Šach dal Válečník, mat patřil Turovi!

ECHO SEMIFINÁLE 1 V TEXTU A VIDEU Velkou část první půle zaskočení Tuři, na něž kouč Válečníků Grepl házel jednu taktickou variaci za druhou, přece jen díky domácímu prostředí udrželi hlavy nad vodou a po vyrovnaném poločase na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny utrhli šňůrou 13-0 první zápas semifinále, jehož zejména poslední čtvrtina byla rozbita spoustou faulových hvizdů. Ty ztěžka vydýchávali tu hráči jednoho, tu druhého týmu a namnoze také fanoušci v solidně zaplněném svitavském hledišti, kde duel sledoval i vítěz NBA a Euroligy a nyní už také kormidelník slovenské reprezentace Žan Tabak. Ten přijel přesvědčit k návratu do národního týmu místního kapitána Romana Marka.

Právě zkušený playmaker byl v úvodu utkání hlavní lovnou zvěří děčínských nájezdníků, kteří obrovsky aktivním zdvojováním uvězňovali lídra Turů do spousty pastí, nutili jej zbavovat se míčů a hlavně mu neumožňovali provádět jeho typické pick-and-rollové řemeslo. Marně pak osamocený dlouhán Aiken mával rukama pod košem, když mu jeho parťák přes les rukou před sebou neměl moc kudy posílat balony.

Nebyla to však jediná taktická varianta, kterou chtěli hosté soupeře zaskočit. Už do základní pětky postavili na křídlo power forwarda Carlsona, aby sestava proti více než dvoumetrovému domácímu small forwardovi Svobodovi nestrádala na doskoku. A později to byl dokonce domácí kouč Růžička, který musel navyšovat sestavu seskupením vysokých křídel O´Briena a Svobody, když se Válečníci začali opakovaně drát k útočným doskokům.

Viditelně zaskočená a se zakončením váhající byla zprvu i domácí juniorská divize, míče ztrácející Tuři se tak v úvodu propadli až na 6-15 a už od koše soupeře zónově presující a poté proti přihrávkám bránící Válečníci, kteří velkou část první čtvrtiny udržovali vysokou sestavu, byli i díky agresivnímu atakování koše v útoku jako první na koni. Do skokana Aikena se zprvu několikrát snažil zahrát zády i hřmotnější a v úvodu velmi aktivní Krakovič, ale s vynucováním faulů neuspěl a hosté už se pak k této variantě nevrátili. Velký výkon do půle ukázal i Carlson, který k 8 bodům přidal i 3 doskoky, 3 bloky a 2 zisky.

Za stavu 14-22 přišel domácí tým uklidnit jeden z nejstarších, power forward Jelínek, který zejména díky třem útočným doskokům zařídil s pomocí Marka a O´Briena obrat na 23-22. Tuři se postupně začali oklepávat a nepohrdli ani třetím faulem už po 13 minutách prvního rozehrávače hostů Šišky, jejž po oboustranné technické chybě (s domácím Svobodou) o něco později napodobil spoluhráč Pomikálek.

Ač se domácí v závěru dostali i ke své první trojce z ruky Teplého, byli po 20 minutách především rádi, že skore je při jejich rozhozeném útoku (10 asistencí na 9 ztrát, Děčín 11 na 4) jen 38-40.

Po změně stran už byli na hřišti mnohem sebevědomější Tuři, kteří valili na koš vše, co šlo, a nebáli se kropit obruč i z početnějších trojkových pokusů. Jejich první vlnu Válečníci ale zastavili v zárodku. Vzápětí se v průnicích pomalu rozjížděl do půle chybující domácí rozehrávač Číž a svou produkci rozdmýchal i O´Brien, načež Svitavy utekly na 8 bodů. Avšak sdružená série jejich faulů s trojkami Pomikálka a Šišky posunula zanedlouho hosty k poslednímu obratu (54-55).

Právě tady se ale v samém závěru třetí čtvrtiny začal psát válečnický konec. Domácí otevřeli čtvrtou část s oběma rozehrávači, Číž dvakrát nabil Puršlovi, Feštrův nesportovní faul domácí využili k pěti bodům a rázem tu bylo pro hosty kritické skore 67-55. Vlastně už osudové.

