Šiřina ve vlastní lize a Hanáci v prodloužení!

ECHO 7. KOLA Jen těžko bude hledat konkurenci, pokud v této sezoně i nadále udrží svou aktuální super formu. Opavský playmaker Jakub Šiřina ligovými rekordy tohoto ročníku – v bodech 32 a v ratingu 46 – rozbil v Ostravě domácí Novou huť a jeho tým veze už šestou výhru (72-107). Olomoucko zvládlo infarktový domácí duel s Děčínem, přežilo jeho 22 útočných doskoků i už třízápasovou absenci svého top hráče Javonteho Douglase a zvítězilo v prodloužení 91-87. Nymburk získal kontrolovanou výhru v Brně (71-101) a Hradec Králové se v domácí přestřelce s Kolínem radoval z výhry (108-97) poprvé v sezoně. Svitavští Tuři se opřeli o nečekaného snajpra Luboše Kováře, který je doma s Ústím dovedl k pátému vítězství v řadě (78-67) 21 body včetně 5 trojek a také 10 doskoky. A parducký dirigent Tomáš Vyoral i přes opět nevalnou střelbu pomohl kouči Kenu Scalabronimu dobýt palubovku jeho bývalého klubu na pražské Folimance (58-63). Americký trenérský veterán pod Nuselským mostem sklidil úspěch po pěti letech a sedmi měsících. Dosud naposledy zde zvítězil v souboji s Jindřichovým Hradcem, jímž v dubnu 2014 uzavřel svou soví sedmiletku.

ECHO 7. KOLA Jen těžko bude hledat konkurenci, pokud v této sezoně i nadále udrží svou aktuální super formu. Opavský playmaker Jakub Šiřina ligovými rekordy tohoto ročníku – v bodech 32 a v ratingu 46 – rozbil v Ostravě domácí Novou huť a jeho tým veze už šestou výhru (72-107). Olomoucko zvládlo infarktový domácí duel s Děčínem, přežilo jeho 22 útočných doskoků i už třízápasovou absenci svého top hráče Javonteho Douglase a zvítězilo v prodloužení 91-87. Nymburk získal kontrolovanou výhru v Brně (71-101) a Hradec Králové se v domácí přestřelce s Kolínem radoval z výhry (108-97) poprvé v sezoně. Svitavští Tuři se opřeli o nečekaného snajpra Luboše Kováře, který je doma s Ústím dovedl k pátému vítězství v řadě (78-67) 21 body včetně 5 trojek a také 10 doskoky. A parducký dirigent Tomáš Vyoral i přes opět nevalnou střelbu pomohl kouči Kenu Scalabronimu dobýt palubovku jeho bývalého klubu na pražské Folimance (58-63). Americký trenérský veterán pod Nuselským mostem sklidil úspěch po pěti letech a sedmi měsících. Dosud naposledy zde zvítězil v souboji s Jindřichovým Hradcem, jímž v dubnu 2014 uzavřel svou soví sedmiletku.

Vesmírná forma slezského básníka

Jakub Šiřina se po 7 kolech definitivně vznesl do stratosféry, kde hraje už svou vlastní ligu. Pohybuje se vysoko nad jakýmikoli kariérními průměry, v některých zápasech stačí na soupeře prakticky sám a nemilosrdný byl i ve stánku protivníka, který ho vyslal do oběhu nejvyšší soutěže. Novou huť při opavské loupeži 72-107 sestřelil 32bodovým rekordem letošního ročníku, rozdal i 8 asistencí, získal 6 faulů, z pole byl téměř neomylný (13/10) a sestrojil i ligové ratingové maximum této sezony s hodnotou 46! Jeho aktuální střelecký průměr v čele pelotonu NBL činí už více než 24 bodů a v ratingu je na obr cifře 30,9, již ve svých čtyřech odehraných zápasech překonal jen olomoucký Javonte Douglas.

Playmaker Opavy nakopl 6 body a 2 asistencemi i úvodní šestiminutový trhák týmu (8-16). A když se domácí (opět bez prvního rozehrávače Newkirka) po většinu poločasu zuby nehty drželi – ve druhé čtvrtině i několika trojkami – na hraně manka deseti bodů, hosté (stále bez Klečky) v posledních třech minutách první půle unikli z 32-40 po dvou trojkách až na 32-49 a pak už jen budovali vyšší a vyšší vedení.

