fantastické druhé půle (hrané téměř bez trestných hodů) a vůbec nejvíc díky závěrečné čtvrtině, kterou plnily velké akce a střely, stejně jako fatální selhání. Tím posledním překvapila domácí Sluneta, když při pouhých dvou týmových faulech a ztrátě o tři body nechala uplynout 11 z 22 posledních vteřin utkání, než její rozehrávač Glover fauloval Vyorala. Ještě další dva fauly tak trvalo, než domácí poslali soupeře na trestnou linii. Tam ale nezaváhal jen 17 minut pod antibiotiky hrající Vyoral, který zvýšil na 70-73, a Sluneta se v dobíhajícíh posledních vteřinách dostala už jen k nouzové trojce Abercrombieho. Válečníci si tak ze stánku severního rivala vezou velkou výhru, k níž velmi dobře nakročili v první půli, ale nakonec si ji museli tvrdě vydřít.

První čtvrtina nabídla oboustranné střelecké trápení (13-10), ve druhém šli nahoru - na útočném doskoku zprvu mnohem aktivnější - hosté, kteří taženi 15 body trojkujícího i zpod koše zakončujícího Pomikálka vyskočili do až 14bodového náskoku, který se před odchodem do šaten ztečnil jen minimálně (23-32).

Po přestávce se však role obrátily, v domácím dresu se proti dlouho účinně zatažené děčínské obraně začaly prosazovat americké akvizice (z rotace na posledních 16 minut vypadl po zranění se vracející Srb Igrutinovič) a náskok hostů se bod po bodu ztenčoval. Nejprve sice Válečníci utekli na rozdíl 15 bodů, ale pak dali za posledních sedm minut třetího období jen 7 bodů a Sluneta se díky živelně hrajícímu triu Glover – Smith – Jefferson dotáhla až na 46-47. Domácí tým, jehož pivot Šteffel už 13 minut do konce nabral 4. faul, tu poznal, jaký rozdíl v jeho hře udělá energie a aktivita na obou koncích palubovky, které jim po velkou část první půle chyběly.

Poslední čtvrtka s trojkami 1-4 se odehrávala ve znamení přestřelky, kdy si oba celky vyměňovaly vedení, a očekávalo se, že rozhodnutí padne v koncovce. Slunetu držel hlavně oživlý Abercrombie, který po nepovedené první půli (2 body) nastřílel v té druhé 16 bodů. Hosté měli oporu v Jakubu Houškovi (posledních 5 minut odehrál se 4 fauly) a především Pavlu Houškovi, jenž v závěru tahal z klobouku velké střely a za posledních pět minut nastřádal 9 bodů.

Dvě minuty před koncem při tříbodovém vedení domácích trefili oba děčínští pivoti po trojce a definitivně převrátili vedení na stranu organizovaněji hrajícího Děčína, jemuž ve čtvrté periodě nenápadně dvěma trojkami pomohl i guard Ježek.

Domácí, hnáni ohromující fanouškovskou kulisou derby, se pak dvakrát dostali ještě na rozdíl bodu, ale jednou se zaskvěla na útočném doskoku hvězda zápasu Pomikálek a podruhé po Gloverově pozdním faulu jistě stanovil konečné skore Vyoral z čáry trestného hodu.

Válečníci si vylepšili bilanci na 8-3 a okupují třetí příčku tabulky, Ústí padlo na pět výher a šest porážek. Hosté vyrovnávali horší střelbu z pole 10 trojkami oproti 5 domácích a také 16 útočnými doskoky (domácí po zlepšení od druhé čtvrtiny nakonec 14), z nichž si hned pět připsal Pomikálek. Ten byl také s 21 body nejlepším střelcem zápasu a navíc přidal i double double, když doskočil 11 míčů. Šestnácti body mu sekundoval Pavel Houška, mladík Kroutil přihodil 10. Po nemoci hrající Vyoral zůstal na čtyřech bodech.

V dresu domácích vedle Abercrombieho nejvíc bodů přidali Smith (12) a Glover (13), který se přes mnoho dobrého pro tým (včetně 6 asistencí) dopustil i 7 z 13 ztrát týmu, z nichž mnohé měly sebezničující charakter. Úřadující MVP ligy Pecka zůstal na 10 bodech a 8 doskocích se střelbou 14/5 z pole, přičemž v řadě zápasových sekvencí jej jako aktuálního lídra týmu hra míjela velkým obloukem.