Senzace na Hané a velké obraty Sov i NH

ECHO 5 BITEV 2. KOLA Nové huti Ostrava se vrátili do oběhu oba rozehrávači a hned byli klíčovými strůjci obratu z minus 13 doma proti Kolínu. 26 body nejvíc zářil Milan Stanojevič. Závěrečná otočka z minus 10 bodů se povedla i USK, který dobyl palubovku nováčka v Hradci Králové, když Sokolům opět nevyšly koncové minuty zápasu. Za Pražany se opět zaskvěla dočasná „záplata“ na pozici guarda, 20bodový Raheem Appleby. „Retro duel“ ve Svitavách rozhodli ve druhé čtvrtině domácí Tuři, králem utkání s Děčínem byl opět dvakrát dvojciferný forward Sean O´Brien. Reprízu posledního finále poznamenaly překvapivé absence opor hostů z Opavy, jež umožnily mistrovi snadnější zápas i vysázení první stovky. A velké překvapení se zrodilo na kurtu Olomoucka, kde famózně střílející Brno přemohlo domácí artisty oranžového míče.

NH utekla Medvědovi z lopaty!

Ostrava poprvé nasadila oba své rozehrávače Stanojeviče s Nábělkem a v koncovce doma přetlačila Kolín 83-80. Získala tak první výhru, když hosty především přestřílela projektily z oblouku 12-7.

NH patřil i úvod, ale když vedla na startu druhé čtvrtiny 29-17, zapnuli naplno guardi hostů Walton s Šafarčíkem a tým se i pomocí čtyř trojek ještě do půle prostřílel do vedení 39-42, když 15 bodů dosáhl z brejků a o celkem 33 bodů se postarali Walton, Alex Thompson a Šafarčík. Naopak domácí tížilo hned 9 ztrát.

Opěrné trio Kolína vytáhlo v závěru třetí části vedení i přes odpor domácích trojek až na 54-67, jenže Nové huti obloukové šrapnely neubývaly, i přičiněním 19letého nováčka Havlíka, a když přiložil pod kotel Stanojevič, náskok Medvědů byl ten tam. Čtvrtá část se proměila ve velký boj, ale když hosté přestali trefovat i šestky a za poslední čtyři minuty dali pouhé 3 body, odrazila se NH na zádech Stanojeviče s Nábělkem k obratu ze 73-77. Kolínský Thompson měl ještě šanci po faulu Stanojeviče na trojce šest vteřin před koncem (za stavu 80-77) vyrovnat, ale proměnil jen první šestku a domácí už výhru uhájili.

Vedli je Stanojevič (26, trojky 6/5, 7 ztrát), Petr Bohačík (11+13 doskoků), Zaharijevic (11), Nábělek (10+5 asistencí) a Nicholas Smith (10), za hosty kontrovali Walton (22+12 doskoků, 6 zisků, 4 asistence, 6F+), Alex Thompson (23+7 doskoků, 7F+) a Šafarčík (16+6 asistencí).

Sovy slaví po obratu v závěru

Královští sokoli nebudou na svou domácí premiéru historické sezony při návratu do NBL vzpomínat v dobrém. Po dlouho ultra vyrovnaném průběhu bitvy s USK se ve čtvrté čtvrtině utrhli na dvojciferný rozdíl a ještě pět a půl minuty do konce vedli 79-69. Pak je ale stejně jako v Děčíně postihl závěrečný kolaps a s mladíky z USK padli 87-90, když za zbytek zápasu dali už jen 8 bodů a naopak inkasovali 21. Na vině bylo především 6 ztrát a neubránění zejména Applebyho, který v závěru zařídil 9 bodů USK. A trojka Ondřeje Peterky na vyrovnání 6 vteřin před koncem už svůj cíl nenašla.

Hradec tak i po dvou nadějných zápasech stále čeká na výhru, jíž se naopak na druhý pokus dočkaly Sovy. Ty byly vedeny Applebym (20+6 asistencí), Ondřejem Sehnalem (18+10 doskoků, 5 asistencí), Marešem (17, trojky 7/4), Křivánkem (12), Vukosavljevičem (11+5 asistencí, 7F+) a Holdenem (10). Domácí drželi Sedmák (23, trojky 7/4), Pandula (16), Rikalo (14) a Jiříček (13). USK si nejvíc pomohl z dvojek (35/18 – 36/21) a šestek (24/18 – 32/21).

Lubomír Peterka (asistent Královští sokoli): „Do zápasu jsme vstoupili velmi dobře a dokázali si vytvořit lehké vedení. Zápas vypadal velmi nadějně. Pak jsme však začali kupit ztráty, byli špatní v obraně. Hosté nás potrestali a v koncovce byli přesnější a preciznější. Zákonitě tak vyhráli.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Velice se mi líbila atmosféra, kterou fanoušci dokázali vytvořit. Takhle má vypadat pravý basketbal. Královští sokoli hráli velmi pěkný basketbal, a proto jsem rád, že se nám podařilo vyhrát. Myslím, že málo týmů zde urve výhru. Mým hráčům můžu vzkázat, že odvedli velmi dobrý výkon ve 4. čtvrtině, kde nesklopili hlavy dolů a bojovali. Podařilo se nám vymazat 10bodový deficit a dovést zápas do vítězného konce.“

Brněnská střelecká senzace!

