Šiřina s Čížem jsou zpět! Uspěl jen první

Do ligového kolotoče se po delší odmlce vrátili dva zásadní rozehrávači Kooperativa NBL. Jakub Šiřina v sedmém kole A1 i bez vstřeleného bodu 16 minut řídil Opavu k jasnému domácímu vítězství 87-63 nad veleoslabeným USK. Adam Číž sice vsítil 23 bodů, ale doma se svým Kolínem padl v prodloužení se SLUNETOU (90-96) i z 15bodového vedení ve druhé půli, ač hostům chyběl ligový top skórer Nichols.

V dalším duelu elitní skupiny Děčín doma vyhrál souboj o čtvrté místo s Brnem (91-85) a v zápase šestého kola A2 se Písek výhrou 74-92 v Edenu přihlásil o příští sezonu v NBL.

Medvědi oživili Číže, ale propásli velkou šanci

Kolín po více než měsíci uzdravil ústředního režiséra Číže a při absenci top skórera NBL Nicholse na straně hostů z Ústí mocně našlápl k už třetímu sestřelu třetího týmu tabulky. Jenže závěrečný kolaps mu tuhle šanci vzal a Autreym tažené Pandy se probily k obratu a v prodloužení i k už nečekanému triumfu (90-96), svému už desátému z posledních 12 utkání. Osmí Medvědi naopak načetli už 11. porážku z tuctu zápasů.

Duel začal trojkovou přestřelkou ve vyrovnané úvodní čtvrtině, kdy se o produkci hostů staralo trio Autrey, Pecka, Nábělek. Ve druhé části se už skórovalo hlavně zpod koše, ale na vyrovnaném průběhu nezměnil nic ani skoro dvacetiprocentní náskok SLUNETY v úspěšnosti z pole, neboť domácí kontrovali nebývalými 14 útočnými doskoky.

Ve třetí části právě z druhých šancí a atakování koše otočili ze 47-50 na 61-50 a Čížova trojka už posouvala skore na 66-51 po 25 minutách. Jenže za zbytek základní hrací doby jeho tým napáchal 10 ztrát, příliš míjel trojky, Pecka s Autreym při zlepšené obraně hostů umazali manko na 76-73, a když se přidali i další ústečtí zámořané, Rowan dunkem po útočném doskoku poslal sedm sekund do konce čtvrté části za stavu 83-83 duel do prodloužení. V něm opět z druhé šance Autrey 86 sekundy před koncem zvyšoval na 88-91 a při dalším míjení dalekých střel v podání Kolína už si hosté zápas došestkovali.

Vítěze (nadále i bez Váni) tlačili Autrey (31+8 asistencí), Pecka (24+8 doskoků), Nábělek (16) a Martin (10). Ústí pálilo přesněji z pole (v procentech 42-52), víc si pomohlo z brejků (11-22), šestkami (7-18) a menším počtem ztrát (17-13). Za GEOSAN (bez Smithe, Burnse) se činili Číž (23, trojky 15/6), Boškovič (17+7 doskoků), Goga (11) a Halada (10). Jejich týmu nebyla nic platná převaha z trojek (11-8), zpod koše (48-36) a na útočném doskoku (22-10, body z druhých šancí 25-14) a dokonce ani o 17 střel z pole navíc.

Jan Šotnar (trenér SLUNETA Ústí):
„Jsme hrozně rádi za vítězství, protože konečně se nám podařilo letos porazit Kolín, ale zase to bylo s velkými nervy, velký kredit Kolínským, protože v sobotu prohráli velkým rozdílem v Brně a dali se dohromady jak zdravotně, tak asi i v hlavách se dobře připravili a dneska ve 3. čtvrtině vedli o 15 bodů. My jsme to ale nevzdali a myslím, že to vítězství nás ještě víc posilní, protože když prohráváte 14 minut do konce o 15 a otočíte to v prodloužení, tak to vám dodá sílu. Takže svým hráčům gratuluju, ale i kredit domácím za předvedený výkon.”

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Gratuluji Ústí k vítězství, dneska to bylo vydřené, nedostali nic zadarmo, to byl už třetí zápas s Ústím, který jsme hráli vyrovnaně až do konce nebo do prodloužení. Dneska Ústí odehrálo líp ten závěr. My jsme bohužel prohráli zápas ve čtvrté čtvrtině, kdy jsme za 10 minut měli 11 ztrát, proto jsme šli do prodloužení. V něm nám už došly síly a Ústí nás zaslouženě porazilo. Ale byla to úplně jiná hra, když jsme měli ty dva hráče, kteří byli předtím zranění. Dneska zasáhli a pak Kolín hraje úplně jinak, než to bylo třeba před týdnem.”

