Sehnalův 1. triple! Vítězný návrat Jelínka

ECHO SOBOTY V NBL Diametrálně jinak se do svého prvního zápasu po měsíční pauze vrhly celky Kolína a Děčína. Zatímco zkušení Medvědi se v první půli přiblížili k vítězství ve Svitavách (79-89), Válečníci ve stejném období domácího duelu s USK načali svou cestu k porážce (76-81). Ač oba zápasy nakonec nabídly i koncové drama, oba domácí celky se musely smířit s porážkou. V dresu USK zazářil prvním kariérním triple doublem Ondřej Sehnal.

Ve třetím sobotním utkání 8. kola Nymburk doma rozprášil oslabenou Beksu 105-59. Víkendový program, který se opět musí obejít bez diváků v hledištích, se dohrává nedělním soubojem mezi Hradcem a Opavou (17:00), načež bude mít Kooperativa NBL vynucenou 14denní korona pauzu.

Bez Vyorala žili poločas

Osud Beksy byl do značné míry dán už dopředu absencí zraněného lídra Vyorala i poučením favorita z nedávného mementa na pardubické palubovce. A po matnější první půli (40-32) Nymburk v té druhé naprosto dominoval, až k 92. ligové výhře v řadě (105-59).

Bekse patřil jen úvod, kdy využila tří ztrát domácích, a zpod koše zejména úřadováním Slaniny (10 bodů) utekla po 5 minutách na 6-14. V tu dobu se Nymburk začal probouzet a dvěma trojkami Prewitta i produkcí svých dlouhánů se při zvednutí obrany ještě do konce první části dostal do vedení (19-16). Když Prewitt s Tůmou přidali další tři trojky, vysunuli Polabané své vedení až na 32-20, ale trvající ledabylost na obranném doskoku i při práci s míčem (do půle 11 ztrát) ještě jednou daly šanci hostům, byť těm už byli až do konce zápasu zavřeni klíčoví muži úvodu Slanina s Dunansem (už v první čtvrtině měl 2 fauly). Snížení na 36-30 nicméně bylo jejich posledním zábleskem naděje, i kvůli hrůzné úspěšnosti trojek (do půle 11/1, domácí 16/6).

Nymburští na startu třetího dějství o dva stupně podřadili, ze zisků už po dvou minutách unikli až na 50-32 a tím byl nad utkáním vyřčen ortel. Vítěze táhnuli Prewitt (16, trojky 7/4), Harding, Dalton (po 15), Zimmerman (12+9 doskoků), Benda, Hruban (po 11) a Kovář 10, u hostů byli dvojciferní pouze Slanina (14), Dunans a Michal Svoboda (po 10). Favorit dominoval v úspěšnosti z pole (57-34), produkcí trojek (35/14 – 25/3), body zpod koše (48-38), doskoky (46-35) a také menším počtem ztrát (15-20).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Po pomalém začátku jsme ve druhé půli odvedli mnohem lepší práci. Byla tam mnohem větší koncentrace a větší nasazení. Kontrolovali jsme hru a ta se blížila naším představám. Ať už hráči dělají cokoli, záleží, jak to dělají. Je třeba hrát na sto procent a to tam ve druhé půli bylo. Hráli jsme s mnohem větším zápalem. Takhle musíme hrát. Ani nemohu dnes vybrat hráče zápasu, protože to byl opravdu kolektivní výkon.“

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „První půlka nebyla nic extra, dovolili jsme soupeři hodně útočných doskoků a tím se držel ve hře. Kdybychom už v první půli hráli tak, jak ve druhé půli, byl by rozdíl ve skore mnohem větší. Doufám, že pro nás to teď nebude znamenat 14 dní bez basketbalu a že budeme moci odehrát Ligu mistrů v Turecku. Musíme se udržovat a uvidíme, co se teď stane.“

Ken Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „První půle byla z naší strany celkem dobrá, ale ve druhé to bylo od nás velmi slabé. Nehráli jsme dobře v obraně, ani v útoku. Domácí naopak hráli velmi dobře, trestali každou naší chybu a dostali se do rytmu, kdy je pak těžké Nymburk zastavit. Musíme tu vysokou porážku přijmout, i když to nebude snadné. Zvláště po tom prvním vzájemném utkání se to těžko polyká. Teď je ale třeba přečkat tuto korona pauzu, snad nebude trvat moc dlouho a budeme moci alespoň trochu trénovat, abychom se udrželi ve formě. Je to frustrující, ale všichni jsme na stejné lodi.“

David Škranc (křídlo BK JIP Pardubice): „Vstup do druhé půlky nás stál zápas. Po našich snad sedmi ztrátách za sebou dali domácí spoustu snadných bodů a z Nymburka se stal rozjetý vlak, který už nešel zastavit. Oni dali 14 trojek s úspěšností 40 procent. My máme 12 procent a všechno jsme měli těžké střely přes jejich ruce. Dobře nás bránili, odešli jsme i fyzicky. Problém byl hlavně na rozehrávce, protože Tomáš Vyoral je nemocný, chyběl i Michal Svojanovský, takže nemáme žádného rozehrávače.“

Zkušení Medvědi řádili!

