Show Bezbradici i Dunanse a tři loupeže

ECHO SOBOTY V NBL Ohromné triple double atakující individuální výkony, tři triumfy hostů a také nečekaně přesvědčivé vítězství zásadně oslabené sestavy Hanáků. To jsou hlavní zprávy čtyř sobotních duelů prvního kola, v nichž top návštěvy sportumilovných fanoušků atakovaly číslo 500, když i přes rouškový limit byly ke slyšení dobré atmosféry.

Mužem kola je zatím nový podkošový silák Olomoucka Nemanja Bezbradica, který 29 body a 13 doskoky vedl tým spolu s 20bodovým ex-děčínským playmakerem Lukášem Feštrem k domácímu vítězství nad Děčínem (91-77). Nymburk zejména díky první čtvrtině a posledním čtyřem minutám sestřelil ve Svitavách Tury (84-107), když z posil se nejvíc ukázali americký křídelník Prewitt (top skórer s 18 body) a ex-svitavský Kovář, který za 15 minut vyprodukoval 15 bodů. Na euforické vlně se vezoucí Beksa ovládla pražskou Folimanku (69-99), kde už v úvodu rozhodl fantom Dunans, atakující v zápase triple double. K němu měl v Ostravě blízko i hradecký dirigent Stamenkovič, jehož celek v defenzivně laděné bitvě vyloupil Tatran 66-73 navzdory ohromnému double doublu domácího Petra Bohačíka (17+21 doskoků). Kolo se dohrává dnes od 18 hodin v Ústí, kam míří v létě notně zeštíhlená skvadra Opavy.

Tuři odpadli až v závěru

Favorit byl kromě startu a konce zápasu novým tuřím týmem celou dobu důkladně prověřován a nehrálo se mu vůbec lehce, kvalita nymburských hráčů se ale nakonec projevila nejen nastřílenou stovkou, ale i 23bodovým rozdílem (84-107), který byl z domácích asi nejvíc nespravedlivý vůči nové podkošové posile Proletovi, jenž hrál fantastický zápas, a 23 body včetně tří trojek i spoustou černé práce na útočném doskoku hostům enormně škodil. Také jej ale tížily fauly a povinně musel střídat už 3:20 do konce za stavu 78-90.

Nymburk měl silnou první čtvrtinu (15-32) se 4 trojkami, 63procentní palbou z pole, drtivou převahou na doskoku, sedmi body z druhých šancí a 11 asistencemi při 12 zásazích z pole. A to až jako třetí rozehrávač naskočil historický top skórer prvodivizní univerzity Weber State a nový muž Polabanů Jerrick Harding.

Ve svém prvním soutěžním profi zápase kariéry byl viditelně nesvůj, dlouho nemohl sesměrovat do obruče žádnou střelu, školácky ztrácel a chytil se až v závěrečné fázi zápasu.

Jeho týmu vůbec nesedla střední část utkání, kde pro nespokojenost s výroky sudích inkasoval technické chyby, byl nedůsledný na obranném doskoku a od první čtvrtiny mu vyschl i trojkovod a zásobník efektivních útočných akcí, navíc tři jeho rozehrávači měli už do půle celkem 8 faulů.

Tuři (nastoupili bez nové posily Bujnocha) se brzy svěřili do rukou Proletových, který řádil z trojek i pod košem, hecoval se s kotelníky v hledišti a hrál snový duel. Hlavně on a aktivní navrátilec po zranění Matěj Svoboda přitáhli Tury do půle zpět (40-47) a drželi je na dostřel i dál, čemuž napomohl i čtvrtý faul kapitána reprezentace Hrubana (do půle mu byla udělena velmi rychle technická za zřejmě stížnost na neodpískaný faul) už 15 minut před koncem. Jeho Nymburk ztrácel míče a úspěšné trojkové projektily dokázali Svoboda či euforický Proleta dorovnávat.

Od stavu 78-84 čtyři minuty do konce ale domácím začal docházet dech a zbylý čas prohráli 6-23, když s Hrubanem začal v dresu hostů úřadovat nový křídelník Prewitt.