Martin Nábělek (rozehrávač SLUNETA Ústí): „My jsme za dnešní výhru nesmírně rádi, protože ukázala náš charakter, že se dokážeme i za nepříznivého stavu vrátit do zápasu, kdy to bylo minus 15. Tam jsme ukázali, že umíme hrát a nakonec odvážíme výhru a za to jsme neskutečně rádi.”

Milenko Veljkovič (pivot BC GEOSAN Kolín): „Hráli jsme dobrý zápas, vedli jsme většinu základní hrací doby, v jednu chvíli o 16, ale oni se vrátili zpět do zápasu a trefili několik těžkých střel. Dali střely za dva z driblinku, my jsme měli nějaké ztráty, ale abych byl upřímný, po několika špatných zápasech to bylo pro nás dobré utkání. Prohráli jsme, ale rvali jsme se o vítězství, byli jsme opravdu kousek od úspěchu, jeden útočný doskok, jednu střelu. Měli jsme na konci střely, které mohly otočit zápas v náš prospěch, ale nedali jsme je. Jsme hrdý na náš tým, bojovali jsme, snažíme se dostat na správnou cestu a doufám, že se nám to podaří.”

Šiřinův nečekaný návrat nažhavil mistra

Ačkoli v kulise 1300 fanoušků nedal ani bod, už jen jeho 16minutový osmiasistenční pobyt dal týmu mistra klid a opavský šéfdirigent Jakub Šiřina se tak po jediném herním tréninku po více než dvouměsíční herní odstávce podepsal v zápase s USK pod jednoznačné vítězství (87-63), jímž obhájce titulu dodržel dosud pravidelný rytmus letošního roku, v němž stále střídá výhru a porážku.

Slezané (už jen bez Zbránka s Kvapilem) měli situaci v domácím prostředí ulehčenou rozpadem soví sestavy, v níž nadále chyběli Matt Johnson, Faulkner, Vyroubal a Bátovský. Domácí tým od začátku vedl, na přelomu první a druhé čtvrtiny se i pomocí trojek odloučil nad deset bodů, a když ani dál nenarážel na větší odpor, už před poločasem se vedení dotýkalo dvacetibodové hrany. A po změně stran už nebylo co řešit.

Vítěze dvojciferně potáhli Farský (23, trojky 7/5), Puršl (14+8 doskoků), Kouřil (11) a Slavík (10), za Sovy, které padly podvanácté ze 14 posledních utkání, stejně odpovídali Švec (13), Šafařík (11) a Brunner (11). Z pole lepší Opava (v procentech 49-33) přebila Pražany z trojek (10-6), zpod koše (44-22), z brejků (23-2) i ve ztrátách (12-19).

Kryštof Vlček (asistent BK Opava):
„Jsme moc rádi za výhru, měli jsme poměrně dobrý vstup do začátku zápasu, soupeř samozřejmě přijel v trošku oslabené sestavě a nám už chybí jenom Filip Zbránek, abychom byli kompletní, jistě někteří hráči měli výpadky zápasové, takže chvíli trvá, než doladí svoji herní formu, jak zápasovou, tak tu týmovou. Dneska jsme USK přehráli ve všech směrech, čekal jsem, že je budeme přehrávat v dolním postavení, ale co mě dneska překvapilo, je to, že jsme je přehráli i v rychlém protiútoku, diváci viděli hodně efektních věcí, hlavně z rukou Šimona Puršla, který jako kapitán Východu pro All-Star Game nalákal fanoušky.”

Luděk Jurečka (křídlo BK Opava): „Dneska jsme pro diváky předvedli pár pěkných akcí, na můj vkus tam bylo až moc smečí, takže se diváci určitě bavili a abych pravdu řekl, tak jsme si došli pro povinné vítězství v klidovém módu, od první minuty jsme ukázali, kdo bude pánem na hřišti, ne jako minulý týden s Kolínem. Jsem rád, že se Kuba Šiřina vrátil, dodal nám elán a jistotu a doufám, že to bude jen a jen lepší.”

Matouš Brunner (křídlo USK Praha): „Prohra nás mrzí. I přes to, v jaké se nacházíme sestavě, tak rozhodně náš plán je vyhrávat, udržet si pozici v tabulce a zabojovat o ta nejlepší místa. Dneska jsme mohli dát prostor celé rotaci, se kterou jsme přijeli, první čtvrtinu jsem podali dobrý výkon až na nějaké výpadky, ale postupem času nám docházely síly a vedení si převzali domácí.”

