Šestkové prokletí Beksy! Opava žila 3 čtvrtiny

ECHO ZÁPASŮ 4 SEMIFINÁLE Nymburk i Děčín stojí po nedělních Zápasech 4 jednu výhru od toho, aby si zopakovaly finálové setkání i třetí rok v řadě. Válečníci vyvázli doma před napěchovanou a burácející halou se šťastnou výhrou 66-65, kterou ještě posledním nájezdem málem překazil rozehrávač Pardubic Lamb Autrey. Obhájce trofeje si už odpoledne dal mnohem větší pozor na útočný doskok Opavy, sebral jí tím vítr z plachet a domů veze 13bodovou výhru, o niž se nejvíc zasloužil 21bodový Vojtěch Hruban.

Děčín vítězem šestkové loterie!

Když končila nadstavbová část, domácí pevnost Válečníků se výsledkově otřásala v základech. A před čtvrtfinále s Medvědy se nad sílou týmu vznášel nejeden otazník. Kolínský celek však byl z cesty odklizen jen s jedním menším zádrhelem a pak už sebevědomí týmu narostlo do závratných výšin. I proto se už po čtyřech zápasech semifinále Severočechům naskýtá ještě nedávno těžko představitelná situace – favorizovanou Beksu mají na lopatě 3-1 a už v pátém utkání mohou dokonat senzační hattrick – tedy dosáhnout na třetí ligové finále v řadě. Ve čtvrtém duelu série, dosud nejnervóznějším i nejtvrdším, si o tuhle šanci řekli o stupeň pevnějšími nervy v rozhodném závěru ukrutné bitvy.

Beksa se sice už od startu druhé půle musela obejít od tentokrát nadmíru aktivního Burnetta (se 7 body do půle nejlepší střelec), který po zákroku domácí obrany proti jeho nájezdu zůstal ležet na zemi a později si na lavičce ledoval oblast klíční kosti. Tým však jeho absenci nahradil a do koncových 200 vteřin zápasu šel s výhodou 5 děčínských faulů ve 4. čtvrtině. S výhodou, která se však stala jeho noční můrou…

Hosté za poslední 4 minuty proměnili jen 3 z 9 trestných hodů, když power forward Nečas (v této sekvenci 6/2) už po třech minelách další šestku nahodil o desku. Týmové trestné hody 11/4 ve čtvrtém dějství (domácí 5/4) byly však jen částí celkové exekuční krize, již rámovalo 13 minel z 24 pokusů. A to je v takto těsném zápase hřích, který se nepromíjí.

I když se celek hostů držel až do posledních vteřin své šance na srovnání série, břehy ráje mu zůstaly odepřeny. Za stavu 64-64 85 vteřin před koncem proměnil jistě svou dvojku sdílený top skórer domácích Palyza (16, trojky 5/3), který hrál druhý výborný zápas v řadě. A za soupeře už jen snížil jednou šestkou Nečas, který byl faulován ve cloně Vyoralem, a zdálo se, že nikoli náhodou.

Vítězství pak ještě mohl urvat pro Beksu Autrey, který ale před i po Nečasových šestkách neproměnil nesnadný nájezd zprava, kdy mu vždy stínil výhled některý z děčínských dlouhých. Jeho poslední vnik se odehrál v doznívajících vteřinách utkání, a když nedal, po obranném doskoku Landy už za okamžik explodovalo napěchované hlediště válečnické pevnosti, která v play-off zůstává stále nedobyta. Jen obrovský zvrat v sérii by nyní mohl tým kouče Budínského připravit o třetí finále v řadě.

Šestkové a vedle něj i trojkové selhání (22/2, domácí 23/6) má pro Východočechy dvojnásob hořkou podobu, neboť tentokrát už od prvních minut byli oni těmi aktivnějšími na útočném doskoku (v útoku 8-16, body z druhých šancí 5-12), oni byli těmi produktivnějšími zpod koše (22-38) a opět oni byli těmi, kdo méně ztrácel (19-12). Přesto z dvojzápasu na severu odjíždějí s prázdnou.

Děčín vedle Palyzy střelecky vedli i Vyoral (16, TH 8/7 z 8F+, s Paylyzou 11 ze 14 bodů týmu ve 4. čtrvtině) a Pavel Houška (13+10 doskoků), na straně hostů kontrovali Autrey (11+8 doskoků, 6 asistencí), Wall (11) a Pandula (10+6 doskoků).

Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice): „Ještě není konec série. Pokud budeme hrát s takovou intenzitou a nasazením, tak není důvod, abychom nezvládli domácí zápas a ještě se sem nevrátili. Byl to velmi vyrovnaný zápas, největší náskok byl u obou týmů 6 bodů. Stále se to přetahovalo. V závěru jsme měli celkem dobrou střeleckou pozici, bohužel jsme ji neproměnili. Rozhodlo trochu štěstí a nižší úspěšnosti trestných hodů v závěru. Bojovali jsme ale se vztyčenou hlavou a není důvod, proč to nezvládnout a nevrátit se sem.“

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín): „To byl jeden z těch infarktových večerů v Děčíně. My jsme se připravovali na to, že Pardubice budou zvyšovat důraz a nasazení. To, co zdobilo včera nás, to dneska zdobilo Pardubice. Oni hráli jak o život, od začátku jsme ztráceli na doskoku a soupeř si vytvářel druhé střelecké příležitosti. Utkání mělo jiný vývoj než včera. My jsme dnes dostali 38 bodů z vymezeného území, o to sladší je ta výhra pro nás, protože Pardubice měli potenciální střelu na výhru, ale nedali a my jsme doskok pohlídali. Byl to úporný boj a moc hezký večer pro naše fanoušky. Bylo to čtvrté utkání v šesti dnech a na hráčích to bylo vidět, těžkosti v hlavě a velmi vypjaté. Pro nás šťastná výhra, ale je jasné, že Pardubice nesloží zbraně. My musíme být pokorní, soustředění a musíme věřit naší obraně, že jsme schopní takto útočný tým dostávat do těchto kolejí.“

Mistr druhé překvapení nedopustil

Basketbalisté Nymburka zvládli v Opavě poslední čtvrtinu a nepřipustili po včerejší prohře druhé překvapení za sebou. Zvítězili 66-79, v sérii vedou 3-1 na zápasy a ve středu mohou doma sérii ukončit.

Na hráčích Nymburka bylo od začátku patrné, že nechtějí Opavě dovolit srovnat sérii a zdramatizovat semifinále. Nejradši by rozhodli co nejdříve, ale to jim nahecovaní domácí (stále bez power forwarda Gniadka) před velmi dobře naplněnou halou (1400) nedovolili.

Vstup do zápasu vyšel hostům výborně a vedli 6-14. Domácí se ale vzpamatovali a do konce čtvrtiny srovnali skore. Druhá čtvrtina nabídla poprvé dvouciferný náskok favorita (21-31), ale i v té chvíli Opava zareagovala a třemi trojkami otočila na 34-33.

Po přestávce se Slezané chytli v útoku a vedli až o pět bodů, než Nymburk v závěru třetí desetiminutovky otočil ve svůj prospěch. Definitivně se tak rozhodovalo až v závěrečném období s 6 ztrátami Slezanů, které hosté vyhráli 9-21 a nedali domácím šanci. Posledních šest minut zápasu vyhrál Nymburk 4-14 a ukázal svoji sílu.

Středočeši zničili soupeře na doskoku, který ovládli oproti včerejšímu zápasu poměrem 25-39 a měli i 14 útočných doskoků (Opava pouze 4, ani jeden ve druhé půli). Navíc nedovolili domácím ani jeden bod z rychlého protiútoku (0-15) a slušně se vyrovnali Opavě i v trojkách. Nejlepším z pěti hráčů vítězů ve dvouciferných číslech byl Hruban s 21 body (4 trojky), Allen přidal 15 bodů a Sant-Roos 13. Opavu vedla se shodnými 14 body dvojice Šiřina (v plus/minus 0 za 28:24) – Kouřil, dvanáct bodů přidal Bujnoch.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Děkuji našim hráčům za předvedený výkon. Byli jsme hvězdnému  Nymburku vyrovnaným soupeřem. Na rozdíl od včerejšího utkání jsme nedokázali dominovat na doskoku a to rozhodlo.“

Ronen Ginzburg (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Opět těžké utkání v Opavě. Domácí tým, hnaný  diváky, nás hodně trápil, ale na rozdíl od včerejšího utkáné jsme si pohlídali doskok a utkání jsme vyhráli.“

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Hodně jsme chtěli, ale kvalita soupeře se projevila a Nymburk zaslouženě zvítězil.“

Jiří Welsh (křídlo ČEZ Basketball Nymburk): „Opava opět vystrčila rohy a hodně nás trápila. Na rozdíl od včerejšího utkání jsme zlepšili doskok a měli jsme více druhých a dalších šancí. Nicméně hrát před opavským publikem je hodně těžké.“