Olomoucku jako by uškodila přesvědčivá úvodní výhra nad Ostravou a v dalším domácím duelu to pro něj dopadlo katastrofou – porážkou s čarostřelci z Brna 86-90!

Už první čtvrtina se skore 23-28 naznačila, že ne všechno půjde Hanákům jako po másle. A protože favorit i v dalším průběhu spíš drobně zaostával, než aby se Brňanům utrhl, šlo se do dramatické koncovky. V té však domácí od vedení 79-78 za posledních šest minut vsítili jen 7 bodů, když ztratili pět míčů a míjeli řadu trojek i šestek. Americké trio hostů se za to poděkovalo obratem na 79-85 dvě minuty do konce a z tohoto náskoku už Brno dokázalo vyžít.

Jak mohlo uspět jen s 50 pokusy z pole v zápase, kde Olomoucko předvádělo doslova cirkusovou přehlídku dunků a jiných parád a zpod koše vládlo 50-26? Bylo to díky snovému procentu střelby, jež nejspíš už v této sezoně nezopakuje. Už do půle proměnilo 19 ze 27 pokusů z pole při trojkách 8/6, na konci to byly trojky 21/12 a dvojky 29/18! Hosté navíc přidali šestkovou bilanci 26/18! A tomu domácí s trojkami 23/7, dvojkami 43/29 a trestnými hody 13/7 nedokázali konkurovat. Hosté navíc byli lepší i z brejků (15-19) a na míle pak v bodech laviček (9-37). Velkou zásluhu na tom měli především Stegbauer (16) s Farským (12), k nimž se ze základu přidali Roby (18+6 asistencí, 6F+), Geiger (17) a Keely (16+7F+).

Za domácí se činili Douglas (20+7 doskoků), Dunans (19), Palyza (18, trojky 8/4) a Xavier Smith (16+8 doskoků).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Soupeř si zasloužil vyhrát. Skvěle střílel a dával i těžké koše. Ale přesto jsme měli tohle utkání zvládnout. Jsem zklamaný z přístupu hráčů. Špatně komunikovali, chyběla jim energie. V závěrečných sedmi minutách jsme podali zbabělý výkon v útoku. Brno prostě chtělo vyhrát. Nám chyběla touha, se kterou jsme vyhráli první zápas sezony.“

Dejan Jakara (kouč egoé Basket Brno): „Oproti zápasu ve Svitavách hráči plnili pravidla, která jsme si pro toto utkání stanovili. Druhým důvodem vítězství byla naše velice přesná střelba, kterou jsme si uměli výrazně pomoct v obtížných chvilkách. A navíc se nám dařilo nabourat přechodovou fázi soupeře. Dokázali jsme zastavit řadu rychlých protiútoků už v zárodku a zformovat obranu, kde jsme domácí nepouštěli ke snadným střelám.“

Jan Močnik (rozehrávač BK Olomoucko): „Brno si úspěch vybojovalo. Musíme se z tohoto střetnutí poučit. Rozebrat si náš výkon, zanalyzovat chyby. Je to nepříjemná ztráta, ale musíme se dívat dopředu a zůstat před dalšími zápasy pozitivní.“

Lukáš Stegbauer (power forward egoé Basket Brno): „Byli jsme agresivnější než Olomoucko, což nakonec rozhodlo. Kdybychom takto hráli v 1. kole, porazili bychom Svitavy o dvacet bodů. Teď se s Ostravou pokusíme na vítězství navázat.“

Repríza finále bez napětí

V repríze posledního finále bylo hodně dáno už před samotným zápasem, neboť Opava do Nymburka přicestovala bez svých dvou lídrů Šiřiny s Gniadkem, kteří byli podle klubového webu zdravotně drobně indisponováni. Mistr, ač sám oslaben o power forwarda Davise a nového guarda Englishe, tak neměl problém a spláchl vicemistra 108-78, když už v poločase vedl díky 8 trojkám a dvojkové bilanci 20/14 61-44.

Vítěze sytili Hruban (19+7 doskoků, 5 asistencí), Jaromír Bohačík (16), Benda, Martin Peterka (po 14), Kříž (12+15 doskoků), Kendall Smith (10+6 asistencí) a Pavel Pumprla (10). Za hosty byli výraznější jen Klečka (14+6 asistencí) s Bujnochem (14+8 doskoků). Nymburk vládl v úspěšnosti z pole (54 – 34), v trojkách (12-8), dvojkách (42/30 – 45/21) a produkci laviček (45-27). Opava doskočila dokonce 21 míčů v útoku (Nymburk 17) a měla víc útočných než obranných (20) doskoků.

