Šach mat až v úvodu druhé půle

ECHO PRVNÍHO SEMIFINÁLE HYUNDAI FINAL 8 V prvním půlfinále pohárového Hyundai FINAL 8 favorizovaný Nymburk na svém domácím kurtu podřadil až po na půl plynu odehraném poločase, aby se v úvodu třetí čtvrtiny ztratil Královským sokolům z dohledu. Výhrou 103-64 postoupil do nedělního finále (18:50 na ČT Sport), na Hradec čeká stejný den od 15:30 souboj o potenciálně historický bronz.

Velkou otázkou však bude zapojení křídla Barače (koňar) a rozehrávače Kantůrka (kotník), kteří ze zápasu odkulhali se zraněními.

První poločas měl dlouho překvapivě vyrovnaný průběh, když vlažnější projev českého hegemona s chutí hrající Sokoli využili k velmi přijatelnému manku po prvních 10 minutách (17-19), kdy favorit sice víc bodoval zpod koše (14-6), ale nic neměl ze ztrátami poznamenaných protiútoků a netrefoval ani trojky. Hradec se prosazoval zpod koše po umné hře zkušených Sedmáka s Lošonským, kteří se postarali o 13 z prvních 15 bodů týmu. Hradec navíc neváhal ani s rychlým přechodem do útoku a dokázal se vyrovnat i s nymburskými pokusy o presink. Na útočném doskoku i v aktivní hře do koše byla znát i přítomnost ve čtvrtfinále šetřeného křídla Barače a momentem první půle pak byl ze strany Hradeckých odvážný a úspěšný průnik mladíka Kantůrka přes nejlepšího obránce soupeře Obasohana.

V úvodu druhé čtvrtiny se ale Sokoli při odpočinku Lošonského a dirigenta Stamenkoviče propadli při dočasném zpevnění obrany Nymburka do až 13bodové díry (21-34). Na závěr první půle se ale zamkli do zóny a dvěma trojkami i díky brejku a útočnému doskoku Barače se přitáhli na 29-34 a v masce hrající srbské křídlo se pak zasloužilo i o stále hratelné poločasové skore (36-43), k němuž Sokolům dopomohlo i to, že Nymburk téměř nevyužil svých 10 útočných doskoků.

V úvodu třetí čtvrtiny už však navýšil intenzitu své hry včetně doskoku a ze stavu 43-39 jej Benda zpod koše a kolegové třemi trojkami i dunky z hradeckých ztrát posunuli k rozhodnému úniku na 66-44 po 24 minutách. Sokolí hra se v této sekvenci pod tlakem obrany zcela rozpadla a týmu už tak nezbývalo, než se soustředit na nedělní duel o bronz.

V polovině třetího dějství navíc po kolizi se soupeřem odkulhal křídelník Barač, který už poté do hry nezasáhl, stejně jako jeho kolega z rozehry Kantůrek, který si při zásahu míče při obraně nymburského brejku podvrtnul kotník.

Hlavními střelci vítězů (stále bez Šafarčíka) byli Harding (19) a Prewitt (18), za Hradec byli dvojciferní jen Lošonský (11) a Sedmák (10). Jejich tým zaostal ve ztrátách (24-10), bodech z brejků (2-20) a zpod koše (26-60).

Oren Amiel (kouč ERA Basketball Nymburk): ”Náš nevýrazný start do utkání souvisel s tím, jaké ”knoflíky” musíte zmáčknout, aby se kluci rozjeli a chápali, že musí máknout. Jsem rád, že na druhou půlku jsme už ”přepnuli kanál”. K oběma možným soupeřům pro finále chovám respekt. Oba týmy teď hrají dobře. Nikdo nemůže podcenit Kolín po tom, co dokázal tuto sezonu, kdy podle mě hraje extrémně kvalitně. A Pardubice se teď dostaly do formy, našly své tempo a ve čtvrtfinále odehrály velký zápas.”
Lubomír Peterka (kouč Královští sokoli): ”Náš plán byl držet se Nymburka co nejdéle, a až když to výrazně odskočilo, chtěl jsem naše opory pošetřit na pro nás schůdnější zápas o bronz. Doufám, že jsme i přes ten vyrovnaný první poločas ušetřili dost sil a že to zítra úspěšně dohrajeme. Na jednu stranu jsme měli před dneškem dva dny volna, ale zase jsme byli na levé straně pavouka s Nymburkem, nicméně doufám, že ten delší odpočinek oproti našemu soupeři v utkání o třetí místo využijeme. Pokud jde o naše zranění ze semifinále, tak my už do něj nevstupovali ve zdravotní pohodě, protože hráči mají spoustu problémů. Barač dnes schytal klasického ”koňara” a uvidíme, jestli to bude schopen zítra rozhýbat, a Kantůrek bude asi out.”