Opírali se i o Bujnocha (18+8 doskoků), Bratčenkova a Kvapila (po 11), přetlačili domácí v trojkách (9-13), bodech zpod koše (28-50) i ztrátách (19-7) a při horších útočných doskocích (12-11) měli lepší i body z druhých šancí (5-13). Za NH, která dosud jako jediná kromě Nymburka dala Opavě přes 70 bodů, se dvojciferně prosadili jen Holsey (19+9 doskoků, 8F+) s Nábělkem (11).

Bohačík udeřil záhy

Jaromír Bohačík zajistil 13 z prvních 20 bodů mistra při pětiminutovém trháku na 9-20 a nejvíc tak týmu pomohl v Brně k až 13bodovému vedení už v první čtvrtině. Zprvu příliš ztrácející domácí se pak zavěsili alespoň na tomto odstupu a udrželi jej až do půle (42-54), v níž nezískali ani jeden útočný doskok a zaostali v daných šestkách 7-16.

Hostům vedení o zhruba tucet stačilo a dál je navíc nepouštěla řada ztrát. K tomu je ve třetí čtvrtině domácí Nehyba zasypal i třemi trojkami. Jenže když se Brno 7 minut do konce ještě přichytilo na 15 bodech (63-78), přišel vítr od Labe a Martinem Peterkou tažený mistr smetl ve zbylém čase Brno 8- 23.

Pod 65. ligové vítězství Nymburka v řadě (71-101) a také pod jeho 38. soutěžní výhru za sebou se nejvíc podepsali Jaromír Bohačík (22+7 asistencí), Hankins (16), Almeida (15+8F+), Peterka (13) a Šafarčík (11). Jejich týmu patřily šestky (16/9 – 35/30), doskoky (31-42), body z druhých šancí (0-11) i z brejků (10-21). Za domácí dvojciferně skórovali Stegbauer (16) a Smithson (10).

Oren Amiel (trenér ERA Basketball Nymburk): „Brno je dobrý tým a jeho dosavadní výsledky nejsou pravým obrazem brněnské hry. My to věděli, a proto jsme hráče nabádali, aby hráli se správnou mentalitou. Jenže to se na začátku nestalo. Postupně začalo Brno hrát hodně agresivně, jsem však rád, že nás to namotivovalo a dokázali jsme na to správně reagovat. Nakonec z toho bylo jasné vítězství.“

Lubomír Růžička (trenér mmcité1 Brno): „Soupeř nakonec zvítězil rozdílem třídy. V první čtvrtině jsme hráli se zbytečným respektem a dostali jsme laciné body. Ve druhé a třetí čtvrtině jsme ale už hráli to, co jsme chtěli, byli jsme agresivní a bylo to pro nás přijatelné. Pak nám ale došla energie, nemohli jsme se dostat do nymburské zónové obrany, nevolili jsme dobré střely a Nymburk nás svou strojovou hrou přehrál.“

Petr Šafarčík (guard ERA Basketball Nymburk): „Začátek nebyl špatný, ale pak tam byla pasáž, kdy jsme vypadli z tempa, Brno se chytlo, začalo hrát agresivněji, ale nás to vybičovalo, abychom se mu v agresivitě vyrovnali a nakonec jsme dokázali skore navýšit, i když průběh konečnému výsledku neodpovídal. Postupně se to možná zbytečně vyhrotilo, to asi nebylo potřeba, ale i to ke sportu patří a jsem rád, jak jsme se k tomu postavili, a domácím se v tom vyrovnali.“

Zurab Kereselidze (guard mmcité1 Brno): „Přistoupili jsme k tomu nervózně, ale pak jsme se nebáli ničeho v obraně, ani v útoku. Hosté na nás pak vytáhli zónu, se kterou jsem měli problémy, a to rozhodlo.“

Hanácké štěstí a Palyzova koncovka

Olomoucko dál balancuje na tenkém ledě, poprvé však dokázalo bez svého lídra Douglase zabrat, byť s notnou dávkou štěstí. Z Hané tak po porážce 91-87 v prodloužení odjíždějí zklamaní Válečníci, byť z útočných doskoků i v bodech z druhých šancí vládli shodně 11-22 a měli tak o 15 střel víc. A k tomu přestříleli soupeře v trojkách 5-10.