Ten potvrdil svou skórerskou minulost a vedl Nymburk s 18 body, ex-Tur Kovář přidal 15 za pouhých 15 minut, Dalton 13 se 7 doskoky, Hruban 13, Šafarčík 12 s trojkami 5/4 a Kříž 12. Hostům patřily doskoky (39-50) a dvojky (37/19 – 47/27). U domácích se za Proletu zařadil ex-nymburský Svoboda (22+7 doskoků, trojky 11/4), Marko (12+7 asistencí) a ex-nymburský Slezák (11).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Zaprvé si myslím, že to byl skvělý souboj. Uvědomuji si, jakým způsobem Svitavy hrály v přípravě. Samozřejmě jim chyběl Bujnoch, ale my jsme stále nový tým a hledáme cesty, jak být nejlepší. Vím, že čas utíká a čeká nás Liga mistrů, ale neumíme čarovat. Musíme bojovat, očekává se to od nás. Je tam spousta chyb, ale je to naše práce, abychom je odstranili a zlepšili se. Byl to dobrý souboj s trenérem Pivodou.“

Luboš Kovář (power forward ERA Basketball Nymburk): „My jsme určitě čekali těžký zápas. V první čtvrtině jsme dobře bránili a soupeř dal jen 15 bodů. Bohužel ve druhé čtvrtině nám odešla obrana, nevím, co se stalo. Začali jsme to hodně brát na sebe, přestalo nám padat a soupeř to trestal. Ve druhém poločase se obrana o trochu zlepšila. Ale bylo to ze strany na stranu. Vždycky to bylo, že jsme přeběhli, dali koš a to samé soupeř. Až ve čtvrté čtvrtině jsme se konečně odpoutali, udělali několik dobrých obran za sebou a trefili nějaké střely. Nakonec to skončilo rozdílem, který je celkem velký, na to, jaký výkon Svitavy předvedly. Byl to dobrý zápas a chtěl bych poděkovat fanouškům, jak fandili a přišli podpořit oba týmy.“

Lukáš Pivoda (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy): „Těžko se mi to hodnotí. Po první čtvrtině to vypadlo, že dostaneme výprask o 50 bodů, ale naštěstí ve druhé a třetí jsme ukázali charakter a sílu, kterou máme, a byli jsme Nymburku vyrovnaným soupeřem. Bohužel poslední asi tři minuty nevím, jestli jsme odešli fyzicky, nebo mentálně. To se nemůže stávat, že ze zápasu, který je kolem osmi až dvanácti bodů, uděláme zápas o 23. Prohra je ale prohra a je jedno, jestli je to o bod, nebo o třicet. Hlavní rozdíl vidím v tom, že soupeř měl o jedenáct míčů více na doskoku a měl 17 z nich v útoku, což je obrovské číslo. My jsme ho v tomto chtěli zastavit, i když víme, že máme nižší sestavu, ale když nebudeme brát na záda a odstavovat hráče, tak budeme mít problém s každým soupeřem. Druhá věc je procento střelby. Jestli chceme být konkurenceschopní a hlavně s týmem, jako je Nymburk, tak nemůžeme odejít se střelbou za tři body 26 procent a za dva body 38 procent. Takhle prostě Nymburku nemůžeme konkurovat. Pozitivní věc je, že jsme ve druhé čtvrtině předváděli dobrý basketbal a vyhráli ji 25-15, což jsou jak v útoku, tak v obraně super čísla. A další věc, že poměr asistencí a ztrát je 26 ku 9. To je proti Nymburku taky velmi dobré číslo. Věřím, že máme na čem stavět. Uzdraví se nám Venca Bujnoch, budeme pokračovat v tvrdé práci na tréninku a bude to myslím lepší a lepší. A doufám, že v dalším zápase budeme Nymburku vyrovnanějším soupeřem.“

Matěj Svoboda (křídlo DEKSTONE Tuři Svitavy): „Mě určitě mrzí, jak to dopadlo, protože si myslím, že konečný výsledek úplně neodpovídá tomu, co jsme dnes mohli vidět. Nastoupili jsme do zápasu trochu vyplašení a nehráli úplně to, co jsme chtěli. Nakonec jsme se dokázali vzchopit a ve druhé čtvrtině přišel úplně jiný tým z naší strany. Následujících zhruba 27 minut jsme byli soupeři konkurenceschopným týmem. Bohužel poslední tři minuty jsme úplně odešli a to se nám nesmí do budoucna stávat.“