Souboj o číslo 4 pro Válečníky

Válečníci doma urvali jediný útočný doskok proti 11 soupeře, který tak získal 15 bodů z druhých šancí, vládl zpod koše 34-46 a měl celkem o 15 střel víc, přesto duel o čtvrté místo a udržení kontaktu s třetím Ústím zvládli lépe (91-85) a Brnu se v kulise 1020 fanoušků vzdálili na rozdíl této výhry.

Kroutil dvěma trojkami v první čtvrtině nakopl jejich sedmibodové vedení, které ale zamazali Křivánek s Krakovičem, a až v závěru druhého dějství Matěj Svoboda sedmi body v řadě vyřídil nový trhák na 45-34. Ve třetí čtvrtině Brňané z minus 14 přirazili na čtyři body, ale na začátku čtvrté Pomikálek šesti body v kuse stanovil nový výrazný odskok (74-60) a zbylé minuty už jeho tým ukočíroval bez větších hrozeb.

Kapitán Děčína velel v utkání 16 body a 9 doskoky, sekundovali mu Kroutil (16), Ogundiran, Matěj Svoboda (po 15) a Štěrba (12). Za soupeře korigovali Šiška (17+6 asistencí), Lee (15+7 doskoků) a Křivánek (14). Domácí dali víc šestek (24-12), trojek (9-7) a bodů z brejků (26-13).

Tomáš Grepl (trenér BK ARMEX Děčín):
„Důležité vítězství, ke kterému nás dovedly velmi dobré pasáže, které ale střídaly velmi špatné pasáže. Naše obrana stále není tam, kde by měla být. Trochu to fungovalo v prvním poločase, ale ve druhém jsme nechali klíčové hráče soupeře nechali skórovat z pozic, ve kterých se cítí pohodlně a kvůli tomu jsme hráli koncovku. A protože jsme ji hráli ne moc chytře, rozdíl se stále pohyboval okolo deseti bodů a bylo to pro Brno hratelné. Naše dobré pasáže jsou ale odrazovým můstkem, musíme se v dalším zápase snažit, aby byly opět o něco delší a my hráli dobrý basketbal. Je dobře, že se dnes přes deset bodů překulilo pět borců, to je na naše poměry vlastně luxus. Mohlo jich být šest, ale Walton se dnes opravdu snažil tvořit pro své spoluhráče a dával balón z ruky. Pro tým odvedl opravdu veliký kus práce. Pokud si budeme takhle půjčovat míč, věřím, že to není poslední případ, kdy máme na konci utkání více dvojciferných střelců.”

Martin Vaněk (trenér Basket Brno): „Myslím si, že dnes jsme nepodali úplně dobrý výkon. Dostali jsme dvacet jedna bodů po ztrátách a dvacet šest bodů z rychlých protiútoků. To byly věci, na které jsme se chtěli zaměřit, ale nepovedlo se to. Přesto jsme prohráli jen o šest bodů. Byl to dnes špatný výkon, a pokud budeme takhle pokračovat, na to čtvrté místo se nedostaneme. Děčín byl dnes tvrdší a v první čtvrtce nás donutil ke ztrátám, ze kterých dával jednoduché body. Nemůžeme být dnes spokojení.”

Tomáš Pomikálek (forward BK ARMEX Děčín): „Pro nás hodně důležité vítězství, protože Brno se na nás kvůli našim prohrám dotáhlo. Díky dnešnímu úspěchu jsme mu ale opět odskočili. Škoda jen té koncovky, možná bude rozhodovat i skóre. Vždy, když jsme dnes soupeři odskočili, vybrali jsme si slabší chvilku, dostali jsme jednoduchý koš nebo jsme udělali chybu v komunikaci v obraně a oni to okamžitě trestali. V prvním poločase se nám povedlo jejich opory trochu přibrzdit, pak se ale Lee, Šiška a další rozstříleli. Opět se ukázalo, že hrát se musí až do samého konce, i když je jen minuta do konce a vedete o dvanáct. Je super, že jsme se po dlouhé době střelecky prosadili ve více hráčích. Konečně jsme dávali střely, které nám před tím nepadaly. Rozdělily se body, rozdělily se minuty, jsem spokojený.”