Petr Czudek (trenér BK Opava): „My jsme sem přijeli s plánem, jak se přizpůsobit rychlosti domácího týmu. Ono se to může vykládat, může se to trénovat, ale ve skutečnosti je to jinak. Nymburk když hraje rychlý protiútok, tak opravdu vyběhne. Jsou to smrtící útoky, proto dal tolik bodů v první a druhé čtvrtině, než jsme si na to trochu zvykli. Třetí čtvrtina byla v návratu lepší. Chci v tomto zápase hledat pozitiva a to je náš útočný doskok. Dvacet jedna míčů je krásné číslo a je vidět, že se na této činnosti zapracovalo. Podařilo se nám dát i 19 bodů z rychlého protiútoku a to je také pozitivum.“

Matouš Kurečka (hráč BK Opava po svém prvním zápase v NBL): „Pro mě to byla skvělá zkušenost a doufám, že v tom budu pokračovat a posbírám jich co nejvíce. Naše pozitiva byla hlavně na útočném doskoku, kde jsme byli hodně aktivní, a také jsme dobře běhali do protiútoku.“

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Nejprve bych chtěl pogratulovat trenéru Czudkovi, asistentovi kouče úspěšné české reprezentace, k postupu na mistrovství světa. Je to skvělé nejen pro naše hráče, ale pro celou Českou republiku… V zápase padlo hodně trojek, měli jsme velké sebevědomí v útoku, ale je třeba zapracovat na obraně a já věřím, že se nám to povede, až budeme mít všechny hráče pohromadě.“

Jaromír Bohačík (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Bylo to trochu specifické tím, že hrál malý tým proti ještě menšímu. I když by to tak nemělo být, špatně jsme obranně doskakovali. Je to sice nečekané, ale tím, že jsme si vytvořili nějaký náskok, nehrálo toto negativum žádnou podstatnou roli a zápas dopadl dobře.“

Retro svědčilo Turům

Očekávaný retro zápas hraný v replikách dresů, jež na sobě v roce 1946 nosili českoslovenští mistři Evropy, se rozhodoval ve druhé čtvrtině, v níž domácí Tuři díky třem trojkám a příspěvkům mnoha mužů ujeli střelecky strádajícím Válečníkům z 21-19 na poločasových 47-32 (trojky do půle 11/6 a celkově o 24 procent lepší střelba z pole) a dali tu v repríze posledního čtvrtfinále soupeři další šach mat.

Řádil především rozehrávač Marko, který sice už po 13 minutách nabral třetí faul, ale jinak čistil obranný doskok, řídil rozehru, skóroval z dálky a nejvíc se blýskl při pick-and-rollu, po němž poslal zadovkou do koše Woodse, který proměnil jeden z řady svitavských košů s faulem. I Woodse v zápase tížily fauly, stejně jako podkošové kolegy Puršla a Jelínka, nebo na druhé straně dlouhány Krakoviče s Gruntem.

Zatímco Marko (13+7 asistencí, 6F+) měl k ruce komplexně vybaveného forwarda O´Briena, který hostům škodil nájezdy, jumpy i útočnými doskoky, aby i podruhé natočil hutný double-double (21+14 doskoků), a oproti prvnímu kolu se pochlapili mladíci Puršl (10) se Svobodou (12), hosty zejména ve druhé půli držel prakticky sám guard Autrey (celkem 25+11 doskoků), jejž až z odstupu následoval druhý Američan v týmu Carlson (10+8 doskoků). Právě Autrey hosty ve druhé půli ještě dokázal přitáhnout z 50-32 nejdřív na osm a 4 minuty do konce s pomocí dalších až na 72-66, když si Děčín stejně jako do půle pomáhal útočnými doskoky, ale za zbytek utkání už hosté dali jen tři body. Domácí trojkou posunul dál Slezák a po zakončení všudybyla O´Briena z útočného doskoku na 79-68 byl už osud Válečníků zpečetěn.

A bývalý generální manažer Turů Pavel Špaček pak mohl ve stylovém oblečení s kloboukem a hůlkou už jen rozjet vytleskávání vítězů. Svitavští uspěli 84-69 a po dvou kolech zůstávají bezchybní. Pomohli si lepšími trojkami (10-8), body zpod koše (36-22) i body lavičky (33-14), a byť měli horší útočné doskoky (11-16), na body z nich vyhráli 12-7. A to si ještě dovolili zahodit 11 trestných hodů.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „V utkání nám chybělo větší sebevědomí, lepší řešení situací a také herní kázeň. Uděláme si hloupé fauly a pak musíme hrát v netradiční sestavě. Ve druhé čtvrtině jsme vypadli z role, po poločasové přestávce jsme se ale zlepšili a vrátili zpět do zápasu. Jenže pak jsme přestali dávat koše, naopak domácí se trefovali a rozhodli. Svitavy byly důraznější, fyzičtějští a herně chytřejší.“