Sekulič: Tentokrát budeme připraveni

PREVIEW ZÁPASU 4 FINÁLE Dokážou Slezané i dnes večer na domácí půdě zopakovat velkolepý start z druhého utkání a ještě jednou zdramatizovat finálovou sérii, ač budou zřejmě opět bez pěti opěrných hráčů? A kam je tentokrát donese třítisícová síla ukrutně hlučných fanoušků v opět vyprodané opavské aréně?

Vše se uvidí od 18 hodin, kdy čtvrtý duel za vedení Nymburka 2-1 začíná. Přenos mimořádně poběží na stanici ČT3 a také na webu ČT.

Obhájce trofeje z Polabí se bude chtít poučit ze zcela zpackaného úvodu druhého utkání, v němž se pod tlakem tribun a po 10 ztrátách propadl už v první čtvrtině do až 19bodové díry, a byť pak v závěru ještě otočil, velké opavské trojky mu obrat nedovolily dokončit. Favorit tak ve finále padl po dlouhých 11 letech a 29 vítězných utkáních.

V cestě za 18. ligovým titulem v řadě si nymburský tým bude muset extrémně vážit míče, což se nejvíc bude týkat kvarteta Ross, Harding, Tůma a Hruban. Jejich cílem bude vyhýbat se opavským zónovým pastím a včas a přesně odkládat míče do otevřených pozic na perimetru i pod košem. Při své očekávané celoplošné agresivní obraně bude Nymburk potřebovat i každý bod z protiútoků a vedle toho i z útočných doskoků.

Opava je sice opět v nelichotivé kádrové situaci, kde zejména novější absence Jurečky, autora 18 bodů z druhého utkání a velké trojkové jistoty, by při jejím trvání byla velmi citelná.

Při zbývající sedmičlenné rotaci opěrných hráčů musí Slezané využít každou brejkovou situaci i každý útočný doskok, maximálně musí střelecky zabrat všechny hlavní opory, tým ale také musí dobře hospodařit se silami, přičemž zejména za rozehrávače Šiřinu nemá tým nyní žádný záskok. Právě ústřední dirigent bude pod enormním tlakem obrany hostů a jeho efektivita v útoku bude alfou a omegou pro udržení týmu v zápase po co nejdelší dobu.

(2) BK OPAVA - (1) ERA BASKETBALL NYMBURK

Odehrané zápasy série: 72-99, 78-76, 65-110

Absence Opavy: guardi Dragoun (koleno), Klečka (koleno), Gumbs (zlomenina ruky), rozehrávač Kouřil (kotník), křídlo Jurečka (zranění ve tváři, start nejistý), guard Kavan (zraněný kotník z třetího utkání, start nejistý)

Absence Nymburka: rozehrávač Gibbs (zranění kolena), křídlo Váňa (zraněné koleno z prvního utkání finále)

Petr Czudek (trenér BK Opava): „Po domácí výhře v neděli jsme věděli, že se do Opavy ještě vrátíme. Jsem rád, že se s domácím publikem, naším šestým a sedmým hráčem, můžeme rozloučit a poděkovat mu za skvělou podporu zejména v závěru sezony. Bude vyprodáno a tak atmosféra bude vynikající. Oba týmy už jsou fyzicky i psychicky vyčerpané, ale určitě do utkání dají poslední zbytky sil a předvedou sport hodný finále.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Jsem potlučený v obličeji z posledního utkání  v Opavě. Chci se dát alespoň trochu do pořádku a nastoupit. Poslední slovo budou mít zdravotníci, kteří o mém startu nechtějí slyšet.”

Aleksander Sekulič (trenér ERA Basketball Nymburk): „Od čtvrtého zápasu neočekávám nic jiného, než co jsme viděli ve druhém utkání. Ale jsem si jistý, že tentokráte na to budeme připraveni. Na fanoušky soupeře i na jeho způsob hry, který doufám, nebude tak tolerován jako dosud.“

Lukáš Palyza (křídlo ERA Basketball Nymburk): „Nenechal bych se výsledkem třetího zápasu ukolébat. Opavským se teď mohou někteří kluci vrátit do hry a u nich to zas bude jiný zápas. Víme, že některé taktické prvky si schovávají až na doma a chtějí tu sérii protáhnout co nejdéle. Publikum je tam žene za limit normálních schopností. Spousta hráčů hraje nad svůj klasický výkon. Z naší strany je třeba víc chytrosti. Musíme reagovat na to, co nám Opava dává. Jsou tam z její strany pasti, my musíme být chytří a nenechat se do toho chytnout. Nechceme sérii protahovat.“

Petr Benda (power forward ERA Basketball Nymburk): „My víme, že pokud začneme dobře, tak vyhráváme. V Opavě nám to v neděli uteklo a byli jsme trochu zaskočeni tím, jak na nás soupeř vlétl, odevzdávali jsme mu míče do rukou, a i když jsme nebyli daleko od vítězství, tak jsme nakonec prohráli. Snad si teď vezmeme poučení z těch domácích zápasů a budeme hrát od začátku agresivně. To tam v Opavě na začátku nebylo. Každý v týmu si uvědomuje, o co tady jde. My jsme favorit této série, náš jediný cíl je získat titul a každý z nás ví, co pro to musíme udělat. Jsme v Nymburce proto, že jsme dobří hráči, a i když tam máme několik kluků, kteří nemají tolik zkušeností, tak s tímto tlakem se musíme vypořádat.“

Atrakce utkání: pro finálové zápasy je připraven bohatý doprovodný program. O hudbu se bude starat profesionální DJ. Za koši budou dva sloupy Vesuvia, z nichž bude po každé úspěšné střele v zápase vypuštěna efektní mlha. A dojde i na dvě velké divácké soutěže.

Ta první bude interaktivní o poukaz v hodnotě 15.000 korun od partnera NBL, společnosti Louda Auto, na produkty a služby z jejího portfolia. Soutěž bude probíhat skrze aplikaci Slido. Do té se diváci dostanou po naskenování QR kódu, jenž bude zobrazen na plakátech v příslušné hale, do svých mobilů. Na každý zápas bude v aplikaci nachystána jedna soutěžní otázka, na kterou bude třeba odpovědět do konce prvního poločasu. V závěru poločasové přestávky pak bude ze správných odpovědí vylosován šťastný výherce.

Další soutěž představuje „Kooperativa Lucky Shot”, v níž se bude každý zápas soutěžit o dvě vstupenky na zářijový EuroBasket mužů v Praze. Vždy během první půle utkání budou mezi fanoušky do hlediště vhozeny tři míčky a jejich majitelé si to pak v jednom z timeoutů druhého poločasu rozdají o výhru v soutěži na hrací ploše.