Seveřan vystoupil z finské tmy včas!

ECHO ZÁPASŮ 2 ČTVRTFINÁLE Play-off zrodilo novou hvězdu. Dvoumetrový finský forward Aapeli Alanen chytil šanci za pačesy a 19 body ve druhé půli vytáhl domácí Brňany k drtivému vítězství nad USK (83-63), což znamená srovnání čtvrtfinálové série na 1-1. Dál stoprocentní zůstává Opava, jež ve druhém domácím utkání oslabený Hradec spláchla už velmi jasně (79-56) a za vedení 2-0 sprintuje za postupem.

Sokoli bez Barače a bez šance

Druhý zápas za necelých 24 hodin už byl pro zdravotně zdecimované Sokoly příliš. Bez křídla Barače a se zřejmě indisponovaným Haladou byli ve hře jen do stavu 16-12 po sedmi minutách. Nečekaný tahoun Slezanů Kvapil pak ale bodově vedl trhák z přelomu prvních dvou čtvrtin na 28-14. Hostům chyběla energie k útoku i obraně a domácí tak bez větších potíží dokormidlovali poločas k náskoku 44-25, k němuž si pomohli 6 trojkami, lepším doskokem i převahou zpod koše (24-14).

Druhá půle už na dění nezměnila vůbec nic a Opava tak dosáhla na snadné druhé vítězství v sérii (79-56), takže už v sobotu může na východě Čech slavit postup do semifinále.

Vítězové (bez Klečky), kteří jen na 9 minut využili prvního dlouhého Gniadka, měli tři dvojciferné střelce v Kvapilovi (15+7 doskoků), Šiřinovi (13+8 asistencí) a Jurečkovi (10). Za z pole jen 37procentní hosty korigovali Sedmák (13) a Lošonský (12). Slezanům patřily trojky (12-9) i body zpod koše (38-24) a také méně ztráceli (10-17).

Miroslav Kvapil (pivot BK Opava):
”Dnes to bylo jednodušší utkání, my jsme od začátku vedli a nepřipustili soupeře ke kontaktnímu skore. Chyběl jim Barač a to bylo znát jak v útoku, tak v obraně. Série ještě nekončí, zajíždíme do Hradce. Chceme vyhrát hned první utkání v sobotu.”

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): ”Dnes jsme mohli zapojit do hry všechny hráče, protože soupeř byl po včerejšku nalomený. Určitě hrálo roli zranění  Barače a Halady. U našich hráčů mi ve druhé půli chyběl hlad po koši, přece jenom v play-off se musí hrát s větším nasazením. Prohráli jsme čtvrtou čtvrtinu a to není dobře. Petr Bohačík si přivodil zranění kotníku, doufám, že to nebude nic vážného.”

Lukáš Kantůrek (rozehrávač Královští sokoli): ”Dnes nám došly síly. Hrát dvě těžká utkání ve dvou dnech bylo na nás moc. Znatelně nám chyběl náš celosezónní tahoun Nemanja Barač. V sobotu hrajeme doma a pokusíme se Opavu potrápit. Musíme se vyvarovat dnešních chyb.”

Lubomír Peterka (trenér Královští sokoli): ”Opava byla jasně lepší. Nás decimují zranění, která při úzkém kádru jsou znatelná. V sobotu se pokusíme o zvrat, ale nevím, jak se podaří vyléčit zraněné. Respektujeme sílu Opavy, ale doma je doma.”

Finský hrdina se rozmrazil až po půli. Pak ”smažil” jako sauna!

Upřímně, kdo si do dneška během ligových zápasů všiml, že Brňané mají už měsíc finskou reprezentační posilu? Aapeliho Alanena si ani příliš všimnout nešlo, neboť jeho minutáž v dosavadních třech utkáních byla menší než malá. Do druhého čtvrtfinále však byl namísto českého reprezentanta Farského dosazen do základní pětky právě on a důvěru splatil velkolepě - i když až na třetí pokus.

Alanenův úvodní vstup skončil - s nulou. Druhý ve druhé čtvrtině dopadl -naprosto stejně. Kouč Růžička však se Seveřanem neztratil trpělivost a on v rozhodné druhé půli explodoval 19 body (za 20 minut, trojky 6/4) jako top skórer týmu, který dotáhl k nakonec jednoznačnému triumfu 83-63 a tím i k vyrovnáním série.

USK přitom i při tentokrát velmi skromné produkci lídra Ondřeje Sehnala, který obětoval veškeré ofenzivní síly do prvního duelu, dokázali znovu uhrát vítězný poločas (36-37), a to jim přitom chyběl první pivot Proleta, zraněný v poslední minutě včerejšího utkání. Dnes ale už od začátku zabral Schilb, který odtáhl celou první čtvrtinu a pak se přidali i další, až k vedení 30-37 po 18 minutách.

Domácí se tentokrát už v první čtvrtině nemálo osmělovali z oblouku a hlavně se ze všech pozic trefoval veterán na pivotu Krakovič, což týmu pomohlo udržet se ve hře. A ve třetí čtvrtině už začal úřadovat Alanen. Sovy tu v útoku zcela odpadly, prvních sedm minut nedaly ani bod a po nabrání 19bodového manka (56-37) pro ně zápas skončil, protože domácí už jim poté nedali ani ”čuchnout”. Druhou půli ovládli 47-26.

Finskou kometu v dresu vítězů, jimž nadále chyběl reprezentační centr Puršl, doplnili Krakovič (17+8 doskoků) a Blake (13). Tým minul 12 šestek, ale kraloval trojkami (29/13 - 23/4), méně ztrácel (8-13) a při poměru útočných doskoků 8-15 byl lepší na body z druhých šancí 9-5. Za z pole jen 31procentní USK se dvojciferně činili Vyroubal (14), Schilb (13), Sehnal a Štěrba (po 11).

Martin Vaněk (asistent Basket Brno):
„Je to pro nás důležité vítězství. Dnes se ukázala širší rotace, i ve druhém poločase jsme pokračovali v tempu, které jsme chtěli držet celý zápas, ve 3. čtvrtině jsme drželi USK asi 7 minut bez bodu a tam se lámal zápas. Je to 1-1, jsme připraveni se i v Praze porvat a nedat soupeři nic zadarmo.“

Petr Křivánek (guard Basket Brno): „Protrápili jsme se prvním poločasem, nemohli jsme se dostat do hry, netrefovali jsme otevřené střely. Druhý poločas jsme hráli dobře, bojovali jsme, hráli jsme jako tým. Je to pro nás důležitá výhra.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Chtěli jsme sehrát další vyrovnaný zápas s dramatickým koncem. První poločas byl skvělý hlavně v útoku, hráli jsme do dolního postavení, ale nedali jsme otevřené střely, které jsme měli. Ve druhé půlce se projevila naše menší rotace, nebyla energie, koncentrace. Brno mělo víc hráčů, lepší střelbu než minule, kdy netrefovalo za 3 body. Je vyrovnáno, máme dva domácí zápasy. Dáme do toho 110 procent, abychom hráli semifinále NBL.“

František Fuxa (pivot USK Praha): „Na začátku jsme plnili vše tak, jak jsme si řekli, od třetí čtvrtiny Brno zvýšilo tlak, s čímž jsme se nedokázali vypořádat. Postrádali jsme Proletu, který snad bude fit na sobotu. Zápas tak skončil o 20 bodů, nám nezbývá, než se z toho poučit a pokusit se ukončit sérii doma.“