Je to skutečně znát, že kolínským veteránům už je pár pátků. Nebo že mezi sebou mají dva bývalé MVP měsíce NBL. Právě jejich zkušenosti a přednosti byly výrazně cítit na svitavské palubovce, kde si Medvědi silnou první půlí (37-52) – v prvním utkání po téměř měsíční odstávce - řekli o úvodní výhru sezony a odsunuli Tury po jejich už čtvrté porážce v řadě na poslední místo tabulky. Kolínský kouč Miroslav Sodoma tak už v pátém zápase své rozvíjející se ligové kariéry zapsal své první vítězství (79-89) v NBL.

O Bujnocha, Dragouna a Křivánka oslabení Tuři i přes dílčí zlepšení (43 doskoků) pokračují ve hledání vnitřní chemie, což začalo být znát už od prvních minut utkání. Hosté si rychle vzali vedení a od stavu 14-12 se domácí začali ve skore propadat. Celé utkání víc ztráceli (18-11), do půle se prakticky nepodívali na trestnou linii a soupeři při nepostíhaných rotacích nechávali velmi otevřené trojky. A ten nepohrdl, když už do půle 9 zásahy z 19 pokusů nad domácími čněl (14/4), veden dvojciferným triem Jelínek, Novotný, Wallace. Právě čtyřmi trojkami v řadě si v závěru poločasu vybudoval i svůj největší náskok.

Tuři se však nevzdali, celý druhý poločas v obraně vsadili na zónu a několika trojkovými zásahy z levé strany se v úvodu třetí čtvrtiny vrátili až na 53-54. To je však také stálo spoustu sil, postupně přestali vyrážet do protiútoků a hosté hnáni Wallacem, Jelínkem a Skinnerem byli stále mírně vpředu. A když i v závěru domácí zůstávali v zóně, Medvědi je dorazili z útočných doskoků.

Vítězové byli syceni extrémně motivovaným ex-Turem Jelínkem (22+10 doskoků), dále Wallacem (22, trojky 14/5), Skinnerem (18+8 doskoků a 7 asistencí) a Novotným (17), za Svitavy odpovídali Marek Sehnal (19+7 doskoků), Welsch (19), Proleta (13), Matěj Svoboda (12+9 doskoků) a Marko (10+9 asistencí a 7 doskoků). Méně chybující Kolín byl lepší i z trojek (27/8 – 43/12) a šestek (14/7 – 18/17).

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Dá se říct opět zasloužené vítězství soupeře. Díky prvnímu poločasu, kdy jsme šli opět s nějakou taktikou na obranné polovině. Že budeme agresivní, s tím, že budeme zahušťovat bednu a lítat s míčem, když se pohybuje. Bohužel míč letí do rohu na střelce, ten míč letí a my se na něj díváme, místo toho, abychom tam šli. Opět to v prvním poločase nebyla týmová obrana. A ve druhém poločase naštěstí díky zóně, snad poprvé tuto sezonu kdy jsme začali komunikovat, hrát jako jeden tým a pomáhat si, jsme Kolín zpomalili a dostali se na dostřel. Rozhodla naše naprostá nemohoucnost na trojkové čáře. My si ty šance vytvoříme, my ty šance máme a potom je nedáme. Padesát procent střelba trestných hodů, celková úspěšnost střelby... A k tomu 18 velmi stupidních ztrát, jež Kolín potrestal 20 body.“

Marek Welsch (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „V první půlce jsme byli hodně špatní v obraně. Hlavně při řešení pick-and-rollu, kdy jsme buď dostávali jednoduché koše, nebo jsme blbě rotovali a Kolín měl spoustu volných střel, které bohužel pro nás proměnil. Ve druhé půli jsme přešli do zónové obrany, která fungovala, a dotáhli jsme se ze ztráty 16 bodů na jeden. Ale měli jsme hodně špatných ztrát, které Kolín trestal, a neproměňovali jsme jednoduché pozice. Bohužel jsme se nedokázali na Kolín dotáhnout a prohráli.“

Miroslav Sodoma (trenér BC GEOSAN Kolín): „My samozřejmě jsme za vítězství velmi rádi. Nehráli jsme totiž měsíc soutěžní utkání. Po karanténě jsme chtěli něco odehrát, ale bohužel jsme nenašli soupeře. A teď nás mrzí, že soutěž nepokračuje. Do utkání jsme vstoupili velmi dobře, koncentrovaní. A myslím, že o celkovém úspěchu rozhodl první poločas, kdy jsme si vytvořili náskok. Do druhého poločasu jsme si řekli, že Svitavy něco musí změnit, protože nebudou chtít prohrát. Změnily, hrály zónu. Jsem přesvědčený, že jsme na ni byli připraveni, ale bohužel, když jsme potom do ní použili další věc, tak ta už nám nezafungovala. Myslím, že jsme si vítězství zasloužili, protože jsme ve třech čtvrtinách zvítězili. Bojovali jsme o každý míč a pokud takhle budeme bojovat, a my budeme, tak se můžeme těšit na další výhry.