Mimo to měli i výtečný, trojkami tažený start, kdy je Žikla devíti a Autrey osmi body vytáhli už po 11 minutách do vedení 11-25. Pak ale domácí vytáhli agresi v obraně a ze zisků snížili až na 30-32 těsně před poločasem, v němž 24 ze svých 32 bodů vsítili zpod koše, nedali ani trojku a měli téměř dvakrát méně doskoků.

Druhá půle už měla extrémně vyrovnaný charakter, aby hosté vedli půlminutu do konce 4. části 76-78. Hanáci pak se štěstím udrželi míč v útoku a Palyza pět sekund do konce dvěma šestkami poslal zápas do prodloužení. V jeho závěru on a Marek Sehnal dvěma trojkami získali týmu klíčové vedení 89-85. Děčín pak minul dvě trojky a Palyza jednou šestou zvýšil na pět. Pomikálek ještě stihl z trestné linie snížit, ale opět jedna šestka Palyzy na 91-87 už pár sekund do konce dala domácím vítěznou jistotu.

U domácích, dominujcícíh zpod koše 54-30, se o 85 bodů postarala na maximum vytěžená základní pětka, kdy nejlepší byli Palyza (27+12 doskoků, 10F+, TH 11/8), Josipovič (22), 44 minut hrající Morgan (20+10 doskoků, 6 asistencí, 8F+, TH 11/8) a Kouřil (11+6 asistencí). Za Děčín úderničili Landa (16+9 doskoků), Autrey (15), Carlson (14), Pomikálek (12+12 doskoků, 6F+) a Žikla (10).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Mentálně to byl pro nás extrémně těžký zápas. Po porážce v Kolíně jsme potřebovali zabrat a Děčín opravdu není tým, na kterém by měl jeho soupeř chytat formu. Zvládli jsme to bojovností, navíc se k nám přiklonilo štěstí. Prodloužení tým odehrál výborně, důležité body dal v těchto okamžicích Lukáš Palyza. Přiznám se, že ani nevím, jak se nám podařilo uspět, když jsme soupeři dovolili dvaadvacet útočných doskoků.“

Tomáš GREPL (kouč BK ARMEX Děčín): „Do zápasu jsme šli s tím, že ho odbojujeme a budeme se rvát celých čtyřicet minut. Nakonec to bylo ještě o pět minut déle. Z pohledu nasazení nemůžu hráčům nic vytknout. Prohráli jsme, přesto je za přístup pochválím. Bylo to dobré, chyběla jen ta třešnička na dortu v podobě výhry. Scházelo nám trošku štěstí při některých střelách za tři body v nastaveném čase.“

První sokolí radost se 108

V zápase s kulisami All-Star, v němž se nikdo nestaral o bránění, utržili kýženou první výhru sezony domácí Sokoli, kteří přestříleli Medvědy 108-97, a to jen a pouze díky své 106bodové základní pětici. Sedmák zasíťoval 28 bodů, Lošonský 25, Tresač 21 se 6 asistencemi a trojkami 9/4, Stamenkovič 17 s nebývalými 16 asistencemi a Ondřej Peterka 15 s 12 doskoky.

Vniveč tak přišla tři kolínská 20bodová představení Igrutinoviče (24+7 doskoků, 7 asistencí), Číže (23+8 doskoků) a Vukosavljeviče (20) i náběh na triple double Richardsona (11+8 doskoků, 7 asistencí).

Domácí si nejvíc pomohli neuvěřitelným procentem dvojek (78, Kolín 60) i větším počtem daných šestek (12-7). Zápas po vyrovnaných 32 minutách zlomili od stavu 84-80, kdy slovenské podkošové pilíře Lošonský a Sedmák zařídili při kolínských ztrátách bleskový odskok na 94-82.

Už pátá v radě pro Tury!