Dunansův nálet na Folimanku

Na jeho poměry nevýrazná odveta finále Alpe Adria Cupu byla zjevně jen předehrou a odrazovým můstkem k show, již vystřihl na pražské Folimance. Hbitý, atletický univerzál Thomas Dunans se pro Beksu stal velkým last minute zájezdem do dosud neprobádaných končin. Jen duel na USK začal, nastoupil s kolegou Vyoralem do tandemového trháku, a když skončila první pětiminutovka, našel za stavu 2-19 u svého jména 5 bodů, 4 asistence, doskok, zisk i blok a efektivně tak ukončil zápas nejrychlejším možným způsobem. Beksa v první čtvrtině natáhla náskok až na 9-33 a stále tak nesestoupila z euforické vlny po středečním dobytí Alpe Adria Cupu. V prvním dějství pálila za 64 procent, trojky měla 11/6, dvojky 6/5 a na doskoku vládla 7-14.

Za USK v úvodu dokázal vzdorovat jen nový křídelní Kolář, který měl už po 12 minutách na kontě 10 bodů, ale hosty už nešlo zastavit a Beksa si tak odvezla drtivou výhru 69-99.

Lídr Beksy Dunans nastřádal 18 bodů, 10 asistencí a 7 doskoků, Vyoral přihodil 17 bodů, 7 doskoků a 6F+, Švrdlík stihl 16 bodů, Merešš 14 s 9 doskoky, Potoček 13 bodů a Michal Svoboda 11. Pardubice měly lepší doskok (27-40), dvojky (35/12 – 31/22) i trojky (10-12). U Sov, jež minuly 11 šestek, se za Koláře (14) zařadili Mareš (13) a Štěrba (10). Nový chorvatský pivot Macura zaznamenal 8 bodů za 25 minut.

Ken Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „Samozřejmě jsem spokojen s výhrou, tady není lehké hrát a vyhrát. Tým vstoupil do utkání velmi soustředěný, asi nejvíc za posledních pár zápasů. Hráli jsme intenzivně, kvalitně a předvedli jsme dva solidní poločasy. Zasloužili jsme si vyhrát. Na druhou stranu je to jen jedno utkání. Každá mince má dvě mince a to každý trenér ví. Musíme zůstat nohama na zemi a ve středu hrát se stejnou kvalitou, intenzitou a koncentrací.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Pro hosty to byl možná nejlepší zápas, ale pro nás nejhorší. Co já pamatuji, co zde trénuji, to byl nejhorší zápas, včetně utkání proti Nymburku. Samozřejmě to nejde tak lehce říct, protože soupeř vám určuje mantinely, kam vás pustí. V přípravě jsme válčili na doskoku a vyhrávali tuhle statistiku o 3 až 4 doskoky. Dnes jsme na doskoku prohráli o 13. To je pro celou sezonu klíčový aspekt. My se musíme pokusit o maximum korekcí do středečního utkání a začít znovu.“

Lošonského velení na Tatranu

Bez křídla Barače a na velmi úzkou rotaci zvládli Královští sokoli svůj první výsadek na nepřátelském území a z ostravské pevnosti Tatran si i přes ztrátu 17bodového vedení z první půle a jen 30 bodů nastřílených ve druhém poločase odvezli premiérový úspěch sezony (66-73).

Hradec podnikl první zteč hned v úvodu, a to pomocí Stamenkoviče, Sedmáka a Brožka. Tady se však domácí ještě stačili rychle vzchopit. Na přelomu prvních dvou čtvrtin ovšem Lošonský s Haladou rozdmýchali nový útěk hostů, který i díky lepšímu doskoku týmu v první půli narostl až na 17 bodů.

Jenže NH se v kabině vyhecovala a ve třetí čtvrtině spustila stíhačku. Hradec rázem pod tlakem začal ztrácet míče a Bohačík s rozjíždějícím se teenagerem Týmlem dotáhli Ostravu na rozdíl dvou bodů. Díky Týmlovi se v úvodu 4. dějství dokonce dostala do bodového vedení, ale to už si opět brala slovo zahraniční legie hostů.

Lošonský se Stamenkovičem vrátili Hradci vedení o sedm, aby se domácí veterán Petr Bohačík postaral o jeho kompletní výmaz. Pak ale zakontrovali hradečtí Slováci, a protože domácí v předposlední minutě spáchali tři útoky po sobě ztrátu, už neměli prostor na protiúder.

