Šiřina zavelel ke klíčové třetí výhře

ECHO UTKÁNÍ 4 SEMIFINÁLE Když lídr Slezanů Jakub Šiřina funguje alespoň ve verzi z posledních dvou utkání, a nemusí ani doručit 30 bodů s nůší asistencí, cítí se jeho tým mnohem pevněji v kramflecích. A pokud se navíc vyšvihne k výkonu sezony i forward Zbránek, může z toho vypadnout i nejspíš stěžejní triumf semifinálové série.

Koš z brejků i v postupném útoku neúnavně atakující Šiřina vyskládal 19 bodů a byl s +26 za 28 minut jasně nejlepším z hostů, Zbránek díky téměř bezchybné střelbě z pole i z šestek (v obou kategoriích 7/6 a celkem 19 bodů) zaknihoval svou nejvyšší užitečnost ligového ročníku a Opava dobytím Brna (81-87) zvýšila v sérii na 3-1, takže už v úterý si doma může zajistit svůj další postup do finále.

Hostům v hlučné kulise 1421 diváků patřila už úvodní čtvrtina, kdy od pětiztrátového soupeře dostávali dárkem otevřené trojky a také snadná zakončení pro obra Markussona a po 14 bodech zpod koše a 16 bodech dua Zbránek - Kvapil unikli na 16-27.

Domácí strádali při pomalém návratu proti bleskovým výpadům Šiřiny i při nedůrazu na doskoku pod oběma koši, přesto se během druhé čtvrtky dokázali zakousnout a z manka 16-30 otočit těsně před poločasem na 40-39. Stalo se tak díky slepeným ztrátám Opavanů i jejich dočasně zamrzlému útoku a také zásluhou nejsilnějšího úseku podkošových Brňanů, kteří tu vedle bodů dokázali sbírat i asistence.

Při vyrovnaném poločasovém skore (40-41) zaujalo, že ani na vteřinu neviděl zblízka palubovku důležitý opavský power forward Gniadek, který byl vysazen až do druhé půle, a do půle také nestihl ani bod guard Gumbs, který se rovněž rozjel až po změně stran.

Do třetí čtvrtiny měli díky Gumbsovi s Markussonem opět lepší vstup v obraně aktivnější hosté (42-50), když si ale spousty šestek dokázal vynucovat na rozehře specificky zaskakující domácí guard Mišula, který každým dalším získaným faulem rozčiloval stále více hostů i jejich fanoušků, začínalo se v závěru třetí čtvrtiny za stavu 60-60 od nuly.

A byla to opět Opava, kdo se v utkání místy rušeném úzkostlivými hvizdy arbitrů dostal ještě jednou a nadobro do čela. Při domácím ofenzivním výpadku se na přelomu posledních dvou čtvrtin vyšplhala šňůrou 0-13 za vedení Šiřiny do vysokého sedla (60-73) a domácí už pak neměli dost času, ani sil na další stíhací jízdu. A rozpumpovaný Seveřan Markusson se v závěru po svém dopichu pustil do až nebývale jižanského hecování početného sektoru opavských tifosi, což mu před dalším průběhem play-off získalo zcela jistě plusové body.

Právě on byl třetím do party dvojciferných střelců Slezanů (bez Klečky a Dragouna), když k 18 bodům přihodil i 10 doskoků. Za domácí (bez Maddena, Půlpána) kontrovali Mišula (19, TH 13/12), Bálint, Puršl (po 13), Körner (12) a Marko (11+7 asistencí).  Vítězové se na půdě Brna nečekaně výrazně opřeli o body zpod koše (28-46), lepší byli i v útočných doskocích (7-13, body z nich ale 12-11) a více zaostali jen z brejků (18-10).

Martin Vaněk (asistent Basket Brno):
„Bylo to vyrovnané a těžké utkání, rozhodla bodová šňůra Opavy na začátku čtvrté čtvrtiny, kdy nám utekla na 13 bodů. Probral se Šiřina, který zahrál velmi dobře, ale pokud chceme postoupit, stejně musíme v Opavě vyhrát, takže nic nebalíme a pojedeme do Opavy zvítězit.“

Tomáš Jansa (rozehrávač Basket Brno): „Prohra nás mrzí, oproti včerejšímu zápasu jsme zlepšili obranný doskok, bojovali jsme celé utkání, chybělo štěstí. Věřím, že v Opavě to zvládneme.“

Kryštof Vlček (asistent BK Opava): „Nezačali jsme úplně dobře, ale nakonec první čtvrtina patřila nám. Dostali jsme se do hry hlavně díky Filipu Zbránkovi. Brno se dostalo zpět na konci druhé čtvrtiny. V první půli nezahrál Gumbs, který se ale chytil ve druhé půli. Dobře zahrál Gniadek, hlavně v obraně, trefil pak i nějaké důležité střely. Výborně hrál Šiřina, pobyt na hřišti s plus 26 body je neskutečný. Rozhodli jsme týmovým výkonem. Děkuji fanouškům, stav 1-1 po dvou zápasech v Brně je spravedlivý.“

Filip Zbránek (forward BK Opava): „Výhra se nerodila lehce, byly tam situace, kdy jsme mohli odskočit, ale Brno se přitáhlo zpět. Dnes jsme dělali méně chyb a vezeme si domů vítězství.“