Jako domeček z karet se ústeckým Pandám zbortil skvělý start do sezony. Po úvodních třech výhrách už počítají čtyři porážky v řadě, spadly až na osmou příčku a konec temné série stále není na dohled. Do Svitav přitom SLUNETA přijela s vypracovanými domácími úkoly, a buď docela, nebo aspoň z velké části zavřela klíčové Tury. Navíc si mohla mnout ruce nad trvající absencí svitavského top skórera Matěje Svobody.

Jenže tohle všechno bylo nakonec nanic, když o 31 ze 78 svitavských bodů se postaralo nečekané duo Kotásek (10) – Kovář (21+10 doskoků), kdy power forward Kovář trefil 5 z 9 trojek. A to po nástřelu 20/5 z přechozích šesti utkání jednoduše nečekáte.

Ústí přestálo úvodní nápor Turů a pak hrálo vyrovnaný poločas (42-40), i díky 7 trojkám a jediné ztrátě míče. Jenže hned po změně stran ještě vylepšila svůj výkon podkošová dvojice domácích Kovář – Puršl, která prakticky sama přes čtyři ztráty soupeře získala domácím rozhodný náskok 64-51, přičemž Tuři zde udeřili čtyřmi trojkami. SLUNETA se pak ještě dostala tři minuty před koncem na 6 bodů, ale O´Brien s Markem se postarali o klid domácích.

U výhry 78-67 stáli vedle Kováře s Kotáskem dvojciferně i Puršl (16), Slezák (12) a O´Brien (11+12 doskoků). Ústecké akcie drželi Houška (17+7 doskoků), Svejcar (14) a Šotnar (10+8 asistencí). Tuři naprosto dominovali v úspěšnosti dvojek (61-37), v bodech zpod koše (32-18) a na doskoku (44-28). Mají tak pátou výhru v řadě s Pardubicemi se dělí o třetí místo.

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „Do poločasu jsme se ještě nějak drželi. Pak přišel nástup do třetí čtvrtiny a kontrolované vítězství domácích. My jsme se ještě snažili dotáhnout, ale domácí to potom oddechovými časy nebo využitím našich chyb dokázali zvládnout. Já bych chtěl říct jednu věc, kterou jsem říkal i klukům v šatně. Třetí zápas za sebou - doma s USK, venku Pardubice a teď ve Svitavách – prohráváme tak, že klukům sice nemůžu vyčítat nasazení a energii, s kterou odehrají ta utkání, ale bohužel basketbal, a to se omlouvám všem běžcům a plavcům, není jen o tvrdé dřině a je potřeba zapojit hlavu, kterou tam nemáme. Děláme obrovské mentální chyby v situacích, které jsou milionkrát odehrané, my se na ně připravujeme. Víme, jak ty sety hlásí, co bude následovat, a stejně tam chybu uděláme. V zápase, který se tahá o pár bodů, uděláte-li tři čtyři takové chyby, takhle za sebou v jedné čtvrtině, tak to potom stojí hodně dřiny se v utkání udržet. To je důvod, proč dnes 35letí, 37letí, i 40letí chlapi můžou tuto soutěž hrát, protože to mají v hlavě srovnané a vědí, co mají dělat. To je celé. Ty limity ti hráči mají všichni. Ti, co jich mají míň, hrají o soutěž výš. My bohužel ty limity nejsme schopni eliminovat a pokud to neuděláme, tak ty vyrovnané koncovky, kterých bude spousta, budeme prohrávat.“

Lukáš Pivoda (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Do utkání jsme vstoupili výborně, i když jsme netrefili otevřené střely, a v koncovce nevyužili dva nevyužité fauly, kdy nám dal Svejcar trojku. Ve druhé čtvrtině jsme předvedli velmi špatný výkon na obranné polovině. My si před zápasem řekneme, že odřízneme Pavla Houšku od míče a Pavel Houška si z nás dělá srandu. Ve druhém poločase našim hráčům patří obrovský kredit za odvedenou práci na obranné polovině, zejména ve třetí čtvrtině. Za druhý poločas jsme dostali 27 bodů, což byl klíč. Výborná obrana a o 16 doskoků víc než soupeř, to je skvělé číslo.“

