Senzace! Ve finále první ligy Svitavy a Litoměřice

Týmy Svitav a Litoměřic postavily na hlavu veškeré předpoklady finiše první ligy mužů a po semifinálovém vyřazení Jindřichova Hradce a Královských sokolů si to rozdají nejen o vítězství v soutěži, ale také o právo vyzvat pražskou Slavii v baráži o Kooperativa NBL.

Paradoxem však je, že právě oba finalisté v anketě NBL.Basketball neindikovali výrazný záměr postoupit do nejvyšší soutěže. Naopak oba vyřazení semifinalisté toto zacílení vyjádřili.

Finálová série na dvě vítězství startuje 19. dubna v Litoměřicích.

Po nadstavbě čtvrté Svitavy vyřídily v semifinále číslo 1 GBA Jindřichův Hradec 2-0 po dobytí Vajgaru 91-96 a domácí výhře 83-76.

V prvním utkání před 400 fanoušky v Jindřichově Hradci byli Tuři od druhé čtvrtiny až deset bodů napřed, ale ve třetí domácí otočili, aby poté znovu unikli hosté na plus 8, ale do koncovky se šlo prsa na prsa. Až v poslední minutě po ztrátě domácích Hlobil využil aspoň jednu ze čtyř šestek na 90-92 a po jednom úspěšném trestném hodu na každé straně pak pro Tury klíčový zásah zpod koše s faulem zajistil šest vteřin před koncem Marko. Jeho tým byl o 13 procent lepší z pole a také soupeře přestřílel z trojek (7-11), čímž kompenzoval 13bodové manko z šestek. Nejvíc jej zásobili Slezák (26, trojky 13/5), Marko (20+10 asistencí), Hlobil (18+14 doskoků) a Martin Novák (16). Za domácí odpovídali Kábrt (25), Linis (17), Jansa (14) a Kheil (13+10 doskoků).

Na domácí půdě Tuři unikli v polovině třetí čtvrtiny na deset bodů a z tohoto náskoku žili až do konce. Hosté sice v polovině čtvrtého dějství snížili na 67-66, ale pak si vzal Tury do batohu veterán Slezák a 15 body je ve finiši dotáhl k postupu. Celkem zaznamenal před třemi sty fanoušků 33 bodů s šetkami 17/15. Novák přihodil 16 bodů, Hlobil 14 a Petrič 12. Za hosty byli vidět Kheil (21+10 doskoků), Jansa (18), Vondra (13) a Kábrt (11). Vítězově proměnili o 4 šestky a jednu trojku víc než soupeř.

V bláznivém druhém semifinále všechny výhry uloupili hosté. Třetí Litoměřice vyhrály první a třetí zápas nad druhými Královskými sokoly 77-82 a 67-78 a mezi tím padly doma jasně 64-92.

V prvním zápase v Hradci Králové před více než dvěma sty fanoušky se litoměřický tým díky Maděrovi s Karlovským utrhl ve druhé části z 32-32 na 33-47 a z tohoto náskoku těžil až do konce, kdy domácí snížili na tři, ale pak Karlovský šestkami potvrdil lup. Zařídil celkem 30 bodů s 10 doskoky, Maděra přidal 27 bodů včetně pěti trojek. Za Sokoly korigovali Stamenkovič (15) a Sedmák (14). Z pole přesnější, ale i dvakrát více ztrácející Litoměřice si o výhru řekly z druhých šancí (4-18), ač útočný doskok vyhrály jen 12-13.

Druhý duel byl jasnou záležitostí Sokolů, a to zejména díky jednoznačné druhé půli (23-46). Vítěze táhli Sedmák (28) s Dvořákem (14) a Jiřím Jelínkem (13), domácí jen Karlovský (22+10 doskoků) se Slowiakem (20). Z pole lepší Sokoli opět dvakrát méně ztráceli, ale rozhodli především z trojek (5-13).

V rozhodné bitvě v Hradci před 260 fanoušky Litoměřice ve třetí části ztratily původní dvouciferné vedení a po několikaminutové přetahované znovu výrazněji utekly až ve čtvrté čtvrtině díky trojkám a domácí stáhli manko už jen na čtyři body. Hosty tlačil k postupu kvartet Karlovský (23), Rozsypal (17), Slowiak a Maděra (po 13). Za poražené (bez Stamenkoviče) byli vidět Sedmák (19), Tkadlec a Welsch (po 14). Z pole o 15 procent lepší hosté si tentokrát už dali větší pozor na ztráty.