Šiška ještě stihl dvěma trojkami snížit na 6, ale za stavu 75-61 už se zdála dálnice pro Tury otevřená. Strach z první výhry však přece jen ještě dal šanci hostům, kteří vytáhli presink na maximum a pak už jen záleželo, komu byl v nepředvídatelné závěrečné ruletě odpískán faul, a kdo proměnil trestné hody. Domácí mladíci chybovali hned ve čtyřech případech, přidala se i ztráta zkušeného Marka a v pěti malých hráčích operující a z šestek přesní hosté (21/19) byli rázem 40 sekund do konce na stavu 82-79. Poté ale rychlý pas do brejku na Aikena a následná ztráta děčínského Carlsona udělaly nad zápasem definitivní kříž s výsledkem 86-81 pro domácí Tury.

Ty táhl kvartet O´Brien (22+7 doskoků a 7F+), Aiken (15+8 doskoků), Matěj Svoboda (12), Marko (11+6 asistencí a 6F+), za Děčín (stále bez centra Grunta) kontroval především úderný Autrey (22), z odstupu následován Krakovičem (12) a Šiškou (11+5 asistencí). Domácím patřily body zpod koše (48-30), z brejků (23-16) a také doskoky (40-30, v útoku 14-7, ale body z druhých šancí 9-9). Pro hosty překvapivě hovořily trojky (20/5 – 18/8) a také menší počet ztrát (17-11).

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Zápas byl velmi intenzivní. My jsme začali dobře v prvním poločase, v první čtvrtině jsme hráli velmi dobře. Ve druhém poločase nám asi trochu chyběla energie, prohrávali jsme na útočném doskoku a to s největší pravděpodobností rozhodlo. Snažili jsme se bojovat až do konce, takže bych chtěl svým chlapcům poděkovat za odpracovaných čtyřicet minut, protože po náročné sérii s Opavou měli opravdu těžké nohy. Bylo těžké je připravit, i když v hlavě namotivováni byli. Uvidíme, jak budou vypadat v úterý ráno, ale zase jsme připraveni odbojovat celých čtyřicet minut, abychom tady byli důstojným soupeřem týmu, který je velmi kvalitní a po základní části skončil na druhém místě. My se budeme snažit mu to co nejvíc znepříjemnit.“

Lubomír Růžička (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Viděli jsme velmi bojovné utkání ve vysoké intenzitě. My jsme do něj nastoupili nechci říct nekoncentrovaně, ale v obraně jsme udělali spoustu laciných chyb, které soupeř velmi dobře trestal. V úvodu utkání byl lepší. Do druhé čtvrtiny jsme vstoupili s trošku pozměněnu sestavou. Udělali jsme pár dobrých rozhodnutí, i přesto jsme v poločase prohrávali o dva body. Co nás sráželo, bylo poločasových devět ztrát, ale myslím, že pak rozhodl nástup do třetí čtvrtiny a v ní jsme si vybudovali určitý polštář. Leč Válečníci jsou Válečníci od toho, že se pořád nevzdávají. Po třech čtvrtinách bylo skore o tři body, ale my jsme pak šli do sestavy s Seanem na „čtyřku“, což nám ohromně pomáhalo v přechodové fázi, kdy jsme dali 23 bodů z protiútoku, což je pěkné číslo v play-off. Trošku mě mrzí naše tříbodová střelba, protože jsme měli spoustu otevřených střel, které kdybychom proměnili, tak bychom mohli lépe kontrolovat závěr. Soupeř vytáhl zónový presink, my jsme věděli, že ho hraje, i přesto jsme udělali pár hloupých chyb a vrátili soupeře do koncovky, ale myslím si, že i tak jsme to kontrolovali. Trošku mě mrzí trestné hody - čtyři neproměněné v řadě za stavu plus sedm. To by se nemělo stávat v takto vypjatých chvílích, ale jsme jenom lidi, takže za vítězství jsme hodně rádi.“

Filip Kroutil (guard BK ARMEX Dčín): „Dneska nás zabily hlavně ty doskoky. Měli jsme skvělé procento střelby, takže doufám, že v úterý nám to zůstane a zabojujeme více na doskoku.“

Sean O´Brien (forward DEKSTONE Tuři Svitavy): „Prvních pět minut jsme nezachytili vysokou intenzitu hry, se kterou nastoupil soupeř. Děčín hrál velmi dobře na útočné polovině. Měl lepší provedení útočných systémů a díky tomu i lépe střílel. Poté jsme ale zlepšili exekuci našeho útoku, lépe jsme bránili a k tomu se přidala i střelba, která byla klíčem k úspěchu.“