Pavel Houška (power forward SLUNETA Ústí): „Já mám pochopení, když je takhle fyzicky náročné utkání a ta hlava občas vypne. Ale když se hraje vyrovnaná koncovka, tak musí být všichni na 100 procent soustředění, protože pokaždé, když si někdo vybere slabší chvilku, tak nás to pak stojí celé utkání. A teď už jsou to tři utkání. Dnes tomu pomohlo i to, že jsme nebyli ze začátku úspěšní za 2 body. A tyto dvě důležité věci nás stály zápas.“

Eduard Kotásek (rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy): „My jsme věděli, že nás čeká velký boj, protože Ústí přijelo po třech porážkách v řadě. A myslím, že to byl vyrovnaný zápas. Měli jsme velký problém s Pavlem Houškou v prvním poločase, kdy měl několik otevřených střel, nebyli jsme schopni dorotovat. Velmi dobré číslo pro nás je pět útočných doskoků Ústí, protože tam nás v posledních utkáních dost tlačila bota, a to byl jeden z klíčů k výhře.“

Scalabroni opět králem Folimanky

Jedna věc se podařila novému kouči už pětkrát vítězné Beksy velmi rychle. Již po prvních sedmi zápasech je znát, jak dobře ji učí bránit. A to dokonce tak, že to slušně vynahrazuje i zatím dost kostrbatý útok. Poslední důkaz předložil Ken Scalabroni v hale, kde mu na tom muselo záležet nad jiné – na pražské Folimance, kde v minulosti strávil pěkných pár let u sovího kormidla. Teď poprvé přijel jako host a hned z toho vypadl televizní triumf (58-63), díky němuž tým JIP už srazil průměr inkasovaných bodů pod 70. A to je už o píď lepší bilance, než jakou se chlubí skvělé obrany Nymburka a Opavy.

Beksa byla většinu utkání mírně vpředu, ale nikdy se nedokázala utrhnout na výraznější odstup, byť vedení o 12 v úvodu třetí čtvrtiny už mělo v takto defenzivní bitvě hodně nadějné parametry. Jenže pak zakontroval třemi trojkami v řadě domácí snajpr Marič a rozehrávačské duo hostů Vyoral – Půlpán muselo zapnout znovu, aby Beksa opět vedla dvojciferně.

Ve druhé půli soupeře dorovnávala v produkci z brejků, USK se zase dotáhl na doskoku, přesto do koncovky šla stále mírně vpředu Beksa, za niž v této sekvenci úspěšně napadali obranu oba rozehrávači a snížení Applebyho na začátku poslední minuty na 58-62 už přišlo z pohledu domácích pozdě.

USK měl jediného dvojciferného střelce Mariče (14+13 doskoků, trojky 11/4), hosté si hýčkali tři – Vyorala (14+7 doskoků), Švrdlíka (13) a Škrance (12). V moři vyrovnaných čísel čněla převaha vítězů v produkci šestek (8-18).

Ken Scalabroni (trenér BK JIP Pardubice): „V první řadě je skvělé vrátit se zpět na Folimanku a vidět spoustu známých tváří. Samozřejmě se to násobí, když tu i vyhrajete. Bylo to složité utkání, ale které na venkovní palubovce není? Nakonec jsme dali víc bodů než domácí. Bylo to podobné jako s Ústím. Byli jsme koncentrovaní a měli víc na doskoku. Nedali jsme domácím příliš lehkých košů nebo šancí z rychlého protiútoku. Hráli jsme dobře v první půli, ale ve druhé jsme byli ustrašení, chyběla nám kvalita a trápili jsme se. To měli na svědomí domácí, kteří na nás zatlačili. Dnes to stačilo a výhra se počítá, ale výkon ve druhém poločase nebyl dostatečně dobrý na to, abychom s ním v lize oslnili.“

Dino Repeša (trenér USK Praha): „Po třech utkáních venku jsme chtěli potěšit domácí fanoušky dobrým basketbalem. Naneštěstí od druhé půle v Opavě ho nehrajeme. Připravovali jsme se na to, že hosté jsou těžší, vyšší, fyzičtější a budou útočně doskakovat. To se nám nepodařilo dostat pod kontrolu a vypořádat se s tím. Stejně jako v Opavě. Dnes jsme měli jednu z nejhorších střeleb od začátku sezony. Máme více než tři dny do dalšího utkání a máme tak dost času na trénování a na to se těším.“