Jiří Jelínek (power forward BC GEOSAN Kolín): „Pro mě velmi těžký zápas, po dlouhé pauze. Před zápasem jsem absolutně netušil, co od toho čekat. Svitavy, kterým se zatím nedaří, a my po dlouhé pauze. Já osobně jsem teď velmi nadšený. Za mě super, kromě třetí čtvrtiny, kdy jsme byli zaskočeni zónou. Jinak jsme hráli, co jsme chtěli. A měli jsme i štěstí.“

Sehnalův první triple double!

I když na něj byli nachystaní, měsíční karanténou vynucená odstávka na nich byla zejména v první půli až příliš znát, a lídr USK Ondřej Sehnal při pátém sovím triumfu v řadě znovu doručil. Nejenže dokonce už pošesté v řadě zaknihoval dvojciferné asistence, ale ještě si z Děčína odváží svůj první kariérní triple double a také první triple ligy v této sezoně! Za 13 bodů, 12 doskoků a 11 asistencí, k nimž přidal i 9 získaných faulů. Palubovku neopustil ani na jednu z 2400 sekund, jež nakonec velmi dramatický duel trval.

Válečníkům začala hořet půda pod nohama už od poloviny první čtvrtiny, kdy je hosté ničili z útočných doskoků (6 za první čtvrtinu) i získaných míčů (ztráty za prvních deset minut 7-1), dostávali se na trestnou linii a k tomu všemu se klíčoví domácí muži Grunt s Pomikálkem dostali brzy do faulových potíží. Po deseti minutách tak Severočeši zaostávali 15-27, a když se v NBL poprvé rozohnil nový soví obr Rikič (do půle 14 bodů), vystoupal náskok hostů i díky mnoha snadným bodům až na 21-40.

Konec? Nikoli!

Děčín se po změně stran vyhecoval, a byť už po 23 minutách přišel kvůli pěti faulům o centra Grunta, nejhmotnějšího strážce Rikiče, díky 12 bodům Šišky (včetně tří trojek) ve třetím dějství se už po 30 minutách přisál na 59-62.

Jenže USK se znovu nadechl a z útočných doskoků i díky výšce Rikiče utrhl 3:40 do konce nové vedení o 15. Ani tady se však Válečníci nevzdali a taženi trojkujícím Pomikálkem využili ztrát již znaveného Sehnala, jehož na videu potvrzený nesportovní faul jim pomohl až ke snížení na tři body. Chladnokrevné Sovy ale poslední sekundy došestkovaly ke triumfu 76-81.

Vedle Sehnala je tlačili Rikič (24+8f+ za 27 minut, TH 13/8), Mareš (16), Štěrba (13+8 doskoků) a Samoura (10+7 doskoků). USK si víc pomohl šestkami (22/14 – 31/24), útočnými doskoky (10-15), body z nich (11-25) a také skromnějšími ztrátami (17-13). Děčín se opíral i Šišku (27+10f+, trojky 8/5), Pomikálka (15+14 doskoků a 7f+) a Žiklu (12).

Tomáš Grepl (kouč BK ARMEX Děčín): „Tohle byl můj nejhorší trenérský týden v kariéře, protože hráči byli zavřeni čtrnáct dní v karanténě a dostat je do formy, v jaké byli před karanténou, byl takřka nelidský úkol. A vůbec si neumím představit, že budeme teď zavřeni dalších čtrnáct dní... Takže veškerá příprava, kterou jsme zvládli velice dobře, přijde zcela vniveč. Bohužel, situace je taková jaká je, chápu, že je důležité, abychom překonali zdravotní krizi a mohli normálně fungovat, také rozumím tomu, že sport nepatří mezi nejdůležitější věci, ale pro nás je současný stav tragédie. Celý první poločas jsme byli fyzicky špatní, protože trénink nikdy nemůže nahradit samotný zápas. Než jsme se srovnali s tempem, které liga má, prohráli jsme první poločas o patnáct bodů. Rovněž jsme neměli odpověď na Rikiče a jeho 220 centimetrů, on byl dnes klíčovým faktorem utkání. Nám chybí pod košem centimetry a je to pro nás obrovské negativum. Přesto nemohu hráčům nic vytknout - makali, bojovali, ale herní výpadek byl znát.“