Jakub Krakovič (pivot Basket Brno): „V prvním poločase to bylo v takových vlnách, bohužel v posledních pěti minutách druhé čtvrtiny jsme takovou chaotickou hrou a špatně volenými střelami posadili Děčín na koně, a on si vytvořil náskok. Druhý poločas jsme odehráli s chutí, domácí si ale drželi ten bodový polštář. Chyběla nám větší trpělivost v útoku a kompaktnost v obraně, kdy jsme se nechávali přehrát jedna na jedna, nebyli jsme na výpomoci a celkově jsme nedokázali zahrát lepší týmovou obranu. To podle mě dnes rozhodlo.”

Písek 11. výhrou dorovnal NH. Triple No.8 Sýkory!

Sršni v pražském Edenu zvládli jeden z klíčových zápasů sezony, který jim dal klid do zbytku nadstavby a dorovnáním 11 výher deváté Ostravy vylepšil i situaci pro dobytí břehů předkola play-off. Vítězství nad Slavií 74-92 znamená, že Písek už si řekl o záchranu v lize. Šest kol do konce má na poslední Pražany náskok šesti výher se vzájemnými zápasy 3-1 a plus 68 body, což je při zbývajících dvou vzájemných utkáních už dostatečný náskok, navíc už by nováček musel vše prohrát a naopak Slavia vše vyhrát, aby ještě mohla myslet na jeho předstižení.

Písek se začal trhat už v posledních třech minutách úvodní čtvrtiny, kdy třemi trojkami unikl na 14-22. Po snížení domácích na bod dalšími třemi trojkami rozdmýchal při ztrátách soupeře nový dvojciferný náskok (23-37), z nějž se odrazil k dominantnímu poločasu (30-50) s dvacetiprocentním náskokem z pole a polovinou bodů od své lavičky. Ve druhé půli už pak nebylo co řešit.

Písek (bez Týmla, Faita, Novotného) sytili Borovka (21, TH 10/7), Martin Svoboda (17+8 doskoků), Šlechta (11), Skalička (10) a už osmým triple doublem sezony Sýkora (10+16 doskoků a 10 asistencí). Hosté byli lepší z pole (v procentech 40-50), v trojkách (9-12) i na doskoku (32-42). Za Slavii (bez Šťovíčka, Mrázka) korigovali Varner (18), Pumprla (14+8 asistencí) a Mareš (11).

Michal Mareš (křídlo SK Slavia Praha):
„V první čtvrtině byl Písek rozhodně lepší na útočném doskoku, nebrali jsme je dost důsledně na záda, takže měli spoustu druhých šancí. Měli dobré procento trojek v prvním poločase, kde si vybudovali náskok, a i přes nějaké náznaky zlepšené hry v druhém poločase jsme se nedokázali dostat zpátky.”

Hugo Salgado (kouč SK Slavia Praha): „Byl to pro nás náročný první poločas, Písek trefil spoustu střel. Chyběla nám komunikace v obraně, špatně se hraje v tak úzké rotaci. Trénujeme a hrajeme v osmi lidech, takže je pro nás náročné dělat změny během zápasu. Limituje nás taky absence rozehrávače, i tak se ale snažíme vykouzlit z toho maximum. Písek má skvělého týmového ducha, jsou bojovní a naše druhá polovina bohužel dnes nestačila. Krok po kroku jsme se přibližovali, ale musíme hrát lépe celých 40 minut.”

Jan Čech (kouč Sršni Photomate Písek): „Je pravda, že my jsme přijeli hlavně s tím prvním cílem, a to definitivně si splnit předsezonní cíl a zachránit se bez hrozby baráže. Jsem rád, že jsme si dneska definitivně zachránili soutěž na příští rok, o tom byla celá ta sezona. Já jsem říkal, že dneska tady budu jako pitbull, který bude bránit každý bod a celý zápas jsem po svých hráčích šlapal, a za 25 minut jsme si vytvořili 30bodobý rozdíl. Pak jsme polevili a nechali jsme Slavii ještě ve hře, ale nakonec jsme to zvládli. Jsem za to strašně rád a věřím, že z nás spadne ten tlak a opět budeme moct hrát s čistou hlavou v té euforii a věřím, že těch zbylých šest zápasů A2 se o to předkolo pokusíme. Je to otevřené a uděláme pro to maximum.”

Štěpán Borovka (křídlo Sršni Photomate Písek): „Myslím, že to máme nastavené, že střílíme hodně trojek. Já se přiznám, že nejsem ten neskvělejší střelec, takže na mě vycházejí spíš ty úniky do koše a dvojtakty. Dneska mi to šlo, spadlo mi pár těžkých košů a pak když už jste ve formě, tak se hraje úplně jinak.”