Vítěze, jimž nakonec nejvíc pomohla trestná produkce (24/16 - 29/22), sytili Lošonský (23+10 doskoků), Sedmák (15), Stamenkovič (10+9 asistencí, 7 doskoků a 8f+) a Halada (10), u NH to byl autor obřího double-doublu Bohačík (17+21 doskoků a 8f+) a nečekaně i Týml (16). Čerstvě doplněný křídelník Alleyn stihl 9 bodů za 27 minut.

Ničivá noc démona Nemanji

Ne nadarmo sklízel v mládeži evropské medaile. A ne nadarmo má za sebou i patnáct zápasů v Eurolize. Hned ve svém prvním duelu v NBL to totiž rozbalil s plnou parádou! Srbský power forward s chorvatským pasem Nemanja Bezbradica měl být pro Olomoucko pokladem. Pokladem, který poslední rok stál kvůli zranění. A právě proto se mohl při dílčím restartu kariéry zjevit i s mošnou svého umění na Hané, kde ho v prvním kole bylo zatraceně potřeba – týmu totiž v domácím duelu s Děčínem chyběli Palyza, Kouřil a Vašát, tedy minimálně dva tutoví členové základní pětky.

Bezbradica z prvních 17 bodů týmu v úvodní čtvrtině zařídil 11. Sázel i trojky a v poločase (46-39) měl zapsáno už 20 bodů a 8 doskoků! Hosty (bez Landy) do velké přestávky drželi zejména Pomikálek s trojkující mašinou Kroutilem, který vystřílel všechny čtyři poločasové obloukové trefy Válečníků. Jenže i tak se po trojkách Feštra s Bezbradicou podařil domácím v závěru půle únik, jejž tým díky čtyřem trojkám Váni s Feštrem uhájil i ve třetím dějství.

Rozhodovalo však až to čtvrté. V něm oba podkošoví Jihoslované Hanáků posadili do koše trojku a pomohli k vedení o osm. A když vzápětí tým vyskládal 6 bodů z útočných doskoků, byl s hosty konec.

Úspěch Olomoucka (91-77) ve velmi okleštěné sestavě a na lavičce jen se čtyřmi zelenáči by ale nikdy nebyl možný, pokud by se svému bývalému celku ve velkém souboji nepostavil playmaker Lukáš Feštr, který 20 body včetně 4 trojek svérázně poděkoval za to, že pod děčínskou skálou po minulé sezoně už neměl možnost pokračovat.

Ani jeho výkon však nemohl zastínit monstr čísla Bezbradici (29+13 doskoků a 7f+, trojky 5/4). Třetí střelec Váňa vyskládal 19 bodů, Slovinec Šantelj pak 14 s 8 doskoky. Za hosty byli nejvíc vidět Šiška (21+10f+), Pomikálek (18+13 doskoků) a Kroutil (16, trojky 7/4). Domácí ovládli doskoky (53-39, útočné 18-9, body z nich 24-5), šestky (35/22 – 15/9) i trojky (26/13 – 26/6) a velké manko zpod koše (28-50) už jim tak nemuselo zásadně vadit.

Tomáš Grepl (kouč BK Armex Děčín): „Domácí vyhráli naprosto zaslouženě. Utkání jsme prohráli na obranném doskoku, kde se nám nepodařilo pokrýt jediného hráče. Nevím, co chceme hrát, když soupeři chyběli dva nejlepší hráči, a my jsme na něj prostě nestačili. Po docela slušné přípravě je to vystřízlivění. Olomoucko hrálo chytře a hodně bojovalo, přesto je chyba, že jsme jeho citelných absencí nedokázali využít.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Děkuji fanouškům, kteří nás přišli povzbudit a hodně nám pomohli. A gratuluji svému týmu, který se díky citelnému oslabení ještě více semkl a bojoval celých čtyřicet minut. Měli jsme osmnáct útočných doskoků, podle toho je vidět, jak jsme se rvali. Pomohla nám dobrá střelba z dálky a pak také obrana. Ta byla hodně kvalitní, soupeř se často nedokázal prosadit. Máme radost a jedeme dál.“