Šestkomíječi po boji dobyli sršní hnízdo

Až do konce osmifinálového duelu Českého poháru se musel favorizovaný Nymburk obávat o svůj postup mezi osmičku nejlepších týmů soutěže.

Nakonec ale písecký lídr západní skupiny první ligy nezvládl závěrečné minuty na útočné polovině a favorit vyvázl se složitě vydřenou výhrou (79-87), i přes 18 minel z čáry trestného hodu, kdy domácí tifosi stojící za košem při každém pokusu ve druhé půli rušili hostující střelce máváním vším možným i nemožným.

Polabané měli lepší start, když důraznou hrou pod koš vytáhli i bez pomoci píseckých ztrát do vedení 7-17. Intenzivněji hrající domácí si ale poté svou agresivní presinkovou obranou vynucovali ztráty soupeře, důraznější byli v boji o volné a odražené míče a často byli i pohyblivější v útoku, čímž skore otočili. Z pole do půle o 13 procent přesnější hosté ale znovu zabrali zdola, unikli na osm bodů a vyhráli poločas 40-44, ač se téměř netrefovali z oblouku a 18 bodů inkasovali z brejků.

Ve třetí čtvrtině se na obrazu hry mnoho nezměnilo, Nymburk vedl až o 11, ale domácí stáhli manko třemi trojkami a po 30 minutách byl i přes mnoho minel favorit vpředu (60-67) zejména díky šestkám (11/8 - 31/19).

Pod tlakem se pak ale dopouštěl dalších bolestných ztrát a nadále nadšeně bojující domácí se ještě 2:20 drželi na čtyřech bodech rozdílu (77-81). V posledních třech minutách ale skórovali jen čtyři body a Nymburk čtyřmi šestkami na 77-85 rozhodl.

Tým ERA (bez Locketta, Jenkinse, Stokese) se opřel o Watsona (19+7 doskoků), Sehnala (15+10 asistencí na 7 ztrát), Palyzu (15+9 doskoků) a Bendu (13). Z pole přesnější Polabané (37-45) dali víc šestek (13/10 - 44/26), bodů náhradníků (16-27) a také stáhli víc doskoků (42-50). Domácí horší mušku kompenzovali dvaceti střelami navíc, lepší byli i z protiútoků (27-21), trojek (9-5) a ve ztrátách (13-17). Za Sršně byli vidět Šlechta (20+7 doskoků), Sýkora (18+11 doskoků a 7 asistencí), Martin Svoboda (17) a Šurý (12).

Ladislav Sokolovský (trenér ERA Basketball Nymburk): „S kolegou Pavlem Budínským jsme věděli, že to nebude snadné utkání. Pavel proti Písku trénoval Sokol pražský, já tu také několikrát byl na první lize s naším béčkem a vím, že když přijde plná hala, tak se hráči vybičují k výkonu na 120 procent. Přestože jsme dva dny apelovali na hráče, co je tu čeká, tak to někteří z nich nezvládli. Hráči z Nymburka by měli mít sebevědomí a odvahu a to jsme bohužel viděli jen u několika hráčů. I když jsme většinu zápasu vedli, tak nelze říci, že jsme to měli pod kontrolou. Ukázala se ale zkušenost Ondry Sehnala a americké sebevědomí Natea Watsona, který odehrál slušný zápas. Zmínit je třeba také Petra Bendu, který rovněž odehrál dobré utkání. A trochu pochválit zaslouží i Jakub Tůma, který byl jako jeden z mála schopný něco vymyslet. Hráčům nemohu upřít bojovnost, dřeli, ale bohužel jsme nedokázali plnit některé úkoly. A to zastavit písecký protiútok, poradit si s presinkem a pohlídat si útočný doskok soupeře. Ačkoli jsme jim to několikrát zdůrazňovali před zápasem, v poločase, každý timeout tak stejně pak na konci nechají Sýkoru doskočit těžkou střelu Šlechty. Musíme se z toho poučit. Také jsme hráče nabádali, ať si rozeberou své hráče do obrany a nenechají střílet Šlechtu a nutí ho do nájezdu, a pak mu stejně dovolí volnou trojku, zatímco brání jiné hráče a Písek se znovu chytí. Je ale třeba pochválit Písek. Skvělá atmosféra a jejich výkon byl postavený na ohromné bojovnosti. Hrají spolu strašně dlouho a jsou sehraní. I když jsme se na některé věci připravovali, tak oni je stejně dokázali provést. S takovým výkonem jistě budou hrát o postup do nejvyšší soutěže.“

Ondřej Sehnal (rozehrávač ERA Basketball Nymburk): „Bylo to opravdu hodně intenzivní utkání ve skvělé atmosféře. Ani si nepamatuji, kdy bych v české soutěži zažil takovou atmosféru. Možná v Opavě, kde je ale mnohem větší hala. Tady v té malé hale dokáže těch 300 lidí, kteří klub milují a opravdu fandí, vytvořit bouřlivou atmosféru. Diváky je třeba pochválit, stejně tak domácí hráče za bojovnost. Ukázali, že mají na to postoupit do nejvyšší soutěže. Začali jsme dobře a doufal jsem, že v tom budeme pokračovat, pak jsme ale minuli pár střel a udělali hloupé ztráty a Písek se vrátil do zápasu a dostal se do laufu. Musíme si někdy více pomoc. Vím, že je třeba, abych na sebe bral věší zodpovědnost, kvůli tomu mě Nymburk přivedl. Až si  na sebe s klukama více zvykneme, tak to bude mnohem lepší. Důležité bylo, že v klíčových chvílích jsme dokázali zachovat klid a ukázat zkušenost. A je třeba ocenit i výkon rozhodčích, kteří v té atmosféře zvládli zápas bravurně. Já jsem si byl jistý, že to zvládneme a nakonec se projeví naše síla. Petr Benda tam měl spoustu důležitých věcí a v poslední čtvrtině byl náš nejlepší hráč Kuba Tůma, který na sebe získal spoustu faulů.“