Šiřina odpálil ohňostroj. Opava 57 ve 2. půli

ECHO DUELU 17. KOLA Dirigent Slezanů Jakub Šiřina v posledních týdnech naladil MVP-formu z minulé sezony a už se začíná blížit desítce nejužitečnějších mužů letošního ročníku. Vrcholné představení – své první dvacetibodové – si schoval na první povánoční bitvu, v níž doma 27 body sestřelil vicemistry z Děčína. Tuctem bodů z první čtvrtiny hodně držel tým už v první půli, jež patřila hostům (34-39), 8 přidal v rozhodné třetí čtvrtině, v níž Opava zdemolovala soupeře 35-12, a to jeho vlastními zbraněmi.

Na doskoku byla coby jasně nejhorší tým v této statistice po 30 minutách o desest míčů lepší a hlavně v tomto dějství přetlačila Válečníky v soubojích, v lovu volných míčů i v celkovém nasazení. „Všechny souboje prohráváte!“ vyčítal svým mužům v timeoutu z úvodu druhé půle, který hosté osudově prospali, kouč Pavel Budínský.

V rozhodné třetí čtvrtině, rozkouskované až příliš úzkostlivým metrem sudích (celkem 20 TH), menší plynulost hry víc vyhovovala - i přes faulové hrozby nad několika hráči - domácím, kteří „poslali“ soupeře hned ke 13 šestkám, z nichž však Děčín proměnil jen 7. Opava třetí čtvrtinu zahájila šňůrou 11-0, vysázela v ní 5 trojek a hned o 26 bodů se postaralo trio rozehrávačů Šiřina, Dragoun, Kouřil.

Poslední jmenovaný v závěru třetího dějství i bez Šiřiny sám téměř zdvojnásobil náskok svého týmu, když během pěti minut vysázel 10 bodů. Napadal po přebrání pivoty z nájezdů, získával trestné hody a dokonce si doskočil vlastní minutou šestku, na což okamžitě navázal proměněnou trojkou na 69-51. To byl pro hosty definitivní knockout, na němž už nic nemohlo změnit ani závěrečné děčínské dotahování.

Televizní zápas se skvělou atmosférou, výhradně českými hráči a opavským zapojením do charity Každý koš pomáhá v první půli vůbec nedával tušit 57bodovou opavskou bouři po změně stran. Děčín dobře dostával míč pod koš, navíc 12 bodů vytěžil z brejků. A to ještě jeden z domácích lídrů Gniadek byl obtěžkán 3 fauly.

V druhé půli ale Válečníci v nastoleném trendu nedokázali pokračovat. Jejich jediným výrazným hráčem pak zůstal Palyza, který nakonec nasbíral 19 bodů, a vedle toho chodil za každým útočným doskokem, což u něj nebývalo zvykem. 16 bodů dodal Pavel Houška a 15 další podkošový muž Landa. Rozehrávač Vyoral zapsal třetinu z 18 ztrát týmu, na pouhých 2 bodech zůstal křídelník Pomikálek.

Opava, jež měla o 18 procent lepší dvojky a především vyhrála doskok 34-31, disponovala hned šesti dvojcifernými střelci. A výhrou 91-81 se o další důležitý krok přiblížila k jistotě skupiny A1.

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Do utkání jsme nevstoupili nejlépe, ale postupně jsme s Děčínem srovnávali krok. V poločase jsme ještě prohrávali o pět bodů, ale díky povedené třetí čtvrtině jsme na jejím konci vedli o osmnáct. Hosté se nevzdali, začali hrát na riziko a závěr ještě zdramatizovali. My jsme si však cenné vítězství nenechali vzít.“

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „Začali jsme dobře a dostali domácí pod tlak. Náš katastrofální výkon ve třetí čtvrtině však rozhodl o výhře domácích. Opava, podporovaná skvělými diváky, nás přehrála a zaslouženě zvítězila. V domácím týmu dnes dominoval Jakub Šiřina, a když se k němu ve třetí čtvrtině přidal Radek Kouřil, bylo vymalováno.“

Jakub Houška (centr BK ARMEX Děčín): „Dobrý poločas z naší strany, ale totální propad ve třetí čtvrtině, to jsou naše dvě dnešní tváře, které rozhodly o výhře domácích.“

Viktor Cvek (forward BK Opava): „Hodně důležité vítězství se nerodilo lehce, ale díky za ně. Děčín se neporáží každý den, nám se to dnes povedlo, ale hodně to bolelo.“